Vizita.si

te

Zdravje 19. 04. 2019 09.16

Kaj poveča tveganje za drugega najhujšega raka?

Obsežna britanska študija je nedavno pokazala, da tudi uživanje rdečega in predelanega mesa v količinah, ki naj bi še veljale za zmerne, lahko poveča tveganje za raka na debelem črevesu in danki. Ta je pri nas na drugem mestu po smrtnosti, kažejo podatki Onkološkega inštituta, čeprav od leta 2009 deluje presejalni program Svit, ki ga lahko odkrije še v predrakavi fazi, torej še preden se razvije.

Rakave bolezni 12. 04. 2019 09.21

Mislila je, da je le pod stresom, a je imela možganski tumor

40-letna ameriška televizijska voditeljica Maria Menounos je julija leta 2017 razkrila, da je pred kratkim prestala operacijo možganov, saj se je spopadala s tumorjem v velikosti golf žogice. Pred kratkim pa je pojasnila, da je svoj zamegljeni vid in močne glavobole ves čas pripisovala stresu.

POPovi zdravniki 10. 04. 2019 13.58

Bolečina v spodnjem delu trebuha

Pozdravljeni, že nekaj let se spopadam z bolečino v spodnjem desnem delu trebuha, ki včasih seva tudi v desno nogo. Večkratni pregled z ultrazvokom je pokazal, da ni ničesar, prav tako ni ishias. Bolečina je topa in najintenzivnejša v mirovanju (počivanje, spanje - ali zjutraj ob prebujanju). Pomaga če se raztegnem, stegnem nogo ... Nazadnje so mi na ultrazvoku rekli, da bi lahko šlo za eno od trebušnih mišic, ki se ji reče tudi stresna mišica. Prosim za nasvet glede vzroka in odprave težave. Hvala. Lep pozdrav,

POPovi zdravniki 21. 02. 2019 13.19

Implantat za mp sklep prsta

Spoštovani gospod doktor, ali obstaja ustrezni implantat za mp sklep drugega prsta roke zaradi izboljšanja gibljivosti. Izteg zaostaja za 30 stopinj, sklep je samo pasivno gibljiv navzgor do vodoravne lege prsta, stisk pesti ni mogoč zaradi neke blokade v sklepu, navzdol gre le nekaj stopinj, ob stisku pesti se bp skrčita sklepa dip in pip , vendar se prst v mp takrat malo dvigne. Od operacije po poškodbi s strojem je minilo 40 let, star sem 59 let, stanje se slabša v smislu gibljivosti, pogostih bolečin in otekline, ter okorelosti roke, če ne razgibavam non-stop. Mnenje travmatologov in kirurgov je zadržano glede operacije, rtg kaže slabo stanje mp sklepa, UV ne kaže težav s kitami, vendar mene moti občutek blokade v sklepu, ko stisnem pest. Občutek imam, da bi z odstranitvijo te blokade lahko bistveno izboljšal gibljivost. Ali bi MR pokazal, če obstaja ovira mehkih tkiv, da sklep ne gre? Hvala za odgovor in lp

POPovi zdravniki 21. 02. 2019 14.28

Boleča osmica

Malo pred novim letom sem odšla k zobozdravnici zaradi bolečine v spodnji levi osmici, dala mi je anestezijo, ki pa prva ni prijela, tako, da je morala dati še eno, zob mi je odprla, sčistila. Popoldne je začela anestezija popuscati, bilo je vse ok, naslednji dan proti večeru pa bolečine v isti osmici, ter otrdevanje spodnje ustnice, ki pa na žalost traja že več kot en mesec. Ne moti me toliko otrdelost ustnice, kot pa bolečine v vseh spodnjih zobeh na isti strani. Osmico mi je zobozdravnica spulila ven brez vsakršnih težav, tudi celjenje poteka vredu. Po nasvetu zobozdravnice jemljem B-komleks, vendar kaj naj naredim, da bi vsaj malo omilila te bolečine, zbadanje, pekoč občutek in ko sem malo na mrazu, pa še kljuvanje. Hvala, ter lep pozdrav

POPovi zdravniki 04. 03. 2019 11.44

Mehurčki s tekočino na dlaneh in podplatih

Pozdravljeni! Stara sem 33 let in že nekaj let se mi na dlaneh in podplatih (ne na peti- bolj na sredini) pojavljajo mehurčki s tekočino. Mehurčki ne srbijo, ne bolijo in mislim, da niso nalezljivi. Ko se predrejo (včasih jih sama), se koža posuši in olušči. Na primer sedaj sem imele težave z roko, katero sem imela povito in celo v mavcu. Na dlani je bilo polno teh "pik" nekatere celo rdeče. Ne vem ali so to glivice ali kaj drugega? Ne morem se tega znebiti. Poskusila sem že nekaj krem proti glivicam pa ne pomaga. Na nogah ni neprijetnega vonja (razen včasih- a mislim, da s tem nimam težav). Ko sem bila na refleksni masazi so te tezave skoraj izginile, vendar se spet pojavljajo. Noge se mi ne potijo in ni odvisno od letnega casa. Te težave je v mladosti imela tudi moja mati. Prosila bi za kaksno koli pomoc. Hvala. Lep dan.

Novice 09. 04. 2019 17.08

99 let ni vedela, da živi z vsemi organi na napačnem mestu

Rose Marie Bentley se je v zgodovino medicine zapisala po svoji smrti, ko so študentje medicine med obdukcijo odkrili, da je 99-letnica, ki je umrla naravne smrti, vse življenje živela z notranjimi organi na napačnem mestu.

Rakave bolezni 05. 04. 2019 09.42

Bill Gates razkriva svoj naslednji veliki podvig

Miljarder, filantropist in soustanovitelj podjetja Microsoft Bill Gates je razkril, da bo njegov naslednji veliki korak v karieri pomoč pri odkrivanju zdravila za zdravljenje Alzheimerjeve bolezni, poroča Reuters. Sam osebno bo za raziskave te bolezni namenil 100 milijonov dolarjev (98 milijonov evrov).

Zdravje 03. 04. 2019 11.39

Zelo razširjena navada poveča tveganje za prezgodnjo smrt

Vse več študij razkriva, da preveč sedenja vodi v pojav kroničnih bolezni in prezgodnjo smrt. V nevarnosti so celo tisti, ki trikrat tedensko odidejo potelovadit za eno uro, če sicer veliko sedijo. Treba je obdobja sedenja prekinjati z vsaj nekaj minutami hoje in gibanja.

Zdravje 02. 04. 2019 14.51

Pijete mleko? Polnomastnega ali posnetega?

''Zakaj se zaradi polnomastnega mleka ne boste zredili, zaradi posnetega pa,'' je v svoji kolumni zapisal dr. Michael Mosley. Kot pravi, so v njegovem otroštvu vsi pili polnomastno mleko in je bilo veliko manj težav z debelostjo kot danes, ko vsi pijejo posneto mleko. Navedel pa je kar nekaj razlogov, zakaj danes tudi sam pije polnomastno mleko.

Rakave bolezni 03. 04. 2019 08.12

Novo upanje za rakave bolnike

Tumorje v zadnjih fazah je skoraj nemogoče zdraviti in mnogi pacienti v času zdravljenja umrejo. A zadnja klinična študija, ki je bila predstavljena na Ameriškem združenju za raziskave raka, je pokazala, da je nova vrsta imunoterapije, imenovana CAR T, uspela skrčiti tumorje tudi v zadnji fazi. V nekaterih primerih celo za 50 odstotokov.

Življenjske zgodbe 02. 04. 2019 13.03

Supermanekenka z modne brvi naravnost v bolnišnico

Supermanekenki Pat Cleveland so diagnosticirali raka črevesa. Potrebovala je urgentno operacijo, a ker ni bila zavarovana, ljudi sedaj prosi za dobrodelna sredstva za drago zdravljenje.

Bolezni živčevja in možganov 02. 04. 2019 08.48

Ob tem je tveganje za kap petkrat večje

Atrijska fibrilacija je najpogostejša motnja srčnega ritma. Upočasni tok krvi, zaradi česar lahko nastajajo krvni strdki. Če zaidejo v možgane, lahko povzročijo možgansko kap, pišejo na strani slovenskega Društva za srce. Tveganje je v primerjavi s tistimi, ki imajo normalen srčni ritem, kar petkrat večje.

Zdravje 29. 03. 2019 09.20

Naraven način, da znižate krvni tlak

Če imate težave s povišanim krvnim tlakom, bi lahko poskusili jogo. Učinek bo še boljši, če boste zraven delali dihalne vaje in druge sprostitvene tehnike. To je ugotovila študija univerze v Connecticutu.

Bolezni 29. 03. 2019 10.20

24-letna Danica razkrila realno podobo

24-letna Danica Jaldbert iz Kolumbije je pokazala realno podobo hudega izbruha ekcema. Na fotografijah je razvidno, kako je ves njen obraz prekrit s srbečimi in bolečimi izpuščaji, zaradi česar je mladostnica kasneje zapadla tudi v depresijo. Danica je danes prepričana, da je bilo za njeno grozljvo stanje krivo napačno zdravljenje, zato želi vse opozoriti na nevarnost steroidnih mazil.

Srčno žilne bolezni 28. 03. 2019 13.08

Maščobe, ki morajo biti na vašem krožniku

Da vse maščobe niso slabe, vemo že dolgo. Trenutno je veliko govora o transmaščobah, ki jih najdemo v ocvrti hrani, čipsih, rogljičkih in piškotih in povzročajo srčno-žilne bolezni ter veljajo za ene najbolj nezdravih maščob. A hkrati obstajajo maščobe, ki so ključnega pomena za naše zdravje. Z njihovo pomočjo se v našem telesu absorbirajo v maščobi topni vitamini, prav tako nas lahko varujejo pred srčno-žilnimi boleznimi. Tu je nekaj zdravih maščobnih živil, ki jih morate vključiti na svoj jedilnik.

Bolezni 26. 03. 2019 14.42

Povsem običajen kašelj se je sprevrgel v najhujšo nočno moro

18-letna Marlee Pincus je nekaj tednov po tem, ko je pričela svoj študij na Univerzi Cornell v New Yorku, začela močno kašljati. Takrat je v študentskem domu, v katerem je živela, ravno razsajala gripa, zato so vsi mislili, da se je le prehladila. A kmalu se je kašelj poslabšal, dobila je vročino in mrzlico. Izkazalo se je, da se spopada z levkemijo.

Zdravje 26. 03. 2019 07.12

Spijete dovolj vode?

Dejstvo, da vodo nujno potrebujemo za svoje življenje, poznamo že od malih nog, pa tudi to, da lahko brez vode človek preživi največ štiri dni, saj je voda ključna za vzdrževanje vitalnih funkcij. Kar več kot polovico naše telesne mase namreč sestavlja ravno voda. In če je popijemo premalo, je to lahko povod za različne težave: od glavobolov, upočasnitve presnove, pomanjkanja koncentracije do različnih zdravstvenih težav.

Življenjske zgodbe 25. 03. 2019 11.56

Po 12 letih se je zbudil iz kome in povedal, da je vse slišal

Martin Pistorius je kar 12 let preživel v komi. Zdravniki so bili prepričani, da se Martin ničesar ne zaveda in v to so prepričali tudi njegova starša. Ves ta čas pa je natanko vedel, kaj se dogaja, le odzvati se ni mogel. Bil je dobesedno ujet v svojem telesu. Slišal pa je tudi materino žalostno izpoved in besede, ki mu jih je izrekla, ker je mislila, da je ne sliši.

Zdravje 22. 03. 2019 13.11

Pijače, ki povečajo tveganje za prezgodnjo smrt

Sladke pijače povečajo tveganje za prezgodnjo smrt iz katerega koli razloga, še posebej pa zaradi bolezni srca in ožilja, je pokazala študija, ki so jo izvedli na harvardski šoli za javno zdravje. V primerjavi s tistimi, ki so po takšnih pijačah redko posegli, je bilo tveganje večje, več kot so jih ljudje uživali.

Rakave bolezni 20. 03. 2019 09.52

Rekli so ji, da gre za prehlad, a šlo je za raka

27-letno Meagen Beachtold so zdravniki kar trikrat odslovili, češ da ni nič narobe z njo in da se spopada le s prehladom ali alergijo, preden so ji postavili pravo diagnozo. Ko so jo le pričeli jemati resno, se je izkazalo, da ima 13 centimetrski tumor v diafragmi.

Duševno zdravje 20. 03. 2019 08.14

Ko ne uživate v življenju in le še izpolnjujete obveznosti

“Izgorelost se začne s tem, da se ženete in delate, pa niste zadovoljni. Morda se ne počutite cenjene, mislite, da za svoje delo niste dovolj nagrajeni. Morda vam niso všeč sodelavci, šef. Ali pa vam zaradi preobilice dela stvari uhajajo iz rok.” Tako zdravnica in psihoterapevtka Tina Bončina opiše, kaj nas lahko pripelje v stanje izgorelosti. Počutimo se vse slabše. Na koncu je telo lahko tako izčrpano, da ne moremo več niti vstati iz postelje.

Zlata leta 19. 03. 2019 16.32

To morate vedeti! Samo en ukrep, ki lahko prepreči raka debelega črevesa

Rak debelega črevesa je tretji najpogostejši rak v Sloveniji in za njim vsako leto zboli približno 350 moških in 300 žensk. Kri v blatu je eden najpogostejših znakov, ki kažejo raka na debelem črevesu, lahko pa seveda tudi na manj nevarne težave, kot so hemeroidi ali počena žilica v prebavilih. A strokovnjaki so odkrili, da lahko že z enim samim ukrepom močno zmanjšamo tveganje za razvoj raka debelega črevesa.

Rakave bolezni 19. 03. 2019 16.31

Nevaren rak, ki je v Evropi v porastu med mladimi

Kolorektalni rak ali rak debelega črevesa in danke je nekoč veljal za raka, ki prizadene le ljudi starejše od 50 let. A ta oblika raka je po novih podatkih nizozemskih raziskovalcev močno v porastu v Evropi tudi med mladimi - starimi od 20 do 39 let. Strokovnjaki so opozorili na vzroke, ki lahko pripeljejo do tega.

Rakave bolezni 19. 03. 2019 16.31

Simptomi, ki jih morate poznati, tudi če ste mladi

Rak debelega črevesa in danke je v zadnjih letih v upadu med starejšimi ljudmi, a raziskovalci v ZDA so odkrili nenavaden trend, da se pojavnost raka debelega črevesa in danke med mladimi povišuje. Preverite, kaj je možen vzrok za to in kateri so simptomi, ki jih morate poznati, tudi če ste mladi.

Zdravje 19. 03. 2019 16.05

Ste eden od 64,3 odstotkov Slovencev?

Po podatkih iz leta 2016 si le 64,3 odstotkov Slovencev, ki so stari od 25 do 74, zobe umiva vsaj dvakrat dnevno, poroča naš Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Po podatkih iz leta 2014 pa enako velja tudi le za 71,6 odstotkov naših otrok in mladostnikov. Z dobro ustno higieno pa je mogoče preprečiti karies, paradontalno bolezen, izgubo zob in še kaj.

Rakave bolezni 18. 03. 2019 13.05

Tragična smrt: Zamudila je le en pregled

Samo nekaj mesecev po tem, ko je zamudila redni preventivni pregled, pri katerem bi ji ginekologinja odvzela bris materničnega vrata, da bi preverila, če se spopada z rakom na materničnem vratu, je mati dveh otrok umrla za posledicami tega raka.

Razstrupljanje 18. 03. 2019 13.18

Utrujenost, odvečni kilogrami, slabo počutje ... Je čas za razstrupljanje?

Nizek nivo energije, odvečni kilogrami, slabo počutje in visok holesterol, so znaki, da imamo preobremenjena jetra in da bi nam lahko pomagalo razstrupljanje telesa. Prav zato se mnogi spomladi odločijo za razstrupljanje jeter. Pri tem pomaga zdrava prehrana, opustitev nezdravih navad in rastlinske učinkovine.

Duševno zdravje 18. 03. 2019 08.07

Telo trpi, če je stres preveč intenziven

S stresnim odzivom nam naše telo želi pomagati, razlaga zdravnica in psihoterapevtka Tina Bončina. Daje nam val energije, da bi lahko dokončali nalogo, ki je pred nami. Poleg tega nam omogoči, da se osredotočimo le nanjo. Če se nam zdi naloga pomembnejša, je stresni odziv intenzivnejši. Ter obratno. Težava nastane, ko je odziv ves čas močan in se kar ne konča.

Zdravje 15. 03. 2019 13.24

Priljubljeno živilo lahko prepreči kognitivno upočasnitev

Gobe naj bi bile živilo, ki lahko poskrbi, da naši možgani dlje ostanejo zdravi. Njihovo uživanje naj bi namreč preprečevalo pojav kognitivne upočasnitve. To pomeni slabše sposobnosti mišljenja, pomenjenja, reševanja težav … Slabše ima človek tudi sposobnosti osredotočanja, težje se znajde v prostoru … Kognitivna upočasnitev ni ravno bolezen, je pa skupek simptomov, ki zagotovo otežijo življenje.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1032