Vizita.si

strokovnjaki

Zdravje 08. 07. 2019 13.16

Krivi niso geni, ampak dejstvo, da uživamo preveč nezdrave hrane

Debelosti ne moremo pripisati samo genetiki, saj je glavni vzrok za prekomerno telesno težo nezdrav življenjski slog, predvsem slaba prehrana in premalo telovadbe, pravijo strokovnjaki.

Starostne bolezni 22. 11. 2018 15.21

S takšno prehrano lahko zmanjšate tveganje za demenco

Najnovejše diete nam predpisujejo naj se izogibamo ogljikovim hidratom. A zadnja raziskava je pokazala, da nas lahko prehrana z veliko ogljikovimi hidrati in manj beljakovinami v resnici lahko varuje pred demenco.

Zdravje 24. 07. 2019 08.00

Zakaj je plavanje koristno za otroke?

Slovenska dežela je polna zdravilnih voda, izvirov in vrelcev, ki blagodejno vplivajo na naše zdravje. Na izlet ali počitnice se lahko odpravite v kompleks bazenov oz. termalne toplice, ki jih je pri nas na voljo kar nekaj, ali pa izkoristite svoj čas za oddih v naravi pri katerem izmed slovenskih naravnih ali umetnih jezer in rek. Vsekakor naj bo vaša destinacija nadzorovano kopališče, kjer kakovost vode spremljajo strokovnjaki in kjer so kopališča primerno urejena oz. dostopna. Tja se lahko odpravite tudi z vašimi najmlajšimi, saj ima plavanje številne pozitivne učinke.

Zdravje 23. 07. 2019 11.44

Moška stranišča imajo šestkrat več mikrobov kot ženska

Moška stranišča imajo kar šest mikrobov kot ženska in skoraj petkrat več  bakterij kot povprečna straniščna školjka, je pokazala raziskava britanskega Kraljevega združenja za javno zdravje. Odkrili so tudi, da si skoraj polovica moških ne umije rok po uporabi sanitarij.

Bolezni 22. 07. 2019 13.29

Najpogostejše medicinske napake, ki stanejo tudi življenja

Nova raziskava Univerze Manchester je pokazala, da okoli eden od 12-ih pacientov na svetu trpi zaradi medicinske napake - polovico teh napak pa bi lahko preprečili. Kar 12 odstotkov pacientov je zaradi zdravniških napak trajno poškodovanih ali umrejo. Preverite, katere zdravniške napake so najpogostejše.

Bolezni živčevja in možganov 19. 07. 2019 10.38

Vsi ljudje niso krivi za svojo debelost

Debelost bi morali opredeliti kot bolezen, saj vsi pacienti niso povsem sami krivi, da so debeli, sta opozorila britanska strokovnjaka. Predlagala sta, da bi debelost označili kot kronično stanje, tako kot je to astma ali epilepsija. Menita namreč, da bi na ta način ljudje hitreje poiskali zdravniško pomoč in se ne bi zanašali na hitre nezdrave diete.

Zdravje 19. 07. 2019 10.46

Ukrep, s katerim lahko bolj učinkovito preprečujete demenco

Da je redna telesna aktivnost ključnega pomena za zdravje naših možganov in preprečevanje demence, že vemo. A zadnja raziskava je pokazala, da je visokointenzivna vadba pri preprečevanju demence bolj učinkovita kot kardio vadba, saj povzroči bolj močno prekrvavitev možganov.

Zdravje 17. 07. 2019 11.05

Domači trik proti opeklinam obnorel internet

Domači trik proti opeklinam, kjer naj bi si na opečeno kožo nanesli peno za brtije, je kmalu obnorel internet, po tem ko ga je prva na družbenih omrežjih objavila Cindie Allen-Stewart iz Teksasa. Mnogi so bili navdušeni nad njeno idejo in jo takoj pograbili, a strokovnjaki so hitro opozorili, da nikar ne verjemite vsaki objavi na družbenih omrežjih.

Bolezni 10. 07. 2019 10.47

Odkrili, zakaj kmalu ne bomo več zavrgli jajčnih lupin

Ob pripravi različnih jedi z jajcem jajčno lupino običajno odvržemo v smeti, a morda temu ne bo več tako v prijodnosti. Strokovnjaki z Univerze Massachusetts so odkrili, da je jajčna lupina še kako uporabna. V svojih poskusih so z zdrobljeno jajčno lupino uspeli pozdraviti in znova obnoviti človeške kosti in zobe. Izkazalo se je, da lahko snovi iz jajčne lupine pomagajo k razvoju kostnih celic.

Srčno žilne bolezni 10. 07. 2019 07.53

Z njimi lahko zmanjšate nevarno maščobo okoli srca

Dvigovanje uteži je bolj učinkovito kot kardio vadba, če želite zmanjšati nevarno maščobo okoli srca in s tem zmanjšati tveganje za srčno-žilne bolezni. Obe obliki vadbe lahko zmanjšata količino te maščobe, a dvigovanje uteži je bolj učinkovito.

Prehrana 08. 07. 2019 09.52

Sadeži narave, ki vsebujejo največ protirakavih snovi

Zadnja raziskava britanskih raziskovalcev je pokazala, da pomaranče, grenivke in korenje vsebujejo protirakave snovi, ki so precej podobne tistim, ki so v licenciranih zdravilih. Študija je pokazala, da od več kot 7900 molekul v tem sadju in zelenjavi kar 110 molekul vsebuje protirakave snovi, ki so podobne tistim v zdravilih. Kljub vsemu seveda uživanje teh živil ne nadomešča običajnega zdravljenja, ampak nam zaenkrat lahko pomaga le pri preprečevanju raka.

Prehrana 04. 07. 2019 12.50

Strokovnjaki opozorili na nevarna priporočila

Priporočati ljudem, naj ne uživajo nasičenih maščob, je lahko slab nasvet in lahko celo bolj škodi kot pomaga, opozarjajo strokovnjaki. Popolno izogibanje nasičenim maščobam lahko privede do tega, da iz svoje prehrane izključujemo nekatera pomembna živila, kot so jajca, temna čokolada, meso in sir. Vsa ta živila so bogata z maščobami, a vsebujejo tudi veliko zdravih hranil in vitaminov.

Bolezni 01. 07. 2019 10.21

Nikar ne plavajte v bazenu, če se spopadate z drisko

V teh vročih dneh se radi ohladimo v bazenu, a nikar se ne podajte na bazen, če imate drisko. Fekalni paraziti lahko v bazenih povzročijo hude težave, saj jih klor ne uniči takoj. Ameriški center za nadzor bolezni je izdal celo poročilo o raziskavi, ki je spremljala bolezni, povezane z uporabo bazenov od leta 2009 do leta 2017 in izkazalo se je, da nas lahko plavanje v okuženih bazenih stane zdravja.

Zdravje 28. 06. 2019 11.56

Pomemben napotek v vročih dneh

"Pijmo veliko vode, tudi če nismo žejni. Tako se bomo lahko dovolj potili in tako zniževali telesno temperaturo." Tako zapiše na spletni strani Zdravstvenega doma Ljubljana Milan Žnidaršič, dr. med., spec. spl. in urg. med. Če se vam zdi, da se veliko potite, priporoča, da vodi dodate malo limoninega soka in soli. Izogibajte pa se alkoholu, vročim in sladkim pijačam. Pomembno je, da ne dehidrirate.

Bolezni 28. 06. 2019 10.52

Odkrili, kako 'izklopiti' apetit

Znanstveniki iz Univerze Arizona so odkrili, katero področje v možganih je odgovorno za 'vklapljanje' in 'izklapljanje' apetita. Kot pravijo, bodo morda že kmalu lahko uporabili posebne kemikalije, s katerimi bodo 'izklopili' signal nevronov, ki pošiljajo sporočila, da posameznik potrebuje hrano. Na ta način upajo, da bodo v prihodnosti lahko pomagali debelim ljudem premagati željo po prekomernem hranjenju.

Bolezni 27. 06. 2019 11.51

Preprosta navada, ki zmanjša tveganje za prezgodnjo smrt

Da ni nikoli prepozno, kaže zadnja raziskava britanskih strokovnjakov, ki je pokazala, da četudi ste bili vse življenje nekativni, lahko z zmerno vadbo v srednjem življenjskem obdobju močno zmanjšate tveganje za bolezni srca in ožilja in za prezgodnjo smrt.

Bolezni 21. 06. 2019 16.40

Večje tveganje za kap imajo tisti, ki delajo 10 ur na dan

Ljudje, ki so zadnjih deset let, delali več kot 10 ur na dan, imajo za 45% večje tveganje za kap, je pokazala zadnja raziskava francoskih strokovnjakov. Posledice dolgih delovnikov še posebej trpijo ljudje, ki imajo manj vpliva nad dolžino svojega delovnika.

Srčno žilne bolezni 18. 06. 2019 07.10

Novo odkritje o debelosti

Zdravniki so dolgo časa vedeli, da prekomerna telesna teža predstavlja dejavnik tveganja za srčno-žilne bolezni. Veliko študij je kazalo povezavo med zmašenimi in otrdelimi krvnimi žilami in debelostjo. A ni bilo dovolj dokazov, da bi lahko trdili, da debelost v resnici povzroča srčno-žilne bolezni. Sedaj je to uspelo dokazati strokovnjakom s švedskega Inštituta Karolinska.

Zdravje 17. 06. 2019 09.47

Pametni telefoni spreminjajo človeško okostje

Ljudje vse več časa preživljajo na svojih pametnih telefonih in so tako 'prilepljeni' na njegov zaslon, da se vse pogosteje pri nekaterih pričenja razvijati koščeni izrastek na zadnjem delu lobanje, pravijo znanstveniki iz avstralske Univerze Sunshine Coast.

Preventiva 13. 06. 2019 07.05

Kaj je za kar 107 % povečalo tveganje za smrt zaradi bolezni srca?

Vse več ljudi je danes zaposlenih v službah, kjer večino časa sedijo. Avstralski raziskovalci  so pri vzorcu 150 tisoč ljudi, ki so bili starejši od 45 let, ugotovili, da so imeli tisti, ki so sedeli več kot osem ur dnevno, tedensko pa so se z zmerno ali intenzivno telesno aktivnostjo ukvarjali manj kot 150 minut, v primerjavi s tistimi, ki so sedeli manj kot štiri ure dnevno in so se vsak dan gibali vsaj eno uro, za kar 107 odstotkov večje tveganje za smrt zaradi bolezni srca in ožilja.

Bolezni 13. 06. 2019 07.52

Vse, kar morate vedeti o vnetju mehurja

Vnetja mehurja so poleti nekoliko pogostejša kot pozimi. Poleti pijemo manj, zaradi česar se mehur manj spira, poleg tega je več spolnih odnosov, negativno pa na vnetje mehurja vpliva tudi, če ženske uriniranjo v jezerih in morjih. Preverite, kako si pomagati ob tej boleči infekciji.

Zdravje 07. 06. 2019 11.50

Sadje, ki do 15 odstotkov zniža tveganje za bolezen srca

Imate radi borovnice? Potem si jih le privoščite, saj je nova študija pokazala, da varujejo srce in ožilje. Skledica borovnic na dan je zmanjšala tveganje za bolezen srca in ožilja za od 12 do 15 odstotkov. In to pri prekomerno težkih posameznikih, ki so že imeli vrsto dejavnikov tveganja, zaradi katerih so bili bolj ogroženi za pojav takšnih težav. Pri zdravih ljudeh z normalno težo bi po mnenju raziskovalcev tak učinek imela že manjša količina borovnic.

Prehrana 07. 06. 2019 11.37

Idealna izbira za zajtrk ali malico

Eden najpogostejših ciljev, ki si ga zadamo, je, da se bomo začeli zdravo prehranjevati. To pravzaprav niti ni težko, če boste izbrali živila, ki so ne samo koristna, ampak tudi izjemno okusna. Več o tem pa v nadaljevanju.

Prehrana 31. 05. 2019 09.34

Živila, ki povečujejo tveganje za kap

Močno predelana živila, kot so čips, sladki kosmiči, sladke gazirane pijače povečujejo tveganje za srčni infarkt in kap, opozarjajo strokovnjaki iz različnih držav po svetu in zahtevajo ukrepanje oblasti.

Duševno zdravje 31. 05. 2019 08.10

Psihiatri končno priznali: antidepresivi lahko uničujejo življenja

Predpisovanje antidepresivov je v zahodnem svetu postalo precej pogosto. V Veliki Britaniji je uporaba antidepresivov višja kot v kateri koli drugi državi zahodnega sveta. Čeprav je do sedaj veljalo, da antidepresivi ne povzročajo večje odvisnosti, so strokovnjaki iz britanske zbornice psihiatrov Royal College spremenili svoje mnenje in priznali, da prekomerno predpisovanje antidepresivov lahko uničuje življenja.

Bolezni 28. 05. 2019 16.33

Sindrom izgorelosti uradno priznan kot kronično stanje

Svetovna zdravstvena organizacija (SZO) je sindrom izgorelosti uradno priznala kot bolezen, a se danes opravičila in pojasnila, da ne gre za bolezen, ampak kronično stanje. Izgorelost opisuje kot 'kronični stres na delovnem mestu'.

Neplodnost 10. 05. 2019 14.12

Iskreno o neplodnosti

Ali veste, da vsak šesti par v Sloveniji ne more imeti otrok? Ali pa, da so vzroki za neplodnost v eni tretjini pri ženski, v eni tretjini pri moškem, v ostalih primerih pa kar pri obeh skupaj? In da se s pomočjo postopkov zunajtelesne oploditve pri nas rodi približno 1300 otrok na leto, kar predstavlja 5 odstotkov vseh rojstev v Sloveniji? Z izzivi plodnosti se morda srečujete tudi sami, morda se z njimi srečujejo vaši bližnji, zelo verjetno pa se z neplodnostjo srečuje nekdo, ki ga poznate – pa morda za to sploh ne veste. Zato je neplodnost tema, o kateri moramo iskreno govoriti.

Zdravje 10. 05. 2019 18.13

Odličen zajtrk za bolj zdrave oči

Nitrati v zelenjavi zmanjšajo tveganje za razvoj starostne degeneracije rumene pege, so ugotovili znanstveniki Inštituta za medicinske raziskave Westmead v Avstraliji. Nitrati se nahajajo v zeleni listnati zelenjavi in rdeči pesi. Če diagnozo starostne degeneracije rumene pege že imate, pa so ugotovili, da pomaga preprečiti razvoj pozne faze zmerno uživanje jajc.

Zdravje 09. 05. 2019 13.35

Slab zrak v pisarni slabša umske sposobnosti

Če se ob koncu delovnega dne spopadate z občutkom zamegljenostji misli in občutkom, da preprosto ne morete več razmišljati, za to nujno ni kriv le dolg delovnik, a tudi zrak v vaši pisarni. Še posebej, če so pisarne v stavbi, kjer je slabo prezračevanje in ni oken.

Rakave bolezni 09. 05. 2019 08.08

Test lahko napove raka dojk 5 let vnaprej

Rak na dojki je najpogostejši rak pri ženskah v Sloveniji in za njim vsako leto zboli okoli 1300 žensk. Tako pri nas kot v svetu vse več pozornosti posvečamo zgodnjemu odkrivanju raka dojk, saj to pripomore k boljšemu izidu bolezni in manj napornemu zdravljenju. V bolnišnici Massachusetts pa so razvili test, ki lahko napove raka dojk 5 let vnaprej.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1032