spremembe

5 nenavadnih simptomov, ki lahko kažejo na povišan holesterol
Velika verjetnost je, da imate vi ali nekdo, ki ga poznate, povišan holesterol, a tega ne veste, saj simptomi niso vedno očitni.

36-letna Kaja: ''Ne moreš iti naprej z isto miselnostjo kot takrat, ko si zbolel''
Skleroderma, znana tudi kot sistemska skleroza, je skupina redkih bolezni, ki vključujejo otrdelost in napenjanje kože. Lahko povzroči težave z ožiljem, notranjimi organi in prebavnim traktom. Čeprav za sklerodermo ni zdravila, lahko zdravljenje olajša simptome, upočasni napredovanje in izboljša kakovost življenja. Pogovarjali smo se s Kajo, ki je diagnozo sistemske skleroze dobila leta 2015, danes pa je bolezen v mirovanju.

Anita Ogulin: Strah me je bilo izgubiti zaupanje, da kljub temu zmorem naprej
Anito Ogulin vsi poznamo kot predano humanitarko, predsednico ZPM Ljubljana Moste-Polje in izjemno srčno osebo. Z njo sem se pogovarjala o njeni bitki z boleznijo, kako jo je bolezen spremenila, o njenem delu, vseh lepih in manj lepih zgodbah, ki jim je bila priča tekom svojega delovanja, kako gleda na postavljanje mej, predvsem pa kako bi lahko kot družba in posamezniki po njenem mnenju in tudi sicer lahko vsi po vrsti pripomogli k boljši družbi.

''Raka debelega črevesa in danke v zgodnji fazi razvoja sami ne moremo prepoznati''
Državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb ter raka na debelem črevesu in danki, Program Svit, je v Sloveniji prisoten že od leta 2009. Po podatkih Registra raka je pomembno doprinesel k znižanju števila novih primerov raka debelega črevesa in danke ter s tem k boljšemu zdravju prebivalcev Slovenije. Poglejmo si, zakaj so pomembni programi, kot je Svit, kakšni so simptomi raka debelega črevesa in danke ter kaj lahko naredimo za preventivo.

Vse, kar morate vedeti o poškodbi sprednje križne vezi
Kaj sploh so kolenske križne vezi in kakšen pomen imajo?

Vse, kar morate vedeti o sindromu pekočih ust
To stanje običajno ni nevarno, je pa sila neprijetno.

Kdaj je izcedek iz nožnice normalen in kdaj je treba obiskati ginekologa?
Vaginalni izcedek igra pomembno zaščitno vlogo, ko beseda nanese na zdravje žensk. Skozi mesec se pri ženski lahko precej spreminja, zato je pomembno, da vemo, kdaj je izcedek normalen in kdaj bi bilo morda boljše obiskati ginekologa.

Moški, nikar ne zanemarite pomena samopregleda testisov
Zdravniki ugotavljajo, da bi moral vsak moški v redno zdravstveno oskrbo vključiti pregled mod. To lahko storite sami, ko ste pod tušem ali pri zdravniku na rednem letnem sistematičnem pregledu. Na žalost namreč zdravniki ugotavljajo tudi, da veliko moških (pre)večkrat zanemarja svoje zdravje!

Eden glavnih vzrokov neplodnosti
Do endometrioze pride, ko endometrij, tkivo, ki običajno obdaja notranjost maternice, raste zunaj nje.

Kaj je sinusitis?
Obstaja več kot ena vrsta in nekatere med njimi je lažje zdraviti. Toda večina akutnih primerov mine sama od sebe brez potrebe po zdravilih.

Nega atopijskega dermatitisa: Nežno božanje za srbečo kožo
Atopijski dermatitis ali atopijski ekcem je kronična bolezen kože, ki prizadene otroke in odrasle. Težava z atopijsko kožo, ki je zelo suha, razdražena in srbeča, je večinoma genetska, vendar lahko stanje poslabšajo tudi stres, okolje in nekatera živila. Za vas imamo skupaj z notino.si rešitev, kako atopijski dermatitis ublažiti in kožo čim prej povrniti v dobro kondicijo.

5 simptomov sepse, ki jih morate poznati
Kaj je sepsa? Kakšni so simptomi? Kako poteka zdravljenje in na kaj moramo biti pozorni? Vse izveste v nadaljevanju.

Vse, kar morate vedeti o probiotikih
Tudi vi nenehno poslušate o tem, kako dobri in zdravi so probiotiki za naše telo, pa sploh ne veste, kaj so probiotiki? V tem članku predstavljamo vse ključne informacije, ki jih morate vedeti o njih.

Rozacea – kronična vnetna kožna bolezen
Skoraj vsi smo že slišali za kožni bolezni, kot sta luskavica in ekcem, vendar mnogo ljudi še ni slišalo za rozaceo. "Rozacea je nenormalna rast krvnih žil v vseh plasteh kože, ki jo povzročajo notranje težave in vnetja v telesu in koži," pravi dermatologinja Julia T. Hunter.

Kako odkriti zgodnje simptome osteoporoze?
Zgodnje odkrivanje je najboljša zaščita. V nadaljevanju predstavljamo, kako lahko prepoznate začetne simptome osteoporoze.

Znaki, da ste prerasli prijateljstvo
Niso vsa prijateljstva za vse življenje in s tem ni nič narobe.

Kaj je kognitivno vedenjska terapija (KVT)?
Kognitivno vedenjska terapija (KVT) je oblika psihoterapevtskega zdravljenja in pomaga prepoznati ter spremeniti omejujoče ali moteče miselne vzorce, ki negativno vplivajo na vedenje in čustva. Pristop se je izkazal za učinkovit pri številnih težavah, vključno z depresijo, tesnobnimi motnjami, težavami z uživanjem alkohola in drog, zakonskimi težavami, motnjami hranjenja ... Številne raziskave kažejo, da ta vrsta terapije vodi do pomembnega izboljšanja delovanja in kakovosti življenja nasploh.

Kako lahko okrepimo imunski sistem?
Imunski sistem ima pomembno nalogo, da nas tudi pozimi varuje pred sezonskimi obolenji, od prehlada, najrazličnejših viroz do gripe, ki so na pohodu ravno v tem času. In prav zato je še kako pomembno, da mu tudi sami pomagamo z nekaj preprostimi navadami, ki ga lahko okrepijo.

Zakaj pride do stresa in kako ga obvladati?
Stres je naraven občutek nezmožnosti obvladovanja določenih zahtev in dogodkov. Vendar pa lahko stres postane kronično stanje, če oseba ne sprejme ukrepov za njegovo obvladovanje.

To so simptomi sindroma suhih oči
Sodoben življenjski slog temelji na digitalizaciji. Na vsakem koraku smo izpostavljeni zaslonom, gledanje v katere pa sčasoma mnogim postane mučno, saj začnejo čutiti vsiljivo praskanje in zbadanje, kot bi imeli v očesu tujek, ki ga ni mogoče odstraniti. Oči lahko postanejo pekoče, pordele in otekle, vid lahko nenadoma postane moten in meglen. V kolikor tudi pri sebi opažate podobne simptome, ki postanejo še bolj izraziti v zakajenih in ogrevanih prostorih ter na vetru in izraziti svetlobi, potem najbrž ne gre zgolj za klasično utrujenost – zelo verjetno imate sindrom suhih oči.

26 nasvetov odraslih, ki bi jih morali slišati najstniki
Včasih ni nič boljšega kot pridobivanje brutalno iskrenih nasvetov, ki se nam na začetku zdijo 'težki', kasneje pa spoznamo, da imajo neprecenljivo vrednost.

Odvisnost od sladkorja: odtegnitvena kriza in kako jo omiliti
Zmanjšanje vnosa sladkorja v telo je lahko odličen začetek bolj zdravega načina življenja. Odpoved sladkarijam pa ni lahka. Ponujamo vam koristne nasvete, kako to storiti in se znebiti posledic, ki jih lahko prinese odtegnitvena kriza.

Dr. Marija Anderluh: ''Pri vseh težavah je ključno pravočasno ukrepanje''
Otroštvo in mladost bi morala biti obdobji brezskrbnega razvoja, odkrivanja zmožnosti in raziskovanja obzorja. Velikokrat pa sta tudi obdobji, prepleteni s številnimi izzivi. Kakšne stiske in težave pestijo otroke in mladostnike v današnjem času? Kakšno oporo predstavljajo starši, navsezadnje pa tudi učitelji? Kako lahko pomagamo? In najpomembnejše – kako prepoznati otroško stisko? Pogovarjali smo se z dr. Marijo Anderluh, dr. med., predstojnico Oddelka službe za otroško psihiatrijo na Pediatrični kliniki Ljubljana.

Kako negovati telo z aparati za osebno nego in ustreznimi kremami?
Kakšni so različni tipi kože? Obstajajo štirje tipi kože in vedeti morate, pod katerega sodi vaša koža, da boste lahko bolje negovali. Preberite in ugotovite, kakšen je vaš tip kože!

10 simptomov, ki jih nikoli ne bi smeli ignorirati
Kdaj se je na zdravstvene simptome bolje požvižgati in bodo tako ti prej minili? Kdaj pa se je treba hitro odzvati in tako preprečiti najhujše? To je 10 simptomov, ki jih nikoli ne bi smeli ignorirati, ampak bi morali takoj k zdravniku.

Vse, kar morate vedeti o ADHD
Motnja pozornosti s hiperaktivnostjo (ADHD) je stanje duševnega zdravja, ki lahko povzroči nenavadne stopnje hiperaktivnosti in impulzivnega vedenja.

Ali lahko UV-gel poveča tveganje za nastanek kožnega raka?
Nedavna študija razkriva, da bi lahko UV-svetilke, ki se uporabljajo za gelirane nohte, povečale tveganje za nastanek kožnega raka.

Se vam kljub hujšanju nabirajo kilogrami? To so potencialni razlogi
Telovadite in pazite, da se prehranjujete zdravo, omejili ste vnos kalorij, številne na tehtnici pa vseeno kažejo enako stanje ali pa se celo soočate z nabiranjem kilogramov? Naslednji razlogi in določena bolezenska stanja so lahko razlog, da vam kljub vsemu trudu ne uspe izgubiti kilogramov.

Preproste stvari, ki jih lahko storite, da zmanjšate tveganje za razvoj sladkorne bolezni
Sladkorna bolezen je kronična bolezen, ki jo je treba nadzorovati vse življenje: z jemanjem različnih vrst tablet, jemanjem inzulina ali drugih injekcijskih terapij, redno telesno aktivnostjo, spremljanjem ravni sladkorja v krvi in zdravo prehrano.

Kaj povzroča nočne more?
Vsi smo imeli že vsaj enkrat v življenju nočno moro. Če do teh prihaja le občasno, so nekaj povsem normalnega. A ko postanejo pogoste, morda celo redne, lahko močno poslabšajo kakovost spanja in z njim načnejo tudi naše zdravje.