te

Uživajte v aromatičnem bezgu!
Najprej smo odkrivali, kako zdrav je bezeg, pri katerih zdravstvenih težavah je najbolj učinkovit ter kdaj in kako ga lahko nabirate. Da boste bezeg lahko preizkusili tudi v praksi, vam ponujamo nekaj nasvetov, kako si ga lahko pripravite.

Odpravimo migrensko obolenje brez zdravil!
Podjetje Medis–M na slovensko tržišče lansiralo nov medicinski pripomoček Cefaly

Ste se naveličali hrane, ki jo ves čas jeste?
Če ste odgovorili z da, si preberite katere so tiste jedi, ki jih velikokrat spregledamo, so pa preproste za pripravo in izjemno hranljive. Pomembno pa je tudi dejstvo, da vas odpeljejo stran od nezdrave prehrane.

Razlik v zdravju med socialnimi sloji je vedno več
Zdravje celotne populacije v svetu in tudi v Sloveniji se izboljšuje, vendar se pri tem zdravje nekaterih skupin iz višjih socioekonomskih skupin izboljšuje hitreje. Zaskrbljujoče je, da se razlike na področju zdravja še naprej povečujejo.

Kako 'preživeti' osebni poraz?
Šolsko leto se izteka, in prav to obdobje je eno najbolj stresnih predvsem za študente in dijake. Ne le, da imajo ogromno dela z oddajanjem še zadnjih izdelkov, izpiti in kontrolnimi nalogami, številni v tem obdobju doživijo tudi osebni poraz, če si na primer prislužijo popravni izpit.

SMREKOVI VRŠIČKI
Da v domači lekarni ne smejo manjkati smrekovi vršički, so vedeli že zdravilci v starih časih. Sirup iz smrekovih vršičkov še danes velja za enega najboljših pomagal pri zdravljenju prehlada in kašlja.

Pozor! Niso vse jagode zdrave!
Jagode so izredno uporaben sadež, saj vsebujejo veliko vitaminov, iz njih pa lahko pripravimo mnogo zdravih jedi. Vendar ne iz vseh. Prehranski strokovnjaki svarijo predvsem pred španskimi jagodami, ki jih lahko kupite tudi v slovenskih prodajalnah.

JAGODA
Le kdo si v teh toplih dneh ne bi privoščil osvežilnih jagod?! Saj ta slasten sadež ni le okusen, ampak tudi zdravilen. Redno uživanje jagod namreč vrača koži sijaj, deluje odvajalno in čistilno ter krepi celoten organizem.

Piknik malce drugače
Topli spomladanski dnevi so kot nalašč, da se odpovemo kuhinjskim loncem in si privoščimo piknik v naravi. Da pa vas ob koncu dneva ne bo tiščalo v trebuhu, si privoščite še kakšno družabno igro, kot denimo partijo badmintona ali pa se zapodite za žogo. Ponujamo vam nekaj opozoril za bolj 'zdrav' piknik.

Z odprtjem kopališč se poveča število okužb
Poletje se bliža, 16. maja pa bo svoja vrata odpirlo kar nekaj kopališč. Spet boste lahko uživali ob vodi in seveda v vodi. Da pa se veselje ne bo spremenilo v nočno moro, morate poskrbeti, da ne staknete kakšne okužbe.

Saj ni res! Ljudje temnejše polti bolj zasvojeni z nikotinom
Znanstveniki trdijo, da so ljudje s temnejšo barvo kože bolj nagnjeni k odvisnosti od kajenja kot tisti, ki imajo svetlejšo polt.

Saj ni res! S kašljanjem izstrelite kar 20 000 virusov
„Roko pred usta,“ kot so nam govorili starši ni ravno dober nasvet, saj v njo izkašljate vse viruse. Te pa denimo z dotiki prenašate naprej. Najboljše je, če kašljate v robček ali v rokav. Tega se zagotovo spomnite naslednjič, ko boste kihnili ali kašljali. Pri tem namreč v zrak izstrelite kar 20 000 virusov.

Za bolnike vedno manj časa
Pogovarjali smo se z Andrejo Krpan, medicinsko sestro, ki skrbi za bolnika dobesedno. Ko potrebuje kozarec vode, ko mu je treba zamenjati pleničko, ga umiti, počesati, nahraniti … Dela vseh sedem dni na teden, v treh izmenah.

Mišična distrofija
Mišična distrofija je skupina genskih motenj, zaradi katerih mišice šibijo in krnijo.

Hit v Angliji! Anticelulitne hlače
Ste zanemarile vadbo in zdravo prehrano med zimo in se vam je nabral celulit? Nič hudega, oblecite revolucionarne anticelulitne hlače in na plažo odkorakajte samozavestne.

VIDEO: Prvo zdravilo za debelost
Prekomerna teža obremenjuje ogromno ljudi, ki poskušajo shujšati na različne načine. Pri nas je odslej na voljo prvo zdravilo za zmanjšanje prekomerne telesne teže, ki so ga odobrili pri Evropski uniji in je na voljo brez recepta. Zdravilo pomaga odraslim osebam pri izgubi telesne teže, čeprav brez gibanja in zdrave hrane tudi tokrat ne bo šlo.

Tekma: ženske proti moškim!
In zmagovalec je - ŽENSKE! V enem od angleških časopisov so preverili 12 trditev v katerih se ženske in moški najbolj razlikujejo. Zanimalo jih je kdo bo zmagal v kategorijah kot so denimo prag bolečine, pomanjkanje denarja, moč možganov, ...

Na kolo za zdravo telo!
Številni v toplih spomladanskih dneh zamenjajo prevoz v šolo ali službo in se namesto v avto raje usedejo kar na kolo. Ne le kratke razdalje, kolo je, še posebej v toplih pomladanskih dneh, kot nalašč za daljše razdalje in izlete v naravo.

Sindrom kronične utrujenosti
Sindrom kronične utrujenosti (SKU) strokovno imenujemo mialgična encefalopatija.

Kako iz začaranega kroga pomladanske utrujenosti?
Spomladi se številni spopadajo s pomanjkanjem energije, brezvoljnostjo, nespečnostjo in splošnim slabim počutjem, ki mu pravimo pomladanska utrujenost. Ta je posledica upada odpornosti predvsem pri tistih, ki so skozi dolgo zimo jedli enolično hrano in tako pridobili premalo vitaminov in mineralov, ali pa če so zanemarili rekreacijo.

Ste alergični na hrano? Nič hudega!
Vse več otrok ima alergije, še posebno veliko je takšnih, ki znake alergije razvijejo že v prvih nekaj mesecih življenja, običajno na jajca in mleko, mnogi na oboje. Prehrana družine se bistveno spremeni, ampak zato ne jedo nič slabše. Preverjeno.

Saj ni res! Breakdance škoduje zdravju
Čeprav se vsi strokovnjaki strinjajo, da je ples zelo zdrava oblika športa, s katerim krepimo svoje telo in zdravje, pa nemški raziskovalci menijo, da breakdance škoduje zdravju.

Privoščite si spomladanski afrodiziak!
Ste vedeli, da so šparglji, ki veljajo za eno od bolj zdrave zelenjave, tudi afrodiziak? Že stari Rimljani so sok špargljev mešali v ljubezenske napoje in verjeli, da kdor poje več špargljev, ima več ljubimcev. Če res deluje, pa lahko preverite sami med prvomajskimi prazniki!

Šparglji za večje posteljne užitke
Šparglji so znani po diuretičnem delovanju in po čistilnem učinkovanju v sečilih. Poleg številnih zdravilnih učinkov pa špargelj velja tudi za afrodiziak, verjetno predvsem zaradi oblike mladih poganjkov. Tako so Rimljani sok špargljev mešali v ljubezenske napoje in verjeli, da kdor poje več špargljev, ima veliko ljubimcev.

S hojo do zdravja
Telo lahko razgibamo na različne načine: s tekom, fitnesom in skupinsko vadbo. Vse te dejavnosti lahko prispevajo k temu, da pridobimo nekaj kondicije, vzdržujemo telesno težo ali morda celo izgubimo kakšen kilogram. Toda s hojo je vse to lahko še preprosteje in ceneje.

"Suhci" manj onesnažujejo okolje
Študija, ki so jo objavili v International Journal of Epidemiology je pokazala, da zdrav način življenja in vzdrževanje telesne teže pomaga ohranjati zdravo okolje in Zemljo.

Recesija nam uničuje zdravje!
Evropska komisija in Svetovna zdravstvena organizacija opozarjata, da se bo zaradi finančne krize povečalo število obolenj. Ljudje bodo pogosteje zbolevali za različnimi oblikami raka, precej pa se bo povečao tudi število psihičnih bolezni. Kriza pa bo zaradi grozeče revščine in nezaposlenosti najverjetneje povzročila tudi povečanje mentalnih obolenj in samomorov. Kako se zaščititi in ukrepati, nam je razložila psihologinja Andreja Pšeničny.

Saj ni res! Vstopite bolni, odidite zdravi!
V New Yorku so odprli bar, v katerem ne strežejo klasičnih pijač, ampak zdravilne zvarke. Z njimi si lahko, kot pravi lastnik bara Albert Trummer, Newyorčani pozdravijo različne zdravstvene tegobe, se celo polepšajo in si povečajo spolno poželenje.

Če dojenček ponoči ne spi - naj joka?!
Starši so desetletja poslušali, da je dojenčka, ki ne potrebuje več nočnega hranjenja, najlažje navaditi, da prespi noč tako, da ga pustijo. 'Naj se zjoče'. Povedano drugače – dojenčka položite v posteljico, zaprite vrata in ga pustite, da se 'dere'!

Ni vsaka utrujenost spomladanska utrujenost!
Spomladi se ljudje pogosto pritožujejo, da so utrujeni. Vendar ne gre vedno le za spomladansko utrujenost. Pozorni bodite, kadar utrujenost traja dlje kot en mesec. Takrat lahko govorimo o kronični utrujenosti ali pa o podobni bolezni – fibromialgiji.