spomin

Poglejte. To kajenje naredi možganom
Nizozemski znanstveniki so opazili povezavo med kajenjem in pojavom kalcifikacij v delu možganov, ki se imenuje hipokampus in je zadolžen za pomnjenje. To bi lahko pojasnilo, zakaj imajo kadilci večje tveganje, da zbolijo za demenco. Pri tistih, ki kadijo veliko, kar je več kot 40 cigaret na dan, naj bi bilo tveganje kar dvakrat večje.

Že uporabljate muškatni orešček?
Muškatni orešček lahko ščiti vaša jetra, je pokazala raziskava. Ta začimba ima namreč moč, da zmanjša vnetne procese v tem organu. Za povrh pa lahko jetra ohranja zdrava še tako, da v njihovih celicah pomaga preprečevati nabiranje maščob.

Samo 20 minut joge ali hoje bo dovolj ...
Samo 20 minut joge ali hoje na dan bo pomagalo, da boste ohranili bister um še dolgo v starostno obdobje, je pokazala zadnja raziskava Univerze Miami. Predhodnje študije pa so pokazale, da ni samo aerobna vadba odlična za ohranjanje dobrega spomina in umskih sposobnosti. Tudi ples je odličen za to.

Harryjeve solze za Diano
33-letni princ Harry je obrisal solzo z lica v zadnjih taktih materine najljubše himne, ki jo je zapel zbor na njegovi poroki in so jo pred dvajsetimi leti zapeli tudi na njenem pogrebu.

Še en razlog za več spolnosti
Spolno aktivni pari imajo boljši spomin kot pari, ki imajo le redko spolne odnose, je pokazala nova raziskava avstralskih strokovnjakov. Spolnost spodbuja spomin, ker stimulira rast nevronov v predelu možganov, imenovanem hipokampus.

Bi verjeli, da se je dolgo borila z odvečno težo?
30-letna Cristi Walker se je rodila s prirojeno napako, zaradi katere je delala le polovica njenega srca. Še kot otrok je prestala štiri težke operacije. Vsi so ji vedno govorili, da je zelo krhka in da ne sme pretiravati s fizično aktivnostjo. Tako se je tej izogibala, rada pa je jedla. In kilogrami so se nabirali.

Včasih so se iz nje norčevali, danes …
Laura Hawkes ve, kako hudo je, če te okolica sodi po tvojem videzu. Rodila se je z razcepljeno ustnico ter nebom, kar se imenuje tudi začja ustnica in volčje žrelo. Ko je bila otrok ji je bilo težko razumeti, zakaj je ne morejo ljudje enostavno sprejeti, četudi je videti malo drugače.

Je to ključ do bolj vitke postave?
Ne bi smeli jesti po osmi uri zvečer, privoščiti pa bi si morali obilen zajtrk. Tako vsaj trdijo avstralski znanstveniki, ki so v svoji študiji ugotovili, da je pomembno ne le, kaj jemo, temveč tudi, kdaj si to privoščimo.

9 pozitivnih učinkov kofeina
Radi pijete kavo? Tu je nekaj pozitivnih učinkov kofeina, zaradi katerih boste kavo lahko pili še bolj z užitkom in popolnoma brez slabe vesti. Kljub vsemu pri vsaki stvari velja, da je najboljša zdrava mera, zato strokovnjaki svetujejo, da na dan spijete največ tri skodelice kave.

5 idej za bolj učinkovito hujšanje
Ne morem in ne morem izgubiti odvečnih kilogramov, se pritožujejo mnogi. V resnici je recept za učinkovito hujšanje preprost: porabiti morate več energije, kot je zaužijete. Da bi vam to uspelo, pa smo zbrali še nekaj idej. Zdravo telo ni nekaj nedosegljivega.

Poglejte razliko med zdravimi in bolnimi možgani
Strokovnjaki z Univerze Lancaster so za The Independent pokazali razliko med možgani zdravega človeka in možgani človeka z Alzheimerjevo boleznijo. Gre za bolezen sodobnega časa, s katero se spopada vse več ljudi. Prav zato je pomembno, da jo čim bolje razumemo.

To bo pomagalo, da ne boste postali pozabljivi
Ko se staramo, pozabljivost pogosto pripišemo našim letom. A strokovnjaki pravijo, da ni nujno, da je temu tako. Zadnja raziskava je pokazala, da so bolj fit posamezniki tudi v starejših letih manj pozabljivi.

Umrla tik pred poroko, rešila življenje 3 ljudem
28-letna ženska je umrla zaradi možganske anevrizme le nekaj tednov pred svojo poroko. S svojo odločitvijo, da organe daruje drugim, je rešila življenje trem ljudem.

Slovenska fotografinja se spopada s hudo boleznijo
36-letna priznana slovenska fotografinja Anka Bulovec, ki je za revijo Playboy pokazala tudi svoje lepo postavo, je za spletno stran Vizita.si razkrila, da se zadnjih nekaj let spopada s hudo boleznijo – fibromialgijo. Bolezen ji je popolnoma obrnila življenje na glavo in 10 mesecev je bila v neizmernih bolečinah. Danes se sicer počuti bolje, a pot do okrevanja bo še dolga.

To je navada, zaradi katere bomo bolje pomnili in se učili!
Pomembno je ohranjati zdrave možgane, da bi tudi v starosti imeli dobre kognitivne sposobnosti. In študija je pokazala, da lahko to dosežemo, če v svoje življenje vključimo preprosto navado – tek. Raziskovalci so ugotovili, da še posebej dobro vpliva na našo sposobnost pomnjenja in učenja.

5 načinov, da se naravno obvarujete pred Alzheimerjevo boleznijo
Alzheimerjeva bolezen je najpogostejša oblika demence, ki se začne s težavami s pomnjenjem, konča pa tako, da bolnik ne more več skrbeti zase. A dejstvo je, da lahko s primernim življenjskim slogom povsem naravno poskrbimo, da bi imeli čim manjše tveganje, da se nam kaj takega zgodi v življenju. Alzheimerjeva bolezen je tako huda tudi, ker je neozdravljiva. Zato je preventiva toliko ključnejša.

S plesom do boljšega spomina in osredotočenosti
Ples viša inteligenco, so sedaj dokazali strokovnjaki. Če se vpišete na tečaj plesa, si lahko izboljšate spomin, osredotočenost in razumevanje do 18 odstotkov, je pokazala zadnja raziskava Univerze Coventry.

'Kljub temu da se ti je svet obrnil na glavo, ga lahko počasi obrneš nazaj in živiš naprej'
Danes 39-leten Boris Plantan je bil v osmem razredu osnovne šole, ko je izvedel, da ima tumor v možganih. Do takrat je bil zagret igralec ragbija. Fant, ki je cele dneve preživel na igrišču, a bil kljub temu odličnjak. Naenkrat pa se je marsikaj spremenilo.

Še dva neverjetna učinka te tople rumene začimbe
Uživanje kurkume koristi našemu spominu, poleg tega pa lahko pomaga tudi pri depresiji. Vpliva na centre v možganih, ki so zadolženi za spomin in čustvovanje. Spomin lahko izboljša kar za 28 odstotkov, je pokazala študija.

Ivan iz Velenja je izgubil kar 44 kilogramov! Zaupal nam je svojo zgodbo
Ivan je bil kot mladostnik zagnan športnik. Nikoli ni imel težav s težo. Pred 15 leti pa je moral zaradi zdravstvenih težav šport opustiti. Svet se mu je podrl že zaradi tega. Še toliko huje je bilo, ko se je začel rediti.

Z odvečnimi kilogrami se je borila celo življenje - danes je vse drugače
Anja Polajnar se je z odvečnimi kilogrami borila celo življenje. Zbadali so jo že kot otroka v vrtcu. Poskusila je nešteto diet. A 33 kilogramov je izgubila šele, ko je začela slediti navodilom osebnega trenerja Mihe Geršiča. Zbral jih je pod Formulo popolne postave. Z njimi pomaga dolgoročno spremeniti življenjski slog in tako doseči privlačnejše in bolj zdravo telo.

80 let trajajoča študija razkriva, kaj nas res osreči
Leta 1938 so začeli na univerzi Harvard spremljati 268 študentov. Intervjuvali so družine, iz katerih so izšli, imeli dostop do vseh zdravstvenih kartotek, kasneje so spremljali tudi družine, ki so si jih ustvarili. Obilica podatkov je pokazala, kaj so imeli skupnega tisti, ki so bili srečni in dlje časa zdravi.

Žena Robina Williamsa razkrila pravi vzrok igralčeve smrti: ''Živeli smo pravo nočno moro"
Pred tremi leti je igralec Robin Williams storil samomor. Življenje si je vzel na svojem domu, sedaj pa je njegova žena Susan v medijih razkrila srce parajočo resnico o tem, zakaj si je v resnici sodil.

Kaj se zgodi, če vsak dan pojeste skledo solate?
Če vsak dan pojeste skledo solate oziroma zelene listnate zelenjave, se bodo vaši možgani starali počasneje, je pokazala študija. To pomeni, da boste imeli dlje boljši spomin in kognitivne sposobnosti.

Preprosta navada, ki zmanjša tveganje za Alzheimerjevo bolezen
Vsakodnevno pitje zelenega, črnega ali rdečega oziroma oolong čaja zmanjša tveganje za pojav Alzheimerjeve bolezni za 50 odstotkov. Pri tistih, ki nosijo gen za Alzheimerjevo bolezen, pa celo za 86 odstotkov.

Pogrejte se z zimskimi začimbami
V hladnih zimskih dneh nas prijetno ogreje že misel na prihajajoče praznike, piko na i prazničnemu vzdušju pa zagotovo dodajo zimske začimbe, ki so nepogrešljive v slaščicah, čajih in seveda kuhanem vinu ter imajo poleg prijetnega vonja tudi veliko zdravilnih učinkov.

Novo odkritje o pozitivnih učinkih vadbe
Redna fizična aktivnost ima številne dolgoročne pozitivne učinke na telo. Pomaga krepiti moč mišic in kosti, izboljšuje razpoloženje, povišuje nivo energije in pomaga ohranjati zdravo telesno težo. Zadnja raziskava pa je pokazala, da lahko celo pomaga ljudem hitreje okrevati po poškodbi možganov.

Zlomil se je in zajokal, ko je razkril, da je trpel v samoti
Britanski zmagovalec resničnostnega šova Love Istand Chris Huges se je na novinarski konferenci o mentalnem zdravju zlomil, ko je razkril, da se je dolgo časa v samoti spopadal z anksioznostjo in paničnimi napadi.

Skrivnosti ljudi, ki živijo na področjih, kjer je življenjska doba najdaljša
Stamatis Moraitis je bil vonji veteran, ki je prišel v ZDA na zdravljenje po drugi svetovni vojni. Ustalil se je v Ameriki, a so mu kmalu diagnosticirali neozdravljivega pljučnega raka. Več zdravnikov mu je reklo, da bo živel le še kakšno leto (bil je v svojih 60) letih, zato je se Moraitis odločil, da gre nazaj v Grčijo.

Želite močno in vitko telo, dober spomin in boljšo samozavest? S tem vam lahko uspe
Mnogi ljudje bi radi plesali, a se preprosto ne spravijo na tečaj plesa. Za vse tiste, ki ste v dvomih, ali je to dobra odločitev ali ne, je tukaj nekaj razlogov, zakaj bi morali plesati. Še posebej, če radi plešete in če vas vedno vleče na plesišče.