takoj

Bi prepoznali prve znake mišje mrzlice?
V Sloveniji je bilo največ primerov mišje mrzlice prijavljenih na Dolenjskem in v Prekmurju, ponavadi se pojavljajo posamični primeri, po sedmih letih pa letos znova beležimo njen izbruh. Smrtnost zaradi mišje mrzlice je sicer v Sloveniji zelo nizka. V zadnjih 35 letih je pri nas zabeleženih 15 primerov smrti. Vendar pa je zdravljenje vsekakor potrebno, v izogib nevarnih posledic, kot je lahko odpoved ledvic.

Poglejte, kako kokain dobesedno poje možgane
V bolnišnici na Malti so sprejeli 45-letnega moškega, ki mu je kokain dobesedno pojedel možgane. Ko so ga sprejeli v bolnišnico, se je spopadal z visoko vročino in bil popolnoma zmeden in vse bolj neodziven, kmalu pa so mu diagnosticirali hude poškodbe možganov. Njegovo stanje se je hitro poslabševalo, vse dokler ni padel v komo.

Lepotica razkrila prave posledice glamuroznih zabav
Jessica Landon iz mesta Rancho Cucamonga se je pri 19 letih preselila v Los Angeles z željo, da bi postala igralka. Tam je kmalu postala redna gostja Hefnerjevega Playboyevega dvorca, kjer so se zabave vrstile ena za drugo. Alkohol je kmalu postal njena rutina in vsak dan je pila vodko. Vse dokler ni šest let kasneje utrpela hudih posledic.

Živeti brez glutena
Celiakija je bolezen, ki se lahko nenadoma in nevidno priplazi, s svojimi kasnejšimi zapleti pa lahko hudo poškoduje naše zdravje. Sprva je veljala za bolezen otrok, kasneje pa so ugotovili, da pesti tudi čedalje več odraslih. Kako se spopasti s to boleznijo?

Misica se bori z neozdravljivim rakom, a trdi, da ga premaguje
Nekdanja miss Velike Britanije in playbojeva zajčica Kerri Parker, ki se spopada z neozdravljivim možganskim rakom, trdi, da se je njen možganski tumor zmanjšal, odkar uporablja medicinsko marihuano. Kot pravi, se je že skoraj vdala v usodo, a je sedaj optimistična, da bo še dolgo živela.

Moška stranišča imajo šestkrat več mikrobov kot ženska
Moška stranišča imajo kar šest mikrobov kot ženska in skoraj petkrat več bakterij kot povprečna straniščna školjka, je pokazala raziskava britanskega Kraljevega združenja za javno zdravje. Odkrili so tudi, da si skoraj polovica moških ne umije rok po uporabi sanitarij.

30-letna Maja: »Počutila sem se manj ženstveno, zato sem se odločila za povečanje prsi«
Povečanje prsi je pomembna osebna in dolgotrajna odločitev. Ponavadi gre za uresničitev premišljene dolgoletne želje. Tokrat smo se pogovarjali s tridesetletnico, ki se je po 11 letih odločila za poseg.

Mislili so, da ima vneto grlo, a izkazalo se je, da gre za nekaj bolj resnega
32-letna londončanka Stacey Raymond je zaradi 'vnetega grla' pet dni jemala antibiotike, ki ji jih je predpisal zdravnik. A stanje se je le še poslabševalo in uživanje hrane in pitje tekočine je postalo še bolj boleče. Takrat jo je zdravnik napotil direktno na urgenco, saj je sumil, da gre za gnojni absces. A izkazalo se je, da se spopada z agresivno mesojedo bakterijo, ki jo je skoraj ubila.

Domači trik proti opeklinam obnorel internet
Domači trik proti opeklinam, kjer naj bi si na opečeno kožo nanesli peno za brtije, je kmalu obnorel internet, po tem ko ga je prva na družbenih omrežjih objavila Cindie Allen-Stewart iz Teksasa. Mnogi so bili navdušeni nad njeno idejo in jo takoj pograbili, a strokovnjaki so hitro opozorili, da nikar ne verjemite vsaki objavi na družbenih omrežjih.

Kako oskrbeti manjšo rano?
Poletne radosti, kot so kolesarjenje, kopanje v morju ali druge igre, se lahko kaj hitro končajo s kakšno odrgnino ali manjšo rano. Prav zato je dobro vedeti, kako rano pravilno oskrbeti.

Zdravnica svetuje, kaj storiti ob piku žuželke ali ugrizu klopa
Poleti več časa preživimo v naravi. To koristi tako našemu telesnemu kot duševnemu zdravju. Je pa res, da se nam lahko pripeti, da nas piči žuželka ali ugrizne klop. Zdravnico doc. dr. Neno Kopčavar Guček, dr. med., spec. druž. med, primarijko, smo vprašali, kakšen je najprimernejši odziv.

Plaval v morju, nato pa nenadno umrl
66-letni William David Bennett je 4. julij preživel na Floridi, kjer sta z ženo obiskala svojo hči Cheryl in njeno družino. A niti sanjalo se mu ni, da bo to zadnjič, ko bo zaplaval v morju. Okužil se je namreč z mesojedo bakterijo in v samo 48 urah umrl.

Odkrili, kaj lahko zmanjša bolečine med menstruacijo
Raziskava univerze v italijanski Modeni je pokazala, da naj bi bila prevalenca takšnih bolečin med mladimi ženskami celo 84 odstotkov. Ocene prevalence se od raziskave do raziskave sicer razlikujejo. Britanski raziskovalci so tako v svoji oceni stanja, ki je bila leta 2011 objavljena v zborniku BMJ Clinical Evidence Handbook, omenili raziskavo, ki naj bi bila pregled številnih drugih dobro izvedenih manjših iz velikega dela sveta. Objavili so jo leta 2004 in v njej prevalenco ocenili na 59 odstotkov. Bolečine med menstruacijo so očitno težava, ki pesti mnogo žensk in olajšanje bi jim lahko prinesla redna aerobna vadba.

Nov trend selfijev po carskem rezu izjemno nevaren
Nov trend selfijev mamic kmalu po carskem rezu, kjer ženske same odstranjujejo prevezo, da bi se rana na fotografiji dobro videla, je izjemno nevaren, so opozorile babice iz Univerzitetne bolnišnice Hull. Odstranjevanje prevez, ko rana še ni zaceljena, namreč povečuje tveganje za pojav smrtno nevarne sepse.

"Namesto o evtanaziji bi morali govoriti, kako doseči vsem dostopno paliativno oskrbo"
Paliativna oskrba pomeni celostno oskrbo bolnikov, ki so neozdravljivo bolni. Ne pomeni le zdravstvene pomoči, temveč tudi psihološko in socialno. Poleg tega se opora nudi svojcem. Ne le do smrti bolnika, temveč še v času žalovanja. "Namesto o evtanaziji bi morali govoriti, kako doseči vsem dostopno paliativno oskrbo," meni prof. dr. Radko Komadina, dr. med., predsednik Slovenskega zdravniškega društva. V Sloveniji je od leta 2010 sprejet program njenega razvoja, ki pa se povsod ne odvija, kot bi se moral. Naša država v tem ni izjema. Ocene so, da po svetu in tudi v razvitih državah paliativno oskrbo prejme le od 20 do 30 odstotkov vseh, ki bi jim lahko pomagala.

Umetnostni drsalki dali le še 24 ur življenja
26-letni Aimee Buchanan, ameriški umetnostni drsalki, ki je tekmovala tudi na olimpijskih igrah, so zdravniki dali le še 24 ur življenja, po tem, ko se je njeno črevesje dobesedno zavozljalo v vozelj in odmrlo. Mladostnica je padla v septični šok in zdravniki so se borili za njeno življenje.

Nikar ne plavajte v bazenu, če se spopadate z drisko
V teh vročih dneh se radi ohladimo v bazenu, a nikar se ne podajte na bazen, če imate drisko. Fekalni paraziti lahko v bazenih povzročijo hude težave, saj jih klor ne uniči takoj. Ameriški center za nadzor bolezni je izdal celo poročilo o raziskavi, ki je spremljala bolezni, povezane z uporabo bazenov od leta 2009 do leta 2017 in izkazalo se je, da nas lahko plavanje v okuženih bazenih stane zdravja.

'Vlažilec kože mi je rešil življenje'
27-letna mati Hollie Drynan je nanašala vlažilec kože na svoj trebuh in odvečno kremo nanesla še na prsi, ko je začutila nenavadno bulico v prsih. Zaradi nenavadne zatrdline je obiskala osebnega zdravnika in kmalu se je izkazalo, da se spopada z rakom dojke.

Pomemben napotek v vročih dneh
"Pijmo veliko vode, tudi če nismo žejni. Tako se bomo lahko dovolj potili in tako zniževali telesno temperaturo." Tako zapiše na spletni strani Zdravstvenega doma Ljubljana Milan Žnidaršič, dr. med., spec. spl. in urg. med. Če se vam zdi, da se veliko potite, priporoča, da vodi dodate malo limoninega soka in soli. Izogibajte pa se alkoholu, vročim in sladkim pijačam. Pomembno je, da ne dehidrirate.

Rekli so ji, da z njo ni nič narobe, nato pa ...
23-letna Jessica Tuffield se je v šestih mesecih kar dvakrat spopadla s smrtno nevarno sepso, potem ko so jo zdravniki iz bolnišnice poslali domov, češ da z njo ni nič narobe.

Svetovali so ji, naj zapusti svojega otroka
Ko se je Darina Shpengler rodila, so njeni materi Eleni Shpengler zdravniki svetovali, naj jo zaradi njene deformacije pusti kar v porodnišnici ali jo da v sirotišnico. A Elena je bila odločena, da bo zanjo skrbela ne glede na vse.

Vroči dnevi so pred nami. To so ukrepi, ki jih je dobro upoštevati
Pred nami je vročinski val, ki lahko povzroči številne škodljive učinke na naše zdravje. Še posebej to velja za bolj občutljive ljudi, kot so starejši, otroci in bolniki. Kljub temu vsi lahko občutimo negativne posledice prekomerne vročine. Tu je nekaj nasvetov, kako jih zmanjšati in kako ravnati, ko je vroče.

Rastlina, ki jo morate uporabljati poleti
Ko pozabite uporabiti sončno kremo in je vaša koža opečena, obstaja veliko možnosti, da boste za blaženje opeklin uporabili aloe vera gel. Predvsem zato, ker hitro blaži simptome opeklin in pospeši zdravljenje kožnih opeklin. A aloe vera gel je zmožen še veliko več.

Nedolžna praska se je spremenila v hudo tragedijo
Ko je Victorio Altoft leta 2010 močno opraskala mačka, si ni mislila, da gre za kaj resnega. A le nekaj tednov kasneje je dobila bolečine v mišicah, bolečine v sklepih in se spopadla z nočnim potenjem. 41-letnica je predvidevala, da se spopada z gripo, a izkazalo se je, da gre za nekaj veliko bolj resnega.

Ljubljančanki se je kar naenkrat zlomilo šest vretenc
Imela je 45 let, ko so ji po naključju odkrili osteopenijo. To je predhodnica osteoporoze, ko je gostota kosti že manjša. Dobila je zdravila, ki so preprečevala nadaljnje izgubljanje kostne mase, a jih je nekega dne nehala jemati. To napako je ponovila celo dvakrat. Drugič se je končalo tako, da se ji je brez kakršnega koli padca ali dviganja težkega bremena zlomilo šest vretenc.

Vse, kar morate vedeti o vnetju mehurja
Vnetja mehurja so poleti nekoliko pogostejša kot pozimi. Poleti pijemo manj, zaradi česar se mehur manj spira, poleg tega je več spolnih odnosov, negativno pa na vnetje mehurja vpliva tudi, če ženske uriniranjo v jezerih in morjih. Preverite, kako si pomagati ob tej boleči infekciji.

Ko je prenehala piti mleko, se je zgodilo teh 5 stvari
Novinarka spletne strani popsugar.com Jenny Sugar se je odločila, da bo opustila uživanje vseh mlečnih izdelkov. Tega se je držala štiri leta in opazila drastično spremembo. Preverite, kakšen vpliv je imela njena odločitev na njeno telo.

Majhen ugriz, ki ji je za vedno spremenil življenje
57-letna Christine Jennings je zaradi nediagnosticirane lymske borelioze, ki jo je prejela preko ugriza klopa, danes slepa, paralizirana in v hudih bolečinah. Čeprav je večkrat opozarjala, da se spopada s to boleznijo, kot pravi, ni prejela zdravljenja, ki bi lahko preprečilo najhujše.

Trikrat je prosila za test, nato pa se je izkazalo, da ima raka
25-letni ženski Katie Bourne iz mesta Teensville kar trikrat niso želeli opraviti PAP testa, češ da je premlada za raka. A ko je le izprosila test, ki bi ji lahko rešil življenje, je bilo že prepozno, saj je imela raka na materničnem vratu v tretji fazi. Zdravniki so ji morali povedati, da ima le še 18 mesecev življenja, če ne gre takoj na zdravljenje.

Izgubila 195 kilogramov in našla ljubezen svojega življenja
Ženska, ki zaradi debelosti skoraj deset let ni mogla niti hoditi več, je po operaciji zmanjšanja želodca shujšala 195 kilogramov in popolnoma spremenila svoje življenje. Vključila se je tudi agenciji za zmenkarije inpreko nje našla še ljubezen svojega življenja.