Vizita.si

stran

Zdravje 25. 05. 2020 08.00

5 navad, ki uničujejo vaše možganske celice

Vaši možgani so eden najpomembnejših organov v vašem telesu. Kot že dobro vemo, življenjske navade vplivajo na naše splošno zdravje. Na primer, če posameznik ne telovadi dovolj in preveč je, pridobiva odvečne kilograme. Če imamo preveč stresa v službi, se lahko pojavijo glavoboli. Obstaja pa tudi veliko škodljivih navad za naše možgane. Čerpav učinke le-teh redko začutimo takoj, se sčasoma pričnejo kazati.

Estetska medicina 25. 05. 2020 08.00

Filerji – kaj vse morate vedeti o njih?

Sodobna estetska medicina vse bolj uporablja dermalna polnila. Vedno bolj priljubljena je hialuronska kislina, ki jo aplicirajo v točno določene dele obraza: od lic do ustnic. Vplivneži na Instagramu in Youtubu metode korekcije obraza nenehno promovirajo med mladimi in morda so ravno zato pri njih tako priljubljena. Slaba stran filerjev je predvsem, da mora, "če je stranki učinek všeč, priti po vnovično aplikacijo polnila". Kaj vse še morate vedeti o filerjih, preden se odločite za njih?

Aktivno življenje 21. 05. 2020 08.00

Vaje, ki bi jih morali delati, če vas boli hrbet

Velika večina ljudi ima vsakodnevne bolečine v hrbtu. Veliko se jih nauči živeti s to bolečino, vendar pa to pravzaprav ni potrebno. Z redno prakso joge lahko okrepite in raztezate mišice hrbta in tako sprostite napetosti in zmanjšate bolečine ali pa zaživite brez njih.

Osebna rast 14. 05. 2020 10.30

Spremenite negativna čustva v svoj največji vir moči

Negativnost naših možganov je močna stvar. Ko smo v strahu, vedno predvidevamo najslabši scenarij, ki vodi h katastrofalnemu razmišljanju in stopnjuje našo tesnobo. Kako to obrniti sebi v korist?

Zdravje 08. 05. 2020 10.00

7 načinov, kako ustvariti veliko spremembo v življenju

Ko pomislimo na veliko spremembo v življenju, se to pogosto zdi le kot oddaljene sanje. Prelahko je pomisliti, da je prepozno za večje spremembe, da smo prestari, premalo kvalificirani, ne dovolj dobri, da nimamo dovolj financ, sposobnosti in še bi lahko naštevali. A tu je nekaj načinov, kako vam vseeno lahko uspe spremeniti svoje življenje na bolje.

Prehrana 08. 05. 2020 08.30

Jabolčni kis zjutraj na tešče. Napaka, ki jo delamo prepogosto

Jabolčni kis ima številne dobrodejne učinke na naše telo. Ti so v zdravilstvu dobro poznani dolgo časa. Prav zato mnogi ljudje z jabolčnim kisom pričnejo že dan in pijejo že zgodaj zjutraj, da bi prebudili svojo presnovo. A previdno, da ne bi naredili napake, ki jo delamo prepogosto.

Aktivno življenje 23. 04. 2020 09.13

6 razteznih vaj, ki bi jih morali narediti vsak dan

Vsi dobro poznamo trenutke, ko se moramo le dobro pretegniti, denimo zjutraj v postelji ali po večurnem sedenju. Že z blagimi raztegi mišic lahko poskrbimo za boljše počutje, predvsem ker nam raztezne vaje pomagajo, da ublažimo napetosti v telesu. Tu je nekaj razteznih vaj, ki bi jih morali narediti vsak dan za boljše počutje.

Duševno zdravje 22. 04. 2020 08.13

Psihično nasilje v intimnem odnosu ni ljubezen

Prepiri, solze, hrepenenje, odpuščanje in manipulacija so sestavni del partnerskih odnosov, v katerih je prisotno psihično nasilje. Gre za napeto in čustveno nadvse izčrpavajočo igro nadzora in moči, kjer se nenehno prepletajo kritiziranje, poniževanje, vzbujanje krivde, nadzorovanje, izsiljevanje, izigravanje.

Duševno zdravje 22. 04. 2020 08.00

'Mamo imamo zelo radi, zdaj pa se jo vsi po vrsti bojimo poklicati. Kako naprej?'

Pozdravljeni! Pred nekaj tedni je moja nepokretna mama s katero sva bili zelo navezani, odšla v dom za starejše. Na odhod se je pripravljala že pred leti, ko je bila še zdrava in je lahko hodila. Zdaj ko je pa tam pa se mi vsak dan po telefonu pritožuje in obžaluje svojo odločitev. Ves čas razglablja kako je nesrečna in kako trpi, ker ne more ven na sonce in kako pogreša svoj vrt in kokoši, psa, mačke. Ker obiskov ni, ji ne moremo razložiti kako in kaj, ker sploh ne posluša in nas vse po vrsti prekinja in nehote v vseh nas ustvarja psihozo. Tako je vsa družina zamorjena in žalostna. Kako naj ji dopovem, da se je ves svet ustavil za nas vse in da se moramo tudi mi (vnukinja, vnuk, mož in jaz) vsak dan prebijati skozi vse probleme, če nas ne pusti do besede? Mamo imamo zelo radi, zdaj pa se jo vsi po vrsti bojimo poklicati. Kako naprej?

Odnosi in spolnost 21. 04. 2020 08.03

Za ljubezen je vedno pravi čas. Kaj pa za ločitev?

Ljudje se poročajo, večinoma, zaradi ljubezni in zaljubljenosti. V trenutku, ko se par odloči za skupno prihodnost, verjame, da bo srečen. Imata skupne cilje, sanje, želje in interese. Ker pa samo življenje pred njiju postavi mnoge preizkušnje, finančno obremenjenost, otroke, bolezen ... se na koncu lahko zgodi, da se kljub vsemu, za kar sta menila, da jima je skupnega, začneta odtujevati drug od drugega. Zato morda le ni presenetljivo dejstvo, da se večina ločitev zgodi v zrelih letih, ko se sicer pričakuje, da se bo za zakonca začelo najlepše obdobje v dvoje in skrb drug za drugega. O tej temi smo se pogovarjali z geštalt izkustveno družinsko terapevtko in psihoterapevtko Tino Korošec.

Duševno zdravje 16. 04. 2020 08.02

Izjemni učinki objema, zaradi katerih boste v trenutku želeli nekoga objeti

Tehnologija vedno bolj spreminja naše življenje in načine, kako komuniciramo drug z drugim. Vse manj je stikov z ljudmi v živo, posledično vedno manj dotikov in s tem tudi vedno manj objemov. A objemi so za naše zdravje (predvsem duševno) izjemno pomembni. Premalokrat se namreč zavedamo dejstva, da tudi objemi zdravijo. S tesnimi dotiki lažje premagujemo stres, s katerim se soočamo v življenju, prav tako strah, bojazen in bolečino. Objemi so zdravilo za depresijo in anksioznost, znižujejo krvni tlak in na splošno izboljšajo tudi naše fizično zdravje.

Odnosi in spolnost 09. 04. 2020 11.19

Spletne zlorabe, prevare in izsiljevanja

Naivna misel bi bila, da smo na spletu povsem varni. Vse kar objavimo, sploh, če gre za vsebine zasebne narave, ostane v neskončni mreži informacij. Prav zaradi takšnih razlogov bi morali vedno imeti pred očmi pravilo, da na medmrežju delimo čim manj takšnih vsebin, ki bi nam utegnile kdaj škodovati ali postati sredstvo zlorabe. V današnjem času, ki v veliki meri temelji na digitalnem svetu, se lahko pojavljajo številni poskusi napadov, nadlegovanja, ustrahovanja, izsiljevanja, sramotenja, izključevanja … zato je prav, da se znamo zaščititi in s tem izogniti težavam.

Duševno zdravje 09. 04. 2020 08.32

Izjemno boleča izkušnja, zaradi katere se konča marsikatera zveza

Kadar izvemo, da nas je partner prevaral, se nam zamajejo temelji medsebojnega odnosa, spoštovanja in zaupanja. Kako se soočiti s posledicami prevare, odpustiti ali poskusiti znova? Kako znova zaupati? O teh vprašanjih smo se pogovarjali z Anjo Kovačič, specialistko zakonske in družinske terapije.

Bolezni živčevja in možganov 06. 04. 2020 07.42

Veste, kaj se zgodi med možgansko kapjo?

V Sloveniji je možganska kap na tretjem mestu glede na vzrok smrti. Zaradi staranja prebivalstva se stopnja umrljivosti zaradi možganske kapi vsako leto podvoji. Okoli 4400 Slovencev se vsako leto spopade z možgansko kapjo, okoli 2100 jih umre. A kaj se v resnici zgodi, ko se pripeti možganska kap?

Prehrana 06. 04. 2020 07.40

So živila po pretečenem roku še vedno užitna?

Po preteku roka uporabe, natisnjenega na embalaži živil, ni nujno, da morate živilo zavreči, ker naj ne bi bilo več užitno. Marsikatera živila lahko uživate še kar nekaj časa, če jih boste le pravilno shranjevali.

Koža 06. 04. 2020 07.38

Kako se lotiti zdravljenja aken?

Akne so pogosta kožna bolezen, pri kateri se kožne pore zamašijo, posledica pa se kaže v nastanku mozoljev in vnetih, okuženih ognojkov. Najpogosteje se pojavljajo pri najstnikih, zaradi vpliva nihanja hormonov, loja in bakterij na koži.

Koža 03. 04. 2020 08.12

Kaj je fascija in zakaj je tako pomembna?

Gre za vezivno tkivo, mreno, ki se nahaja pod našo kožo in ovija naše mišice. To pa ni edina naloga fascije, saj ta namreč obdaja in nosi naš skelet, mišice, sklepe, kosti, notranje organe in živčna vlakna. Nepravilni gibalni vzorci se lahko hitro odražajo na poteku same fascije, zato je treba biti previden.

Odnosi in spolnost 03. 04. 2020 08.11

Ste vedeli, da obstaja 8 vrst ljubezni?

Ljubezen do partnerja se razlikuje od starševske ljubezni. Prav tako se prijateljska ljubezen razlikuje od ljubezni, ki temelji le na spolni privlačnosti. Kaj pa ljubezen do sebe? V času antike so se stari Grki veliko ukvarjali s preučevanjem in analiziranjem ljubezni. Razvrstili so jo celo v osem različnih tipov, ki nam vsaj malo odstrejo pogled na odnose, ki jih oblikujemo skozi življenje.

Okužbe in zastrupitve 27. 03. 2020 14.06

Kakšni so simptomi, vzroki in zdravljenje pljučnice

Pljuča so največji del dihal in skoraj povsem zapolnjujejo naš prsni koš. V njih se iz ozračja izmenjuje kisik z ogljikovim dioksidom iz tkiv. Pljuča ne pozabljajo in se ne obnavljajo, zato je skrb zanje izjemno pomembna.

Zdravje 26. 03. 2020 07.26

Pogoste napake pri osebni higieni, ki se jih morda niti ne zavedate

Primerna in zadostna osebna higiena pripomore k preprečevanju okužb in širjenju bolezni, ravno tako vpliva na posameznikovo samopodobo ter samozavest in na ta način posredno tudi na njegovo uspešno vključenost v družbo. Gre za pomemben del človekovega življenja, ki pa se skozi časovna obdobja človeštva precej spreminja. Kakšni so današnji standardi in katere so pogoste napake pri osebni higieni, ki se jih morda ne zavedamo?

Duševno zdravje 23. 03. 2020 18.39

Vas skrbi za zdravje, denar in kariero? Morda trpite za 'anksomnio'.

Ste že slišali za 'anksomnio'? Gre za nespečnost, ki je posledica anksioznosti, povezane z zdravjem, denarjem in kariero.

Aktivno življenje 23. 03. 2020 18.36

Katera telesna aktivnost je najboljša za blaženje tesnobe in depresije?

Če se spopadate z depresijo ali tesnobo, je telovadba lahko tista, ki vam močno pomaga izboljšati simptome. Predvsem ker obstaja močna povezava med fizičnim in mentalnim zdravjem.

Zdravje 20. 03. 2020 08.53

10 korakov v boju proti koronavirusu

V uredništvo smo prejeli pismo Darka Siuka, dr. med., ki ga trenutna situacija v državi zelo skrbi, saj bo po ocenah pri nas do več kot 5 primerov smrti dnevno zaradi covid-19 prišlo čez 14 dni, do številke 20 do 40 smrti dnevno pa čez štiri tedne. Zato želi opozoriti čim širšo javnost z enostavnimi napotki in koraki, kako znižati tveganje okužbe. Delite besedilo med prijatelje in opozorite čim večje množične slovenskega prebivalstva, saj trenutno vedenje ljudi ne daje vtisa, da so kakorkoli pripravljeni. Opozorite pa tudi svoje svojce, starejše in tiste iz rizičnih skupin (sladkorni bolniki, bolniki s krvnim tlakom, onkološki bolniki, bolniki na biološkem ali sistemskem zdravljenju s kemoterapijo itd.). V celoti objavljamo njegove napotke.

Prehrana 13. 03. 2020 11.46

Kakšna mora biti protivirusna domača zaloga hrane?

Izbruh novega koronavirusa Covid-2019 od vseh nas zahteva določene preventivne ukrepe. Vsak dan izvemo za novo število okuženih, ustanove se druga za drugo zapirajo ali sprejemajo nove preventivne ukrepe, prilagajanje vseh nas na situacijo pa mora biti hitra in učinkovita.

Odnosi in spolnost 13. 03. 2020 08.05

Kateri so 4 jezdeci apokalipse v partnerskem odnosu?

V Bibliji so 4 jezdeci apokalipse simbolični opisi negativnih dogodkov (osvajanje, vojna, lakota, smrt), vsak od njih pa je jezdi na konju svoje barve. V psihoterapevtski stroki, zlasti na področju partnerske terapije pa so 4 jezdeci apokalipse v metaforičnem smislu najbolj izstopajoči in največji napovedovalci razhoda oz. ločitve. To so kritiziranje, obrambno vedenje, prezir in ustvarjanje distance. Če povzamemo, gre za najbolj razdiralno vedenje, ki vodi v konec odnosa, če se partnerja ne odločita ponovno vzpostaviti čustvene bližine.

Duševno zdravje 28. 02. 2020 13.25

Rdeča luč naj zasveti, ko preležite cel vikend in ste utrujeni še v ponedeljek

Če si po službi ali čez vikend želite le počitka ter ste nato kljub dvodnevnem poležavanju utrujeni še v ponedeljek, je to znak za alarm, pravi psihiatrinja prof. dr. Mojca Zvezdana Dernovšek, dr. med., spec. psihiatrije. Pogovarjali smo se, kdaj je stres normalen, kdaj pa ga je preveč. In kdaj nam zaradi stresa pripada tudi bolniška.

Bolezni 23. 02. 2020 20.35

Koronavirus: kako se ustrezno zavarovati?

V Sloveniji ta trenutek ni potrjenega primera okužbe s koronavirusom in ni razloga za preplah, je danes zagotovil minister za zdravje Aleš Šabeder. Vendar pa, kot je opozorila infektologinja Tatjana Lejko Zupanc, skoraj ni več dvoma, da se bo virus pojavil tudi pri nas. Kako se pred njim zaščititi?

Duševno zdravje 24. 02. 2020 08.38

7 načinov, kako živeti bolj polno življenje

Dejstvo je, da veliko časa preživimo v svojih mislih. Premlevamo o sebi, drugih in svetu. Razmišljamo o preteklih dogodkih in načrtujemo prihodnost. Težava nastane, če smo večji del misli naravnani negativno in črnogledo. Dogodke povezujemo z negativnim izidom, iščemo krivce, morda nas je strah ali pa nas preveva večni pesimizem. Negativne misli igrajo veliko vlogo pri tem, kako kakovostno sploh živimo, saj nam preprečijo, da bi uživali v novih izkušnjah, izničijo osredotočenost na to, kar je pomembno in nenazadnje tudi čustveno izčrpavajo. Zaradi negativnih misli se lahko počutimo tesnobne in depresivne in zdi se nam, da v življenju zares nimamo sreče.

Estetska medicina 13. 02. 2020 09.16

Razmišljate o operaciji nosu? To je vse kar morate vedeti

"Eden izmed problemov so lahko tudi nerealna pričakovanja po posegu. Ali glede videza ali pa glede spremembe, ki jo bo videz stranki prinesel," o operaciji nosu pove estetski kururg Andrej Testen in poudarja, da je po vsaki operaciji potreben določen čas, da se tkivo povrne v prvotno stanje in da se telo zaceli.

Prehrana 07. 02. 2020 13.06

Prehrana, ki zmanjšuje vnetja v telesu. Kaj najbolj deluje?

Kronična vnetja igrajo pomembno vlogo pri pravzaprav vsaki bolezni. Zaradi kroničnih vnetij postanemo utrujeni, bolni in debeli. A zdravilo za naša vnetja je na našem krožniku. Hrana je tista, s katero lahko zmanjšamo vnetja v telesu.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996