spremembe telesa

Gibanje po 40. letu: 5 najboljših aktivnosti, ki ne obremenjujejo sklepov
Ko telo dozoreva, postane vedno bolj pomembno, da izbiramo vrste gibanja, ki nas ohranjajo vitalne – brez dodatnega stresa za sklepe. Po 40. letu se začnejo naravne spremembe: mišična masa počasi upada, sklepi postajajo manj gibljivi, možnost poškodb se poveča. A gibanje ostaja ključno – za zdravje srca, hormonov, kostne mase, pa tudi za mentalno počutje.

Imate to na koži? Lahko je znak smrtonosne bolezni jeter
Zdravnik je razkril ne tako očitne znake, ki bi lahko nakazovali na simptome zastrupitve jeter.

Miran Križančič: Fizična podoba ne bo več kazala naših bioloških let
Nekirurški estetski posegi so v zadnjem desetletju doživeli izjemen razcvet. Tehnološki napredek, dostopnost postopkov in družbeni pritisk po ohranjanju mladostnega videza so povzročili, da danes lepotni posegi niso več tabu, temveč del vsakdanjega estetskega vzdrževanja.

Ti odraščanje predstavlja izziv? To so stvari, ki jih še nisi vedel o najzahtevnejšem obdobju življenja
Odraščanje je obdobje, polno sprememb in presenečenj. Tvoje telo se razvija hitreje kot kdaj koli prej, kar pogosto povzroča vprašanja in dvome. A brez skrbi – tvoje telo ve, kaj počne!

Sedem razlogov, zakaj je hidracija spomladi ključnega pomena za vaše zdravje
Zadosten vnos vode je v spomladanskem času ključen za ohranjanje optimalnega zdravja in dobrega počutja. Pitje zadostne količine vode ima številne pozitivne učinke, vključno z uravnavanjem telesne temperature, izboljšano prebavo in podporo imunskemu sistemu. Hidracija pripomore tudi k ohranjanju zdrave kože in višji ravni energije. V članku so predstavljene znanstveno podprte koristi pitja vode v spomladanskem času, ki omogoča boljše zdravje in vitalnost.

5 nepričakovanih razlogov za utrujenost – preverite, ali vas ogrožajo
Kronična utrujenost? Čeprav je občasna utrujenost lahko normalna, lahko dolgotrajna utrujenost kaže na različne zdravstvene težave.

5 neverjetnih dejstev o možganih
Možgani so zelo zapletena struktura. Vsebujejo milijarde živčnih celic, ki jih imenujemo nevroni, ki morajo komunicirati in delovati skupaj, da lahko telo normalno deluje.

6 razlogov za pogoste spomladanske alergije in kako jih omiliti
Spomladanske alergije so vse pogostejša težava, ki prizadene milijone ljudi po svetu.

Koprivnica, srbeča težava, ki je ne smete ignorirati
Zagotovo se še spomnite neprijetnega občutka in videza kože, če vas je kdaj opekla kopriva. Ampak ali veste, da se lahko podobni simptomi pojavijo kar sami od sebe? Koprivnica oz. urtikarija je kožna sprememba, ki prizadene okrog 20 % ljudi, vzroki za njen nastanek pa so različni – največkrat so to alergeni v okolju ali hrani.

5 načinov, kako preživeti spomladanski premik ure
Spomladanski premik ure, znan tudi kot prehod na poletni čas, je vsakoletna sprememba, ki lahko pomembno vpliva na naše telo in vsakodnevno rutino. Premik za eno uro naprej prinaša daljše dni, a lahko tudi povzroči motnje spanja, utrujenost in celo vpliva na naše srčno-žilno zdravje.

Prepoznajte zgodnje znake očesnega limfoma
Najpogostejša oblika limfoma v očesu je primarni intraokularni limfom.

Stvari, ki se jih večina deklet sramuje na svojem telesu, a se ne bi smele
Veš, tista posebnost na tvojem telesu, za katero meniš, da je posebnost, pa jo imajo v bistvu skoraj vse punce? Na primer, malo večji trebuh, ko so najemo, celulit ali pa kaj drugega? Danes ti predstavljamo te 'čudne' stvari, ki sploh niso čudne, temveč so človeške.

Ne boste verjeli, koliko centimetrov so izgubile – brez stradanja!
Pomlad je čas, ko mnoge ženske začnemo razmišljati o preoblikovanju telesa, izgubi kilogramov in izboljšanju samozavesti. Prvi topli dnevi nas spomnijo na prihajajoče poletje in trenutek, ko bomo spet nosile lahka oblačila in kopalke. Če tudi vi sanjarite o vitkejši postavi, večji količini energije in brezskrbnem uživanju na plaži, ste na pravem mestu. V nadaljevanju bomo spoznali zgodbe treh žensk, ki so uspešno preoblikovale svoja telesa, spremenile svoj življenjski slog in dosegle rezultate, za katere so nekoč mislile, da so nedosegljivi.

Kako prepoznati raka debelega črevesa in danke?
Mesec marec je mednarodni mesec boja proti raku debelega črevesa in danke. Stroka in različne institucije opozarjajo na pomen preprečevanja in zgodnjega odkrivanja bolezni. Rak debelega črevesa in danke je 4. najpogostejši rak pri ženskah in moških, piše Nacionalni inštitut Slovenije, a ga je mogoče ob zgodnjem odkrivanju popolnoma preprečiti. Kaj je ključno za preventivo, kaj pomaga pri zgodnjemu odkrivanju bolezni in navsezadnje, kako lahko prepoznamo znake te bolezni?

Marija Lucija Antolič: Kronične bolezni so postale epidemija'
Večina bolezni, ki skrajšujejo življenje in zmanjšujejo njegovo kakovost, se ne pojavi nenadoma, temveč se razvijajo desetletja v ozadju, ne da bi jih pravočasno opazili. Srčno-žilne bolezni, presnovne motnje, rak in demenca so pogosto posledica dolgoročnih življenjskih navad, na katere bi lahko vplivali že veliko prej. Kljub številnim znanstvenim dokazom o pomenu preventive še vedno čakamo na prvi alarm, preden se odločimo za spremembe. Zakaj je preventiva tako pogosto spregledana in kako lahko spremenimo ta miselni vzorec? Pogovarjala sem se z Marijo Lucijo Antolič, dr. med., spec. medicine dela, prometa in športa, ki v in pri svojem delu glavni poudarek daje dolgoživosti in preventivi, ki je ključnega pomena.

Nevidni simptomi nevarnih bolezni: Znaki, ki jih ljudje pogosto ignorirajo, a lahko kažejo na resne zdravstvene težave
Zdravstvene težave se ne pojavijo vedno v obliki dramatičnih simptomov, ki jih je nemogoče spregledati. Velikokrat se pojavijo subtilni znaki, ki jih ljudje pogosto ignorirajo ali spregledajo, kar lahko vodi do zamude pri diagnozi in zdravljenju. Mnogi simptomi, ki so lahko na prvi pogled nepomembni ali celo nerazložljivi, so lahko v resnici opozorilni znaki hudih zdravstvenih težav.

Tako je mama ugotovila, da ima njen otrok raka 4. stopnje
Mama je opazila, da se njen otrok čudno obnaša. Nekaj dni pozneje je ugotovila, kot poroča spletna stran People, da gre za raka 4. stopnje.

Tako lahko veste, da vam ščitnica ne deluje
Z motnjami ščitnice in težavami, povezanimi s ščitnico, se v Sloveniji spopada od 200.000 do 300.000 ljudi, a večina bolnikov ne pozna vzrokov za svoje težave in jih ne pripisuje motnjam v delovanju ščitnice. Da bi motnje pravočasno prepoznali, predstavljamo najpogostejše simptome, ki kažejo na težave s ščitnico.

Bi prepoznali enega najbolj smrtonosnih rakov?
Rak trebušne slinavke še vedno velja za enega najbolj smrtonosnih rakov, saj samo 20 odstotkov ljudi, ki zboli za tem rakom, preživi leto dni po diagnozi. Samo 7 odstotkov pa jih preživi pet let po diagnozi. Vzrok za to je predvsem v tem, da ga je težko odkriti in ga danes odkrivamo pozno, ko je že metastaziral.

Simptomi multiple skleroze, ki jih ne smete spregledati
Multipla skleroza je avtoimunska bolezen, pri kateri imunski sistem napade lastne zdrave celice, ki so del nevrološkega sistema. Pri tej bolezni imunski sistem napade mielinske celice, zaščitni ovoj, ki obdaja živce v možganih in hrbtenjači.

10 znakov, ki kažejo, da lahko v vašem telesu raste rak
Če ste na svojem telesu opazili kakšno spremembo, zaradi katere ste zaskrbljeni, obiščite zdravnika, ki bo lahko opravil prave teste in preveril, za kaj gre. Tu pa je nekaj znakov, s katerimi so se spopadali ljudje, ki so zboleli za rakom.

Znaki, da vam ledvice ne delujejo pravilno
Ledvice so izjemno pomemben organ, saj filtrirajo našo kri, izločajo toksine, uravnavajo kislinsko-bazično ravnovesje, ustvarjajo urin, proizvajajo hormone in absorbirajo minerale. Preverite, kako vedeti, ali nam ledvice ne delujejo pravilno.

Bolezen, ki zmanjšuje kakovost življenja
Osteoartritis lahko pomembno vpliva na kakovost življenja, otežuje gibanje in vsakodnevne aktivnosti ter povečuje tveganje za invalidnost, zato je zelo pomembno, da ga pravočasno odkrijemo.

Kako revščina vpliva na otrokov telesni in duševni razvoj?
Revščina ne posega le na materialno plat otrokovega življenja, temveč vpliva tudi na telesni, duševni in čustveni razvoj. Če povzamemo, vpliva na vse vidike otrokovega življenja. Otroštvo bi moralo biti brezskrbno obdobje odraščanja in razvijanja, ravno brezskrbnost pa je tista, kar revščina odvzame.

Načini, kako menopavza vpliva na vašo kožo
Medtem ko mnogi ljudje menopavzo povezujejo s spremembami razpoloženja in vročinskimi oblivi, lahko učinek, ki ga ima na kožo, včasih prezremo.

Kaj je sarkopenija?
Sarkopenija je s starostjo povezana progresivna izguba mišične mase in moči. Glavni simptom bolezni je mišična oslabelost.

Bi znali prepoznati melanoma?
Melanom, ki je vrsta kožnega raka, naj bi bil v zadnjem času močno v porastu. Je le ena od vrst kožnega raka, ki jo poznamo, vsekakor pa lahko ogromno naredimo z zaščitnimi preventivnimi ukrepi!

Takšni nohti lahko nakazujejo na to bolezen
Nenormalnosti nohtov zajemajo spremembe v obliki, barvi, debelini in teksturi nohtov na rokah, nogah ali obojega. Nekatere spremembe so normalne in neškodljive, druge pa so lahko znak poškodbe, okužbe ali zdravstvenega stanja, ki zahteva zdravniško pomoč.

Kaj se zgodi, če ne odvajamo blata?
Če odvajate minimalne količine trdega blata, manj kot trikrat na teden, ob tem pa imate občutek nezmožnosti popolne izpraznitve črevesja, ste zelo verjetno zaprti. Mnogi se v takšnih situacijah nemudoma odpravijo do lekarne in se oskrbijo z odvajali, a obstaja tudi nekaj učinkovitih naravnih metod premagovanja te najpogostejše prebavne tegoba sodobnega časa.

Otečene roke, noge ali obraz? Morda imate to bolezen
Telo nas pogosto z nelagodjem, bolečino in simptomi skuša opozarjati, da je nekaj narobe oz. da se nekaj dogaja. Občasno otekanje različnih delov telesa se lahko pojavi zaradi številnih velikokrat neškodljivih razlogov, občasno so razlogi lahko v zastajanju vode ali manjših poškodbah. Vsekakor pa otekanje lahko nakazuje tudi na resnejše težave, ki zahtevajo pozornost.