Vizita.si

strategije

Lajfstajl 02. 06. 2021 06.00

Kakšne so najboljše strategije za učenje?

Nekateri se k učenju spravijo lažje kot ostali, nekateri pa imajo z učenjem celo resne probleme. Kakšne strategije je pri učenju pametno uporabiti in kaj je dobro vedeti, če smo med tistimi, ki se k učenju nikakor ne moremo spraviti? Ne, ne gre se toliko za 'pamet' kot za disciplino in postopek, ki se ga je dobro držati. Več lahko prebereš v današnjem vlogu.

Prehrana 05. 05. 2021 06.00

Biologija človeka pri stradanju: Ko kalorije postanejo ''zlato''

William Shakespeare je v znameniti zgodovinski drami Julij Cezar v enem izmed govorov opisal Gaja Kasija Longina, ki se je po vojni vrnil v Rim, kasneje pa sodeloval pri zarotniškem umoru Cezarja, z naslednjimi besedami: "Videti je lačen in preveč razmišlja, takšni ljudje pa so izjemno nevarni.''

Osebna rast 11. 03. 2021 06.00

Uspeh je bolj kot od IQ-ja odvisen od naše čustvene inteligence

Kako opredeljujete uspeh? Vsak od nas ima številne taktike in strategije, za katere meni, da delujejo tako pri življenju samem kot pri različnih stvareh in v različnih situacijah v družbi. A ena stvar je pri uspehu enotna za vse – vse je odvisno zgolj od tega, kako sami definiramo uspeh.

Duševno zdravje 27. 11. 2020 06.00

Kako pandemija covida-19 vpliva na naše duševno zdravje?

Leto 2020 je zaznamovala pandemija covida-19, ki je močno posegla v naš življenjski slog, odnose in v veliki meri tudi duševno zdravje. Ljudje po vsem svetu se spopadajo z depresijo, tesnobo, zaskrbljenostjo in stresom. Nekateri bolj, drugi manj. Medtem ko se epidemiologi in virologi trudijo razumeti in preprečiti širjenje novega koronavirusa, so na drugi strani raziskovalci, ki jih skrbi še druga pandemija – pandemija duševnih težav.

Duševno zdravje 24. 09. 2020 05.45

Kdo je psihično bolj odporen na pandemijo koronavirusne bolezni?

Ljudje se zelo različno odzivamo na stresne razmere, kamor sodi tudi pandemija koronavirusne bolezni in z njo povezane spremembe življenjskega sloga. Vsak lahko opazi, da nekomu že najmanjša sprememba predstavlja veliko, neobvladljivo motnjo, drugi pa se z njo niti ne obremenjuje. Ob vsem tem se pojavlja vprašanje, kateri tipi osebnosti se najlažje spopadajo s pandemijo.

Duševno zdravje 07. 07. 2020 11.18

4 miti o stresu, ki so napačni in škodljivi

Ljudje imamo veliko napačnih predpostavk o stresu – od tega, kako pogost je, do tega, kako nevaren je dejansko lahko.

Neplodnost 22. 06. 2020 07.51

"Neplodnost je ultramaraton, na katerem nikoli ne veš, kakšen bo izid"

Neplodnost ima na partnerski odnos močan stresen vpliv: vsak jo doživlja drugače, a za nikogar tovrstno doživljanje in soočanje z dejstvi ni enostavno. Dr. Alja Stvarnik, specialistka zakonske in družinske terapije, pravi, da je neplodnost "ultramaraton, tek na dolge proge, kjer res ne veš, kakšen bo izid. Ali boš prišel do želenega cilja ali ne?" Pravi, da par, ki se z neplodnostjo sooča, doživlja izjemno težko obdobje: "To je bio-psiho-socio-spiritualna kriza, ki se zaseli v vse pore življenja, ki te preplavi. S katero greš spat in s katero vstaneš v nov dan."

Duševno zdravje 11. 06. 2020 07.45

Travmatični dogodki v otroštvu lahko privedejo do fizičnih težav in bolezni

Rezultati raziskave o slabih in grdih izkušnjah iz otroštva kažejo, da je večina anketiranih v otroštvu doživela vsaj eno obremenjujočo izkušnjo.

Zdravje 08. 05. 2020 10.00

Za debelost so lahko krivi tudi hormoni! Preverite, kdaj

Prekomerna telesna teža in debelost negativno vplivata na naše psihofizično zdravje. O tem ni dvoma, in čeprav si težko priznamo, hitro občutimo posledice odvečne telesne teže: boleči sklepi, bolečine v hrbtenici, otekanje nog, utrujenost, slabo počutje in morebitne številne druge hujše, tudi psihične posledice.

Duševno zdravje 28. 02. 2020 15.12

Kako izbrati najustreznejšo psihoterapijo?

Obstajajo različni psihoterapevtski pristopi, med katerimi lahko posameznik izbira glede na svoje potrebe in težave. Psihoterapevtka dr. sci. Andreja Pšeničny je v svojem strokovnem članku predstavila štiri glavne pristope.

Življenjske zgodbe 23. 02. 2020 14.13

''Sprejeti moraš, da je zdravje za vedno izgubljeno''

Multipla skleroza je bolezen, ki je neozdravljiva, a z njo v Sloveniji živi okoli 3000 ljudi. Med nimi tudi predsednica društva Spoznajmo multiplo sklerozo Renata Žohar, ki pojasni, da multipla skleroza pomeni, da je zdravje za vedno izgubljeno. Kljub temu obstajajo načini, s katerimi lahko bolnikom olajšajo bolezen in blažijo simptome.

Okužbe in zastrupitve 07. 02. 2020 08.44

V Sloveniji beležimo okoli 18.000 bolnišničnih okužb na leto

Bolnišnične okužbe so eden večjih zdravstvenih problemov na svetu. Število okužb z leti vse bolj narašča. Ni jih mogoče preprečiti v popolnosti, lahko pa znižujemo njihovo pogostost.

Duševne motnje 29. 01. 2020 07.52

Tresenje rok kot posledica socialne anksioznosti

Ste že bili kdaj priča posameznikom, ki so jim drhtele roke, na prvi pogled brez pravega razloga. Tresenje rok pa tudi ostalih delov telesa je zelo pogosto znak socialne anksioznosti, ki se pojavi v trenutkih, ki jih posameznik dojema kot stresne. Gre za primarni odziv na nevarnost – boj ali beg. Če se tudi sami soočate s to težavo, naj vas malce pomirimo, v večini primerov drugi le redko opazijo tresenje. Seveda pa velja ukrepati, če imate tovrstne težave že dolgo ali vam te celo otežujejo vsakdanje delovanje.

Osebna rast 03. 12. 2019 08.30

Znanstvena formula za hitrejše pridobivanje zaupanja ljudi

Splošno mnenje je, da zaupanje pri ljudeh gradimo postopoma, skozi dolga leta, in da so le redki tisti posamezniki, ki jim lahko zares odpremo svoje srce. To so običajno člani družine in bližnji družinski prijatelji, s katerimi se poznamo že dolga leta. A psihologi trdijo, da pravzaprav obstaja znanstvena formula za hitrejše pridobivanje zaupanja ljudi. Ključ naj bi se skrival v ravnovesju med toplino in kompetentnostjo – tako, da ste v očeh drugih verodostojni, a hkrati še vedno človeški.

Duševno zdravje 18. 09. 2019 08.02

Agorafobija, strah, o katerem mnogi s težavo spregovorijo

Pri agorafobiji gre za občutek ujetosti in brezizhodnosti, ko doživimo stisko. Westphal je že leta 1871 opisoval klinične primere, v katerih ljudje niso zmogli prečkati določenih prostorov brez spremstva. To težavo je poimenoval agorafobija.

Bolezni 27. 06. 2019 11.51

Preprosta navada, ki zmanjša tveganje za prezgodnjo smrt

Da ni nikoli prepozno, kaže zadnja raziskava britanskih strokovnjakov, ki je pokazala, da četudi ste bili vse življenje nekativni, lahko z zmerno vadbo v srednjem življenjskem obdobju močno zmanjšate tveganje za bolezni srca in ožilja in za prezgodnjo smrt.

Neplodnost 30. 04. 2019 10.50

Večina moških v Evropi bi lahko bila neplodnih do leta 2060

Količina spermijev pri moških v Evropi, Severni Ameriki, Avstraliji in Novi Zelandiji je od leta 1973 do 2011 upadla za 50 do 60 odstotkov, je pokazala nova študija Univerze Hebrew v Jeruzalemu. Zanimivo pa je, da upada v količini spermijev niso odkrili pri moških iz Azije, Afrike in Južne Amerike.

Zdravje 09. 04. 2019 08.02

Je sladkor lahko rešilna bilka, ko smo utrujeni?

Ste si kdaj privoščili čokolado, ker ste želeli več energije? Ali pa ste morda posegli po piškotih, ker ste želeli izboljšati svoje razpoloženje? To, da sladkor izboljša razpoloženje, je žal mit, pravijo raziskovalci dveh britanskih in ene nemške univerze. Skupaj so analizirali 31 do sedaj narejenih študij ter ugotovili, da se po zaužitju sladkorja ne počutimo nič bolje. Nasprotno. Smo le bolj utrujeni in se težje osredotočamo.

Rakave bolezni 19. 03. 2019 16.31

Nevaren rak, ki je v Evropi v porastu med mladimi

Kolorektalni rak ali rak debelega črevesa in danke je nekoč veljal za raka, ki prizadene le ljudi starejše od 50 let. A ta oblika raka je po novih podatkih nizozemskih raziskovalcev močno v porastu v Evropi tudi med mladimi - starimi od 20 do 39 let. Strokovnjaki so opozorili na vzroke, ki lahko pripeljejo do tega.

POPovi zdravniki 27. 02. 2014 20.10

Avtizem

Spoštovani, na Vas se obračam, ker bi rada, da mi svetujete glede mojega sina. Star je 3 leta in pol. Z možem že dlje časa opažava, da je njegova trma ekstremna. S tem se nisva pretirano obremenjevala...

POPovi zdravniki 26. 11. 2011 10.17

Stres

Pozdravljeni! Imam en problemček. Sem dijak 1.letnika gimnazije in me zadnje 3 tedne (najverjetneje zaradi stresa) boli želodec. Imate mogoče kakšen nasvet kako naj se stresa znebim? lp

POPovi zdravniki 15. 07. 2010 16.40

Bolečina pri spolnih odnosih

Imam problem.ki se vlece iz mladih let.Zelo si zelim spolnih odnosov vendar, ko pride tako dalec pa ne gre.Čeprav uzivam z predigro in dozivim orgazem ne uzivam, ker je odnos zelo bolec.Poskusila sva...

POPovi zdravniki 20. 05. 2010 09.39

ASENTRA IN ANKSIOZNO DEPRESIVNA SIMPTOMATIKA

Pozdravljeni! Sem 23 letna študentka, pred enim mesecem so se mi začele pojavljati težave,...in sicer negativne nerealne misli, ki jih nikakor ne morem odpravit oziroma jo odpravim pa se pojavi nov...

POPovi zdravniki 08. 04. 2010 09.17

SESTRINA PRETIRANA ZASKRBLJENOST

Spoštovani! Sestra živi v nenehnem strahu pred boleznijo, in to v agresivnem smislu, kajti nenehno išče spremembe na svojem telesu, zvečer se boji prhanja, da ne bi odkrila kakšne povečane bezgavke...

POPovi zdravniki 11. 12. 2009 22.34

Zaradfi nepravega hujšanja mi je življenje ponorelo

Pozdravljeni, moj problem je pa tak, stara sem 28 let, teža se vrti okrog 89kg, visoka sem 175, sicer sem že shujšala 35 kg samo sedaj že nekaj let neuspešno poskušam izgubiti še te odvečne kilograme...

POPovi zdravniki 29. 03. 2003 19.23

Sindrom kronične utrujenosti

Lepo pozdravljeni! Pošiljam vam komentar oz. dopolnilo vprašanja, na katerega ste že odgovorili dne 9.3.2003. Naslov vprašanja pa je bil Sindrom kronične utrujenosti. Ta zdajšnji komentar se na to...

POPovi zdravniki 11. 03. 2003 08.17

Sindrom kronične utrujenosti

Za šifro bi lepo prosil. Naj bi bila G93.3, Postviral fatigue syndrome. Sindrom kronične utrujenosti pa je po mnenju WHO-ja sinonim ali klinično enak. Britansko poročilo o SKU omenjam zato, ker so ...

Bolezni 28. 02. 2019 09.40

Moški tvegal življenje, ko je seksal s HIV pozitivno punco

30-letna Sasha Goodman je danes mati dveh otrok in za družino se je odločila, kljub temu da je okužena z virusom HIV. Njen pogumni partner je dobesedno tvegal svoje življenje, ko je imel nezaščitene spolne odnose z njo, da bi si lahko ustvarila družino.

Bolezni živčevja in možganov 20. 12. 2018 10.33

V kateri državi obstaja največje tveganje za kap?

Strokovnjaki so odkrili, da je globalno tveganje za kap naraslo iz 23% v letu 1990 na 25% v letu 2016. Preverite, katere so države, v katerih imajo prebivalci največje tveganje za kap.

Zdravje 23. 10. 2018 14.18

Je to novo učinkovito orožje proti maščobi?

Ingver vas lahko obvaruje pred debelostjo in kroničnimi boleznimi, kaže nova raziskava. Čeprav strokovnjaki še niso odkrili, kakšna je priporočljiva doza, ki jo lahko zaužijemo na dan za preventivne namene, pravijo, da je pametno, če uživamo to začimbo čim pogosteje.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996