te

Kaj storiti, ko v očeh vidimo to?
Je mogoče, da oči spremenijo barvo? Dobesedno ne, obstajajo pa stanja in bolezni, ki lahko vplivajo na navidezno spremembo barve. Odgovor tako in zato ni enoznačen.

Ultrazvočne preiskave pri zanesljivem izvajalcu
Pri podjetju Ultralab uporabljajo sodobne ultrazvočne aparate, ki zagotavljajo popolno varnost ves čas trajanja diagnostičnega postopka.

''Ob diagnozi si v stanju šoka, slišiš, a ne dojameš pomena''
Ko prizadene diagnoza rak, je težko osebi, ki se bori, prav tako pa svojcem, ki imajo osebo radi. O raku se še vedno, če si želimo priznati ali pa ne, ne pogovarjamo dovolj. Še manj radi govorimo o neprijetnih, pravzaprav zelo težkih čustvih, ki pridejo s to tematiko. Navsezadnje, ker z rakom na žalost lahko pride tudi izguba še polnega življenja. Slednja je boleča v vsakem primeru, še posebej pa, ko življenje z bitko izgubi otrok. Pogovarjali smo se z Mesrino Karišik, članico društva Junaki 3. nadstropja in mamo, ki je za nevroblastomom izgubila hčerko Mairo.

Za seboj imata težko izkušnjo, a se nista vdala
Tomi Jakša in Jan Fonda sta borca, ki sta se morala pri že zelo mladih letih soočiti s sarkomom. Diagnoza jima je življenje povsem obrnila na glavo, od napornega zdravljenja in amputacije dela noge pa do čisto novega pogleda na svet. Tomi pri tem priznava, da te diagnoza rak na začetku sesuje, hkrati pa te tudi za vedno spremeni.

Kako vplivajo prevelike količine sladkorja na možgane in telo?
Glukoza je ključni vir energije za možgane, ki porabijo polovico vse razpoložljive glukoze v telesu. Njeno delovanje je povezano z mišljenjem, spominom in učenjem.

Smučarska tekačica odkrito o svoji motnji hranjenja
Dobitnica zlate medalje v teku na smučeh se je v intervjuju za revijo People pogovarjala o svoji motnji hranjenja v želji, da bi z odkritim pristopom do te občutljive teme lahko pomagala tudi drugim.

Enostaven domač eliksir za sezono prehladov in gripe
Če želite narediti, kar le lahko, da letos ne bi zboleli, redno uživajte naslednji naraven in domač eliksir, ki bo okrepil vaš imunski sistem in tako tudi izboljšal vaše počutje. Potrebujete le šest naravnih sestavin in vodo.

Dejstva, ki jih moramo VSI poznati o rakavih boleznih
Včasih se človeku po branju in gledanju različnih stvari zazdi, da vse okoli nas povzroča raka. Na srečo to ne drži, tako kot tudi ne držijo nekateri najbolj znani miti o rakavih boleznih. Portal Ordinacija.hr je povzel nekaj ključnih ugotovitev strokovnjakov, v katere bi morali nehali verjeti.

Urban Praprotnik: Zdrava mera teka je zelo odvisna od naše telesne pripravljenosti
S tekaškim trenerjem Urbanom Praprotnikom smo se pogovarjali o teku, pripravah na maraton, pomembnosti 'zdrave' meje, o odvisnosti in zasvojenosti od tega in še marsikaj drugega. To je prvi del izčrpnega intervjuja, ki si ga lahko preberete v nadaljevanju. Drugi del sledi.

Kako preprečiti pogosta jesenska obolenja?
Tako kot prilagodimo svojo garderobo, bi s prihodom jeseni in vedno hladnejših temperatur morali prilagoditi tudi svoje navade. Te naj zajemajo predvsem preventivo in skrb za lastno zdravje. Poglejmo si najpogostejša jesenska obolenja, preprečevanje, preventivo in kurativo.

Znana igralka delila družinsko izkušnjo z duševnimi težavami
Glenn Close je ameriška igralka z bogato kariero in številnimi nagradami, hkrati je tudi strastna aktivistka, ki se zavzema za pravice žensk, istospolne poroke ter ozavešča o duševnem zdravju. Njena motivacija izvira iz družinskih izkušenj z duševnimi težavami.

To boš dobil, če se že zdaj začneš učiti
Verjamemo, novo šolsko leto, novi ali stari prijatelji, nova družba in številne aktivnosti. Le komu bi se dalo učiti ...

Znake je potrebno prepoznati takoj
Slabo delovanje jeter lahko poveča tveganje za srčno-žilne bolezni, kot so ateroskleroza, visok krvni pritisk, srčni infarkt in kap. Prvi znak, da nam jetra ne delujejo večdobro, je lahko pridobivanje maščobe na trebuhu. ''Če jetra prenehajo učinkovito presnavljati maščobo, se maščoba začne nabirati okoli trebuha,'' pove ameriška zdravnica Sandra Cabot.

Kaj so zobni implantati in kakšne poznamo?
Med najpogostejše vzroke za izgubo zob štejemo zobni karies, parodontalno bolezen, med relativno pogoste pa sodijo tudi poškodbe v športu ali prometu. Ne glede na razlog pa je potrebno zob nadomestiti, saj na tak način preprečimo nagib sosednjih in nasprotnih zob v vrzel ter izboljšamo estetiko nasmeha in žvečno funkcijo. Ena od možnosti je vstavitev enega ali več implantatov ter izdelava ustreznega protetičnega nadomestka – prevleke, mostička ali proteze.

Kako lahko zdravje naših zob in ustne votline vpliva na naše splošno zdravje?
Zdravi zobje in obzobna tkiva niso pomembni le za zdrav in samozavesten nasmeh, temveč tudi pomembno vplivajo na splošno zdravje telesa. Večina ljudi se tega ne zaveda, a zdravje ustne votline je med drugim povezano z zdravjem srca, dihal in prebavnega sistema. Ravno tako pa določene bolezni oziroma stanja vplivajo na zdravje zob in obzobnih tkiv.

Zato je priporočljivo cepljenje proti okužbi HPV
Več kot 30 sevov humanega papiloma virusa (HPV) lahko prizadene vaše genitalije. Sem spadajo neškodljive oblike HPV, kot so tiste, ki povzročajo genitalne bradavice. Nekatere vrste HPV pa veljajo za 'visoko tveganje', ker lahko napredujejo v raka materničnega vratu. Cepljenje proti HPV in reden odvzem PAP testov lahko prepreči raka materničnega vratu.

Preproste navade za naravno krepitev imunosti
Predstavljamo vam nekaj trikov, ki bodo okrepili vašo imunost in s tem telesu omogočili lažji boj proti različnim virusom.

Vsako leto v Sloveniji diagnosticirajo 12.600 novih primerov artritisa
Artritis je pogosta motnja, ki prizadene sklepe. Povzroči bolečino in vnetje, zaradi česar se težko premikate ali ostanete aktivni. Obstaja veliko vrst artritisa. Vsaka oblika povzroča različne simptome in lahko celo zahteva drugačno zdravljenje. Čeprav artritis običajno prizadene starejše odrasle, se lahko razvije pri moških, ženskah in otrocih katere koli starosti.

8 načinov za izboljšanje prebave
Domača 'zdravila', kot so spremembe prehrane in življenjskega sloga, lahko izboljšajo prebavo. Zdravniki slabo prebavo pogosto povezujejo z več dejavniki, kot so gastrointestinalna stanja ali stres in mnogo drugega. Poglejmo si, kaj vse pomaga izboljšati prebavo in kako si lahko pomagamo tudi sami.

Kakšna mora biti prehrana pri aterosklerozi?
Bolezni srca in ožilja so splošna težava sodobne družbe. Ateroskleroza je glavni vzrok za srčno-žilna obolenja, ki povzroča visoko stopnjo umrljivosti prebivalstva.

Znaki, da te 'prijatelj' izkorišča
Če se ti zdi, da te nekdo izkorišča, obstaja velika verjetnost, da imaš prav – takšni občutki nas namreč navadno ne varajo.

Kako se dobro pripraviti na maraton?
Maraton nikakor ni tek na kratke proge, priprave pa so vsekakor zahtevne.

Vrsta depresije, ki se pojavlja ob določenih letnih časih
Sezonska afektivna motnja je vrsta depresije, ki se ponavlja ob določenih letnih časih, običajno pozimi. Ta motnja je povezana z zmanjšano svetlobo in spremembami v bioloških ritmih.

Zakaj, kako in kdaj pride do materničnega prolapsa?
Maternični prolaps je pogosta ginekološka težava, ki se pojavi, ko se maternica spusti ali izboči iz svojega običajnega položaja v medenični votlini.

Kaj je trening za moč?
Trening za moč je vrsta vadbe, ki je namenjena povečanju mišične moči in vzdržljivosti.

Vsa čustva so minljiva, pridejo in grejo
V nas se lahko prebujajo najrazličnejša čustva, tudi tista, ki niso najbolj prijetna, hkrati pa se lahko bojimo tudi njihovega vpliva in moči, še posebej, če mislimo, da jih ne bomo zmogli obvladati. O tem, zakaj je pomembno zavedanje tega, kar čutimo, in kakšna sporočila lahko nosijo naša čustva, smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtom.

Vse več posameznikov se odloča za to vadbo
Vse več posameznikov se odloča za skupinske vadbe. Te so ene najbolj priljubljenih načinov vzdrževanja telesne kondicije in dobrega počutja. Skupinske vadbe ponujajo več kot le fizično aktivnost, predstavljajo celostni pristop k izboljšanju počutja, nudijo motivacijo in strokovno podporo. Zakaj so učinkovite in kakšne pozitivne učinke imajo tovrstne vadbe, si preberite v nadaljevanju.

Najpogostejše tekaške poškodbe in kako se jim lahko izognemo
Čeprav ima tek številne koristi za naše telo in počutje, pa lahko zaradi neupoštevanja osnovnih pravil tekaškega treninga povečamo tveganje za nastanek poškodb. V nadaljevanju preverite, katere so najpogostejše tekaške poškodbe ter kako se jim lahko izognete.

10 načinov, kako sta povezana sreča in zdravje
Ste kdaj pomislili, kako je sreča odvisna od našega zdravja? Ko smo zdravi, le redko pomislimo na to, kaj imamo. Poglejmo si, kako in zakaj je naša sreča odvisna od zdravja, navsezadnje pa, kaj lahko naredimo, da eno z drugim izboljšamo!

Tesnoba nas lahko ovira ali spodbudi k spremembam
Tesnoba lahko prevzame naš um in telo, sočasno pa ima velik vpliv tudi na naše življenje, v katerem se mnogokrat ne znajdemo najbolje. In prav zato je še kako pomembno, da jo razumemo in znova najdemo tisti pristni stik sami s seboj. O tem smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtko.