svetovni dan

Na avtomat po zdrave prigrizke
Na Pediatrični kliniki v Ljubljani se ponašajo s prvim avtomatom z zdravo hrano. V njem lahko otroci, njihovi starši in nenazadnje tudi zaposleni namesto nezdravih prigrizkov najdejo jabolka, vodo in druge sveže ter zdrave produkte slovenskih kmetovalcev.

Zdravje v mestih šteje!
Osrednja tema letošnjega svetovnega dneva zdravja je usmerjena v urbano zdravje in se odvija pod sloganom »1000 mest, 1000 življenj – zdravje v mestih šteje«. Eno takšnih mest, ki se trudi, da bi izboljšalo kvaliteto življenja meščank in meščanov, je tudi Celje.

V Sloveniji okoli 20.000 oseb z avtističnimi motnjami
Danes je dan zavedanja o avtizmu, v Sloveniji pa smo na stopnji, ko vemo, da avtizem obstaja, ampak tu se naša ozaveščenost o tem tudi konča, je ob svetovnem dnevu zavedanja o avtizmu dejala predsednica Centra za avtizem Vesna Melanšek.

S karatejem do zdravja in mirne glave
Petra Dirnbeka je karate potegnil v svoje vrste, ko je imel deset let. Bil je željan dokazovanja, imel je veliko energije. Ko je njegov sošolec povedal, da trenira karate, se je odločil. „Tudi jaz ga bom!“

Prepoznajte simptome tuberkuloze!
Za tuberkulozo vsako leto po vsem svetu na novo zboli približno devet milijonov ljudi – kar 90 odstotkov jih prihaja iz držav v razvoju. Pri nas je obolevnost nizka, saj letno zboli le okoli 200 ljudi. Bolezen se med ljudmi prenaša kapljično, okrevanje pa traja od pol leta do dveh let.

Kako dober je vaš spanec?
Letošnji svetovni dan spanja poteka pod geslom Spimo dobro, ostanimo zdravi. Kakovosten spanec je namreč zelo pomemben dejavnik za posameznikovo zdravje, dobro počutje in delovno sposobnost.

Zaščitite svoje ledvice – vaš življenjski filter!
Ledvice v enem dnevu prečistijo kar 200 litrov krvi in so zato za naše telo izjemnega pomena. Ker je po drugi strani vse pogostejša sladkorna bolezen najpogostejši vzrok za odpoved ledvic, je pomembno, da znate za svoje ledvice in zdravje poskrbeti! Kako?

Kako poteka darovanje kostnega mozga
Presaditev kostnega mozga oziroma krvotvornih matičnih celic je pri nekaterih boleznih nujno potrebna. Preverite, kako poteka odvzem kostnega mozga in kdo vse je lahko darovalec!

Bolniki nimajo le pravic, ampak tudi dolžnosti!
Čeprav vsak od nas kdaj odide k zdravniku, pa marsikdo ne ve, kakšne pravice ima, ko se znajde v vlogi bolnika. Dobro pa je tudi vedeti, da se lahko v primeru kršenja teh pravic obrnemo na pristojne organe – na varuhinjo ali zastopnike bolnikov pravic.

Zaradi raka bo letos umrlo skoraj 8 milijonov ljudi
Svetovna zdravstvena organizacija opozarja, da se utegne letno število smrti zaradi najrazličnejših oblik raka do leta 2030 povzpeti na 17 milijonov. Samo letos naj bi rakava obolenja vzela življenje kar 7,6 milijona ljudi.

Najstarejši Evropejec praznuje 110 let
Najstarejši Evropejec Stanley Lucas prav te dni praznuje svoj 110. rojstni dan. In kaj je njegov recept za dolgo življenje? Svež zrak in dobra podeželska hrana.

Aids ne pomeni nujno smrtne obsodbe
Trenutno je v Sloveniji z virusom HIV okuženih 310 ljudi. Med okuženimi je največ homoseksualnih moških, HIV pa je vedno pogostejši tudi med starejšimi – tretjina okuženih je namreč stara nad 50 let.

Vseh 23 let sem slutila, da je pri zavesti!
Potem, ko so se svetovni mediji razpisali o neverjetnem primeru Roma Houbena, za katerega so zdravniki 23 let mislili, da je v globoki komi, a je bil ves čas pri zavesti, je spregovorila tudi njegova mama. ''Nikoli nisem obupala nad njim!'' pripoveduje 73-letna Josephine.

Ostajate brez sape? Mogoče gre za kronično obolenje dihal
Za kronično obstruktivno pljučno bolezen vsako leto pri nas umre od 500 do 600 ljudi. Gre za obolenje dihal, ki prizadene okoli 20 odstotkov kadilcev, pravijo v bolnišnici Golnik.

Vse več sladkornih bolnikov
V Sloveniji vsako leto z zdravljenjem sladkorne bolezni prične približno 4000 bolnikov. Ker je porast bolezni tudi pri nas vedno večji problem, smo se ob svetovnem dnevu diabetesa pogovarjali z endokrinologinjo dr. med. Jelko Zaletel Vrtovec iz Društva diabetikov Slovenije.

Deklica težka manj kot pol kilograma preživela
Dojenčica Gabriela Gil se je rodila kar 4 mesece prezgodaj, ko je tehtala le 450 gramov. Čeprav so ji zdravniki dali le 15 odstotkov možnosti za preživetje, pa se je zgodil čudež in deklica je preživela.

Svetovni dan Alzheimerjeve bolezni pod geslom Ne izgubljajmo časa!
Združenje za pomoč pri demenci Spominčica ob današnjem svetovnem dnevu Alzheimerjeve bolezni opozarja na nujnost zgodnjega odkrivanja bolezni, ki je najpogostejši vzrok demence.

Lahko luskavica napade tudi vas?
Luskavica, imenovana tudi psoriaza, je kronična vnetna bolezen kože, za katero so značilni pordeli, luskasti izpuščaji. Z luskavico v Sloveniji živi od 35 do 40 tisoč ljudi. Zaenkrat pravega vzroka bolezni še ne poznamo.

VIDEO: Z naravnim pripravkom do boljših kosti
Čeprav je osteoporoza bolezen, ki prizadene predvsem ženske po menopavzi, pa je za svoje kosti treba skrbeti že prej in v telo vnesti zadostno količino kalcija. Kako to storiti na najbolj učinkovit način, pa si lahko pogledate v videu.

Z aktivnostjo nad raka dojk
V Evropi na leto odkrijejo približno 430.000 novih primerov raka dojk; 10 do 16 odstotkov naj bi bila posledica preslabe telesne dejavnosti.

Premagajte žalost z boksom!
Da je šport zdrav vemo, mi pa vam razkrivamo s katerim športom se začnite ukvarjati, če želite omiliti določene težave ali bolezni. Tako si boste z nogometom olajšali simptome pri astmi, s kolesarjenjem zmanjšali možnost za nastanek kapi, s plesom pa si boste izboljšali spomin.

Koristni nasveti za zdravo srce
28. september je svetovni dan srca. Marsikdo se premalo zaveda, kako pomembno funkcijo igra in kako pomembno je, da ga ohranjamo zdravega.

Zrušimo tabuje! Spregovorimo o zasvojenosti s seksom
Tuje raziskave so pokazale, da je s seksom zasvojenih od 3 do 10 odstotkov ljudi. Zanje spolnost ne predstavlja izkazovanja ljubezni svojemu partnerju, niti posebnega užitka. Zanje je seks gola nuja, potreba, omama. Tudi v Sloveniji je s seksom zasvojenih veliko ljudi.

Svetovni prvak v spominu svetuje!
Tako kot pri športu je tudi pri spominu možno trenirati svoje sive celice. To vam lahko potrdi osemkratni svetovni prvak v pomnjenju Dominic O'Brien, ki pravi, da je z nekaterimi metodami in redno vadbo mogoče doseči čudeže.

Limfom ima podobne znake kot gripa
Za gripi podobnimi znaki se lahko skriva limfom, rak limfatičnega sistema. Pri nas na leto zboli več kot 300 novih bolnikov.

VIDEO: Pomagajmo prvi!
11. septembra je svetovni dan prve pomoči. Rdeči križ Slovenije ga bo tudi letos obeležil z akcijo Prva pomoč – pomagam prvi.

Kako prepoznamo morebitnega samomorilca?
Slovenija se uvršča med šest samomorilno najbolj ogroženih držav v svetu. V Evropi celo med prve štiri. Kljub temu da število samomorov z leti upada, je ta podatek še vedno skrb zbujajoč. Zato je še toliko bolj pomembno, da čim prej prepoznamo samomorilne znake.

Ustvarjalnost v jeseni življenja
Osteoporoza je tiha bolezen, ki glasno odmeva v življenju bolnic. Dolga leta lahko poteka brez posebnih znakov in brez bolečin. Kosti počasi postajajo šibkejše, tanjše in bolj porozne.

Shujšajte s surovo hrano
Presna – surova hrana ni le dieta, je način prehranjevanja, ki vam ponudi povsem novo izkušnjo v življenju. Se sliši nenavadno? Pa ni! S presno hrano boste spoznali popolnoma nov vidik prehranjevanja: hrano ne boste ne kuhali, ne pekli in ne cvrli, jedli jo boste surovo.

Hvala, ne kadim!
31.maja, na svetovni dan brez tobaka, smo na spletnem portalu Vizita.si začeli z nagradno akcijo – <a href = "http://vizita.si/rubrika/se_zelite_odvaditi_kajenja" target="_blank"> Se želite odvaditi kajenja?</a> Če sodite med tiste, ki so poskusili že vse možne načine pa še vedno ne morejo brez cigarete, potem ste na pravem mestu. Sodelujte in se potegujte za 6 dni vodenega odvajanja od kajenja v Krkinih termah v Dolenjskih toplicah!