starostniki

''Stigmatizacija težav v duševnem zdravju je še vedno prevelika''
Kakšne so razmere na področju duševnega zdravja mladih v času trenutne epidemije in v povezavi z njo? V medijih lahko poslušamo o vplivih na ekonomijo in na splošno na ves sistem, premalo poudarka pa dajemo svojemu splošnemu duševnemu zdravju predvsem duševnemu zdravju mladih, za katere so trenutne razmere vse prej kot lahke.

Kakšen učinek ima že ena polurna vadba?
Kako hitro se pokaže učinek telovadbe? Najnovejša študija, ki so jo izvedli na ameriški univerzi v Marylandu, je pokazala, da se pri zdravih starejših odraslih povečana aktivnost v delu možganov, ki je povezan s spominom, pokaže že po eni polurni vadbi.

Kakšna vadba je primerna za ženske v 'zrelih' letih?
Nekatere ženske so celo življenje aktivne, nekatere vmes takšno ali drugačno vadbo zaradi različnih razlogov prenehajo, spet druge pa se za gibanje odločijo šele kasneje, ko se začnejo zavedati njegovega pomena. Ne glede na to, v katero skupino spadate, vam v nadaljevanju predstavljamo izvrstne vaje za starejše ženske!

Ranljive skupine ljudi so povsod okoli nas
Velikokrat poudarjamo pomen tega, da ne gledamo zgolj nase, temveč tudi na druge. Če kdaj, smo prav v trenutni situaciji, v kateri se je znašel ves svet, dojeli, kaj to pomeni. Ranljive skupine so povsod okoli nas, velikokrat tudi zelo blizu.

Kako najbolje izkoristiti upokojitev in leta v pokoju?
Prepričanje, da se življenje po upokojitvi konča ali pa da so starostniki vedno neaktivni ter betežni, ni le zmotno, temveč je tudi škodljivo. S sodobno medicino in razvojem sodobnega načina življenja so tudi med starejšimi takšni starostniki, ki so velikokrat še bolj aktivni kot številni mladi, hkrati pa imajo starostniki nekaj, česar se morajo navadno mladi še priučiti – resnično, če si le dovolijo, znajo izkoristiti čas, ki ga imajo na voljo, in cenijo vsako minuto svojega življenja.

Čedalje več starejših ocenjuje svoje zdravstveno stanje kot dobro
Prvi oktober je mednarodni dan starejših.

Nasveti za bolj kakovostno življenje v zrelih letih
Dejstvo je, da postaja osamljenost vse večja problematika današnjega časa. Zajema vse starostne skupine ljudi, med katerimi so še posebej ogroženi starostniki. Po upokojitvi se življenje močno prestrukturira, kar s seboj prinese tudi zmanjšanje socialnih stikov in posledično slabše psihofizično počutje. Predstavljamo nekaj koristnih ukrepov, ki pripomorejo h kakovostnemu in izpolnjujočemu življenju tudi v zrelih letih.

Kako hišni ljubljenčki vplivajo na duševno zdravje?
Vez med človekom in živaljo je izjemno močna, zato ni nič čudnega, da obstaja pozitivna korelacija med hišnimi ljubljenčki in njihovim vplivom na duševno zdravje. Živali nam pomagajo pri razbremenitvi od stresnega vsakdana, anksioznih motnjah, depresiji, pa tudi pri številnih motnjah, ki se pojavljajo v otroštvu.

Smo se pripravljeni soočiti z lastno minljivostjo?
Kakšen odnos imamo kot družba do umiranja, zakaj se bojimo staranja? Zakaj smrt odrivamo na stran, kot da ne bi bila del življenja in ne zgolj nasprotje le tega? Z lastnim umiranjem, predvsem pa s smrtjo bližnjega se je težko, včasih skoraj skrajno nemogoče sprijazniti, a kot pravijo v Slovenskem društvu hospic, je tudi smrt naravni element živega.

Ljudje ne razlikujejo med prehranskim dopolnilom in zdravilom
Poznate razliko med prehranskim dopolnilom in zdravilom? Ste vedeli, da so zdravila podvržena veliko bolj strogi zakonodaji kot prehranska dopolnila, zato so v resnici le zdravila tista, ki jim lahko pripisujemo lastnosti zdravljenja?

Nevrolog svetuje, kako upočasnimo staranje
Če eno aktivnost zelo vztrajno delamo, se bodo povezave v možganih, ki so potrebne, da lahko to aktivnost opravljamo, obdržale, pravi nevrolog prof. dr. Zvezdan Pirtošek. Prav tako bodo tudi v starosti nastale nove povezave, če bomo nekaj vztrajno vadili. Medicina je v zadnjih desetletjih odkrila, da sploh ni treba, da je starost nekaj žalostnega in neželenega.

Kaj storiti, če vaši bližnji ne jemljejo resno situacije s koronavirusom?
Najstniki in starejši sta dve skupini ljudi, ki trenutne situacije s koronavirusom ne jemljejo dovolj resno. Še vedno se jih veliko ne drži ukrepov, ki jih je razpisala vlada, še vedno se gnetejo v gručah po trgovinah, družijo zunaj in še vedno menijo, da gre zgolj za bolezen, podobno gripi, in da bo kmalu vse dobro. Kako jih soočiti z realnostjo?

Kdaj bi morali uživati več rastlinskih beljakovin?
V španski študiji se je izkazalo, da so starejši odrasli, ki so pojedli več beljakovin iz rastlinskih virov, izkusili manj zdravstvenih težav povezanih s starostjo, kot tisti, ki so njihovo količino v prehrani zmanjšali. Pri starejših od 65 let je zelo pomembno zadostno uživanje beljakovin, ki naj bodo iz zdravih virov. Strokovnjaki odsvetujejo pretirano uživanje rdečega in predelanega mesa.

Vadba, ki lahko podaljša življenje
Dvigovanje uteži bi morali vključiti v svoj vsakdan, pravijo brazilski raziskovalci. V njihovi študiji je sodelovalo 3.878 udeležencev, ki so bili stari med 40 in 85 let. Spremljali so jih šest let in pol. Dvigovanje uteži pomeni močne mišice oziroma več mišične mase. To ne pomeni le boljšega zdravja, temveč tudi daljše življenje. Seveda takšno, ki ga preživimo čim bolj kakovostno.

Najpomembnejša navada za čim daljše življenje
Raziskava za raziskavo kažejo, kako pomembno je za naše zdravje in možnost čim daljšega kakovostnega in polnega življenja – gibanje. V ameriški raziskavi so starostniki, ki so imeli na obremenilnem testu najboljše fizične zmogljivosti, v primerjavi s tistimi, ki so imeli najslabše, po desetih letih imeli dvakrat več možnosti, da so še živi.

Priljubljeno živilo lahko prepreči kognitivno upočasnitev
Gobe naj bi bile živilo, ki lahko poskrbi, da naši možgani dlje ostanejo zdravi. Njihovo uživanje naj bi namreč preprečevalo pojav kognitivne upočasnitve. To pomeni slabše sposobnosti mišljenja, pomenjenja, reševanja težav … Slabše ima človek tudi sposobnosti osredotočanja, težje se znajde v prostoru … Kognitivna upočasnitev ni ravno bolezen, je pa skupek simptomov, ki zagotovo otežijo življenje.

NASILNI DEDEK
Spoštovani. Že dneve prebiram vašo in podobne strani na internetu, vendar odgovora ni. Tudi sedaj, ne vem, če je tole prava odločitev in pot do nasveta, ki mi lahko pomaga,preden pride do katastrofe. ...

Nepokretni starostniki in njihove težave z zobmi
Spoštovani! Imam velik problem, skrbim za 91. letno mamo, ki je globoko dementna z alzhajmerjevo boleznijo, epileptičnimi napadi, srčnim popuščanjem,... Problem so njeni zobje, ki so ji začeli na veli...

Pitje starostniki
Spoštovani, pred 3 dnevi je uspešno prestala operacijo srčnih zaklopk in tumorja na srcu 77-letna mama, ki se danes povsem zaveda, samostojno diha. Ne morem razumeti, zakaj ji na intenzivni negi ne...

Kaj pa če je mleko strupeno?
Pozdravljeni! Imam par vprašanj glede kravjega mleka in mlečnih izdelkov. Stara sem 20 let in imam nevrodermitis že od rojstva. Bi lahko bil posledica pitja kravjega mleka? Moja mama ga je pila med...

SLUH, UHO, SLUŠNI APARAT,
Lep pozdrav. Mene pa zanimajo okvare ušesa,katere aparate poznamo za izboljšanje sluha,kaj najboljš škoduje ušesu,potek kako sploh slišimo,kaj je koščeni polž in kaj se v njem dogaja,kako uho zaznava ...

Cepljenje proti gripi in hepatitisu B
Spoštovana dr. Beović Zanima me kdaj in kako se je mozno cepiti proti gripi ter hepatitisu (skratka rabil bi vse informacije ki jih potrebujem..npr. cena cepljenja,primeren cas itd.) Za odgovor ...

Okrevanje po operaciji stegenske arterije
Moj oče, star 72 let, je bil opreriran by pass femoralne arterije. Med operacijo so mu nehale delati ledvice. Čez 6 dni so ugotovili, da je imel neprehodne sečevode in so ga urgentno ponovno operirali...

Poleti je treba spiti vsaj 2 in pol litra vode na dan
V poletnem času je bolj vroče in se bolj potimo, zato bi morali spiti več vode kot običajno. Na 25 kilogramov telesne teže naj bi posameznik spil okoli 1 liter vode, ob dodatnem potenju še več. Prav zato so iz Lekarniške zbornice Slovenije sporočili, naj ljudje v tem času spijejo vsaj 2, 5 litra vode na dan.

Že veste, kako vam lahko pomaga?
Bolniki z osteoporozo bi morali jesti mediteransko prehrano. Italijanska raziskava je pokazala, da bo to močno zmanjšalo njihovo tveganje, da si zlomijo kolk. Naj bodo zato vaši obroki polni sadja, zelenjave, rib, olivnega olja, avokada, oreškov, stročnic, perutnine, polnovrednih žit … In imeli boste tudi veliko manj drugih zdravstvenih težav.

Ste v srednjih letih? To morate prebrati
Vsi se staramo. A nekateri starostniki se lahko še vedno igrajo z vnuki, vrtnarijo in hodijo na izlete. Druge pa starost mnogo bolj prizadene. Britanska študija je ugotovila, da je mogoče po nekaterih znakih v vaših srednjih letih predvideti, na poti v katero skupino ste. A če ste pripravljeni kaj v življenju spremeniti, lahko to še vedno preprečite.

Kaj o vas razkriva vaš stisk roke?
Pravijo, da stisk roke o človeku veliko pove. In škotska študija je pokazala, da ima ljudska modrost včasih kar prav. To, kako močno stisnemo roko, naj bi namreč o nas povedalo, kako dolgo bomo živeli in kakšna so naša tveganja za nekatere razširjene in nevarne bolezni.

Tako se živi kot kraljica!
Kraljica Elizabeta je aprila praznovala 92 let. Tudi pri tej starosti se še ni upokojila, temveč nadaljuje svoje delo, obiskuje različne dele države, se srečuje z ljudmi ... Tudi njena mati je živela dolgo. Ko je umrla, je imela 101 leto. Njun recept za dolgoživost bi se torej vsekakor izplačalo upoštevati.

To bo pomagalo, da ne boste postali pozabljivi
Ko se staramo, pozabljivost pogosto pripišemo našim letom. A strokovnjaki pravijo, da ni nujno, da je temu tako. Zadnja raziskava je pokazala, da so bolj fit posamezniki tudi v starejših letih manj pozabljivi.

S tem lahko ogromno naredite za zdrava jetra
Že dolgo vemo, da mediteranska prehrana ugodno vpliva na zdravje srca in tako pomaga preprečevati srčno in možgansko kap. Toda sedaj je študija pokazala, da je takšno prehranjevanje odlično tudi za jetra, organ, ki razstruplja naše telo.