Vizita.si

težka

Duševno zdravje 29. 12. 2020 05.45

Ste že slišali za 'naučeno nemoč'?

Pri naučeni nemoči gre za prepričanje, da ni nič v naših rokah, da svet obvladuje nas in ne mi njega in da ne moremo ničesar spremeniti, da bi nam bilo bolje. V tem primeru ponotranjimo vlogo žrtve in pasivnega opazovalca in se vedno znova sklicujemo na to, da »smo rojeni pod nesrečno zvezdo in da tako pač hoče usoda«. Naučena nemoč vpliva na duševno zdravje, odnose in številna druga področja življenja.

Psiha 05. 11. 2020 05.00

Kako zmanjšati stres?

Obdobje odraščanja je podobno vožnji z vlakcem smrti. Enkrat si visoko in na življenje gledaš zviška, drugič si nizko, z vsemi nakopičenimi težavami, ki jih nosi puberteta. Vmes pa se dogajajo številni preobrati, ki se jih trudiš obvladovati. Za svoje počutje lahko veliko storite prav sami, in sicer z ustreznim slogom življenja, navadami in rituali. Predstavljamo vam 7 temeljnih področij, ki jih lahko uredite in osvojite, da bodo težave v tem napornem obdobju bolj obvladljive, stres pa veliko manjši.

Duševne motnje 29. 10. 2020 08.48

8 mitov o paničnih napadih

Pospešeno dihanje, razbijanje srca, občutek neobvladljivosti in izgube kontrole nad seboj, v nekaterih primerih tudi tunelski vid, so le nekatere od značilnosti paničnih napadov. Ti so za zunanjega opazovalca in tudi tistega, ki jih doživlja, izjemno dramatični in siloviti, a niso življenjsko ogrožajoči. Na srečo se jih da precej učinkovito zdraviti in tako ponovno prevzeti kontrolo nad življenjem.

Rakave bolezni 29. 10. 2020 08.47

To so junaki tretjega nadstropja

Pravimo, da bolezen ne izbira in lahko prizadene tudi naše najmlajše. Diagnoza rak je vedno težka preizkušnja, a toliko težja je, če prizadene otroka. Kdo so junaki tretjega nadstropja?

Nasmeh zdravju 15. 10. 2020 06.00

Najbolj priljubljen poseg v Sloveniji ostaja preoblikovanje prsi ter telesa

Naše telo nas vodi skozi celo življenje, skrbi za vse procese in pogoje, ki so potrebni za normalno delovanje, prav zato pa bi ga morali obravnavati in zanj skrbeti kot za tempelj, ki si zasluži spoštovanja.

Duševno zdravje 17. 09. 2020 08.25

9 mitov o čustvih

Čustva – tako univerzalna in tako zelo osebna hkrati. Življenjsko pomembna, a še vedno zavita v tančico skrivnosti. Nietzsche je nekoč dejal, da smo pogosto najbolj nevedni ravno pri stvareh, ki so nam najbližje. V tem pogledu nam ni nič bližje kot lastna čustva, a kljub temu jih pogosto ne razumemo. Zakaj sploh čutimo? Imamo lahko nadzor nad čustvi? In kaj sploh so čustva?

Zdravje 28. 08. 2020 06.00

Kila običajno nastane v predelu, kjer mišice trebušne stene oslabijo

Hernija, ki ji pogovorno rečemo kila, je izbočenje dela črevesja skozi šibki del trebušne stene. Dejavnika tveganja sta predvsem debelost in dvigovanje težkih bremen. Delimo jih na podlagi mesta, kjer se pojavijo. Katere vrste poznamo in kako lahko ukrepamo?

Osebna rast 27. 07. 2020 05.45

Čustvena zanka preteklosti: Kako in zakaj jo pustiti za seboj?

Zakaj se včasih tako močno oklepamo preteklosti? Zakaj je tako težko izpustiti iz rok vse tisto, kar nam je povzročilo bolečino in trpljenje? Zakaj se še kar vračamo v zgodbe, ki so že zdavnaj minile? Odgovor je preprost.

Odnosi in spolnost 17. 07. 2020 09.45

Napačna prepričanja o parih, ki nimajo otrok

V današnjem času, ki na trenutke kar ječi pod težo različnih nasprotujočih si doktrin, mnenj, polov, razprav in prepričanj, se pojavlja tudi dilema o parih, ki nimajo otrok. Zbrali smo najpogostejša napačna prepričanja, ki pogostokrat spremljajo tiste, ki zaradi takšnih ali drugačnih razlogov živijo le v dvoje.

Kje vas boli? 24. 06. 2020 10.00

Kaj je vzrok za vaše bolečine v hrbtu?

Skoraj vsak se vsaj enkrat v življenju sooči z bolečinami v spodnjem delu hrbta. Preverite, kaj vse je lahko vzrok zanje in kako jih odpraviti.

Tuje 16. 06. 2020 07.30

Spremenila je prehrano in izgubila 64 kilogramov

Ko si je Ashley pri 24 letih zaradi prevelike telesne teže poškodovala hrbet, je sklenila, da mora drastično spremeniti svoje življenje.

Odnosi in spolnost 09. 06. 2020 07.15

Kaj moški potrebuje v odnosu (a tega ne bo nikoli priznal)

V naši kulturi prevladuje miselnost, da mora moški nositi ves svet na svojih ramenih, ne da bi pri tem pokazal šibkost. Takšna ideja pa dela več škode kot koristi, saj moške slika kot posameznike brez čustvenih potreb. Še bolj se to izraža pri tistih, ki so bili vzgajani strogo patriarhalno in s filozofijo, da moški pač ne jočejo. A tako ženske kot moški imamo svoje potrebe, ki jih moramo zadovoljiti. In ne – nismo si tako zelo različni. Izpostavljamo 5 temeljnih potreb, ki jih v partnerskem odnosu potrebuje vsak moški, naj si to upa priznati ali ne.

Neplodnost 29. 05. 2020 10.00

Kako vzdrževati dober partnerski odnos kljub neplodnosti?

Boj z neplodnostjo je za pare težka preizkušnja in vse prevečkrat se med to preizkušnjo zgodi, da par izgubi sebe ter začne razpadati. Zato je pomembno, da se partnerja zavedata, da sta osnova za družino prav onadva in njun odnos, ki mora biti – kljub trnovi poti – trden in kakovosten. Dr. Alja Stvarnik, specialistka zakonske in družinske terapije, je zato za vse pare, ki se soočajo z izzivi plodnosti, pripravila vodnik, ki vam bo pomagal ohranjati dober partnerski odnos.

Bolezni 26. 05. 2020 08.15

Kaj je nalezljiva bolezen leptospiroza, katere porast opažamo tudi pri nas?

Leptospiroza je zoonoza, nalezljiva bolezen, razširjena po vsem svetu. Pojavlja se kot febrilno obolenje, povzroča lahko težke pljučnice in nevrološke motnje ter okvare jeter in ledvic. Običajno se kaže kot kratkotrajna bolezen, s povišano telesno temperaturo, bolj redko pa kot Weilova bolezen, ko pride do težje poškodbe jeter, ledvic in drugih organov. V določenih primerih torej leptospiroza lahko privede do smrtnega izida.

Duševne motnje 21. 05. 2020 10.00

Ko s hrano lajšamo stisko, žalost, osamljenost, tesnobo

Kompulzivno prenajedanje je motnja hranjenja, pri kateri posameznik v kratkem časovnem okviru nenadzorovano uživa ogromne količine hrane. Pri tem seveda ne gre za način hranjenja, ki ga vsake toliko izkusi skoraj vsak, zlasti ob praznovanjih in v času PMS- ja pri ženskah, temveč za bolj radikalno obliko prehranjevanja.

Zdravje 08. 05. 2020 10.00

Za debelost so lahko krivi tudi hormoni! Preverite, kdaj

Prekomerna telesna teža in debelost negativno vplivata na naše psihofizično zdravje. O tem ni dvoma, in čeprav si težko priznamo, hitro občutimo posledice odvečne telesne teže: boleči sklepi, bolečine v hrbtenici, otekanje nog, utrujenost, slabo počutje in morebitne številne druge hujše, tudi psihične posledice.

Odnosi in spolnost 03. 05. 2020 20.15

Vsaka bolezen vpliva na odnose, ki jih imamo

Kakršni koli so že naši odnosi bili, preden smo zboleli – bolezen jih dodatno obremeni, pove dr. Tina Rahne Mandelj, doktorica zakonske in družinske terapije. "Vse resne okoliščine, ki se nam zgodijo v življenju pa tudi pokažejo, kako kakovostni so odnosi, ki jih živimo." Ob že tako težki preizkušnji je to lahko vzrok dodatne stiske. A kaj lahko naredimo?

Odnosi in spolnost 23. 04. 2020 09.14

Znaki, da partnerski odnos umira

Partnerski odnos je nekaj fluidnega. So trenutki, ko se cedita med in mleko in je vse ena sama harmonija čutenj. So pa tudi obdobja neizmernih razočaranj, težjih konfliktov in brezupnih misli: ’Ali je to res to, kar si zaslužim?’ Vzponi in padci, zatišja in strasti – vsak odnos je izziv in v vsakega moramo dati celega sebe, če si želimo, da ta tudi uspe.

Osebna rast 22. 04. 2020 08.13

Ljubezen vedno prebudi tudi največjo bolečino

Vsak partnerski odnos je po romantičnih začetkih tudi prebujanje spominov. Včasih okostnjaki iz omare postanejo tako glasni, da nam ne preostane drugega kot odločitev, da v življenju končno naredimo red in presežemo vse, kar nam ne dovoli naprej. Ena od takšnih priložnosti je zagotovo vzajemna rast v partnerstvu, ki je priložnost za skupno zdravljenje ran preteklosti.

Odnosi in spolnost 21. 04. 2020 08.03

Za ljubezen je vedno pravi čas. Kaj pa za ločitev?

Ljudje se poročajo, večinoma, zaradi ljubezni in zaljubljenosti. V trenutku, ko se par odloči za skupno prihodnost, verjame, da bo srečen. Imata skupne cilje, sanje, želje in interese. Ker pa samo življenje pred njiju postavi mnoge preizkušnje, finančno obremenjenost, otroke, bolezen ... se na koncu lahko zgodi, da se kljub vsemu, za kar sta menila, da jima je skupnega, začneta odtujevati drug od drugega. Zato morda le ni presenetljivo dejstvo, da se večina ločitev zgodi v zrelih letih, ko se sicer pričakuje, da se bo za zakonca začelo najlepše obdobje v dvoje in skrb drug za drugega. O tej temi smo se pogovarjali z geštalt izkustveno družinsko terapevtko in psihoterapevtko Tino Korošec.

Domače 03. 04. 2020 08.13

27-letni Slovenec: Ko je bil star 16 let so mu prvič diagnosticirali raka na modih

Rak na modih je najpogostejše rakavo obolenje med mladimi moškimi, starimi od 15 do 35 let. Obolevnost za to vrsto raka je v zadnjih letih močno narasla – danes zboleva kar 70 odstotkov več moških kot pred 20 leti.

Prehrana 03. 04. 2020 08.11

Kivi za lifting obraza, dekolteja in zadnjice

Sadež večne mladosti in zdravja je kivi. Gre za plod narave, ki deluje na naše telo blagodejno in mu daje mnoge vitamine in minerale. Ta sadež je v kar 84 odstotkih sestavljen iz vode, vsebuje pa tudi veliko vlaknin, s katerimi hranimo dobre bakterije v črevesju.

Zdravje 20. 03. 2020 07.36

Kaj storiti, če vaši bližnji ne jemljejo resno situacije s koronavirusom?

Najstniki in starejši sta dve skupini ljudi, ki trenutne situacije s koronavirusom ne jemljejo dovolj resno. Še vedno se jih veliko ne drži ukrepov, ki jih je razpisala vlada, še vedno se gnetejo v gručah po trgovinah, družijo zunaj in še vedno menijo, da gre zgolj za bolezen, podobno gripi, in da bo kmalu vse dobro. Kako jih soočiti z realnostjo?

Duševno zdravje 10. 03. 2020 08.33

'Zelo me je pretreslo, ko sem spraševala bolnike o tem, kakšne težave pestijo njihove bližnje'

Ko človek zboli za težjo obliko bolezni, se nenadoma vsuje na tisoče vprašanj. Med drugim tudi, ali nekaj časa obdržati diagnozo kot skrivnost ali povedati družinskim članom in prijateljem. Kdaj povedati, komu povedati? Predvsem pa, kako takšno informacijo podati svojim otrokom, mlajšim in najstnikom? O tem smo se pogovarjali z dr. Vesno Radonjič Miholič, specialistko klinične psihologije.

Življenjske zgodbe 23. 02. 2020 14.13

''Sprejeti moraš, da je zdravje za vedno izgubljeno''

Multipla skleroza je bolezen, ki je neozdravljiva, a z njo v Sloveniji živi okoli 3000 ljudi. Med nimi tudi predsednica društva Spoznajmo multiplo sklerozo Renata Žohar, ki pojasni, da multipla skleroza pomeni, da je zdravje za vedno izgubljeno. Kljub temu obstajajo načini, s katerimi lahko bolnikom olajšajo bolezen in blažijo simptome.

Bolezni 21. 02. 2020 07.57

Imate težave z oteženim dihanjem? To je lahko vzrok!

Dihanje človeka poteka podzavestno, in dokler to poteka normalno, se ga niti ne zavedamo. Ko nastopijo težave, pa dojamemo, kako življenjsko pomembno je za naše osnovne funkcije in delovanje. Kadar dihanje postane oteženo, to poimenujemo dispneja. Kakšni so simptomi zanjo in zakaj se pojavi?

Lepota 14. 02. 2020 08.44

Kako se spopasti s prvimi znaki staranja?

Vstop v 30. leta je obdobje, ko se prvič zavemo, da kolo časa tudi nam ne prizanaša. Pojavijo se prve gubice, in če ne pazimo na zdravo ,tudi odvečni kilogrami in celulit. Kako sprejeti prve spremembe telesa, smo se pogovarjali s specialistko družinske in zakonske terapije Anjo Kovačič.

Duševno zdravje 06. 02. 2020 07.42

Ko nam življenje uničuje obsesivno-kompulzivna motnja

Obsesivno-kompulzivno motnjo je mogoče premagati ter zaživeti bolj srečno. Z Aleksandro P. Meško, specialistko klinične psihologije, smo se pogovarjali, kako sprejeti neprijetne, obsesivne misli in kako se znebiti kompulzij, fizičnih postopkov, ki smo jih razvili, da bi zmanjšali občutek tesnobe, ki se pojavi ob misli, ki nam ni všeč.

Bolezni 27. 12. 2019 08.45

Bolezen žolčnika, ki je ozdravljiva le v začetni obliki

Jetra in žolčnik ležijo v zgornjem desnem predelu trebuha, oba organa pa povezujejo izvodila, ki jih imenujemo žolčni sistem. Žolčnik je majhna vreča, okoli 8 cm dolga in 4 cm široka in leži pod jetri, v njej pa se shranjuje žolč ali zelenorumenkasta tekočina, ki jo proizvajajo jetra.

Neplodnost 01. 05. 2019 10.38

Katja: ''Nisva mogla zanositi, a danes sva srečna starša''

Kar 5 leta sta se Katja Gaspari Leben in njen partner trudila, da bi spočela otroka, a jima tudi s postopki umetne oploditve to ni uspelo. Neplodnost partnerjema lahko prinese veliko razočaranje in veliko se jih zaradi te težave tudi razide. A Katja in njen partner sta ostala močna in našla drugo rešitev. Danes sta srečna starša male Iamare Tise.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996