Vizita.si

sta

Zdravje 10. 12. 2021 05.00

To se dogaja v telesu, ko pijemo alkohol

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je okrog štiri petine slovenskih 15-letnikov že poskusilo ali pilo alkoholne pijače. Okrog dve petini se z alkoholom srečata že pred 13. letom starosti.

Odnosi in spolnost 03. 12. 2021 05.00

Vse, kar niste vedeli o platonskih razmerjih

Obstaja veliko vrst medosebnih odnosov, med katerimi so tudi platonski – pogosto znani kot platonska razmerja ali platonske ljubezni. Sodobna opredelitev tovrstne ljubezni še vedno vsebuje nekaj Platonovih idej, kot je recimo ideja o odnosu, ki temelji na prijateljski ravni brez spolnega elementa.

Prehrana 02. 12. 2021 05.00

Ne boste verjeli, kako uporaben je

Cimet lahko doseže mnogo več kot samo začini vašo hrano in pijačo. Ta izjemna začimba se lahko bori proti okužbam, lajša bolečine v vratu in še veliko več! Poglejmo si nekaj zdravstvenih koristi cimeta.

Naslovnica 26. 11. 2021 05.00

Vas pogosto tišči na stranišče? Odkrijte rešitev za svoj mehur!

Pogosta, neustavljiva potreba po uriniranju je lahko znak prekomerno aktivnega sečnega mehurja, ki je predhodna stopnja urgentne urinske inkontinence. Preverite, kdaj gre za težavo in kako jo učinkovito zdravimo.

Lajfstajl 24. 11. 2021 05.00

Sestri Hadid razkrili, kako ohranjata vitko linijo

Sestri Hadid, Bella in Gigi, sta sta za tuje spletne medije razkrili, kako ohranjata svojo vitko linijo, predvsem pa svoje zdravje.

Alternativa 24. 11. 2021 05.00

Zdravilne rastline, ki so lahko dobre za dihala

Nekatera zelišča pogosto pomagajo pri produktivnem kašlju, tako da ga spodbujajo, hkrati pa razredčijo sluz in bolniku olajšajo izkašljevanje izločkov. Katere veljajo za zdravilne in hkrati varne?

Puberteta 23. 11. 2021 05.00

Različni tipi dijakov, ki obstajajo v skoraj vsaki srednji šoli

Nekateri od njih bodo v vašem razredu, nekateri v šoli, nekatere pa boste morda srečevali na avtobusu ali vlaku na poti v šolo in zunaj nje.

Duševno zdravje 22. 11. 2021 05.00

Anksioznost in depresija: vse, kar morate vedeti

Kakšne so razlike med aksioznostjo in depresijo? Je mogoče, da imamo istočasno eno in drugo? Kakšni so vzroki za eno in drugo, kako prepoznamo simptome in najpomembnejše, kam se lahko (pravočasno!) obrnemo po pomoč?

Duševno zdravje 17. 11. 2021 05.00

Kako sta prehrana in telesna aktivnost povezani z duševnim zdravjem?

Ko se začnemo posvečati skrbi za duševno zdravje, pogosto spregledamo temeljne gradnike, brez katerih ni dobrega psihofizičnega počutja in na katere imamo velik vpliv sami. Rutina spanja, urejena prehrana in redno gibanje so elementi našega življenja, ki pomembno vplivajo na vsakodnevno funkcioniranje. V tokratnem prispevku pa nekoliko več pozornosti namenjamo prav povezanosti duševnega zdravja, prehrane in telesne aktivnosti.

Zdravje 15. 11. 2021 13.00

Napake, ki jih delate pri umivanju zob

Zobje so edini del človeškega telesa, ki se ne obnavljajo sam od sebe, zato je skrb zanje še toliko pomembnejša. Številni otroci se sicer tega opravila pogosto otepajo, a prav dobra usvojitev te navade zgodaj v življenju vam bo prihranila marsikatero bolečino in neprijeten obisk zobozdravnika. Pa ste prepričani, da veste vse o pravilnem umivanju zob?

Zdravje 12. 11. 2021 05.00

Kdaj je glavobol lahko nevaren?

Na svetu ni človeka, ki se ne bi soočil z bolečino. Spremlja nas vse od rojstva in čeprav nikoli ni prijetna, je velikokrat opozorilni znak za težave. Lahko nas opozori, da se v našem telesu dogaja nekaj neprijetnega, na kar je potrebno biti pozoren. Včasih zahteva obisk zdravnika, pogosteje pa ob nenadni bolečini zadostujejo že protibolečinska sredstva. Pri izbiri teh velja biti previden – vsebujejo namreč različne sestavine, od česar je odvisen tudi njihov učinek.

Prehrana 12. 11. 2021 05.00

Katero zelenjavo je bolje jesti kuhano kot surovo?

Prepričanje, da je zelenjavo najboljše uživati svežo, je po besedah nutricistov napačno. Trdijo namreč, da je določeno vrsto zelenjave bolj zdravo pred zaužitjem skuhati kot pa pojesti surovo. Preverite, zakaj.

Zdravje 10. 11. 2021 05.00

Spalna paraliza – pogosta motnja ali težava?

Motnje spanja so zaradi stresa in ostalih stvari, ki jih povezujemo z dobo, v kateri živimo, vse pogostejše. Med mladimi odraslimi osebami je po poročanju portala Adiva zelo pogosta tudi spalna paraliza.

Vitamini in minerali 10. 11. 2021 05.00

Vitamin C: vse kar morate vedeti

V času prehladov in različnih obolenj začenjamo vse bolj govoriti o vitaminu C. O slednjem vitaminu pa kljub vsemu obstajajo (pre)številni miti. Za kaj je zadolžen ta vitamin v našem telesu, kje ga najdemo, za kaj ga sploh potrebujemo, kakšna je ustrezna dnevna količina, ki jo potrebujemo in najpomembnejše, ali lahko pride do prekomernega vnosa tega vitamina? Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje opozarjajo, da ja.

Naslovnica 05. 11. 2021 13.18

Največji slovenski medijski hiši RTV Slovenija in POP TV bosta združili moči v skupni oddaji o covidu-19

Splošna epidemiološka slika v Sloveniji se ne izboljšuje, ravno nasprotno, močno se povečuje število okuženih, priča smo tudi številnim neslavnim rekordom. Nebrzdano širjenje okužb in dozdajšnje pretekle izkušnje od nas zahtevajo strogo in dosledno upoštevanje zaščitnih ukrepov ter navodil strokovnjakov.

Duševno zdravje 05. 11. 2021 05.00

Joga in duševno zdravje

Joga izhaja iz sanskrtske besede juji, kar pomeni ‘zveza’ in opredeljuje starodavno prakso, ki združuje um in telo. Za jogo je značilno, da vključuje dihalne vaje, meditacijo in različne položaje, ki spodbujajo sprostitev in zmanjšujejo stres. Redna vadba prinaša številne koristi tako za duševno kot za telesno zdravje, v nadaljevanju pa izpostavljamo predvsem tiste, ki jih je doslej podprla tudi znanost.

Psiha 04. 11. 2021 05.00

Kako se soočiti s pritiski staršev?

Tudi ti občasno čutiš pritiske staršev? Ne skrbi, manjši in občasni pritiski so v tem obdobju nekaj običajnega, saj si vsak starš za svojega otroka želi najboljše. A včasih se zgodi, da takšni pritiski prej kot zdravo spodbudo prinašajo nenehen stres, občutke nerazumljenosti ali celo večje čustvene stiske. Kako vedeti, kdaj je pritisk pretiran, in kako se s tem konstruktivno spoprijeti?

Nasmeh zdravju 04. 11. 2021 05.00

Je kokosova maščoba res zdrava?

Razširilo se je prepričanje, da je pri kuhanju in peki oljčno olje bolj zdravo nadomestiti s kokosovo maščobo. Je to res in kako zdrava je sploh kokosova mast?

Duševno zdravje 29. 10. 2021 05.00

Ta vprašanja bi si moral postaviti vsak, ki ima potrebo po ugajanju drugim

Ljudje, ki imajo potrebo po tem, da ves čas ugajajo drugim, so znani po tem, da naredijo vse, kar je potrebno, da osrečijo druge ljudi, svoja občutja, čustva in mnenje pa največkrat odrivajo na stran.

Duševno zdravje 29. 10. 2021 05.00

Kako komunicirati z osebo z demenco?

Demenca sčasoma poseže tudi na področje komunikacije, kar predstavlja poseben izziv zlasti svojcem bolnikov. Mnogi se znajdejo v stiski, saj naenkrat ne vedo več, na kakšen način in kaj se sploh z njimi pogovarjati ter kako sploh vzdrževati stik, kar lahko vodi v izgubljanje dragocene medosebne vezi. V nadaljevanju so predstavljena ključna vodila za komunikacijo z osebami z demenco.

Psiha 27. 10. 2021 05.00

''Družbene izzive vidiva kot idealen poligon za zagnane ljudi''

13. oktobra je v Kopru potekala zaključna slovesnost prve izvedbe projekta Social Impact Award Slovenija, ki ga v Sloveniji vodi Slovenska agencija za mlade (SLOAM). Dogodek je bil tudi del programa Evropskega tedna socialne ekonomije (ActSE 2021) v okviru slovenskega predsedovanja Svetu Evropske unije. Nagrado skupnosti za zmago v kategoriji glasovanja skupnosti je prejela podjetniška ideja PsyBit, ki je dobila največ glasov v okviru vseslovenskega odprtega glasovanja. Pogovarjali smo se z ekipo, ki jo sestavljata Eva Esih in Urh Kovačič. Preverite, kaj sta nama zaupala o svoji zmagi, predvsem pa, kaj svetujeta mladim, ki si želijo podati na svojo pot.

Rakave bolezni 26. 10. 2021 12.27

Doc. dr. Lidija Kitanovski, dr. med.: ''Ne maraš tega, da otroci umirajo. Želiš si pozdraviti vsakega.''

Diagnoza rak je tako s fizičnega kot s psihološkega vidika ena najtežjih diagnoz, še posebej težka pa je, če gre za otroka z rakom.

Novice 25. 10. 2021 12.35

Znani so prvi dobitniki nagrad Social Impact Award Slovenia

13. oktobra je v Kopru potekala zaključna slovesnost prve izvedbe Social Impact Award Slovenija, ki so jo letos kot glavni partnerji podprli Mestna občina Koper, Univerza na Primorskem, trgovec Spar Slovenija, Luka Koper, banka Sparkasse in drugi. Projekt v Sloveniji vodi Slovenska agencija za mlade (SLOAM). Dogodek je bil tudi del programa Evropskega tedna socialne ekonomije (ActSE 2021) v okviru slovenskega predsedovanja Svetu Evropske unije.

Psiha 25. 10. 2021 12.35

''Spolna vzgoja bi morala biti veliko več kot ura o zaščiti in spolno prenosljivih boleznih''

13. oktobra je v Kopru potekala zaključna slovesnost prve izvedbe projekta Social Impact Award Slovenija, ki ga v Sloveniji vodi Slovenska agencija za mlade (SLOAM). Dogodek je bil tudi del programa Evropskega tedna socialne ekonomije (ActSE 2021) v okviru slovenskega predsedovanja Svetu Evropske unije. Pogovarjali smo se z ekipo Jaz Intimi, ki jo sestavljajo Julia Hlede, Tjaša Kos in Katja Brečko in je prejela nagrado strokovne žirije v kategoriji "glasovanje strokovne žirije". Preverite, kaj so nam zaupale o svoji zmagi, predvsem pa, kaj svetujejo mladim, ki si želijo podati na svojo pot.

Simptomi in bolezni 25. 10. 2021 05.00

7 živil, ki lahko povečajo možnost za napad migrene

Nekatera živila naj bi dokazano povzročala večjo možnost za napad migrene. Poglejmo si nekaj takšnih živil.

Novice 22. 10. 2021 15.09

Nezdravljena psoriaza – tleči plamen v telesu

Psoriaza oziroma luskavica je danes bolezen, s katero je mogoče kakovostno živeti, vendar pa je še vedno zelo stigmatizirana, zato jo bolniki pogosto skrivajo in ne poiščejo zdravstvene oskrbe. ''Ker pri nezdravljeni psoriazi v telesu lahko tlijo različne druge težave in ker danes lahko učinkovito pomagamo tudi bolnikom s hujšimi oblikami te bolezni, vsem toplo svetujem pravočasen obisk pri zdravniku,'' je na novinarski konferenci pred svetovnim dnevom psoriaze, ki ga obeležujemo 29. oktobra, poudaril dermatolog prof. dr. Tomaž Lunder z Dermatovenerološke klinike UKC Ljubljana.

Lajfstajl 22. 10. 2021 05.00

Kako je imeti najboljšega prijatelja?

Nekateri pravijo, da so prijateljstva med fanti in dekleti nemogoča, spet drugi pa menijo, da so tovrstna prijateljstva nekaj najlepšega na svetu. Nekaj stvari pa je zagotovo značilnih za tovrstna razmerja.

Zdravje 22. 10. 2021 05.00

Koliko kalorij ima alkohol?

Kalorije v alkoholu, vključno v pivu in vinu, imenujemo prazne kalorije. Razlog za to se skriva v tem, da alkoholne pijače ne vsebujejo večjih količin treh makrohranil - beljakovin, maščob in ogljikovih hidratov. Toda, ste se kdaj vprašali, koliko kalorij ima vaša najljubša pijača? Pri nekaterih pijačah so številke precej visoke, pri drugih, kot bomo lahko videli, niti ne. Vsekakor pa bi, kot poudarjajo različne svetovne in tudi naše zdravstvene organizacije, morali biti pri pitju alkohola zmerni!

Prehrana 20. 10. 2021 05.00

Tako nevarna je lahko hitra hrana za naše telo

Pogosto uživanje hitre hrane, ki ji pogovorno rečemo tudi 'junk food', naj bi izzvalo podobno reakcijo našega imunskega sistema, kot če bi telo napadal kakšen povzročitelj bolezni.

Imunski sistem 19. 10. 2021 05.00

6 napak, ki jih delamo, ko smo bolni

Ne glede na to, kako zdravo živimo in kako pazimo na sebe v hladnejših dneh, prehladu včasih ne moremo ubežati. Čeprav pogosto traja 'le' nekaj dni, je lahko zelo naporen. Poglejmo si, kaj navadno delamo vsi narobe, ko smo bolni ali zgolj prehlajeni.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996