spomin

Dremanje pospešuje demenco
Ena od raziskav je pokazala, da imajo ljudje, ki si redno privoščijo popoldansko dremanje, več možnosti, da zbolijo za Alzheimerjevo boleznijo.

Svetovni dan Alzheimerjeve bolezni pod geslom Ne izgubljajmo časa!
Združenje za pomoč pri demenci Spominčica ob današnjem svetovnem dnevu Alzheimerjeve bolezni opozarja na nujnost zgodnjega odkrivanja bolezni, ki je najpogostejši vzrok demence.

Ko spolni odnos prepreči krč nožnice
Se vam vsak poskus spolnega odnosa s partnerjem ponesreči, ker vas zgrabi nehoten krč nožničnih mišič? Ste že skoraj obupali, ker ne veste, kako odpraviti težave? Ponujamo vam nekaj nasvetov, kako se znebiti krčev v nožnici.

Premagajte žalost z boksom!
Da je šport zdrav vemo, mi pa vam razkrivamo s katerim športom se začnite ukvarjati, če želite omiliti določene težave ali bolezni. Tako si boste z nogometom olajšali simptome pri astmi, s kolesarjenjem zmanjšali možnost za nastanek kapi, s plesom pa si boste izboljšali spomin.

8 stvari, ki jih morda niste vedeli o svojem telesu
Mislite, da dovolj poznate svoje telo? Ste vedeli, da položaj telesa vpliva na spomin, da imamo točke za mraz in vročino ter da srce vsak dan prečrpa 10.000 litrov krvi? Preverite še druge zanimivosti ...

Hrana za 'pamet' in dobro voljo
Kar vsak četrti slovenski otrok ima preveliko telesno težo, kažejo raziskave. Hkrati pa našim šolarjem vse bolj zmanjkuje časa in volje za zdrave obroke, zato vse več posegajo po premastni, presladki in preslani (hitro pripravljeni) hrani.

Razvoj dojenčka: 10. mesec
Vaše najljubše bitje na tem svetu, ki je bilo ne dolgo nazaj popolnoma odvisno od vas, že poskuša narediti prve korake. Pije iz kozarca in ne neha čebljati.

Kako prepoznati Alzheimerjevo bolezen?
Pozabljivost v zgodnejših letih še ne pomeni, da ste zboleli za Alzhaimerjevo boleznijo. Ta je namreč lahko zgolj posledica vsakodnevnih stresov, hitrega tempa življenja, depresije in drugih bolezni.

Glivice - prekletstvo sodobnega človeka!
Kandida je ena izmed najbolj pogostih okužb sodobnega človeka, saj prizadane skoraj vsako tretjo osebo. Medtem ko kot kandido večina zdravnikov prizna le vaginalno kandidozo, pa nekateri trdijo, da gre pri kandidozi za zakisanost celega organizma.

Porod brez bolečin
Ko mati prvič vzame otroka v naročje, so bolečine, ki jih je imela med porodom, le še oddaljen spomin. Da pa bi bile bolečine čim bolj znosne, so poskrbeli strokovnjaki s področja anesteziologije in porodne analgezije. Za bodoče mamice so namreč pripravili brezplačni priročnik o lajšanju bolečin na različne načine.

Vstop v menopavzo povzroča slabši spomin!
Med prve znake menopavze sodijo tudi težave s spominom in učenjem. Kljub temu pa naj vas to ne prestraši, saj je stanje le začasno.

VIDEO: Spomin
Ljudje iz okolice vsak dan dobimo nešteto informacij, nekatere se nas le dotaknejo drugih pa se spomnimo še čez eno uro ali teden dni.

Demence vedno pogostejše
Demence po pogostosti sodijo v sam vrh vzrokov smrtnosti v razvitem svetu.

Kaj je spomin?
Spomin nam omogoča, da informacije v možganih ohranimo in kasneje obnovimo. Spomin je močno povezan z učenjem. Z njim si pridobivamo znanje, spomin pa nam to znanje zakodira, utrdi, shrani in prikliče.

Kako do boljšega spomina in koncentracije?
Zmanjšajte stres, saj lahko stresni hormon kortizol poškoduje dele vaših možganov, ki so odgovorni za učenje in spomin.

Poskrbite za svoje možgane
Kaj so možgani in kako za njih poskrbeti? Preberite nekaj spodnjih nasvetov.

Ali poznate zdravilno rastlino ginko?
Ginko je najstarejša še živeča drevesna vrsta na svetu, ki obstaja že več kot 250 milijonov let.

Od svetega tempeljskega drevesa do sodobnega zdravila
Ginko biloba (dvokrpi ginko) je najstarejša še živeča drevesna vrsta na svetu. Drevo lahko doseže starost 1000 let in višino 30 metrov. V mezozoiku, pred približno 150 milijoni let, je bil ginko razširjen po vsej Zemlji, tudi po Evropi.

Učinkovita pomoč pri pojemanju spomina in koncentracije
Vsakemu se občasno zgodi, da se ne more spomniti datuma prijateljevega rojstnega dne, kakšne telefonske številke ali pa, da se kdaj ne more zbrati. Huje pa je, ko te težave postanejo vsakodnevne.

Orehi za boljši spomin
Zaradi vizualne podobnosti s človeškimi možgani so včasih ljudje verjeli, da drevo oreh prenaša božjo modrost med ljudi. Navadni oreh je zato veljal za hrano, ki pomaga pri različnih težavah z glavo.

Ali je pozabljivost v starosti normalna?
V Sloveniji je skoraj 10.000 bolnikov z Alzheimerjevo demenco. Zaradi te bolezni pa niso prizadeti le bolniki, temveč predstavlja veliko breme tudi za njihove najbližje. Kljub temu pa veliko bolnikov ni prepoznanih in se tudi ne zdravi.

Preverite, ali ima vaš otrok fotografski spomin?
Raziskovalci so ugotovili, da imajo otroci, stari od 7 do 14 let, pogosto fotografski spomin. Med odraslimi pa je ta sposobnost zelo redka, saj se odrasli bolj zanašajo na verbalno sprejemanje informacij.

Ne zbijajte šal na račun svojega spomina!
Večina ljudi, ki pozablja, se raje pošali na svoj račun, kot da bi si poiskali primerno zdravilo proti pozabljivosti.

Z borovnicami nad demenco
Borovnice, ki veljajo za enega od najbolj antioksidantnih sadežev, po raziskavah znanstvenikov izboljšujejo tudi spomin. Ne le to, uživanje modrega sadja lahko ljudem z demenco spomin celo povrne, ima pa tudi pozitivne učinke pri zdravljenju Alzhaimerjeve bolezni.

S pozitivnim mišljenjem nad demenco
Če si ne želite zboleti za demenco, se nehajte obremenjevati s skrbmi o starosti in ne verjemite stereotipu, da z leti izgubljate spomin.

Obrazec za učinkovito pomnjenje
Če si želite informacije zapomniti za krajše ali daljše časovno obdobje, morate upoštevati tri pomembne korake. Ti trije koraki sestavljajo obrazec za učinkovito pomnjenje, ki ga nekateri imenujejo tudi Obrazec 1-2-3.

Za boljši spomin se otresite slabih navad
Slaba navada je, če o čemerkoli mislimo negativno. Vaše lastne misli o vašem domnevno slabem spominu utegnejo v resnici povzročiti vašo pozabljivost.

Vadba, kjer namesto mišic trenirate možgane
Za mnoge predstavlja obisk fitnesa le dvigovanje uteži ali izvajanje vaj na različnih orodjih. V zadnjem času pa je po svetu že najti centre, ki ponujajo drugačno obliko vadbe, vadbo za možgane, ki že nekaj časa išče svoje mesto pod soncem.

Slabo vreme izboljšuje spomin
Ste morda opazili, kako težko se je skoncentrirati, ko opravljate naporno umsko delo, zunaj pa sije sonce? Ali pa na primer, ko ste na predavanju ali kakšnem sestanku in vseskozi pogledujete skozi okno in si želite, da bi bili na morju ali pa da bi se v središču mesta sončili ob kavici?

Z miselnimi vzorci si krepite spomin
Če si težko zapomnite, kaj ste si zapisali na primer med sestankom ali predavanjem, boste kmalu spoznali, da si z oblikovanjem miselnega vzorca krepite spomin.