strokovna

Kaj se dogaja z mlado glasbenico?
35-letna ameriška glasbenica je v preteklosti preživela veliko gorja, pred kratkim je imela težave še z roko zakona. Prva fotografija zvezdnice, odkar je bila aretirana, je sprožila vprašanja o tem, kaj se z njo dogaja.

Kdaj je hud glavobol migrena?
Veste, kaj je razlika med najbolj pogosto vrsto glavobola ter migreno? V primeru slednjega bi bilo namreč še kako priporočljivo, če bi poiskali pomoč zdravnika.

Nihče ni verjel, da bosta preživela
Billy in Kaydon James sta se izkazala za prava mala borca. Rojena štiri mesece prezgodaj nista skupaj tehtala niti kilogram, zato so bili zdravniki prepričani, da ne bosta preživela. Toda dvojčka sta čudežno okrevala in po štirih mesecih le zapustila bolnišnico.

Odgovorna raba zdravil: Več zdravja, manj odpadkov!
Pravilna in odgovorna uporaba zdravil je ključna za učinkovitejše zdravljenje in zmanjšanje tveganja za nastanek neželenih učinkov. Na ta način se seveda zmanjša tudi količina odpadnih zdravil.

Zvezdniške bolezni, ki so to leto šokirale svet
Dokler ne zbolijo, se včasih niti ne zavedamo, da so tudi oni samo ljudje. Zvezdniki namreč – ki s svojimi težavami tudi najlažje dvignejo splošno zavest o bolezenskih stanjih, ki sicer pogosto ostajajo neznana ali nerazumljena.

Darja Nagode, hipoterapevtka in terapevtka razvojno-nevrološke obravnave
Darja Nagode je nevrofizioterapevtka, ki izvaja individualno razvojno-nevrološko obravnavo otroka (učenje pravilnih vzorcev gibanja) ter individualno učenje njegovih staršev za pravilno negovanje in sodelovanje z njim.

VIDEO: Dentalno-kirurški center Clarus odprl svoja vrata
V Diagnostičnem centru Clarus, ki deluje v ljubljanskem BTC Cityju, so uradno otvorili Dentalno-kirurški center, v okviru katerega od letošnje pomladi dalje nudijo vrhunske zobozdravstvene in implantološko-kirurške storitve.

'Zdravniki nismo bogovi v belem'
Čeprav se z aferami močno spodkopava zaupanje v "bogove v belem", je odkrit in zaupljiv odnos med pacientom in bolnikom bistven za uspešno zdravljenje. S tem se strinja tudi prof. dr. Pavel Poredoš, predsednik Slovenskega zdravniškega društva, ki bo letos praznovalo 150. obletnico delovanja.

VIDEO: Meritev, ki vam lahko reši življenje
Nezdravljen visok krvni tlak povzroča okvare ožilja, srčno odpoved, možgansko kap, ledvično odpoved in druge zaplete. Zato je pomembno, da imamo krvni tlak nenehno pod nadzorom, in sicer kar z domačim merilnikom.

Na Rakitni zdaj tudi zdravljenje s konji
V Mladinskem klimatskem zdravilišču Rakitna je svoja vrata odprl terapevtsko-jahalni center, v katerem poteka psihoterapevtsko zdravljenje s konji. Terapije so namenjene otrokom z motnjami hranjenja in čustvovanja.

Mojca Kurent, masaža dojenčkov in nosečnic
Ženskam pred, med in po porodu nudi čustveno oporo, svetovanje in masažo. Izvaja tudi razne terapije (Bownova terapija), masažo dojenčkov, svetovanje po porodu: poporodni tretmaji, zdrava prehrana in kuharski tečaji.

Tanja Križaj
Fizioterapevtka, katere delo obsega predvsem zgodnjo terapijo dojenčkov z motnjo v razvoju drže in gibanja. Vodi terapije otrok in izobraževanje staršev za pravilno ravnanje z njihovimi otroki (handling).

Andreja Čampa Širca, nutricistka
Andreja Širca Čampa je po izobrazbi univerzitetna diplomirana inženirka živilske tehnologije, ki je začetna znanja s področja prehrane pridobila na Biotehniški fakulteti v Ljubljani. Specifična znanja dietoterapije pa je poleg rednega dela na kliniki pridobivala z rednim izobraževanjem tudi v tujini.

V UKCL odprli vrata južnega dela kardiološkega oddelka
Z odprtjem južnega dela Kliničnega oddelka za kardiologijo Interne klinike so v ljubljanskem Kliničnem centru pridobili 32 postelj. To bo razbremenilo delo na oddelku ter občutno skrajšalo čakalne dobe na invazivne preiskave, pravijo v Kliničnem centru.

V UKC LJ dobili sodoben simulacijski center
V ljubljanskem kliničnem centru so bogatejši za sodoben simulacijski center, namenjen izobraževanju in usposabljanju vseh zdravstvenih profilov.

Branko Šibanc – zdravnik s srcem
Za POPovega zdravnika leta ste že drugo leto zapored izglasovali mag. Branka Šibanca, infektologa v Splošni bolnišnici Celje. Svojo poklicno kariero je začel pred več kot 20 leti in je zaradi svoje visoke strokovnosti, topline in prijaznosti zelo priljubljen tako med drugimi strokovnjaki kot tudi med pacienti.

S sodobnimi posegi do krajšega okrevanja
Če se v Kliničnem centru še vedno neuspešno borijo z dolgimi čakalnimi vrstami, jim po drugi strani zaradi novih metod zdravljenja, ki so bolnikom bolj prijazne, uspeva krajšati čas okrevanja bolnikov po operacijah.

VIDEO: Bodo imeli otroci prednost pri MRI?
Vse več je otrok, ki nujno potrebujejo slikanje z magnetno resonanco. Čakalne vrste za tovrstno preiskavo so zelo dolge. Minister za zdravje Dorjan Marušič je zato kliničnemu centru predlagal, naj imajo otroci pri slikanju z magnetom prednost.

Otroci s cistično fibrozo bi morali živeti dlje!
Univerzitetni klinični center Ljubljana je v sodelovanju z Oddelkom za pljučne bolezni Pediatrične klinike Ljubljana in Društvom za cistično fibrozo Slovenije organiziral skupno akcijo na poti k enaki dostopnosti do ustrezne oskrbe bolnikov s cistično fibrozo v Evropi pod geslom: Otroci in mladostniki s CF bi morali živeti bolje in dlje povsod po Evropi!

Nov program za zdravljenje odvisnikov z duševnimi motnjami
Psihiatrična klinika Ljubljana bo kmalu začela izvajati nov program zdravljenja, namenjen odvisnikom od drog, ki hkrati bolehajo tudi za kakšno duševno motnjo.

V celjski bolnišnici operirajo s pomočjo robota
V celjski bolnišnici so kot prvi v Sloveniji pri operacijah raka prostate uporabili posebnega kirurškega robota Da Vincija, ki združuje prednosti laparoskopskega in klasičnega načina operiranja. Doslej so z novo tehnologijo operirali šest bolnikov.

V Sloveniji okoli 20.000 oseb z avtističnimi motnjami
Danes je dan zavedanja o avtizmu, v Sloveniji pa smo na stopnji, ko vemo, da avtizem obstaja, ampak tu se naša ozaveščenost o tem tudi konča, je ob svetovnem dnevu zavedanja o avtizmu dejala predsednica Centra za avtizem Vesna Melanšek.

Kako varno je kupovanje zdravil prek spleta?
Tudi v Sloveniji imamo na voljo spletne lekarne, kjer lahko naročimo zdravila brez recepta, kozmetiko, razna prehranska dopolnila in nekatere zdravstvene pripomočke. A marsikdo dvomi v neoporečnost prek spleta kupljenih izdelkov.

Prepoznajte simptome podhladitve in ukrepajte pravilno!
Ob izpostavitvi nizkim temperaturam telo oddaja več toplote, kot je lahko proizvaja. V takem primeru lahko pride do podhladitve telesa. Kako prepoznati podhladitev in kako pomagati podhlajenemu človeku?

Od danes cepljenje proti novi gripi tudi za alergike na jajca
Z današnjim dnem se lahko proti novi gripi cepijo tudi tisti, ki se doslej zaradi alergije na jajca niso mogli.

Nasilje nad ženskami – začaran krog strahu in nemoči
V tem trenutku več kot 20 odstotkov vseh žensk v Sloveniji doživlja nasilje, poleg tega pa nevladne organizacije ocenjujejo, da je vsaka sedma ženska v času svojega življenja posiljena.

Resnična zgodba: Življenje z osteoporozo
62-letna Mojca je pred devetimi leti izvedela, da se gostota njenih kosti manjša. A na začetku je kazalo, da ima le osteopenijo, za katero mnogi zdravnik pravijo, da je predhodnica osteoporoze. Čeprav vsi bolniki z osteopenijo ne dobijo osteoporoze, se je Mojčina zgodba obrnila drugače.

Strto srce ga je skoraj stalo življenja!
Ko se je Mateja pozno zvečer vračala z dela, svojega sina Davida, kot običajno, ni našla v njegovi sobi. Ker je svojega Davida poznala zelo dobro, je stekla v garažo, kjer ...

VIDEO: Mojca in Rok postala nekadilca?
Smo dobili dva nova nekadilca? Mojca Zelko in Rok Pipan, zmagovalca nagradne akcije Si želite odvaditi kajenja, sta v Krkinih termah v Dolenjskih Toplicah zaključila šestdnevno odvajanje. Kot pravita, sta se na odvajanju počutila odlično.

VIDEO: Poglejte si, kaj čaka naša zmagovalca!
Zmagovalca naše nagradne akcije Se želite odvaditi kajenja Mojca Zelko in Rok Pipan sta prišla v Krkine terme v Dolenjske toplice. Spremlja ju naša sodelavka Jelica Žalig Grce, ki se bo skupaj z njima udeležila programa odvajanja od kajenja.