teži

Vrsta depresije, ki se pojavlja ob določenih letnih časih
Sezonska afektivna motnja je vrsta depresije, ki se ponavlja ob določenih letnih časih, običajno pozimi. Ta motnja je povezana z zmanjšano svetlobo in spremembami v bioloških ritmih.

Neprijetni simptomi, s katerimi se soočajo predvsem ženske
Če vam pogosto niha razpoloženje, pridobivate na teži, se prekomerno potite ali ste nenehno utrujeni, je to lahko znak porušenega hormonskega ravnovesja. Slednje je še posebej izrazito v puberteti ter pri ženskah v perimenopavzi ter v menopavzi. Ste vedeli, da vam hormone lahko pomaga vrniti v harmonijo tudi matični mleček, ki učinkovito lajša jakost kar 11 simptomov, ki spremljajo menopavzo?

Zdrave (in koristne) navade, ki bi jih moralo v mladosti osvojiti vsako dekle
Zagotovo že veš, da nam nekatere navade škodujejo, medtem ko so druge zelo dobre. V mladosti pogosto gledamo na kratkoročne užitke, ne razmišljamo pa, kaj je za nas dobro na dolgi rok. V nadaljevanju ti predstavljamo zdrave navade, za katere je dobro, da bi jih osvojila že v mladosti, ker ti bo tvoje telo, pa tudi vse ostalo, kasneje zelo hvaležno.

Zakaj bi vsako dekle potrebovalo vsaj enega moškega prijatelja?
Veliko ljudi govori, da prijateljstvo med punco in fantom ni mogoče, a to je navaden mit. Žensko-moška prijateljstva so lahko nekaj najlepšega, kar imamo. Poglejmo si, zakaj in kakšne so prednosti takšnega odnosa.

Znaki, da nimate dobrega odnosa sami s seboj
Velikokrat govorimo o tem, kako lahko prepoznamo znake toksičnega odnosa bodisi s partnerjem ali prijateljem. Premalokrat pa govorimo o toksičnem odnosu, ki ga imamo lahko sami do sebe.

Milan Šuligoj: Ljubezen do samega življenja je zmaga
Akutna mieloblastna levkemija je rak krvi in kostnega mozga – gobastega tkiva znotraj kosti, kjer nastajajo krvne celice. Beseda akutno pri akutni mielogeni levkemiji označuje hitro napredovanje bolezni. Imenuje se mielogena levkemija, ker prizadene skupino belih krvnih celic, imenovanih mieloične celice, ki se običajno razvijejo v različne vrste zrelih krvnih celic, kot so rdeče krvne celice, bele krvne celice in trombociti. Pogovarjali smo se z Milanom Šuligojem, ki je v fazi zdravljenja omenjene bolezni.

Indeks telesne mase ni edino merilo zdrave teže
Ko želimo shujšati ali samo nadzorovati svojo telesno težo, pogosto uporabljamo indeks telesne mase (ITM) kot merilo za svoj napredek. Vendar pa ITM ni, oz. vsaj ne bi smel biti, edino merilo, ko govorimo o zdravi telesni teži in navsezadnje, o zdravju.

Kdaj govorimo o prolapsu maternice?
O prolapsu oz. zdrku maternice govorimo, kadar zaradi oslabljenih mišic medeničnega dna maternica zdrsne v nožnico. Kakšni so simptomi, kako si lahko pomagamo sami, ter navsezadnje, kako poteka zdravljenje?

Kaj je vagusni živec?
Vagusni živec ima pomembno vlogo v našem telesu, saj gre za enega najkompleksnejših živcev, ki ima izjemno velik vpliv na nas, pa naj si bo to fizično, čustveno ali mentalno. O tem smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko Evo Štajner.

Zimska depresija – mit ali resnica?
Zimska depresija je pogovorni izraz za sezonsko depresijo, ki se pojavi v zimskih mesecih, ko so dnevi krajši in je manj sončne svetlobe. Stanje se natančneje imenuje depresija s sezonskim vzorcem, znana pa je tudi kot sezonska afektivna motnja (SAD). Oseba, ki ima to motnjo, običajno doživlja ciklična depresivna obdobja, pri čemer se epizode pojavijo jeseni ali pozimi in izginejo v pomladnih ali poletnih mesecih.

Debelost pri otrocih – razlogi, posledice in preventiva
Debelost pri otrocih je v razvitih državah in državah v razvoju dosegla raven epidemije. Še posebej je zaskrbljujoče, ker odvečni kilogrami pogosto vodijo k zdravstvenim težavam, ki so v preteklosti veljale za težave odraslih: k sladkorni bolezni, visokemu krvnemu tlaku, visokemu holesterolu ... Debelost v otroštvu je pogosto povezana tudi z nizko samopodobo, depresijo, slabšim učnim uspehom in nižjo kakovostjo življenja otroka.

Najpogostejše bolezni ščitnice
Ščitnica je majhna žleza, ki spominja na metuljasto obliko in se nahaja na vratu pod sapnikom. In čeprav je ne vidimo ali ne zatipamo, to še ne pomeni, da nima pomembne funkcije v našem telesu. Njena naloga je, da tvori ščitnične hormone, ki skrbijo za normalno delovanje našega telesa, zato brez nje ne moremo živeti.

Motnje hranjenja: 5 mitov, ki so lahko nevarni
'Zbolevajo le mlade ženske' je zgolj eden od napačnih in škodljivih mitov, v katere verjamejo ljudje, ko je govora o motnjah hranjenja. Dietetičarka Jane Clarke je za spletno stran Healthista spregovorila o najpogostejših mitih, ki bi jih morali vsi poznati v povezavi z motnjami hranjenja.

Takšen očiščevalni proces bi morali telesu podariti enkrat na leto
Ajurveda obsega znanja iz zeliščne medicine, nutricionistike, telesne vadbe, kirurgije, psihologije in duhovnosti. Po ajurvedi je pomembno, kaj posameznik uživa, prav tako pomembno pa je tudi, kako to uživa. Uspešnost prebave naj bi bila povezana z našimi mislimi, okoljem in čustvi.

Vrste depresije in vse, kar morate vedeti o njih
Ste vedeli, da obstaja več kot ena vrsta depresije, slednje pa se med seboj lahko močno razlikujejo?

9 najboljših poletnih živil, ki vam lahko pomagajo shujšati
Raznolika prehrana je ključ do zdravega hujšanja, vsekakor pa obstajajo živila, ki so še posebej učinkovita pri odpravljanju odvečne maščobe in celo pomagajo pri zmanjševanju celulita!

Borba z odvečnimi kilogrami – kako začeti?
Težo odvečnih kilogramov čutimo še toliko bolj v toplejših mesecih, ko je naše telo na ogled v kopalkah, zato je zdaj idealni čas, da se odločimo za spremembo oziroma več njih, zaradi katerih bomo končno lažji in osvobojeni vseh neprijetnih kompleksov, ki nam grenijo vsakdan.

Nad tegobo sodobnega časa na naraven način
Hiter življenjski tempo, pretežno 'sedeči' delovniki, pomanjkanje gibanja, neuravnoteženi obroki – to je le nekaj potencialnih vzrokov za počasno prebavo in zaprtost, ki pa ju neredko zanemarjamo, misleč, da bo bolje samo od sebe. Ko se neuspešni obiski stranišča nadaljujejo, se večina zapodi do najbližje lekarne po odvajala, čeprav obstaja več popolnoma naravnih rešitev, ki učinkovito odpravijo zaprtost. Kdaj pa sicer sploh lahko govorimo o redni prebavi?

Slavna igralka izgubila kar 30 kilogramov in razkrila svojo formulo uspeha
Internet je pred časom dobesedno podivjal, ko je avstralska igralka Rebel Wilson na družbenih omrežjih začela objavljati fotografije, na katerih se je videlo, da je izgubila zavidljivo število kilogramov.

3 pasti influencerstva
Bodimo iskreni – vsak od nas je že razmišljal o tem, da bi postal influencer. Denar, prijetno delo, popularnost – zdi se, da je influencerstvo idealna služba večine mladih.

Tako nevarna je lahko hitra hrana za naše telo
Pogosto uživanje hitre hrane, ki ji pogovorno rečemo tudi 'junk food', naj bi izzvalo podobno reakcijo našega imunskega sistema, kot če bi telo napadal kakšen povzročitelj bolezni.

Če se lotevate hujšanja, morate vedeti to
Kalorični primanjkljaj vpliva na to, kako hitro izgubite kilograme, večji primanjkljaj pa vodi do hitrejše izgube teže. Vendar se strokovnjaki strinjajo, da je zmerno hujšanje, pri katerem izgubljamo polovico kilograma do kilogram na teden, najbolj zdrava in trajnostna stopnja hujšanja. Če v določenem tednu izgubite več kot to, boste verjetno znatno zmanjšali svojo mišično maso.

Biologija človeka pri stradanju: Ko kalorije postanejo ''zlato''
William Shakespeare je v znameniti zgodovinski drami Julij Cezar v enem izmed govorov opisal Gaja Kasija Longina, ki se je po vojni vrnil v Rim, kasneje pa sodeloval pri zarotniškem umoru Cezarja, z naslednjimi besedami: "Videti je lačen in preveč razmišlja, takšni ljudje pa so izjemno nevarni.''

5 mitov o čustvenem prenajedanju
Strokovnjaki se strinjajo, da je čustveno prenajedanje nezaželen spremljevalec naše obsedenosti z vitko postavo in je tudi glavni razlog, da težko izgubimo odvečne kilograme. Zakaj sploh prihaja do čustvenega prenajedanja in kako se lahko ustavimo?

Opozorili so jo, naj shujša, ali pa bo od debelosti umrla. Poglejte jo danes
Premalokrat se zavedamo, kako zelo debelost vpliva na naše zdravje. Tukaj ni govora o dveh ali nekaj odvečnih kilogramih, temveč o močno prekomerni teži, ki vpliva na ves organizem. Tega se je zavedala tudi Natalie Vargas, ki prihaja iz Los Angelesa. Zaradi prekomerne telesne teže je namreč skoraj umrla.

Povečanje prsi – je to prava odločitev za vas?
Povečanje prsi je za mnogo žensk sopomenka za samozavest, hkrati pa gre za pomembno osebno in dolgotrajno odločitev. Zaradi razlogov, kot so nesimetričnost, ptoza ali povešenost dojk, manjše deformacije ali hipomastija (premajhna prostornina ene ali obeh dojk), lahko ženska izgubi samozavest, se ne počuti dobro v svoji koži, je manj produktivna, kreativna in je navsezadnje nesrečna. Poleg same želje po spremembi, pa je vsekakor potrebno, da se o posegu prej informirate in posvetujete z zdravnikom kirurgom. V želji, da bi vam pri vaši odločitvi pomagali, smo za vas pripravili informacije, ki si jih vsekakor morate prebrati.

Tako lahko 'najhitreje' izgubite kilograme
Obstaja rek, ki gre nekako tako – kakor dobljeno, tako izgubljeno. Ko je govor o kilogramih, je seveda vse odvisno od tega, koliko odvečne teže dejansko imamo in kakšen je naš cilj. Je torej mogoče izgubiti določeno število kilogramov v kratkem času? Za nekatere je.

Rožnati mesec - bistveno je, da smo ženske same ozaveščene
Rožnati oktober je mesec, ki je posvečen ozaveščanju o raku dojk. Ob tej priložnosti smo se pogovarjali z dr. Katarino Živec, specialistko plastične, rekonstruktivne in estetske kirurgije, ki nam je zaupala, kdaj se ženske odločajo za rekonstrukcijo, zakaj se plastičnih operacij vendarle ne drži več nekakšna stigma, ter navsezadnje, kako poteka rekonstrukcija dojk.

Smo se pripravljeni soočiti z lastno minljivostjo?
Kakšen odnos imamo kot družba do umiranja, zakaj se bojimo staranja? Zakaj smrt odrivamo na stran, kot da ne bi bila del življenja in ne zgolj nasprotje le tega? Z lastnim umiranjem, predvsem pa s smrtjo bližnjega se je težko, včasih skoraj skrajno nemogoče sprijazniti, a kot pravijo v Slovenskem društvu hospic, je tudi smrt naravni element živega.

Kaj je celiakija?
Celiakija ni 'smer prehranjevanja', še manj pa, kot poudarja Jana Ačko iz Komisije za prehrano Slovenskega društva za celiakijo, zgolj in samo 'občutljivost na gluten'. Gre za kronično avtoimuno bolezen, ki tudi v sodobni medicini velja za neozdravljivo.