Vizita.si

težava

Zdravje 28. 10. 2019 13.24

Kakšne so posledice, ki jih povzroča pomanjkanje spanja?

Zakaj se ne bi prebudili polni energije in dobre volje? Vse, kar potrebujete, je kakovosten spanec, ki bo zagotovo pripomogel k temu, da bo vaš dan resnično čudovit. Vsak dan znova.

Zdravje 12. 09. 2019 08.08

Izjemen dan se začne z izjemnim spancem

Ljubljana, 11. september 2019 – Spanje je zelo pomembna funkcija organizma in močno vpliva na kakovost našega življenja. O pomenu spanja in o nespečnosti, ki spada med globalne zdravstvene probleme, so govorili na okrogli mizi, ki jo je organizirala Krka, največje slovensko farmacevtsko podjetje in eno od vodilnih generičnih farmacevtskih podjetij na svetu.

Bolezni 25. 10. 2019 08.01

Nasvet zdravnice: Kaj storiti ob zaprtju ali driski?

Kaj storiti, ko se pojavita ti dve pogosti tegobi? Kako zmanjšati tveganje, da bi nas presenetili in nam pokvarili dan, teden, morda celo mesec? Na ti dve vprašanji nam je odgovorila specialistka družinske medicine in primarijka doc. dr. Nena Kopčavar Guček, dr. med.

Duševno zdravje 22. 10. 2019 08.46

Kako preseči strah pred telefonskimi pogovori?

Strah pred telefonskimi pogovori se morda sliši čudno, a še kako obstaja. Ker se komunikacija v današnjem času v večini odvija na spletu in postaja neosebna, vedno bolj izgubljamo suverenost pri telefonskih klicih. Pri tem velja pravilo, da manj kot telefonske pogovore prakticiramo, bolj strašni ti postajajo. V nekaterih primerih pa ima prste vmes tudi slaba izkušnja, ki ob vsaki uporabi telefona prikliče težke telesne senzacije.

Bolezni 06. 10. 2019 14.54

Bi prepoznali genitalne bradavice?

Genitalne bradavice se lahko pojavijo tako pri ženskah kot pri moških. Medtem ko pri enih povzročajo srbečico, lahko tudi blažjo krvavitev, drugi sploh ne vedo, da jih imajo. Kako se torej ubraniti pred genitalnimi bradavicami in kaj storiti, če jih dobite?

Osebna rast 18. 10. 2019 13.14

Življenjski izzivi in čustvene stiske študentov

Študentsko življenje je vse prevečkrat po krivici povezano samo z ležernim stilom življenja in zabavami. A to je tudi obdobje, ko se veliko število mladih sooči z večjimi prelomnicami, ki s seboj prinesejo težje čustvene stiske.

POPovi zdravniki 14. 10. 2019 14.32

Težave z ušesi

Štefan Spudič, otorinolaringolog in cervikofacialni kirurg

Duševno zdravje 11. 10. 2019 08.40

Težava današnje generacije je, da živi v instant svetu

V Sloveniji je bilo v letu 2018 po podatkih Statističnega urada RS kar 2.347 razvez, od tega 44 zakonov ni trajalo niti eno leto, kar 399 parov pa se je ločilo še pred četrto obletnico zakonske zveze. Kje so časi, ko so pari slavili zlate, diamantne poroke? Kje so iskrena prijateljstva in pristni odnosi? Kaj je razlog, da ne zdržimo drug ob drugemu?

Odnosi in spolnost 08. 10. 2019 12.29

9 skrivnosti srečnih parov

Poznate vsaj kakšen srečen par, ob katerem se ljubezen čuti že na zunaj? Navzočnost ob takšnih parih nas napolni s posebno energijo in zavedanjem, da se vse da, če se hoče – tudi v odnosu. In kaj je njihova skrivnost? Zagotovo razčiščena preteklost, realna pričakovanja in vzajemen trud obeh partnerjev.

Zdravje 04. 10. 2019 14.36

Kako si pomagati, ko vas 'useka' v križu?

Bolečina v križu je zelo pogosta težava, ki se pojavlja pri skoraj dveh tretjinah odraslih. Običajno gre za lažjo poškodbo, ki je posledica nerodnega giba, kot so pretiran zasuk, dvig težkega bremena, okopavanje vrta ali kaj podobnega, kjer se poškodujejo vezi in mišice v križu. Včasih pa je lahko tudi posledica starostnih sprememb. Vzrok je včasih tudi zdrs medvretenčne ploščice.

Bolezni 26. 09. 2019 09.45

Kaj je spinalna mišična atrofija, ki jo ima Kris?

Zadnje dni v medijih odzvanja novica o 19-mesečnem fantku iz Kopra, z imenom Kris, ki se spopada z redko gensko mišično-žilno boleznijo, spinalno mišično atrofijo. Na trgu se je pojavilo izjemno drago, edinstveno zdravilo za omenjeno bolezen, ki stane kar 2,3 milijona evrov. Kris ima le še štiri mesece časa, da zdravilo prejme, zato so se starši obrnili na preproste ljudi, ki bi lahko pomagali pri zbiranju sredstev. Kakšna pa sploh je bolezen, ki jo ima Kris?

Odnosi in spolnost 23. 09. 2019 07.53

Strah pred intimo in sabotaža partnerskih odnosov

Strah pred intimo se navadno pokaže takrat, ko začne v partnerski zvezi postajati resno in moramo pokazati tudi tiste bolj ranljive dele sebe. Ranljivost pa je, hočemo ali ne, vedno povezana tudi z določenim tveganjem. Dovoliti si čustveno in fizično bližino ni nekaj samoumevnega, sploh pa ne pri tistih, ki imajo za seboj težje odnosne izkušnje, ki so povezane z zavrnjenostjo in zavrženostjo v najzgodnejših letih.

Duševno zdravje 13. 09. 2019 08.11

Imate občutek, da bi potrebovali samo nekaj več motivacije?

"Življenje je dinamičen proces, zato vsi živi organizmi, tudi človek, potrebujemo mehanizem, ki nam sproti sporoča, da je nastala vrzel med trenutnim in želenim stanjem," pove psihologinja in psihoterapevtka dr. Andreja Pšeničny. “Ta mehanizem nas nato usmeri ter ohranja našo pozornost na tistih aktivnostih, ki bi lahko to razliko zmanjšale.” Če začutite željo, da bi radi to jesen bili karierno na drugi točki, kot ste trenutno, vas bo motivacija silila, da razmišljate, kaj bi v ta namen lahko storili. Pa vas kdaj muči občutek, da vam manjka motivacije? Imate občutek, da prehodite že dobršen del poti in se naenkrat ustavite?

Osebna rast 11. 09. 2019 10.46

Znebite se bremen in 'smeti', ki vam ležijo na duši

Skoraj vsak od nas se je že znašel v stiski na različnih področjih življenja, a če je nismo prepoznali, se zato tudi nismo znali izviti iz njenega objema. Največkrat pravimo, da smo ali zaradi preobilice dela v službi ali natrpanega urnika doma, pod stresom, a v ozadju je veliko več, kar nam greni vsakdan, krha naše odnose, obremenjuje naše srce in um ter zato dolgoročno škoduje našemu zdravju. Nenehni občutki zaskrbljenosti, jeze, strahu, dvoma, hrepenenja, osamljenosti, manjvrednosti, odtujenosti in krivde niso tako nedolžni. Če se jih ne znebimo, se lahko razvijejo tesnoba, depresija, panični napadi, obsesivno-kompulzivne motnje, različne fobije, izgorelost in psihosomatske motnje (glavobol, migrena, bolečine v telesu, okvare notranjih organov, kožne bolezni, težave z rodili in sečili, bolečine v hrbtu, želodcu, motnje v delovanju ščitnice), a če jih znamo prepoznati in pravilno 'pospremiti' iz našega telesa, srca in misli, lahko bistveno izboljšamo kakovost našega življenja in odnosov ter z nasmehom na obrazu premagujemo vsakodnevne izzive.

Življenjske zgodbe 29. 08. 2019 09.25

Ni mogla imeti otrok, nato pa je rodila četverčke

28-letna mati Dayna Childress si je po prvem otroku s partnerjem želela še drugega. A po treh splavih je že skoraj obupala nad svojimi sanjami, da bi imela več otrok. Nato pa se ji je njena želja več kot izpolnila in dobila je četverčke.

Dieta 22. 08. 2019 09.30

Je to novo maslo dobro za vas?

Znanstveniki so želeli ustvariti bolj zdravo različico masla, ki bo vsebovala manj nasičenih maščob. In uspelo jim je. Ustvarili so maslu podoben namaz, ki je skoraj v celoti narejen iz vode.

Okužbe in zastrupitve 19. 08. 2019 23.14

Glivično vnetje? 3 presenetljivi vzroki, ki vam bodo dali misliti

Glivična okužba nožnice se lahko pojavi zaradi prekomernega razrasta glivice imenovane kandida, ki se nahaja v nožnici in črevesju. Za spletno stran Healthista je nutricistka Lisa Richards razkrila nekaj presenetljivih vzrokov, ki lahko privedejo do glivičnega vnetja nožnice.

Bolezni 16. 08. 2019 08.06

Namesto evtanazije paliativna oskrba? Kaj paliativna oskrba sploh je?

“Paliativna oskrba je celostna obravnava bolnikov z neozdravljivo boleznijo,” razloži dr. Maja Ebert Moltara, dr. med., predsednica Združenja za paliativno in hospic oskrbo pri Slovenskem zdravniškem društvu in vodja Oddelka za akutno paliativno oskrbo na Onkološkem inštitutu Ljubljana. Celostna oskrba pomeni, da bolnik dobi ne le medicinsko pomoč, kot je lajšanje bolečin oziroma obladovanje drugih simptomov. Podporo prejme tudi na psihološki in socialni ravni. Cilj je, da čim bolj kakovostno preživi zadnje obdobje. Težava je, da trenutno pri nas (pa tudi v tujini) paliativna oskrba še ne poteka, kot bi morala. Dolgo časa je bila to zapostavljena veja medicine, ki pa se danes pospešeno razvija. Slovensko zdravniško društvo meni, da bi z razvojem paliativne oskrbe, ki bi postala dostopna vsem državljanom, nehali govoriti o evtanaziji.

Kje vas boli? 13. 08. 2019 08.03

Samo tri skodelice na dan lahko sprožijo migreno

Za vse, ki se spopadajo z migreno, je morda bolje, da opustijo svojo navado pitja kave, kaže zadnja raziskava strokovnjakov z Univerze Harvard. Kot kaže, lahko samo tri skodelice kave na dan že sprožijo napad migrene.

Zlata leta 06. 08. 2019 15.09

Že 4400 korakov dnevno ima izredno pozitiven učinek

Verjetno ste že kdaj slišali, da bi morali na dan narediti 10 tisoč korakov? V bolnišnici Brigham and Women’s Hospital, ki je raziskovalno povezana z medicinsko fakulteto univerze Harvard, so ugotovili, da je že več kot pol manj korakov dnevno pri starejših ženskah pomenilo občutno manjše tveganje za prezgodnjo smrt. Raziskovalci menijo, da je to odlična novica, saj se marsikdo številke 10 tisoč ustraši. Če pa si lahko vsaj za začetek postavi manjši cilj, ga lažje doseže. Ne obupa, počasi krepi telo in sčasoma zmore vse več.  

Življenjske zgodbe 02. 08. 2019 12.03

Ženski, ki je opustila droge in se odločila shujšati je ostalo 4,5 kilograma odvečne kože

Michelle Bakal so zaradi prekomerne teže nadlegovali celo otroštvo. Ko je bila stara 16 let, je današnja 25 letnica, začela s preizkušanjem alkohola in drog.

Življenjske zgodbe 02. 08. 2019 12.02

Mislila je, da se je 'zasončila', a šlo je za nekaj bolj resnega

23-letna Dionne Lees je kot najstnica mislila, da je le ležala na soncu v napačni poziciji in se 'zasončila', a kmalu se je izkazalo, da se je spopadala z vitiligom. Kožno boleznijo, ki ni nalezljiva, a povzroča izgubo kožnega pigmenta.

Zdravje 06. 07. 2019 07.55

Skrivnost tistih, ki shujšajo in novo težo obdržijo?

Ameriški raziskovalci so vzeli podatke 375 odraslih, ki so uspešno izgubili odvečno telesno težo, nato pa so novo tudi obdržali. Ugotovili so, da jih je kar 255 vedno telovadilo ob približno istem času, pa naj je bilo to jutro, popoldne ali večer. Menijo, da so s tem razvili navado oziroma rutino, ki je postala ena od skrivnosti njihovega uspeha.

Prehrana 24. 05. 2019 13.49

Katera živila povzročajo prenajedanje in odvečno težo?

Ljudje, ki so uživali zelo predelana živila, so v primerjavi s tistimi, ki so takih živil pojedli malo, zaužili več energije in pridobili več odvečne teže. To je veljalo, četudi so imeli tako obroki z zelo predelanimi živili kot obroki brez njih isto energijsko vrednost ter količino makrohranil, kot so sladkorji, vlaknine, ogljikovi hidrati in maščobe. Ljudje so pojedli več, ko je bil obrok sestavljen iz zelo predelanih živil.

Zdravje 29. 07. 2019 07.57

Pogosta poletna težava, ki je nikar ne zdravite doma

Tako kot so vnetja srednjega ušesa ena najbolj pogostih zimskih obolenj, so vnetja zunanjega ušesa in sluhovoda bolj pogosta poleti. Medicinski izraz za to okužbo je otitis externa, uporablja pa se tudi izraz plavalčevo uho. Do okužbe lahko pride, ko je voda ujeta v ušesu, med plavanjem, kopanjem ali znojenjem. Bakterije in glive takrat namreč lažje vstopijo v uho z manjšimi kosi, ki se lahko pojavijo, ko čistite uho s palčkami, ga praskate s prstom ali nosite slušalke. Pojavita se lahko občutek polnosti v ušesu in izguba sluha. V kolikor imate blokado voska, lahko pride do tinitusa – stanja, ki povzroča zvonjenje v ušesu. Zato v poletnih mesecih namenite več pozornosti zdravju vaših ušes.

Bolezni živčevja in možganov 19. 07. 2019 10.38

Vsi ljudje niso krivi za svojo debelost

Debelost bi morali opredeliti kot bolezen, saj vsi pacienti niso povsem sami krivi, da so debeli, sta opozorila britanska strokovnjaka. Predlagala sta, da bi debelost označili kot kronično stanje, tako kot je to astma ali epilepsija. Menita namreč, da bi na ta način ljudje hitreje poiskali zdravniško pomoč in se ne bi zanašali na hitre nezdrave diete.

Zlata leta 16. 07. 2019 10.20

Zakaj se spolnost s starostjo poslabša?

Slaba novica za ženske, ki gredo skozi menopavzo. Zadnja raziskava, ki je vključevala več kot 4000 žensk po menopavzi, je pokazala, da je skoraj tričetrtine žensk spolno neaktivnih, čeprav imajo ljubeče partnerje. Nekatere za to krivijo simpome menopavze, kot so vročinski oblivi in nočno potenje, spet druge pravijo, da imajo nizek libido, skrbijo za bolnega partnerja ali se njihov partner spopada z motnjo erekcije.  

Zdravje 12. 07. 2019 13.38

Odkrili, kaj lahko zmanjša bolečine med menstruacijo

Raziskava univerze v italijanski Modeni je pokazala, da naj bi bila prevalenca takšnih bolečin med mladimi ženskami celo 84 odstotkov. Ocene prevalence se od raziskave do raziskave sicer razlikujejo. Britanski raziskovalci so tako v svoji oceni stanja, ki je bila leta 2011 objavljena v zborniku BMJ Clinical Evidence Handbook, omenili raziskavo, ki naj bi bila pregled številnih drugih dobro izvedenih manjših iz velikega dela sveta. Objavili so jo leta 2004 in v njej prevalenco ocenili na 59 odstotkov. Bolečine med menstruacijo so očitno težava, ki pesti mnogo žensk in olajšanje bi jim lahko prinesla redna aerobna vadba.

Bolezni 11. 07. 2019 10.08

"Namesto o evtanaziji bi morali govoriti, kako doseči vsem dostopno paliativno oskrbo"

Paliativna oskrba pomeni celostno oskrbo bolnikov, ki so neozdravljivo bolni. Ne pomeni le zdravstvene pomoči, temveč tudi psihološko in socialno. Poleg tega se opora nudi svojcem. Ne le do smrti bolnika, temveč še v času žalovanja. "Namesto o evtanaziji bi morali govoriti, kako doseči vsem dostopno paliativno oskrbo," meni prof. dr. Radko Komadina, dr. med., predsednik Slovenskega zdravniškega društva. V Sloveniji je od leta 2010 sprejet program njenega razvoja, ki pa se povsod ne odvija, kot bi se moral. Naša država v tem ni izjema. Ocene so, da po svetu in tudi v razvitih državah paliativno oskrbo prejme le od 20 do 30 odstotkov vseh, ki bi jim lahko pomagala.

Življenjske zgodbe 09. 07. 2019 13.11

12 let ni vedela, da se spopada z možganskim tumorjem

41-letna mati je izgubila svoj nasmeh, potem ko ji je možganski tumor v velikosti golf žogice, povzročil poškodbo živcev v obrazu. A sedaj je prejela revolucionarno zdravljenje z gama žarki, ki je povsem novo na Otoku. Prestala je že dve operaciji in se počuti veliko bolje.  

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1049