tatjana

Povečana nevarnost pred salmonelo!
S salmonelo se lahko okužimo skozi vse leto, vendar je nevarnost poleti še toliko večja, zato je treba hrano shranjevati in pripravljati veliko bolj skrbno. Najbolj so ogroženi otroci.

VIDEO: Znebite se glivičnih nohtov
Glivične okužbe nohtov so precej pogosta nadloga, s katero se soočajo mnogi. Ta sicer ni boleča, je pa izjemno vidna, saj se nohti obarvajo, začnejo odstopati in se debelijo. Če stanja ne zdravimo, se le slabša, glivice pa se širijo še na druga področja.

Tudi vas kdaj zaboli v križu?
Vsakogar kdaj zaboli v križu, zato smo se s priznano fizioterapevtko Tatjano Mezeg pogovarjali, kako lahko te nadležne bolečine olajšamo, preženemo oziroma kar preprečimo.

Znani polfinalisti akcije Bleščeč nasmeh
Znanih je deset polfinalistov nagradne akcije Bleščeč nasmeh. Eden izmed njih bo prejel estetsko protetično preobrazbo iz najbolj kakovostnih materialov in si bo spet povrnil samozavesten nasmeh.

Oh, te nadležne prebavne motnje!
Vas kdaj kaj boli, a pregledi in preiskave pokažejo, da je z vami vse v najlepšem redu? Težave kljub temu kar nočejo izginiti? Morda se spopadate s funkcionalnimi motnjami organizma, med katere spadajo tudi prebavne motnje.

Tatjana Mezeg
Fizioterapevtka, ki obravnava paciente s športnimi poškodbami in »over use« sindromi (aktivne in rekreativne športnike), s spremembami in težavami s hrbtenico in sklepi v akutni in kronični fazi.

Tatjana Puc Kous, dr. med.
Gastroenterologinja, ki se že več kot 20 let ukvarja z zdravljenjem bolezni prebavil in jeter odraslih. Trenutno je edina v Sloveniji, ki opravlja 24-urno meritev kislosti v želodcu pri odraslih in vstavlja silikonske želodčne balone za hujšanje.

Branko Šibanc – zdravnik s srcem
Za POPovega zdravnika leta ste že drugo leto zapored izglasovali mag. Branka Šibanca, infektologa v Splošni bolnišnici Celje. Svojo poklicno kariero je začel pred več kot 20 leti in je zaradi svoje visoke strokovnosti, topline in prijaznosti zelo priljubljen tako med drugimi strokovnjaki kot tudi med pacienti.

Po Sloveniji razsaja bronhiolitis
Na otroških oddelkih Klinike za infekcjske bolezni in vročinska stanja ter na Pediatrični kliniki zdravijo večje število otrok z bronhiolitisom, ki ga povzroča respiratorni sincicijski virus (RSV). In kaj pravzaprav je bronhiolitis?

VIDEO: Na druženju s POPovimi zdravniki
Na zaključni prireditvi POPov zdravnik leta se je zbralo lepo število zdravnikov, ki pridno odgovarjajo na vaša vprašanja. Skupaj so nazdravili zmagovalcu dr. Branku Šibancu in sproščeno pokramljali.

Česen, po katerem se lahko poljubljate
Čeprav je česen izjemno zdravilen, pa se ga številni izogibajo, saj pušča neprijeten zadah. To pa sedaj ni več težava, saj je na trg prišel česen, po katerem se boste lahko brez slabe vesti celo poljubljali.

Kako varno je kupovanje zdravil prek spleta?
Tudi v Sloveniji imamo na voljo spletne lekarne, kjer lahko naročimo zdravila brez recepta, kozmetiko, razna prehranska dopolnila in nekatere zdravstvene pripomočke. A marsikdo dvomi v neoporečnost prek spleta kupljenih izdelkov.

Zaradi želodčne razjede lahko izkrvavite!
Razjede na želodcu najpogosteje povzročijo izgubo apetita in hujšanje ter hude bolečine v trebuhu. Lahko pa povzročijo hude krvavitve in celo predrtje želodčne stene, kar je za bolnika lahko usodno.

Kako jesti pri obolenjih prebavil
Prebavila morajo v času obolevnosti počivati, zato naj bo hrana lahka, sadje in zelenjava kuhana, obroki manjši. Hranimo se najpozneje 3 ure pred spanjem. Hrano uživamo počasi in dobro prežvečeno ter spimo z višjim vzglavjem.

Kolumna popove zdravnice: ''Bolnik ni zdravnik!''
V mojo ambulanto je prišla mlada bolnica s številnimi problemi. Zaupala mi je, da neprestano 'srfa' po internetu in po forumih z medicinsko vsebino in da tam išče odgovore na svoje težave, tako si je postavila tudi diagnozo.

VIDEO: Razkužila so lahko bolj nevarna kot virusi
Tudi vi v strahu pred novo gripo in drugimi virusnimi obolenji posegate po dezinfekcijskih sredstvih? O pretiranem razkuževanju rok in prostorov pa raje dvakrat premislite, kajti dolgoročno si lahko s tem naredite več škode kot koristi.

Klistiranje je lahko smrtno nevarno
Klistiranje, ki je še pred nekaj leti veljalo za tabu temo, je danes za marsikoga povsem običajno opravilo. Vse več ljudi se namreč v sklopu postenja in prečiščevanja telesa klistira doma. A nepotrebno, prepogosto in nepravilno klistiranje je lahko zdravju zelo škodljivo!

Kirurg si je ustvaril ženo po meri
Osem lepotnih operacij, 20 tisoč evrov, več kot kilogram in pol silikona. Toliko materiala, denarja in truda je lepotni kirurg Reza Vossough porabil, da je iz povprečne ženske s podočnjaki, celulitom in odvečnimi kilogrami ustvaril lepotico svojih sanj.

Ko zbolijo prebavila
Ne pozabite na osnovno načelo, ki pravi, da morajo prebavila v času obolevnosti počivati. Hrana, ki jo uživate, naj bo lahka, privoščite si lahko kuhano sadje in zelenjavo, pazite tudi na to, da bodo obroki skromnejši kot sicer.

Kako si pomagati, ko peče zgaga!
Zgaga je predvsem težava starejših, a se lahko pojavi tudi pri drugih. Poslabšujejo jo močna živila, kot so alkohol, kava, česen, čebula, mastne jedi in slabo prežvečena ter hitro zaužita hrana. Kako si pomagati pri zgagi in kdaj k zdravniku, si preberite v članku.

Vas napenja? Preverite, kako si pomagati!
Gre za zelo razširjeno težavo, ki običajno nastane zaradi določene hrane, lahko pa tudi zaradi čustvene vznemirjenosti. V nekaterih primerih nas opozori na resnejša obolenja.

Kako si pomagamo, ko smo zaprti?
Dobra prebava je ključna za dobro počutje in zdravje. Gastroenterologinja Tatjana Puc Kous priporoča, da se veliko gibljete, spijete zadosti tekočine in poskušate vsakodnevno odvajati ob določeni uri.

Mag. Tatjana Stopar, dr. med.
Anesteziologinja, ki je zaposlena na Onkološkem inštitutu v Ljubljani, v postojnski porodnišnici pa je pomagala pri uvedbi epiduralne anestezije med porodom.