Vizita.si

sposobnost

Simptomi in bolezni 13. 02. 2023 05.00

Zakaj pride do stresa in kako ga obvladati?

Stres je naraven občutek nezmožnosti obvladovanja določenih zahtev in dogodkov. Vendar pa lahko stres postane kronično stanje, če oseba ne sprejme ukrepov za njegovo obvladovanje.

Simptomi in bolezni 10. 02. 2023 05.00

Tudi mlajši ljudje imajo lahko artrozo kolena

Najpogostejši vzrok osteoartritisa kolena je starost, saj se sposobnost popravljanja hrustanca s starostjo zmanjšuje. Vendar lahko številni dejavniki povečajo tveganje za razvoj artritisa tudi v mlajših letih.

Zdravje 03. 02. 2023 05.00

To so simptomi sindroma suhih oči

Sodoben življenjski slog temelji na digitalizaciji. Na vsakem koraku smo izpostavljeni zaslonom, gledanje v katere pa sčasoma mnogim postane mučno, saj začnejo čutiti vsiljivo praskanje in zbadanje, kot bi imeli v očesu tujek, ki ga ni mogoče odstraniti. Oči lahko postanejo pekoče, pordele in otekle, vid lahko nenadoma postane moten in meglen. V kolikor tudi pri sebi opažate podobne simptome, ki postanejo še bolj izraziti v zakajenih in ogrevanih prostorih ter na vetru in izraziti svetlobi, potem najbrž ne gre zgolj za klasično utrujenost – zelo verjetno imate sindrom suhih oči.

Aktivno življenje 27. 01. 2023 05.00

Kako ukrepati, če se po aktivnem gibanju pojavijo bolečine v mišicah

Gibanje in telovadba sta izjemnega pomena za zdravje našega telesa in duha. Še posebej v teh časih, ko nam je gibanje na prostem in v fitnes studiih nekoliko omejeno, zato smo se po informacije obrnili na fitnes inštruktorja Igorja Trampuža, ki svojim sledilcem nesebično dnevno deli videoposnetke v živo, preko katerih lahko telovadite kar v zavetju svojega doma.

Bolezni 25. 01. 2023 05.00

Katere vrste krvnih bolezni poznamo?

Kri je sestavljena iz številnih vrst specializiranih celic in tekoče medceličnine ter ima pomembno vlogo v našem telesu, saj oskrbuje tkiva s kisikom in hranili, hkrati pa odstranjuje vse odpadne snovi, med drugim tudi ogljikov dioksid.

Novice 24. 01. 2023 05.00

Odpravite bolečine prej in za vedno!

So postale za vas bolečine že skoraj neizogibne? Se še sploh spomnite, kako je zjutraj vstati brez bolečin ali celo prespati celo noč v enem kosu?

Alternativa 23. 01. 2023 08.00

Tako lahko okrepite svoj imunski sistem

Težave s presnovo in problematično kožo so povezane z oslabljenim imunskim sistemom. Vašemu telesu lahko povrnete ravnovesje z naravnimi izdelki Hemptouch.

Bolezni 06. 01. 2023 05.00

Simptomi se običajno pojavijo med 35. in 45. letom

Ameriški zdravnik dr. George Huntington je leta 1872 objavil opis bolezni in jo poimenoval dedna horea po grški besedi ples, pri čemer je želel poudariti bolnikove nehotene zgibke in značilno gibanje. Pozneje so bolezen preimenovali v Huntigtonovo bolezen.

Duševno zdravje 05. 01. 2023 05.00

Kaj povzroča 'negativno energijo' in kako jo prepoznati?

Morda energije ne vidimo, vsekakor pa vsi poznamo pozitivne ali negativne občutke. Nikakor energije ne moremo meriti s prostim očesom, znamo pa jo prepoznati. Lahko prihaja od negativnih ljudi, iz okolice ali celo in predvsem iz naše psihe. 'Negativna energija' nas lahko popolnoma izčrpa, psihično in fizično. Zato je pomembno, da se naučimo ravnati z njo.

Srčno žilne bolezni 03. 01. 2023 05.00

Kaj je nenadni srčni zastoj?

Nenadni srčni zastoj je nenadna izguba delovanja srca, zaradi katere se oseba nenadoma zgrudi, izgubi zavest in preneha dihati. Srce preneha biti in kri preneha dotekati v možgane ter druge vitalne organe.

Novice 20. 12. 2022 05.00

TECAR terapija za zdravljenje išiasa

Išias je obremenjujoče stanje, pri katerem posameznik občuti bolečino in spremenjeno občutenje preko zadnjice, po zadnjem delu noge do stopala.

Tuje 18. 12. 2022 05.00

Zvezdniki, ki se spopadajo z boleznimi

Zvezde običajno niso sramežljive pri iskanju pozornosti, razen če gre za pogovor o njihovih zdravstvenih težavah. Toda naslednji znani obrazi so iskreno spregovorili o svojih izkušnjah z revmatskimi boleznimi – izrazom, ki se uporablja za več kot 100 različnih bolezni, vključno z lupusom, artritisom in protinom.

Tuje 09. 12. 2022 09.51

Celine Dion odpovedala turnejo in oboževalcem razkrila, da ima to bolezen

Celine Dion je razkrila, da so ji diagnosticirali Stiff person syndrome (sindrom togega človeka), redko nevrološko motnjo z značilnostmi avtoimunske bolezni.

Osebna rast 05. 12. 2022 05.00

6 znakov, da ste 'stara duša'

Enostavne definicije, kaj je stara duša, ni, spodaj pa boste vseeno našli nekaj najbolj prepoznavnih lastnosti ljudi, ki naj bi to bili.

Duševno zdravje otrok 01. 12. 2022 09.55

Dr. Anica Mikuš Kos: ''Revščina je dobila slabšalni izraz v neoliberalni družbi, v kateri je jaz ideal uspešen in bogat človek''

Dr. Anica Mikuš Kos je doktorica medicine, specialistka otroške psihiatrije, ki je svoje življenje posvetila kliničnemu delu z otroki, mladostniki in starši. Bila je vodja oddelka za otroško psihiatrijo na ljubljanski Pediatrični kliniki in vodja Svetovalnega centra za otroke in mladino. Od svoje upokojitve naprej velja za eno vodilnih strokovnjakih za pomoč otrokom z vojnih območij. Je predsednica Slovenske filantropije, avtorica številnih knjig s področja duševnega zdravja ter skupnostnih modelov zaščite otrok, predvsem pa je, kot sem jo spoznala sama, izjemna ženska. Toplo me je sprejela v zavetju svojega doma, kjer sva govorili o duševnem zdravju otrok, šolskem sistemu, revščini, travmah in socialni odgovornosti.

Lajfstajl 22. 11. 2022 05.00

Psihologija barv: Kaj naj bi najljubše barve oblačil v tvoji garderobi povedale o tebi?

V povezavi z barvami, njihovo priljubljenostjo in trendi, ki se pojavljajo, obstajajo številne zanimive študije. Raziskuje jih tudi psihologija sama. Barve nam popestrijo življenje in kot zanimivost, bolj za šalo kot zares, si poglejmo, kaj naj bi izbira najljubše barve povedala o nas.

Duševno zdravje 18. 11. 2022 05.00

Temna empatija – tanka meja med ravnovesjem in patologijo

Empatija pomeni iskati odmeve druge osebe v sebi, pravi misel Mohsina Hamida. Nedvomno gre za pozitivno lastnost, ki nam omogoča, da se povežemo z drugimi, pa tudi prepoznamo, razumemo in delimo široko paleto čustev in občutkov. Toda kaj se zgodi, ko empatija doseže skrajne ravni in postane nezdrava?

Bolezni 03. 11. 2022 05.00

Znate prepoznati sporočila vašega telesa?

Kašelj, krč, bolečina ... vse to so lahko znaki, da se v vašem telesu dogaja nekaj neželenega, zato se naučite prepoznati nevarne simptome, ki vam sporočajo, da morate čim prej k zdravniku. Pravočasno odkrito težavo je mogoče po navadi namreč veliko enostavneje rešiti.

Simptomi in bolezni 29. 10. 2022 05.00

Znaki, da jeste preveč 'slabe' hrane

To, kar jemo se odraža na našem počutju, na naših laseh, koži, ustih in praktično na vseh delih našega telesa. Poglejmo si najpogostejše 'simptome', ki razkrivajo, da uživamo preveč 'slabe' oz. 'prazne' hrane.

Zdravje 26. 10. 2022 05.00

Kamilica lahko pomaga pri tesnobi in nespečnosti

Če tudi vi obožujete kamilico, predvsem pa kamilični čaj, vas bo verjetno navdušilo dejstvo, da ima ta rastlina bojda sposobnost, da lajša simptome tesnobe, nespečnosti in celo depresije.

Duševno zdravje 17. 10. 2022 09.04

To se skriva v ozadju vseh zasvojenosti

Od kod nagnjenost k zasvojenosti? Zakaj posameznik z odvisnostjo nima nadzora nad seboj? Kaj ga sili k zlorabi določene snovi ali kompulzivnemu vedenju? Zelo pogosto je zasvojenost odgovor na težave v zgodnjem življenju in gre za mehanizem spoprijemanja s stisko.

Duševno zdravje 15. 10. 2022 05.00

Kako travma iz otroštva vpliva na partnerske odnose v odraslosti?

Izkušnje iz otroštva, ki jih pridobivamo v odnosu s starši in pomembnimi drugimi ljudmi, so ključnega pomena za čustven razvoj. Starši predstavljajo temelj stila navezanosti in igrajo pomembno vlogo pri tem, kako bomo doživljali svet. So odnosi z drugimi varni za raziskovanje in čustvena tveganja? Se v življenju lahko zanašamo na ljudi ali jih vidimo kot grožnjo?

Bolezni 11. 10. 2022 05.00

Alzheimerjeva bolezen in nove tehnike spopadanja z njo

Alzheimerjeva bolezen – bolezensko stanje, ob omembi katerega mnoge spreleti srh. A če jo odkrijemo v zgodnjem stanju, lahko bolniku omogočimo kakovostno in kar se da dolgo dostojno življenje. Danes so namreč poleg zdravil na voljo tudi tehnike, ki se precej uspešno spopadajo z napredovanjem simptomov. V nadaljevanju bomo eno od njih podrobneje spoznali.

Moško zdravje 05. 10. 2022 05.00

Težave z erekcijo so lahko povezane s srčnimi boleznimi

Težave pri doseganju in vzdrževanju erekcije so neprijetna zadeva, s katero pa se srečuje kar tretjina moških, starejših od 40 let. Strokovnjaki pri tem poudarjajo, da so težave z erekcijo velikokrat povezane s kardiovaskularnim sistemom.

Zdravje 28. 09. 2022 12.29

Tega zagotovo še ne veste

Imunski sistem je ključ do dobrega počutja in pravilnega delovanja vseh telesnih funkcij, saj nas varuje pred poškodbami, boleznimi in kužnimi organizmi. Prav zaradi tega je njegova zaščita ključnega pomena, krepitve pa se je potrebno lotiti celostno in pri tem paziti še na zdravo prebavo, ki je središče naše imunosti. Razkrivamo, zakaj je temu tako, in svetujemo, kako lahko okrepite svoj imunski sistem na povsem naraven način.

Prehrana 27. 09. 2022 05.00

Prednosti in slabosti intuitivnega prehranjevanja

Na kratko – koncept intuitivnega prehranjevanja poenostavljeno predstavlja filozofijo proti dietam in ljudje, ki sprejmejo to tehniko intuitivnega prehranjevanja, niso nikoli na dieti, ne pazijo nujno na to, kakšne količine hrane pojejo, ker pojedo toliko, kolikor 'čutijo', da je prav za njihovo telo. Kakšne so prednosti takšnega prehranjevanja, kakšne so slabosti?

Imunski sistem 25. 09. 2022 05.00

Kako se boriti proti imunskemu staranju?

S starostjo imunski sistem postane manj učinkovit pri spopadanju z okužbami in manj odziven na 'dražljaje' okolja. Hkrati je staranje imunskega sistema povezano s kroničnim vnetjem, kar povečuje tveganje za veliko bolezni in bolezenskih stanj, ki so povezana s starostjo. Kako lahko ohranjamo zdrav imunski sistem in kako se boriti proti imunskemu staranju?

Zdravje 21. 09. 2022 08.27

Tako se lahko to zimo izognete boleznim

Ko smo zdravi, ne razmišljamo o svojem imunskem sistemu in kako dobro je ta pripravljen na boj z virusi, gripo in ostalimi škodljivci, ki ogrožajo naše zdravje. Pa bi morali! V prvi vrsti je treba konstantno skrbeti za optimalno ravnovesje v našem organizmu, kjer poleg imunskega izjemno pomembno vlogo igra tudi prebavni sistem. Razkrivamo, kako lahko enostavno, v zgolj petih korakih, korenito okrepite svoj imunski sistem in obenem ponotranjite zdrave življenjske navade.

Duševno zdravje 16. 09. 2022 05.00

Psevdobulbarni afekt: nenadzorovani napadi smeha ali joka

Psevdobulbarni afekt je nevrološko stanje, ki povzroča izrazite izbruhe nenadzorovanega smeha ali joka tudi v najbolj neprimernih trenutkih. Poznamo ga sicer tudi pod drugimi imeni, vključno s čustveno labilnostjo, patološkim smehom in jokom ter čustveno inkontinenco. Kot zanimivost – to motnjo naj bi odlično odigral glavni lik filma Joker, ki ga je upodobil Joaquin Phoenix.

Zdravje 15. 09. 2022 11.54

Zdaj je pravi čas, da okrepite svoj imunski sistem

Sveža in vse bolj meglena jutra so najbolj jasen znak, da vstopamo v jesen, z njo pa prihaja sezona prehladov in gripe. V hladnem vremenu se virusi namreč širijo veliko hitreje, saj so prostori bolj ogrevani in slabše prezračevani, mraz pa povzroči tudi padec imunske odpornosti. Ravno zato je izjemno pomembno, da še pred prihodom hladnejših dni dobro okrepimo svoj imunski sistem in naše telo pripravimo na vse zimske izzive. Razkrivamo, kako se tega lotiti na naraven način!

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996