stres na delovnem mestu

Izjemen dan se začne z izjemnim spancem
Ljubljana, 11. september 2019 – Spanje je zelo pomembna funkcija organizma in močno vpliva na kakovost našega življenja. O pomenu spanja in o nespečnosti, ki spada med globalne zdravstvene probleme, so govorili na okrogli mizi, ki jo je organizirala Krka, največje slovensko farmacevtsko podjetje in eno od vodilnih generičnih farmacevtskih podjetij na svetu.

Znebite se bremen in 'smeti', ki vam ležijo na duši
Skoraj vsak od nas se je že znašel v stiski na različnih področjih življenja, a če je nismo prepoznali, se zato tudi nismo znali izviti iz njenega objema. Največkrat pravimo, da smo ali zaradi preobilice dela v službi ali natrpanega urnika doma, pod stresom, a v ozadju je veliko več, kar nam greni vsakdan, krha naše odnose, obremenjuje naše srce in um ter zato dolgoročno škoduje našemu zdravju. Nenehni občutki zaskrbljenosti, jeze, strahu, dvoma, hrepenenja, osamljenosti, manjvrednosti, odtujenosti in krivde niso tako nedolžni. Če se jih ne znebimo, se lahko razvijejo tesnoba, depresija, panični napadi, obsesivno-kompulzivne motnje, različne fobije, izgorelost in psihosomatske motnje (glavobol, migrena, bolečine v telesu, okvare notranjih organov, kožne bolezni, težave z rodili in sečili, bolečine v hrbtu, želodcu, motnje v delovanju ščitnice), a če jih znamo prepoznati in pravilno 'pospremiti' iz našega telesa, srca in misli, lahko bistveno izboljšamo kakovost našega življenja in odnosov ter z nasmehom na obrazu premagujemo vsakodnevne izzive.

Sindrom izgorelosti uradno priznan kot kronično stanje
Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) je sindrom izgorelosti uradno priznala kot bolezen, a se danes opravičila in pojasnila, da ne gre za bolezen, ampak kronično stanje. Izgorelost opisuje kot 'kronični stres na delovnem mestu'.

Kaj lahko pomeni 16 minut spanca manj?
Že če spite čez noč le 16 minut manj kot po navadi, se bo to pokazalo na vašem počutju in produktivnosti naslednji dan, pravijo raziskovalci univerze Južna Florida. Na svoji spletni strani so zapisali, da "izguba le 16 minut spanca lahko pomeni razliko med jasno glavo na delovnem mestu in težavami z osredotočanjem."

Ko ne uživate v življenju in le še izpolnjujete obveznosti
“Izgorelost se začne s tem, da se ženete in delate, pa niste zadovoljni. Morda se ne počutite cenjene, mislite, da za svoje delo niste dovolj nagrajeni. Morda vam niso všeč sodelavci, šef. Ali pa vam zaradi preobilice dela stvari uhajajo iz rok.” Tako zdravnica in psihoterapevtka Tina Bončina opiše, kaj nas lahko pripelje v stanje izgorelosti. Počutimo se vse slabše. Na koncu je telo lahko tako izčrpano, da ne moremo več niti vstati iz postelje.

Telo trpi, če je stres preveč intenziven
S stresnim odzivom nam naše telo želi pomagati, razlaga zdravnica in psihoterapevtka Tina Bončina. Daje nam val energije, da bi lahko dokončali nalogo, ki je pred nami. Poleg tega nam omogoči, da se osredotočimo le nanjo. Če se nam zdi naloga pomembnejša, je stresni odziv intenzivnejši. Ter obratno. Težava nastane, ko je odziv ves čas močan in se kar ne konča.

Čas je, da sebe postavite na prvo mesto
Tako za telesno kot za duševno zdravje je izjemnega pomena, da znamo prisluhniti sebi in svojim potrebam ter da si na različnih področjih v življenju postavimo prioritete. To pomeni, da se moramo naučiti reči NE, kadar nečesa ne zmoremo, da znamo presoditi, kdaj se upreti določeni razvadi, ki nam tako ali drugače škoduje, da ne vztrajamo v odnosih, ki nas ne osrečujejo in da pravočasno poiščemo pomoč, ko nas telo opozori, da nekaj ni v redu. Če ne znamo ali se bojimo reči NE, s tem sporočamo, da so nam drugi pomembnejši od nas samih, nam potrdi tudi psihologinja dr. Eva Boštjančič.

STRES NA DELOVNEM MESTU
Spoštovani, prosim vas za nasvet, saj mi nenehni stresi v službi povzročajo že tudi večje zdravstvene težave. V službi imam sodelavko, ki meni iz neznanih vzrokov nenehno laže (sem vzgojiteljica v vrt...

Razdražljivo črevo
Spoštovani, star sem 28 let in imam že kar nekaj časa imam težave s prebavo. Prebava je dokaj nejasna. Včasih odvajam večkrat na dan tudi do 5 ali 6 krat. Blato je trdo ali zelo mehko (občasno tudi dr...

Vnetje ravnotežnega živca
Spoštovani! Stara sem 29 let. Pred približno enim letom se mi je zgodilo, da sem se ponoči zbudila z vrtoglavico in slabostjo. Sililo me je na bruhanje. Tudi bruhala sem. Vrtoglavica se je po približ...

Boleč spolni odnos
Lep pozdrav!Imam tezave in vec ne vem na koga se naj obrnem, kajti pri dveh ginekologinjah sem bila, pa za mene nista nasli rešitve. Imam namreč nslednje težave, stara sem 21let pa se nikoli nisem dož...

Neverjetno, kaj o vašem zdravju razkriva pogled v oči
Samo pogled v oči lahko že razkriva, pod kolikšnim stresom ste. Znanstveniki so odkrili, da velikost zenic razkriva, kako dobro se spopadamo s stresom in kako prenašamo pritiske v službi ali drugod.

Zakaj je december čustveno tako intenziven?
December je zadnji mesec v letu, ki prebudi vse tisto, kar je skozi leto (za)stalo. Potlačena čustva, neprijetne spomine, neopravljeno delo, finančne skrbi, nerazčiščene odnose. Nekateri z neskončno radostjo uživajo v pričakovanju praznikov in konca leta, spet drugi pa se v tem obdobju soočajo s težjimi in bolečimi občutki.

Teh 7 služb ima najvišjo stopnjo samomorov
Ameriški raziskovalni Center za nadzor in preprečevanje bolezni je sestavil seznam poklicev, kjer je najvišja stopnja samomorov med zaposlenimi. Zanimivo se je izkazalo, da gre za različne poklice glede na spol.

''Če boste še naprej delali, boste umrli''
Mladi bančni uslužbenci so v svojih 20 in 30-ih letih vse pogosteje sprejeti v bolnišnici zaradi srčnih infarktov in težav s srcem, so opozorili trije britanski kardiologi. Da danes srčni infarkt doživi že zelo mlad človek, ni več nič nenavadnega, pravijo. Kljub vsemu opozarjajo, da se mora ta trend čim prej ustaviti.

Vas muči nespečnost? Preverite, kako si lahko pomagate!
Že po eni neprespani noči občutimo posledice, saj smo naslednji dan utrujeni, počutje je slabše, manj smo učinkoviti, težje se osredotočimo. A če nespečnost traja dlje časa, lahko pride do bolj resnih težav. Preverite, kako si lahko pomagate.

12 znakov, da ste zaradi službe izgoreli
Morda ne marate več svoje službe ali pa ste zaradi nje že popolnoma izčrpani. Imate radi svojo službo, a je pritisk preprosto prevelik? Ne glede na to, kaj je vzrok, lahko dolgotrajna izpostavljenost stresu privede do izgorelosti. Tu pa so prvi znaki, ki jih morate prepoznati pravočasno.

Kako se spraviti v delovni pogon?
September je čas, ko se vse začne znova. Otroke in mladostnike čaka novo šolsko leto, odrasli spet odhitijo v službo … In ker je september že tik pred vrati, smo poizvedeli, kako se spopasti s stresom, ki ga prinaša nov začetek, in kako se znova spraviti v pogon.

Vsakodnevni stres vodi v utrujenost, izčrpanost in bolezen! Rešitev se skriva v naravi.
Študije strokovnjakov kažejo, da se z gospodarsko recesijo povečuje raven stresa. Gleda na dejstvo, da nas v prihodnosti čakajo naporni delovni urniki in s tem vedno manj časa zase in sprostitev, ne moremo pričakovati, da bo življenje postalo manj stresno.

Slab spanec ogroža naše zdravje
Motnje spanja so zelo resen zdravstveni problem, saj pogosto ostajajo neprepoznavne, za njimi pa trpi kar 45 odstotkov prebivalstva. Na dolgi rok povzročajo debelost in v nekaterih primerih celo smrt, prav zato je pomembno, da jih pravočasno odkrijemo in zdravimo.

Kako lahko izboljšam svojo koncentracijo in spomin?
Mladi in stari, študentje in zaposleni imajo lahko težave s spominom in koncentracijo. Produktivnost preprosto upade, s tem pa pride do nelagodja v šoli ali na službenem mestu. Na srečo lahko na svoje mentalne sposobnosti močno vplivate na naraven način.

Kako si pomagati ob astmi?
Astma je najbolj pogosta kronična bolezen otrok v državah z zahodnim načinom življenja. Prizadene do pet odstotkov starejših in od 10 do 20 odstotkov otrok po svetu. Bolezen kljub sodobnim možnostim zdravljenja predstavlja pomemben javnozdravstveni problem.

Znate živeti s tem?
Povišan holesterol lahko nastane pri vsakomur in vsi lahko sprejmete ukrepe za njegovo znižanje. Zaradi maščobnih blazinic okrog trebuha, debelosti, stresa in preostalih razlogov ima skoraj 70 odstotkov Slovencev povišan holesterol.

Kako odpor do službe vpliva na naše zdravje?
Vsak, ki se na delo odpravi z velikim odporom, dobro ve, kako neprijetno je takšno življenje, nova raziskava pa razkriva, da takšna čustva do službe nimajo le negativnega učinka na naše razpoloženje, temveč tudi na zdravje.

Preprosti nasveti, kako si polepšati začetek dneva
Če je res, da se po jutru dan pozna, bi bilo vsekakor dobro, če bi si vsako jutro vzeli nekaj minutk, da si ga kar se da polepšamo in dan začnemo brez stresa, zadovoljno ter z veliko energije.

Je vrnitev v službo stresno tudi za vas?
Za mnoge zaposlene se je dopust iztekel, vrnitev na delovno mesto pa za nekatere pomeni tudi stres. Na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ) RS poudarjajo, da se vsakodnevno doživljanje stresa povečuje.

V čem je skrivnost uspešnih ljudi?
Se sprašujete, kako nekaterim uspeva? Vi garate od jutra do večera in že jutro začnete nervozno, ker vas čaka kup dela, medtem ko so nekateri vaši sodelavci uspešni, pa imajo še čas za kavo. Vas zanima, v čem je njihova skrivnost?

Naj vam stres ne uniči razmerja
Stres na delovnem mestu pogosto prenašamo domov in tako povzročamo stres tudi v razmerju; nezadovoljstvo doma pa nato še poveča količino stresa na delovnem mestu. Prekinite ta začarani krog.

Kako se spopasti s stresom na delovnem mestu?
Bliža se jesen in z njo konec brezskrbnih dopustniških dni. Pri marsikomu bo v službi bo spet bolj naporno in napeto, prostega časa bo manj. Tukaj je nekaj nasvetov, kako se spopasti z novimi delovnimi obveznostmi in s stresom na delovnem mestu.

Pet zdravih navad na delovnem mestu
Lahko bi rekli, da povprečen uslužbenec na delovnem mestu preživi skoraj polovico svojega življenja. Zato je pomembno, da tudi v službi, kolikor se le da skrbimo za svoje zdravje. Tukaj je nekaj nasvetov.