svetu

"Suhci" manj onesnažujejo okolje
Študija, ki so jo objavili v International Journal of Epidemiology je pokazala, da zdrav način življenja in vzdrževanje telesne teže pomaga ohranjati zdravo okolje in Zemljo.

Saj ni res! Vstopite bolni, odidite zdravi!
V New Yorku so odprli bar, v katerem ne strežejo klasičnih pijač, ampak zdravilne zvarke. Z njimi si lahko, kot pravi lastnik bara Albert Trummer, Newyorčani pozdravijo različne zdravstvene tegobe, se celo polepšajo in si povečajo spolno poželenje.

Ni vsaka utrujenost spomladanska utrujenost!
Spomladi se ljudje pogosto pritožujejo, da so utrujeni. Vendar ne gre vedno le za spomladansko utrujenost. Pozorni bodite, kadar utrujenost traja dlje kot en mesec. Takrat lahko govorimo o kronični utrujenosti ali pa o podobni bolezni – fibromialgiji.

Svetovni dan glavkoma
Danes obeležujemo svetovni dan glavkoma. Glavkom ali zelena mrena je drugi najpogostejši vzrok slepote na svetu. Več o tej bolezni si lahko pogledate v priloženem videu.

Kako znani Slovenci skrbijo za zdravje?
Danes je svetovni dan zdravja. Letos je posvečen opozarjanju na problem izrednih razmer in na pomembnost zagotavljanja učinkovitega zdravstvenega sistema. Nas pa je zanimalo kako za svoje zdravje skrbijo znani Slovenci. Večina jih prisega na zdravo prehrano in gibanje.

POMARANČA
Vsi poznamo vitamin C, ki je glavni vitamin po katerem slovi pomaranča. Poleg njega pa vsebuje tudi številne druge vitamine skupine B, ki so med drugim potrebni predvsem za zdravo kožo in lase, zaradi bogate vsebnosti selena in drugih snovi pa je koristna predvsem za izboljšanje imunskega sistema.

Medicinski fenomen
Hrvatica je rodila dva para enojajčnih dvojčkov, dva fantka in dve deklici. Zdravnik Josip Đelmiš s Klinike za ženske bolezni in porode v Zagrebu je povedal, da gre za izjemno redek pojav. "Način, kako se to zgodi, pa v medicini še vedno ni popolnoma razjasnjen."

Svetovni dan boja proti tuberkulozi
V svetu je tuberkuloza zelo razširjena bolezen. Strokovnjaki ocenjujejo, da vsako leto za njo na novo zboli okoli 10 milijonov ljudi, pri katerih se zaradi slabih življenjskih razmer in pomanjkanja zdravil bolezen lahko usodno konča. Slovenija na srečo spada med države z nizkim številom bolnikov.

Niti dve osebi na svetu nimata enakih možganov
Možgani so najbolj zapleten del živčnega sistema, ki sprejema informacije iz zunanjega okolja, notranjosti telesa in usmerja odzive nanje.

Nad ponedeljkovo jutro s kavo!
Kava je verjetno najbolj popularno poživilo na svetu. Spodbuja živčevje in v zmernih odmerkih povečuje zbranost, hitrost bitja srca, zoži žile, razširi dihalne poti in nasploh spodbudi delovanje živčevja.

'Čudežni' tomograf
Na Dunaju imajo naravnost izjemen računalniški tomograf, ki lahko bere celo misli. Zaradi te čudežne naprave so morali zgraditi kar 600-tonsko stavbo, prve raziskave možganskih tumorjev pa so izredno natančne.

Privoščite svojim ledvicam le najboljše!
Dvanajstega marca je svetovni dan ledvic. Ledvice vam bodo najbolj hvaležne, če jim privoščite „pošten“ kozarec vode.

Popkovna kri
Uporaba popkovne krvi za zdravljenje raka v svetu hitro narašča. Hranijo jo v popkovnih bankah.

Ciroza
Ciroza je nepopravljivo brazgotinjenje jetrnega tkiva.

Ste depresivni?
V deževnih dneh, ko nas namesto sonca pozdravi sivina, se veliko ljudi sooča z brezvoljnostjo, utrujenostjo in žalostjo. Kdaj so te težave znak depresije, nam je razložila psihologinja Andreja Pšeničny.

Srce ni samo fiziološka črpalka
Večina zahodnih znanstvenikov je srce v zadnjih 300 letih predstavlja »samo« kot črpalko za kri.

Gripa lahko izzove srčni infarkt
Gripa je lahko tudi smrtna, čeprav smrti navadno ne povzroči infekcija virusa gripe.

Ledvične bolezni naraščajo
Strokovnjaki ocenjujejo, da ima vsak deseti odrasel eno izmed oblik kronične ledvične bolezni različne stopnje.

dr. Igor Fajdiga, dr. med.
Otolog, katerega področje dela zajema odkrivanje, zdravljenje in rehabilitacijo po zdravljenju raka v področju glave in vratu.

Doc. dr. Bojan Tepeš, dr. med.
Gastroenterolog, ki se ukvarja z zdravljenjem bolezni prebavil in pripadajočih žlez. Veliko se posveča boleznim, ki jih povzroča okužba z bakterijo Helicobacter pylori in bolnikom s kroničnimi vnetnimi boleznimi črevesja.