starosti

'V najboljšem primeru lahko en človek reši tudi do devet ljudi'
Zakaj in kdaj človek potrebuje presaditev organov? Lahko se zgodi nesreča, pride do bolezni ali pa druge nepredvidljive situacije, ko bodisi mi ali pa naš najbližji potrebuje nov organ. Verjetno šele tedaj, ko se sami znajdemo v skrajno neprijetni situaciji, začnemo razmišljati o presaditvi in darovanju organov. Le-to pa je na žalost v družbi še vedno dokaj odrinjena tema.

Popuščanje srca – to so najpogostejši znaki
Se le stežka sprehodite po stopnicah navzgor, se spopadate z utrujenostjo, ki ne mine, otečenimi nogami, občutkom težke sape, ponoči ne morete spati, ker vam jemlje sapo? Vzrok je lahko srčno popuščanje.

'V procesu žalovanja ni pravil, ne obstaja prav in narobe'
Ko se v življenju soočimo z izgubo, se naš čustveni svet sesuje. Podobno, kot da bi se zgodil potres, pravi Tamara Zemlič Radović, vodja programa Žalovanje odraslih, otrok in mladostnikov pri Slovenskem društvu Hospic. Z njo smo govorili o tem, kako žalovati, zakaj smo pogosto v stiski in zadregi, ko smo izpostavljeni z drugimi žalujočimi in kako pomembno je redno predelovanje vseh izgub in kako pomembno je, kaj vse s seboj prinašamo iz otroštva.

Kako se spreminjajo prehranske potrebe skozi starost in na kaj paziti?
Prehranske potrebe različnih starostnih skupin predstavljajo ključen vidik zagotavljanja optimalne prehrane in zdravja skozi celotno življenje. Od obdobja dojenčkov do starostnikov se naše prehranjevalne potrebe spreminjajo glede na stopnjo rasti, razvoja in starostnih sprememb, ki se dogajajo v telesu. Razumevanje teh sprememb in prilagajanje prehrane ustrezni starostni skupini je ključnega pomena za ohranjanje zdravja in dobro počutje posameznika.

Kdaj in kako odstraniti modrostni zob?
Modrostni zobje ali osmice so zadnji zobje, ki, v kolikor so prisotne zasnove, izrastejo v ustno votlino, navadno med 17. in 23. letom starosti.

Kako si pomagati pri išiasu?
Išias je izraz za živčno bolečino v nogi, ki jo povzroča razdražen in/ali stisnjen ishiadični živec. Bolečina običajno izvira iz spodnjega dela hrbta in seva globoko v zadnjico ter potuje navzdol po nogi. Preverite, kako si pomagati ob išiasu.

Revma: Kako si lahko pomagamo sami?
Togost telesa, oteženo gibanje, otekli, pordeli in boleči sklepi, vse to povzroča revma. Poznamo več sto oblik revmatskih obolenj, prizadenejo pa lahko ljudi vseh starosti, tako moške kot ženske. Revmatične težave so pogost spremljevalec starejših ljudi, nekatere oblike revmatičnih obolenj prizadenejo kar do 80 odstotkov te populacije. Na srečo si lahko pri lajšanju težav pomagamo tudi sami.

'Trenutek, ko sta se poslovila od sina, je bil najbolj posvečen v njunem življenju'
V družbi, ki postaja vse bolj razdvojena in individualistična, edina valuta pa sta denar na računu in všečki na družbenih omrežjih, pomembne življenjske teme, ki so nekdaj veljale za osnovo življenja, vse bolj odrivamo na stran. Delno zanje preprosto nimamo časa, delno pa nas spravljajo v nelagodje, to pa je razlog, da jih odrivamo in se od njih umikamo. O umiranju, smrti in pomembnosti slovesa ter žalovanja smo govorili z Renato Jakob Roban, predsednico Slovenskega društva Hospic.

Pevka spregovorila o boju z odvisnostjo
Avstralska zvezdica Sia je bila deležna številnih kritik zaradi filma iz leta 2021, v katerem je igrala osebo z avtizmom. Pravi, da je v tistih letih ostala popolnoma sama, zdaj, dve leti po tem, pa je objavila, da tudi sama sodi oz. spada v spekter avtizma.

Ste že slišali za moško menopavzo?
Veliko moških, lahko bi trdili celo, da večina, se v svojih srednjih letih sooča z različnimi vprašanji in spremembami, ki se dogajajo v njihovem telesu. Ena takšnih je moška menopavza ali androfaza, ki sicer ni enaka kot ženska menopavza, sta si pa, glede na obdobje in občutja, precej podobni.

Vse zdravstvene bitke, s katerimi se je borila Tina Turner
Od srce parajočega otroštva in nasilja znotraj zakona do zdravstenih težav, slavni in mogočni pevki ni bilo prizaneseno. Predvsem v zadnjih letih svojega življenja se je soočala s kopico zdravstvenih težav – od možganske kapi do raka. Poglejmo si bolj podrobno.

Zdrava starost je v naših rokah, saj lahko na hitrost staranja pomembno vplivamo sami
Ob letošnjem dnevu mladosti so v Medexu v skladu s svojim temeljnim poslanstvom izboljševanja kakovosti življenja s klinično podprtimi inovacijami na področju rabe čebeljih pridelkov odprli pomembno javno razpravo o možnostih upočasnjevanja staranja.

S temi navadami lahko upočasnimo biološko staranje
Staranje je del življenja in temu se ne moremo izogniti. Lahko pa z dejanji, prehrano in gibanjem ohranjamo mladost in predvsem vplivamo na zdravje in dobro počutje. V nadaljevanju najdete nekaj preprostih navad, ki jih lahko vnesete v svoj vsakdan in tako kljub staranju ohranjate svojo kondicijo in zdravje.

Dedna bolezen, ki spada v skupino genetskih motenj
Canavanova bolezen je redka dedna bolezen, ki poškoduje sposobnost živčnih celic (nevronov) v možganih za pošiljanje in prejemanje sporočil. Bolezen spada v skupino genetskih motenj, imenovanih levkodistrofije. Levkodistrofije motijo rast ali vzdrževanje mielinskega ovoja, ki je ovoj, ki ščiti živce in spodbuja učinkovit prenos živčnih impulzov.

Skupina genetskih motenj, ki povzročajo nastanek tumorjev na živčnem tkivu
17. maj je svetovni dan nevrofibromatoze. Nevrofibromatoze so skupina genetskih motenj, ki povzročajo nastanek tumorjev na živčnem tkivu. Ti tumorji se lahko razvijejo kjer koli v živčnem sistemu, vključno z možgani, hrbtenjačo in živci.

5 sprememb, ki lahko olajšajo življenje ljudem s psoriazo
Prehrana ne more ozdraviti luskavice, vsekakor pa lahko omili njene simptome. Predstavljamo vam pet sprememb življenjskega sloga, ki vam lahko pomagajo ublažiti simptome luskavice in preprečiti poslabšanje izbruhov.

Preventivni ukrepi, ki lahko pomagajo preprečiti raka na modih
Dejstvo je, da moški premalokrat, zaradi težav in na splošno, obiščejo svojega osebnega zdravnika, premalokrat pa tudi resno jemljejo določene simptome. Zato je pomembno, da ozaveščamo o simptomih raka na modih in da jih moški pravočasno prepoznate!

Kako najti ravnovesje v menopavzi?
Praktični nasveti za dobro počutje in zadovoljstvo.

Razumevanje diskus hernije: vzroki, simptomi in zdravljenje
Imate bolečine v hrbtenici? Vas bolečine omejujejo pri izvajanju vsakodnevnih opravil? Za razlog za eno najpogostejših bolečin v hrbtenici velja diskus hernija!

Mit ali dejstvo: nam potenje pomaga pri hujšanju?
Če se iz telesa znebite vodne teže, lahko hitro izgubite nekaj kilogramov. A ta izguba je začasna in uporaba takšne metode z namenom hujšanja nikakor ni priporočljiva.

Ortodont – kdaj, zakaj in kako?
V zobozdravstvu poznamo več specializacij, ki se ukvarjajo z različnimi vejami zdravljenja zob in obzobnih tkiv. Najbolj poznana poleg kirurgije je ortodontija oziroma s polnim imenom: čeljustna in zobna ortopedija. V nasprotju s splošnim mnenjem, da ortodont zgolj ravna zobe, je to ena od širših vej zobozdravstva, ki se ukvarja tako z manjšimi otroki kot tudi odraslimi in zdravi različne nepravilnosti ugriza, ki niso omejene na zgolj lepšo postavitev zob.

To so simptomi Gravesove bolezni
Gravesova bolezen je avtoimunska motnja, ki prizadene ščitnico. Izvedite več o simptomih, vzrokih in možnostih zdravljenja v tem obsežnem vodniku.

Kako do ravnega trebuha?
Pri ravnem trebuhu je veliko odvisno od genetike, marsikaj pa seveda lahko naredimo tudi sami. Poglejmo si nekaj nasvetov.

Alergije se lahko na novo pojavijo tudi pri odraslih ljudeh
Zakaj se lahko prve težave z alergijami pojavijo tudi v odrasli dobi in kaj ima s tem imunost?

Bakterijska okužba, ki prizadene predvsem najmlajše
Škrlatinka je bakterijska okužba, ki prizadene predvsem otroke, lahko pa tudi odrasle.

Razlog, zakaj prihaja do bolečin, vas bo presenetil
Zmotno je prepričanje, da imajo težave s sklepi zgolj starejši. Nelagodje, zbadanje in bolečine v sklepih občutijo tudi mlajši, predvsem tisti, ki se spopadajo s prekomerno težo, ter navdušeni rekreativci in športniki, ki sklepe pogosto obremenjujejo. Kako si pomagati?

Iščete zabaven način, da ostanete aktivni in uživate na prostem?
Nič več ne iščite! Vaša rešitev je SUP! V tem priročniku boste izvedeli vse, kar morate vedeti.

Zdrave (in koristne) navade, ki bi jih moralo v mladosti osvojiti vsako dekle
Zagotovo že veš, da nam nekatere navade škodujejo, medtem ko so druge zelo dobre. V mladosti pogosto gledamo na kratkoročne užitke, ne razmišljamo pa, kaj je za nas dobro na dolgi rok. V nadaljevanju ti predstavljamo zdrave navade, za katere je dobro, da bi jih osvojila že v mladosti, ker ti bo tvoje telo, pa tudi vse ostalo, kasneje zelo hvaležno.

Kaj je hipotonija?
Hipotonija je pogosto zgodnji znak kroničnega stanja, kot je nevromuskularna motnja, genetska ali presnovna bolezen. V osnovi pa pomeni zmanjšan mišični tonus.

''Z nami, ne za nas'' je geslo letošnjega svetovnega dneva Downovega sindroma
Downov sindrom je genetska motnja, ki nastane, ko nenormalna delitev celic povzroči dodatno popolno ali delno kopijo kromosoma 21. Ta dodatni genetski material povzroči razvojne spremembe in fizične značilnosti Downovega sindroma.