starostne bolezen

Kaj vse ozdravi mediteranska hrana?
Mediteranski način prehranjevanja že dolgo časa zbuja pozornost strokovnjakov, saj velja za eno najbolj zdravih oblik prehranjevanja, ki preprečuje nastanek rakavih obolenj in srčno-žilnih bolezni. Prav tako varuje tudi pred nekaterimi drugimi boleznimi. Vas zanima katerimi?

Zaščitite se pred boleznijo, ki jo povzroča!
Klopni meningoencefalitis pušča dolgotrajne posledice in lahko povzroči celo smrt. Prav zato je pomembno, da se pred to boleznijo zaščitite, še posebej, če veliko časa preživite v naravi. Vas zanima, kakšna je najbolj učinkovita zaščita?

Slovenci pripomogli k razumevanju dveh neozdravljivih bolezni
Hrvaški in slovenski strokovnjaki so v sodelovanju opravili pomembno raziskavo, ki je pojasnila dva procesa, ki sta pomembna za razvoj učinkovitejših zdravil za Parkinsonovo in Alzheimerjevo bolezen. Tako so pripomogli tudi k boljšemu razumevanju teh dveh še neozdravljivih bolezni.

Alen Kobilica se je moral soočiti z najhujšim
Slepi in slabovidni se v vsakodnevnem življenju srečujejo z mnogimi ovirami, ki drastično spremenijo in obremenijo njihov način življenja. Zato je ob svetovnem dnevu vida o svojih težavah in osebnem boju spregovoril tudi svetovno priznani model Alen Kobilica, katerega življenje se je praktično čez noč ovilo v temo.

Prepoznajte raka, ki nima očitnih simptomov!
Nekatera rakava obolenja dolgo časa nimajo očitnih simptomov in zato jih bolniki odkrijejo šele, ko je že prepozno. Zato je dobro vedeti, kako tovrstna rakava obolenja prepoznati in odkriti dovolj zgodaj.

Kaj povzroča takšen vid?
Vid se skozi čas spreminja in za različna življenjska obdobja so značilne različne napake ali okvare vida. Kako so te videti in kako jih odpraviti oziroma se zavarovati pred njimi, pa preverite spodaj.

Lahko preprečimo bolezni možganov?
Obolenje možganov je bolj pogosto, kot si mislimo; pusti pa lahko strahovite posledice. Zato je pomembno, da vsak posameznik dobro skrbi zanje, celotna družba pa spodbuja raziskovanje njihovega zdravljenja.

Darujte, rešujte!
8. marca zaznamujemo letos že 7. dan ledvic, ki tokrat poteka pod geslom "Daruj ledvico, podari življenje". Zveza društev ledvičnih bolnikov Slovenije v sodelovanju s Slovenskim nefrološkim društvom ob tej priložnosti pripravlja številne aktivnosti po vsej državi, med drugim želijo spodbuditi čim več ljudi k darovanju.

VIDEO: Bomo v prihodnosti s to napravo znali brati misli?
Ste si kdaj želeli, da bi lahko drugemu prebrali misli? Tovrstne želje in ideje burijo duhove človeštva že leta in leta, a z moderno tehnologijo se želje le spreminjajo v resničnost. V manjši meri namreč že lahko beremo nekatere misli, in sicer s pomočjo magnetnoresonančnega tomografa.

Borovnice vas varujejo pred številnimi boleznimi
Najnovejša raziskava kaže, da so borovnice odlično sadje, ki vas varuje pred starostnimi boleznimi. Če jih redno uživate, imate tako manj možnosti za Alzheimerjevo bolezen, srčna in rakava obolenja.

Našli zdravilo proti Alzheimerjevi bolezni?
Ameriški znanstveniki so odkrili, da bi z gensko terapijo lahko zdravili do sedaj neozdravljivo Alzheimerjevo bolezen. To metodo so zaenkrat testirali le na miših, in sicer tako, da so delovali na kemikalijo, ki možganskim celicam pomaga pri pošiljanju signalov in povezovanju.

Kmalu nov test za zgodnje odkrivanje demence?
Britanski znanstveniki razvijajo hiter in preprost test, s katerim bo mogoče še pred pojavom prvih znakov bolezni videti, ali bo oseba v prihodnje zbolela za demenco. Upajo, da bo test pripomogel k zdravljenju ali celo preprečevanju izbruha te bolezni.

Bo v prihodnjih letih demenca še pogostejša?
Alzheimerjeva bolezen je eden najpogostejših vzrokov demence. Čeprav se najpogosteje pojavlja pri starejših ljudeh, pa lahko za njo zbolijo tudi mladi. Napovedi za prihodnja leta pa so menda skrb vzbujajoče. Bolezen naj bi bila še pogostejša.

11-letni starček odhaja v novo šolo
11-letni Harry, ki boleha za redko gensko boleznijo, zaradi katere se stara petkrat hitreje kot drugi, bo zakorakal v novo šolo. To pa bo za dečka velik izziv – ne le zato, ker je videti kot starec, temveč tudi zato, ker se lahko hitro poškoduje.

Za Parkinsonovo bolezen še ni zdravila
Parkinsonova bolezen je ime dobila po britanskem zdravniku Jamesu Parkinsonu, ki jo je prvi opisal leta 1817. Ta nevrološka bolezen je razmeroma pogosta in prizadene odstotek ljudi, najpogosteje se pojavlja pri moških, starejših od 60 let.

Koliko spanja potrebujemo?
Strokovnjaki sicer ne morejo natančno povedati, koliko spanja potrebuje vsak človek posebej, dejstvo pa je, da obstajajo določeni napotki za posamezne starostne skupine. Ali spite dovolj?

Sezonska gripa – kdo naj se cepi?
Sezona navadne gripe se v Sloveniji začne nekje med decembrom in februarjem, zato je pomembno, da se pred njo zaščitimo že zdaj. Preberite, komu je namenjeno cepljenje, ali je učinkovito in kakšne stranske učinke ima.

VIDEO: Upanje za male sladkorne bolnike
Dve in polletni Tai Tristan ima sladkorno bolezen tipa 1. Napravica z inzulinom mu rešuje življenje. A preden mu starša preko črpalke vbrizgata inzulin v telo, mu morata izmeriti nivo sladkorja v krvi. Z vbadanjem v prst, vsako uro ali še pogosteje.

Življenje v dvoje izboljšuje spomin
Ste vedeli, da z življenjem v dvoje lahko preprečite demenco? Švedski znanstveniki so namreč ugotovili, da življenje v skupnosti prepolovi tveganje za razvoj starostne izgube spomina.