težave z dihanjem

Katerih težav s kožo ne smete ignorirati?
Koža je največji organ našega telesa in služi kot zaščitna bariera pred poškodbami, okužbami ter vplivi okolja. Kljub temu, da je vsakodnevno izpostavljena različnim dejavnikom, kot so sonce, onesnaženje in drastične temperaturne spremembe, koža pogosto ne opozori na težave takoj.

Ogrevanje ponoči vas lahko stane zdravja
Zakaj bi bilo pametno, da pred spanjem izklopite ogrevanje? Poglejmo si zdravstvene prednosti in kaj pravijo strokovnjaki.

Je ITM dober kazalnik zdravja?
Indeks telesne mase (ITM) je standardno orodje za ocenjevanje zdravja v večini zdravstvenih ustanov. Pa je zaupanja vreden? Varen? Natančen? Z drugimi besedami – je sploh še dober kazalnik zdravja?

Se lahko zastrupimo s cimetom?
Ste vedeli, da lahko prekomerno uživanje cimeta povzroči stranske učinke, vključno s poškodbami jeter in alergijskimi reakcijami?

Ali je mogoče popolnoma pozdraviti astmo?
Stroka pravi, da ne. Zdravilo za astmo naj še ne bi obstajalo, so pa načini zdravljenja vedno boljši.

Zakaj se mladi odločajo za preventivni botoks?
Vse več mladih naj bi se odločalo za preventivni botoks. Kaj je preventivni botoks, je sploh smiseln? Zakaj bi se mladi, ki še nimajo znakov staranja, odločali za to?

Zato so pomembni redni zobozdravstveni pregledi
Skrb za ustno votlino ne vključuje le vsakodnevne higiene z rednim ščetkanjem in uporabo zobne nitke, temveč tudi redne obiske pri zobozdravniku.

Življenjsko nevarna alergijska reakcija
Anafilaksija je življenjsko nevarna alergijska reakcija, ki se pojavi zelo hitro. Lahko jo povzročijo hrana, zdravila ali piki žuželk. Pokličite 112, če mislite, da imate vi ali kdo drug anafilaktično reakcijo.

Kako v jesenskem času ostati fizično aktiven na prostem?
Jesenski čas je čudovito obdobje za uživanje v naravi. Kljub hladnejšim temperaturam in krajšim dnevom je pomembno, da ostanemo fizično aktivni. Aktivnosti na prostem v jeseni nam omogočajo, da ostanemo zdravi, izboljšamo svoje počutje in uživamo v čudovitih barvah narave. Pomembno pa je tudi, da se zaščitimo in aktivnosti prilagodimo letnemu času.

Pljučna bolezen, ki jo je mogoče preprečiti in zdraviti
Kronična obstruktivna pljučna bolezen (KOPB) je dolgotrajna bolezen pljuč, ki jo povzroči poškodba pljuč. Posledica poškodbe je otekanje in draženje, imenovano tudi vnetje, v dihalnih poteh, ki omejujejo pretok zraka v pljuča in iz njih. Ta omejen pretok zraka je znan kot obstrukcija. Simptomi vključujejo težave z dihanjem, vsakodnevni kašelj, pri katerem se izloča sluz, in zategnjen, piskajoč zvok v pljučih, imenovan piskajoče dihanje.

Simptomi fibromialgije lahko spominjajo na simptome artritisa
Fibromialgija je pogost in kroničen sindrom, ki povzroča telesne bolečine, z njimi pa tudi duševne stiske.

Kaj se zgodi, če ne izražamo čustev?
Čustva so sestavni del človeške izkušnje in igrajo ključno vlogo pri našem dojemanju sveta ter medosebnih odnosih. Vendar pa se včasih znajdemo v situacijah, ko se odločimo zadrževati ali potlačiti svoja čustva. Zakaj je to na dolgi rok lahko zelo škodljivo?

9 znakov, da pijete preveč vode
Z vseh strani lahko poslušamo, kako pomembno je, da dnevno popijemo zadostno količino tekočine, najboljša pa naj bi bila seveda voda. Kaj pa tisti, ki spijejo občutno preveč tekočine na dan?

Dedna bolezen, ki povzroči hude poškodbe pljuč
Cistična fibroza je dedna bolezen, ki povzroči hude poškodbe pljuč, prebavnega sistema in drugih organov v telesu. Kakšni so simptomi, kako poteka zdravljenje?

10 znakov, da ne pijete dovolj vode
Kako nam telo sporoča, da ne pijemo dovolj vode in dam praktično 'grozi' dehidracija? Obstaja 10 dokaj subtilnih in preprostih znakov, ki jih je dobro upoštevati.

Zgodnji znaki in pogosti simptomi multiple skleroze
Multipla skleroza se običajno začne kazati že med 20. in 40. letom starosti. Na začetku je mogoče celo, da se simptomi sprva izboljšajo, nato pa se spet vrnejo močnejši. To se imenuje recidivno-remitentna multipla skleroza in je najpogostejša vrsta, ki jo imajo ljudje, ko jim postavijo diagnozo.

Naj vam nikar ne pokvarijo poletja
Nekateri se skrajno veselijo poletnega časa, drugi malo manj. Razlog so seveda tudi poletne alergije, med katerimi je najbolj težavna seveda alergija na sonce. Kako si lahko pomagamo, kaj moramo vedeti o poletnih alergijah in predvsem, kako se lahko zaščitimo?

Laringitis: vzroki, simptomi in načini zdravljenja
Laringitis se pojavi, ko se glasilke vnamejo zaradi prekomerne uporabe, draženja ali okužbe. Laringitis je lahko akuten (kratkotrajen) in traja manj kot tri tedne ali kroničen (dolgotrajen) in traja več kot tri tedne.

Kaj je skolioza?
Skolioza je bolezen, ki se najpogosteje diagnosticira pri mladostnikih. Gre za bočno ukrivljenost hrbtenice.

To je pogosto spregledan simptom funkcionalnih motenj prebavil
Če se že dalj časa soočate z zgago, boste najprej verjetno pomislili, da gre za gastroezofagealno refluksno bolezen (GERB), ki nastane zaradi vračanja želodčne vsebine v požiralnik, vzrok zanjo pa je nepravilno delovanje spodnje mišice zapiralke požiralnika. Toda pri približno 70 % ljudi, ki se spopadajo z zgago, ni zaznati znakov poškodb na požiralniku. Kaj je torej v teh primerih krivo za neprijetno pekočo bolečino za prsnico?

So težave s spanjem lahko pokazatelj bolezni?
Na kakovost našega spanja vplivajo različne stvari – od prehrane, načina življenja, do pretiranega uživanja alkoholnih pijač in vsega ostalega. Prav tako lahko kakovost spanja oz. težave z njim povzročajo različne bolezni. Poglejmo si najpogostejše zdravstvene težave, ki motijo kakovost spanca.

7 simptomov želodčne razjede
Peptični ulkusi ali peptične razjede so odprte rane, ki se razvijejo na notranji sluznici želodca in zgornjem delu tankega črevesa. Najpogostejši simptom je bolečina v želodcu.

Kaj se zgodi, ko pride do pomanjkanja kalija?
Kalij je esencialni mineral, ki ima ključno vlogo pri ohranjanju zdravja našega telesa. Igra pomembno vlogo pri številnih fizioloških procesih, vključno z uravnavanjem krvnega tlaka, delovanjem srca in mišic ter ravnotežjem elektrolitov. Pomanjkanje kalija, imenovano hipokalemija, lahko povzroči različne zdravstvene težave.

Gre za prehlad ali alergijo?
Tipični simptomi alergije na cvetni prah, pršice, plesen, živalsko dlako so kihanje, srbeč nos, obilno voden izcedek, zgoščena nosna sluznica in težave z dihanjem skozi nos ter včasih celo zmanjšanje ali izguba vonja. Vsi ti simptomi se pojavijo tudi pri prehladu, kako torej vedeti, ali gre za alergijo ali prehlad?

Dihalna motnja, ki se lahko pojavi zaradi debelosti
Sindrom hipoventilacije zaradi debelosti je dihalna motnja, ki lahko prizadene nekatere posameznike z debelostjo oziroma prekomerno telesno težo.

Katere vrste fibroze poznamo?
Fibroza je medicinski izraz, ki se nanaša na patološko tvorbo vezivnega tkiva v organih. Različni organi lahko razvijejo fibrozo, vključno s pljuči, jetri, srcem, ledvicami in drugimi organi.

Tudi magnezij lahko pomaga pri tej najpogostejši tegobi
Ob vstopu v novo leto imamo vedno občutek, da se vse začne na novo. Pred nami so novi cilji, čakajo nas novi izzivi, vse je videti novo. Zato ne čudi, da si želimo na to svežo pot stopiti prenovljeni in v top formi. Še prej pa je treba obračunati s starimi bremeni, prečistiti telo in duha ter ponovno ali povsem na novo postaviti temelje za bolj zdrav življenjski slog. Kako se pravilno lotiti tega izjemno pomembnega procesa?

Znaki, ki lahko kažejo na bolno srce
Ko je govor o boleznih srca, poznamo določene značilne znake, veliko pa je takšnih, ki ostajajo neopaženi. Se na primer zadihate že med kratkim sprehodom? Vam otekajo dlesni? To sta le dva znaka, ki lahko kažeta na bolezni srca, a so te po navadi zadnje, na katere pomislimo.

Nevarno stanje, ki se lahko pojavi na sredini nosečnosti
Preeklampsija je resno zdravstveno stanje, ki se lahko pojavi približno na sredini nosečnosti (po 20 tednih).

8 domačih pripravkov za prehlad in gripo
Ob hladnem vremenu in spremenljivih temperaturah smo vkorakali tudi v sezono prehladov in gripe. Kombinacija telesnih bolečin, povišane telesne temperature, mrzlice in zamašenega nosu je dovolj, da se počutimo popolnoma izčrpani. Kaj nam, poleg zdravil, še lahko pomaga?