sposobnosti

Jejte, da ostanete mladi!
Hrana je mnogo več kot le potešitev osnovnih potreb. Pomaga nam ohranjati zdravje, nudi veliko užitkov in lahko celo podaljšuje življenje. Kaj jesti, da bi ostali mladi?

Tvegana operacija mu je povrnila obraz
Sproščujoče počitnice na Norwicku so se za očeta štirih otrok Craiga Decenta spremenile v nočno moro. Že uro po grozljivi nesreči na čolnu je namreč Craig ležal v bližnji bolnišnici na operacijski mizi, kjer so mu opravljali rekonstrukcijo obraza.

Brez študijskih skrbi v poletne dni!
Pomlad je čas, ko večina mladih razmišlja le še o zabavi, in le redki se ob vsem tem zmorejo usesti za knjige in pripraviti na izpite. O tem, kako se najbolje zbrati, pripraviti na učenje in brez skrbi zakorakati v poletje, smo se pogovarjali s psihologinjo dr. Andrejo Pšeničny.

Od 286 kg debeluščka do postavnega trenerja
Na internetu vsak dan lahko prebiramo zgodbe ljudi, ki so izgubili nepredstavljive količine kilogramov. No, preverite kateri 'debeluščki' so izgubili skupaj skoraj dve toni in se uvrstili med rekorderje v hujšanju!

Kako si pomagati, ko se vname pokostnica?
Sezona teka je v polnem zagonu in marsikateri tekač se v tem času sreča z nadležnim vnetjem pokostnice, ki ga moramo čim prej pozdraviti. Kajti če težav ne odpravimo, se bomo morali teku odpovedati.

Nevarne bakterijske okužbe: Kako jih preprečiti
Živimo v okolju, v katerem nas stalno obkrožajo številni mikroorganizmi. Mnogi od njih nam ob normalni fizični kondiciji niso nevarni, celo nasprotno, nekatere od njih potrebujemo, saj naseljujejo na primer našo črevesno floro.

Hoja v spanju smrtno nevarna!
Morilci, nasilneži, pretepači, čudaki ... Vse to so lahko mesečniki, ljudje, ki v trdnem spanju hodijo in naredijo stvari, ki jih v budnem stanju ne bi nikoli.

Ko boli celo telo
Fibromialgija je bolezen, o kateri se le redko govori in je številni ljudje ne priznavajo. Kljub temu pa prizadene približno dva odstotka ljudi, ki se zaradi izjemnih bolečin znajdejo v hudi stiski – tako fizični kot tudi psihični. O fibromialgiji smo se pogovarjali z asist. Heleno Jamnik, dr. med.

Ženske prepoznajo napake hitreje kot moški!
Italijanski raziskovalci so proučevali, zakaj se ženske na določene situacije odzovejo hitreje kot moški. Razlog naj bi se skrival v zrcalnih nevronih, ki so v ženskih možganih aktivnejši kot v moških.

Visok krvni tlak povzroča demenco
Visok krvni tlak ne povečuje le tveganja za možgansko ali srčno kap, ampak škoduje tudi spominu. Vrsta raziskav je namreč potrdila povezavo med visokim krvnim tlakom in poslabšanjem možganskih sposobnosti v visoki starosti.

Bill Clinton reden uporabnik shiatsu terapije
Shiatsu je uravnovešanje energetskih pretokov po telesu, s čimer se vzpostavlja ravnotežje v telesu. To ohranja zdravje in dobro počutje ter odpravlja bolezni.

Vas zanima, kako prebrati knjigo v 15 minutah
Marsikdo se znajde v položaju, ko je obdan s kupi neprebranega gradiva, ki se iz dneva v dan veča. Postane lahko zelo neprijetno, če morate neko snov predelati le zato, ker to od vas zahtevajo v službi ali šoli.

Zaradi deskanja na snegu spet hodi!
Thomas se je rodil z okvarjenimi nogami. Ker ima zaradi nepravilnosti v kolkih stegenski mišici nekoliko zarotirani, so se mu obrnila tudi stopala. Osemletnik tako zelo težko hodi. A ure deskanja na snegu so mu spremenile življenje.

Telo v povezavi z računalnikom
Gre za komunikacijo med računalnikom in živim bitjem. Imenuje se Quantek in deluje na principih kvantne fizike. Povezava je zelo kompleksna. Izdelal ga je Nemec Peter Von Buengner.

Triletnik z IQ 140 sprejet v Menso!
Večino triletnikov navdušujejo avtomobilčki in tovornjački, William Potter pa je povsem drugačen otrok. Pri samo treh letih zna že brati in računati, našteti skoraj vsa mesta v Veliki Britaniji, sprejet pa je bil tudi v Menso!

'14 let sem bil pri zavesti, a nihče ni vedel za to!'
"Kaj takega se ne da opisati. Počutil sem se grozno – bil sem obupan, depresiven in nemočen," se 14 let, ko je bil vklenjen v svojem telesu, spominja Martin Pistorius. Čeprav se ni mogel premikati in govoriti, je ves čas vedel, kaj se dogaja okrog njega.

Anemija (Slabokrvnost)
Za anemije je značilna znižana raven krvnega hemoglobina ali pojav njegovih nenormalnih oblik.

Alzheimerjeva bolezen
Alzheimerjeva bolezen je posledica propada možganskih celic.

Ste se kdaj vprašali, kako živi ste?
Biti živ pomeni zavzeti aktivno vlogo pri upravljanju svojega časa, življenja in sreče. V sodobnem svetu pa človek izgublja stik s seboj in svojimi najbližjimi. Izberite barvo in ugotovite, kako živi ste!

Ste pod stresom? Pomagajte si z vitaminom B
Vitamini so organske snovi, potrebne za življenje. Bistveni so za normalno delovanje telesa, za uravnavanje presnove, rast, razmnoževanje in delovanje tkiv ter organov.

Ni gripa, ni prehlad – lahko je astma!
Piskanje v pljučih, zasoplost in močan kašelj niso vedno le simptomi navadnega prehlada. Lahko gre za obliko astme, ki jo povzroča hladno vreme ali pa bolezen srca. Preverite simptome!

Kako se soočiti s strahom pred izgubo službe?
Strah pred izgubo službe je v zadnjih časih vse bolj razširjena problematika. O tem, kako se kaže, kako se je s strahom treba soočiti in kako sprejeti morebitno odpoved, smo se pogovarjali s psihologinjo Andrejo Pšeničny.

Tek izboljšuje spomin
Tek ni le eden najboljših načinov za povečanje odpornosti, nadzorovanje teže in uravnavanje stresa, ampak je izjemno učinkovit tudi pri izboljševanju možganskih sposobnosti.

Prozopagnozija: Ko ne prepoznamo obrazov!
Si predstavljate, da bi imeli takšne težave s prepoznavanjem in pomnenjem obrazov, da ne bi prepoznali staršev, partnerja, otrok? S tem se spopadajo tisti, ki bolehajo za boleznijo, imenovano prozopagnozija.

Najbolj bizarne diete
Ste tudi vi trdno odločeni, da se boste v letošnjem letu znebili odvečnih kilogramov? Pa še vedno iščete najbolj primerno dieto? No, tukaj je nekaj takšnih, po katerih verjetno ne boste posegli. Predstavljamo vam namreč nekaj najbolj bizarnih diet!

Največji medicinski dosežki zadnjega desetletja!
Omejitev širjenja virusa HIV, presaditev obraza in tablete proti debelosti so samo nekatere od novosti na področju medicine. Preberite, katera odkritja so zaznamovala zadnje desetletje!

Kako pomagati vinjenemu človeku?
Silvestrska zabava se lahko ob prekomernem pitju zelo hitro spremeni v pravo nočno moro. Tisti, ki pregloboko pogleda v kozarec, se lahko namreč zastrupi z alkoholom in nujno potrebuje pomoč. Kako torej pravilno ravnati z vinjeno osebo?

Srečni, zdravi in vitalni z "bakalarjem"
Polenovka je odličen zaveznik v preventivi pred kardiovaskularnimi boleznimi, zaslužna je za dobro počutje, bogata z vitamini, omega-3 maščobnimi kislinami in še in še.

Nahranite možgane in izboljšajte spomin!
Se vam je že zgodilo, da ste šli v trgovino po mleko, domov pa prišli s polno vrečko in brez mleka? Ste po večerji ugotovili, da na mizo niste dali solate? Izboljšajte svoj spomin s hrano!

Novoletne zaobljube: razočaranje ali uresničen cilj?
Prednovoletni čas je čas postavljanja novoletnih zaobljub, te pa velikokrat presegajo naše sposobnosti, da bi jih uresničili, zaradi česar mnogokrat sledi razočaranje. Kakšne naj bodo torej zaobljube, da ne bomo razočarani?