spremembe razpoloženja

Tako boste ohranili zdravo srce po 50. letu
Srce je osrednji organ našega telesa, ki nenehno deluje, da bi ohranilo našo vitalnost. S staranjem se povečuje tveganje za srčno-žilne bolezni, saj srce in ožilje doživljata naravne spremembe. Po 50. letu postane skrb za zdravje srca še pomembnejša, saj se s staranjem zmanjšuje elastičnost krvnih žil, povečuje pa se tveganje za visok krvni tlak, aterosklerozo, srčni infarkt in druge težave. Dobra novica je, da lahko z zdravimi življenjskimi navadami in ustrezno nego svoje srce ohranite močno in zdravo.

Kaj je fokalna distonija?
Fokalna distonija je nevrološka motnja. Povzroča nehotene gibe ali krčenje mišic v enem delu telesa. Bolniki imajo žariščno distonijo v vratu, očeh, čeljusti ali glasilkah. Fokalna distonija lahko vpliva tudi na zapestja, roke ali prste.

Zakaj ste utrujeni in brez fokusa?
Ali se vam zdi, da težko obdržite pozornost, se spomnite informacij ali opravite naloge z zbranostjo, ki ste jo imeli nekoč? Možganska megla in oslabljena koncentracija postajata vse pogostejši težavi, s katerima se soočajo tako mlajši kot starejši. Vzroki so lahko različni, od stresa in življenjskega sloga do zdravstvenih težav.

8 razlogov, zakaj je folna kislina pomembna za vaše zdravje
Folna kislina, znana tudi kot vitamin B9, je vodotopni vitamin, ki igra ključno vlogo pri številnih telesnih funkcijah. Kljub temu, da je pogosto omenjena v kontekstu nosečnosti, je njen pomen za zdravje veliko širši. Folna kislina sodeluje pri številnih procesih v telesu, vključno z razvojem novih celic, proizvodnjo rdečih krvnih celic in ohranjanjem zdravja srca.

Kaj se skriva za nočnim potenjem?
Med glavnimi 'krivci' so seveda hormoni. Poglejmo si še ostale najpogostejše razloge.

8 simptomov demence z Lewyjevimi telesci
Demenca z Lewyjevimi telesci je druga najpogostejša vrsta demence za Alzheimerjevo boleznijo.

Ali vam primanjkuje vitamina B12? 6 opozorilnih znakov, ki jih ne smete spregledati
Vitamin B12, znan tudi kot kobalamin, je ključnega pomena za pravilno delovanje živčnega sistema, tvorbo rdečih krvničk in ohranjanje zdravih možganov.

7 znakov, da čustveno in fizično zanemarjate sami sebe
Čustvena in fizična skrb zase je temelj dobrega počutja, vendar lahko ob vsakodnevnih obveznostih pogosto pozabimo poskrbeti za lastne potrebe. Dolgotrajno zanemarjanje samega sebe se lahko kaže skozi različne znake, ki vplivajo na kakovost življenja in odnos do sebe.

10 simptomov vaskularne demence
Vaskularna demenca je splošen izraz, ki opisuje težave z razmišljanjem, načrtovanjem, presojo, spominom in drugimi miselnimi procesi, ki jih povzroči poškodba možganov zaradi motenega pretoka krvi v možgane.

Lahko dodatki magnezija in vitamina D pomagajo pri zdravljenju anksioznosti?
Uporabniki TikToka in pripadniki mlajše generacije menijo, da lahko vitamin D in magnezij pomagata pri zdravljenju anksioznosti. Je temu res tako? Poglejmo si, kaj pravi stroka.

10 stvari, ki jih lahko naredimo za zdravo starost
Na zdravo staranje vpliva veliko dejavnikov. Nekateri, denimo genetika, niso pod našim nadzorom. Vsi ostali, kot so gibanje, zdrava prehrana, skrb za duševno zdravje in vse drugo, pa vsekakor so!

Čustvena zloraba je najpogostejša v partnerskih razmerjih
Čustvena zloraba je način obvladovanja druge osebe z uporabo čustev, s katerimi tisti, ki zlorablja, kritizira, sramoti, obtožuje ali/in manipulira z drugo osebo. Na splošno je razmerje čustveno nasilno, kadar obstaja dosleden vzorec žaljivih besed in ustrahovalnega vedenja, ki človeku oslabijo samopodobo in spodkopavajo njegovo duševno zdravje.

To se zgodi, ko greste na ekstremno dieto
Ekstremne diete dajejo izjemne rezultate. Takoj, v trenutku dosežemo izgubo kilogramov. In kot verjetno že veste, posebej, če ste se jih že kdaj lotevali, povzročijo tudi ekstremno, če ne še večjo vrnitev teže. Ne, ekstremne diete niso ne dobre ne zdrave, še manj pa so optimalne.

Kako uravnovesiti hormone?
V prvi vrsti je pomembno obvladovanje stresa, telesna vadba, spanje in uživanje zdrave prehrane. Kaj še lahko naredimo, da podpremo zdravje hormonov?

Za to boleznijo naj bi zbolela vsaka peta ženska
Zagotovo ste že slišali za marsikatero bolezen ščitnice, malo manj poznan pa je Hashimotov tiroiditis. Kaj je omenjena bolezen, kako prepoznamo znake in na kaj moramo biti pozorni, si lahko preberete v nadaljevanju.

Tako veste, da vam jetra ne delujejo, kot bi morala
Jetra so organ, glavni 'filter' v našem telesu, ki čisti toksine iz krvi, sodeluje pri obrambi pred okužbami, ustvarja žolč in razgrajuje maščobe; prav zato je zelo pomembno, da pravočasno prepoznamo težave z jetri.

Previdno, če imate te simptome
Simptomi možganskega tumorja so zelo podobni simptomom nekaterih drugih stanj, pri katerih se pojavijo glavoboli in omotica. Prav zato pa ga velikokrat ne diagnosticiramo takoj oz. dovolj zgodaj.

Menite, da živite dovolj aktivno življenje?
Ali razmišljate o prenehanju vadbe? Ste vadbo prekinili zaradi tega, ker ste preprosto morali? Sploh ne telovadite? Poglejmo si, kako prekinitev vadbe vpliva na naše možgane in naše telo.

Simptomi revmatoidnega artritisa, ki jih ne smete spregledati
Revmatoidni artritis ima lahko številne simptome. Najpogostejši so otrdeli, boleči sklepi in utrujenost, toda ta bolezen povzroča vnetje v številnih delih telesa, zato imate morda simptome, za katere ne veste, da so povezani. Nekateri med njimi so lahko znaki resnih zapletov, ki ogrožajo vaše organe ali celo življenje. Če imate katerega od teh simptomov, se z njimi ne poskušajte spopasti sami, temveč se obrnite na svojega zdravnika.

To lahko hormoni naredijo našemu telesu
Kaj so hormoni? Katere stvari v našem telesu so podvržene optimalnemu delovanju hormonov? Kaj hormoni delajo za nas, nam in našemu telesu? Predvsem pa, kako natančno delujejo ti kemični prenašalci sporočil?

Kronična bolečina lahko močno zmanjša kakovost življenja
Kronična bolečina lahko močno vpliva na kakovost življenja posameznika. Kaj je kronična bolečina, kako si lahko pomagamo in, kar je najpomembneje, kako živeti z neznosno bolečino, ki vpliva na vse vidike življenja?

Kako prepoznati motnje ščitnice?
Ali doživljate nepojasnjene spremembe teže, utrujenost ali nihanje razpoloženja? Lahko gre za motnjo ščitnice.

6 simptomov multiple skleroze
Za multiplo sklerozo naj bi trpelo več kot 2 milijona ljudi po vsem svetu. Simptomi te multiple skleroze se lahko prvič pojavijo že pri dvajsetih, v vmesnem obdobju izginejo in se ponovno ponovijo. Kako jih lahko prepoznamo in kateri so tisti najpogostejši? Poglejmo si, kaj so zapisali na miss7zdrava.

Poskrbite za odgovorno pitje alkohola med prazniki
Decembrski čas, zlasti obdobje med božičem in silvestrovim, vsako leto predstavlja veliko problematiko prekomernega pitja alkohola. V obdobju druženj, zaključkov in srečanj marsikdo pozabi na zmernost, popivanje pa pri nekaterih uide izpod nadzora. Preverite, kako se lahko držite odgovornega pitja med prazniki.

Se vaši možgani starajo hitreje, kot je običajno?
Možgani so še vedno dokaj neraziskano polje znanosti. Znanstveniki in strokovnjaki nenehno preučujejo njihovo delovanje, razloge za različne bolezni in poškodbe, preprostih odgovorov pa včasih ni lahko najti.

Kako prestavljanje ure vpliva na naše zdravje?
Ste se kdaj vprašali, zakaj dvakrat letno prestavljamo uro? Glavni razlogi za to prakso segajo v zgodovino in so povezani z energijskimi prihranki, varnostjo in izkoriščanjem naravne svetlobe.

7 razlogov, zakaj se zbujate z zabuhlim obrazom
Ste opazili, da se zadnje čase zbujate otečeni v obraz? Zakaj prihaja do tega in kako lahko enostavno rešimo težavo?

Vrsta depresije, ki se pojavlja ob določenih letnih časih
Sezonska afektivna motnja je vrsta depresije, ki se ponavlja ob določenih letnih časih, običajno pozimi. Ta motnja je povezana z zmanjšano svetlobo in spremembami v bioloških ritmih.

Posttravmatska stresna motnja se ne razvije pri vseh
Povsem normalno je, da se na travmatične dogodke odzovemo tako čustveno kot telesno, kar pomeni, da nas spremljajo tudi določeni simptomi, ki se lahko od posameznika do posameznika razlikujejo. Torej, kdaj lahko govorimo o posttravmatski stresni motnji in kako jo prepoznamo? Več o tem si lahko preberete v pogovoru s terapevtko Dr. Tjašo Stepišnik Perdih.

Akutna stresna reakcija je popolnoma normalen odziv na šok
Življenje je nepredvidljivo, a nekateri dogodki, kot so bile nedavne poplave, nas lahko dodobra pretresejo in povzročijo tudi težje notranje bitke. Pri tem je pomembno poudariti, da se doživljanje od posameznika do posameznika razlikuje. Za nekoga bodo te poplave travmatične, za drugega stresne, razlaga terapevtka dr. Tjaša Stepišnik Perdih.