Vizita.si

spomina

Duševno zdravje otrok 18. 03. 2025 02.57

Revščina v otroštvu lahko resno vpliva tudi na razvoj možganov

Otroci se do polnoletnosti, pogosto tudi v zgodnji odraslosti, zanašajo na starše oziroma odrasle, saj jim ti zagotavljajo varnost in zaščito. So neizpodbitno odvisni od skrbnikov, na žalost pa le-ti, če živijo v revščini, težko zagotovijo osnovne življenjske potrebščine za svoje otroke.

Droge & alkohol 26. 02. 2025 04.10

Tako droge vplivajo na možgane

Si vedel, da se možgani razvijajo vse do 25. leta starosti? Prav zaradi slednjega je zloraba drog in alkohola v najstniških letih in adolescenci še toliko bolj nevarna. Morda si marsikdo misli: Pa saj smo mladi, zresnili se bomo, ko bomo starejši. A dejstvo je, da so z drogami povezane spremembe v možganih lahko trajne. V nadaljevanju preveri, kako droge vplivajo na možgane in kakšne so lahko posledice.

Življenjske zgodbe 30. 01. 2025 10.47

Rekli so ji, da ima še tri mesece življenja, danes je že pet let v remisiji

Katherine Webster so diagnosticirali agresivno obliko možganskega tumorja in ji povedali, da ima še tri mesece življenja. Danes je pet let že v remisiji, njeno preživetje in sama remisija pa še vedno zbujata vprašanje za raziskovalce. Kot poudarjajo, bi morali raziskave v prihodnje usmeriti tudi v to, kaj je tisto, zaradi česar ljudje (pre)živijo.

Zdravje 23. 01. 2025 04.57

7 najpomembnejših živil za zdravje vaših možganov

Zdravje naših možganov je ključno za ohranjanje telesne in duševne energije, sposobnosti za učenje, spomin, osredotočenost in splošno počutje. Medtem ko na možgane vplivajo tudi drugi dejavniki, kot so genetika, spanec in telesna dejavnost, ima prehrana močan vpliv na delovanje možganov. S pravilnimi živili lahko izboljšamo kognitivne sposobnosti, upočasnimo upadanje duševnih funkcij in zmanjšamo tveganje za nevrološke bolezni.

Zdravje 21. 01. 2025 04.57

7 načinov, kako alkohol vpliva na vaš spanec

Alkohol je pogosto viden kot sredstvo za sprostitev in pomoč pri uspavanju, vendar ima lahko negativen vpliv na kakovost spanja. Mnogi ljudje napačno verjamejo, da alkohol izboljša njihov spanec, vendar to ni povsem res. V resnici lahko alkohol moti različne faze spanja in povzroči številne težave, ki vplivajo na počitek in regeneracijo telesa.

Zdravje 21. 01. 2025 04.17

6 simptomov pomanjkanja spanja, ki jih pogosto spregledamo

Spanje je ena izmed temeljnih potrebščin za ohranjanje zdravja, tako fizičnega kot duševnega. Kljub temu je v sodobnem življenju, ki je polno nalog, obveznosti in stresa, pogosto zanemarjeno. Pogosto si posamezniki ne priznamo, kako zelo pomanjkanje spanja vpliva na naše telo in počutje.

Bolezni 04. 01. 2025 04.28

12 simptomov nepravilnega delovanja ščitnice

Ščitnica je majhna žleza na vratu, ki v premeru meri približno 5 cm in leži pod kožo. Je iz dveh režnjev, ki ju povezuje srednji del, tako da po obliki spominja na črko H. Navzven je ni mogoče videti, lahko pa jo otipamo z rokami. O njej pogosto ne vemo dovolj. Kakšna je njena funkcija? Zakaj se pojavijo težave in kako prepoznati simptome?

Preventiva 23. 12. 2024 12.14

Je čas za praznike brez alkohola?

Praznični čas pogosto prinese različne družabne dogodke in okoliščine, ob katerih je prisoten alkohol. Čeprav menimo, da mora biti alkohol del tovrstnih druženj, bi se morali zavedati škodljivih učinkov in prepoznati, kdaj je presežena zdrava meja.

Zlata leta 11. 12. 2024 04.24

Zakaj se zdi, da je Alzheimerjeva bolezen pogostejša pri ženskah?

Bi lahko menopavza pojasnila, zakaj je Alzheimerjeva bolezen pogostejša pri ženskah?

Zdravje 08. 12. 2024 04.46

8 težav, ki so povezane s premalo spanja

Menite, da spite dovolj? Raziskave kažejo, da so težave s spanjem povezane s kognitivnim upadom in izgubo spomina v poznejšem življenju, kar povečuje tveganje za bolezni, kot je demenca. Zato, ne, spanje ni izbira! Poglejmo si najpogostejše težave, do katerih pride, če dolgoročno spimo premalo.

Duševno zdravje 07. 12. 2024 04.34

Ali lahko prehrana izboljša duševno zdravje?

Prehrana je temeljni del našega vsakdanjega življenja, saj vpliva na fizično zdravje, energijo in splošno počutje. V zadnjih letih pa postaja vse bolj jasno, da ima prehrana tudi pomembno vlogo pri duševnem zdravju. Raziskave kažejo, da obstaja neposredna povezava med tem, kaj jemo, in tem, kako se počutimo. Pravilno izbrana živila lahko izboljšajo razpoloženje, zmanjšajo tveganje za duševne motnje, kot sta depresija in anksioznost, ter celo povečajo odpornost na stres.

Zlata leta 28. 11. 2024 04.19

Pozitivna prepričanja o staranju so dobra za obnovitev spomina

Prepričanja, ki jih imamo o sebi, svetu, družbi, drugih ljudeh in navsezadnje tudi o staranju, zelo močno vplivajo na nas in na naše dojemanje samega življenja. To je v povezavi s staranjem pokazala tudi zadnja študija, objavljena na Yalu.

Simptomi in bolezni 18. 11. 2024 04.50

8 znakov povišanega kortizola

Kortizol, znan tudi kot stresni hormon, igra ključno vlogo pri našem odzivu na stres in vpliva na številne telesne funkcije, vključno s krvnim sladkorjem, krvnim tlakom in imunskim sistemom. A ko so ravni kortizola kronično visoke, lahko to povzroči neprijetne in celo nevarne simptome. Kateri so znaki, ki kažejo na povišane ravni kortizola in kako ukrepati?

Starostne bolezni 16. 11. 2024 04.38

8 simptomov demence z Lewyjevimi telesci

Demenca z Lewyjevimi telesci je druga najpogostejša vrsta demence za Alzheimerjevo boleznijo.

Zdrav Lajf 12. 11. 2024 03.01

Kofein, energijske pijače in študentsko življenje

Študentsko obdobje prinaša številne izzive. Dnevi so dolgi, noči naporne in namenjene učenju, prisoten je stres zaradi izpitov. Mnogo študentov se obrne h kofeinu in energijskim pijačam za povečanje energije in izboljšanje osredotočenosti. Ali te pijače res zagotavljajo boljši fokus ali prinašajo več težav kot koristi?

Bolezni 07. 11. 2024 04.07

Obstaja 'funkcionalen alkoholik'?

Klasična slika osebe z alkoholizmom je, da si predstavljamo nekoga, ki ima težave s pitjem in se mu zaradi te navade življenje podira. Realna slika ni vedno takšna. Mnogokrat se alkoholizem skriva za najbolj popolnimi človeškimi podobami.

Prehrana 19. 10. 2024 04.06

9 prednosti rednega uživanja rib

Uživanje rib ima veliko koristi za zdravje, ne glede na to, ali je govora o lososu, skuši, tuni ali kakšni drugi vrsti.

Duševne motnje 14. 10. 2024 04.42

Najpogostejše duševne motnje v starosti

Obdobje starosti prinese večje mejnike in spremembe, kot so upokojitev, izguba bližnjih, telesne bolezni, sprememba v življenjskem slogu, kar lahko vpliva tudi na duševno zdravje.

Zlata leta 08. 10. 2024 04.39

10 stvari, ki jih lahko naredimo za zdravo starost

Na zdravo staranje vpliva veliko dejavnikov. Nekateri, denimo genetika, niso pod našim nadzorom. Vsi ostali, kot so gibanje, zdrava prehrana, skrb za duševno zdravje in vse drugo, pa vsekakor so!

Bolezni 02. 10. 2024 04.25

Vprašanja, ki razkrivajo, ali imate tveganje za demenco

Zamisel o izgubi nadzora nad svojimi mislimi ali nezmožnosti zapomniti si ljubljene osebe povzroča razumljivo tesnobo in to se, skupaj s staranjem prebivalstva, dogaja vedno večjemu številu ljudi.

Novice 01. 10. 2024 04.35

Bomo v prihodnosti imeli možganske čipe?

Pred desetletji so se pojavljale šale o možganskih čipih, ki so se zdeli znanstvena fantastika. Ta pa postaja realnost. Če so še nedolgo nazaj verjeli, da do česa takšnega ne more priti, se danes vedno bolj zavedamo, da so možganski čipi dejansko že tu.

Bolezni 22. 09. 2024 04.34

Ta test bi lahko odkril demenco desetletje pred diagnozo

Odkrivanje in diagnosticiranje demence je lahko zelo težavno, bolniki pa se pogosto ne zadevajo, da jo imajo, dokler simptomi že ne napredujejo in začnejo močno vplivati na njihovo vsakdanje življenje. Naslednji test pa bi lahko napovedal demenco že desetletje, preden bi se ta pojavila.

Duševno zdravje 23. 08. 2024 04.50

Ste že slišali za digitalno demenco? Ogrožala bi lahko vse

Demenca je danes nekaj, kar je na žalost poznano že vsem. Je bolezen, katere primeri vedno bolj naraščajo, in bolezen, za katero so značilni simptomi, kot so zmedenost, dezorientacija in oslabljen spomin. Toda ali ste že slišali za digitalno demenco, ki lahko dandanes ogroža praktično vse?

Zdravje 14. 08. 2024 04.46

Neverjetni učinki alkohola na vaše telo

Alkohol ima lahko številne učinke na naše telo, odvisno od količine, ki jo zaužijemo, in drugih dejavnikov, kot so spol, starost, teža, splošno zdravje in podobno.

Zdravje 26. 07. 2024 04.55

Trije načini za bolj hranljivo prehrano

Ko gre za ohranjanje zdravja, je prehrana poleg gibanja in razgibavanja telesa ena najboljših stvari, ki jih lahko naredite za zdravje svojega telesa. Če želite jesti bolj hranljivo, a ne veste povsem, kako začeti in nadaljevati, predstavljamo nekaj preprostih sprememb, ki bodo koristile vašemu zdravju.

Simptomi in bolezni 16. 07. 2024 04.22

Tega o demenci še ne veste

Vsi vemo, da je najpogostejši simptom demence težave s spominom, kaj pa ostali? Kako pri svojcu, ljubljenemu človeku pravočasno prepoznati simptome in dovolj hitro ukrepati?

Simptomi in bolezni 12. 07. 2024 04.12

Tako veste, da vam jetra ne delujejo, kot bi morala

Jetra so organ, glavni 'filter' v našem telesu, ki čisti toksine iz krvi, sodeluje pri obrambi pred okužbami, ustvarja žolč in razgrajuje maščobe; prav zato je zelo pomembno, da pravočasno prepoznamo težave z jetri.

Vitamini in minerali 28. 06. 2024 04.15

7 znakov, da vam primanjkuje vitamina B12

Včasih jemo uravnoteženo prehrano, veliko svežega sadja in zelenjave, a nam kljub trudu primanjkuje določenih vitamonov. Nekateri vitamini se proizvedejo v našem telesu sami po sebi, kot denimo vitamin D, za katerega potrebujemo le izpostavljenost soncu, da se proizvede, spet druge pa moramo vnesti v telo. Eden takih je vitamin B12, ki nam ga pogosto primanjkuje.

Simptomi in bolezni 24. 05. 2024 04.28

Lahko otrok zboli za demenco?

Mati je razkrila, da se njen triletni sin bori z demenco. Da, mogoče je, da za demenco zbolijo tudi otroci. Poglejmo, kdaj in kako.

Zlata leta 18. 04. 2024 04.49

Osamljenost je lahko povezana z večjim tveganjem za demenco

Nedavne raziskave pri starejših odraslih potrjujejo, da je osamljenost povezana s povečanim tveganjem za razvoj demence. Študija tudi razkriva, da se učinek nanaša na različne ljudi in ni odvisen od tega, koliko socialnih stikov imajo.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859