tej

Mislila je, da se je 'zasončila', a šlo je za nekaj bolj resnega
23-letna Dionne Lees je kot najstnica mislila, da je le ležala na soncu v napačni poziciji in se 'zasončila', a kmalu se je izkazalo, da se je spopadala z vitiligom. Kožno boleznijo, ki ni nalezljiva, a povzroča izgubo kožnega pigmenta.

"Vem, kako se počutijo ženske, ki nimajo oprsja"
Za povečanje prsi se odloči kar nekaj žensk, tudi v Sloveniji. Pri posameznicah smo raziskali, kakšni so razlogi za ta poseg in kakšni so občutki, ko ženska tako rekoč čez noč pridobi novo košarico nedrčka. Tokrat nam je odgovarjala tridesetletna Kaja.

30-letna Maja: »Počutila sem se manj ženstveno, zato sem se odločila za povečanje prsi«
Povečanje prsi je pomembna osebna in dolgotrajna odločitev. Ponavadi gre za uresničitev premišljene dolgoletne želje. Tokrat smo se pogovarjali s tridesetletnico, ki se je po 11 letih odločila za poseg.

Ukrep, s katerim lahko bolj učinkovito preprečujete demenco
Da je redna telesna aktivnost ključnega pomena za zdravje naših možganov in preprečevanje demence, že vemo. A zadnja raziskava je pokazala, da je visokointenzivna vadba pri preprečevanju demence bolj učinkovita kot kardio vadba, saj povzroči bolj močno prekrvavitev možganov.

Zakaj se spolnost s starostjo poslabša?
Slaba novica za ženske, ki gredo skozi menopavzo. Zadnja raziskava, ki je vključevala več kot 4000 žensk po menopavzi, je pokazala, da je skoraj tričetrtine žensk spolno neaktivnih, čeprav imajo ljubeče partnerje. Nekatere za to krivijo simpome menopavze, kot so vročinski oblivi in nočno potenje, spet druge pravijo, da imajo nizek libido, skrbijo za bolnega partnerja ali se njihov partner spopada z motnjo erekcije.

Odkrili, kaj lahko zmanjša bolečine med menstruacijo
Raziskava univerze v italijanski Modeni je pokazala, da naj bi bila prevalenca takšnih bolečin med mladimi ženskami celo 84 odstotkov. Ocene prevalence se od raziskave do raziskave sicer razlikujejo. Britanski raziskovalci so tako v svoji oceni stanja, ki je bila leta 2011 objavljena v zborniku BMJ Clinical Evidence Handbook, omenili raziskavo, ki naj bi bila pregled številnih drugih dobro izvedenih manjših iz velikega dela sveta. Objavili so jo leta 2004 in v njej prevalenco ocenili na 59 odstotkov. Bolečine med menstruacijo so očitno težava, ki pesti mnogo žensk in olajšanje bi jim lahko prinesla redna aerobna vadba.

Imeli so kar za 66 odstotkov manj možnosti za infarkt ali kap
Britanski raziskovalci so spremljali 1297 ljudi. Polovica je morala 12 tednov šteti svoje korake s posebno napravo, polovici tega ni bilo treba. Tri do štiri leta kasneje so se tisti, ki so morali šteti svoje korake, še vedno gibali več. Poleg tega so imeli za 66 odstotkov manj možnosti, da so v tem času doživeli kardiovaskularen dogodek, kot je srčni infarkt ali možganska kap.

Preprosta navada, ki zmanjša tveganje za prezgodnjo smrt
Da ni nikoli prepozno, kaže zadnja raziskava britanskih strokovnjakov, ki je pokazala, da četudi ste bili vse življenje nekativni, lahko z zmerno vadbo v srednjem življenjskem obdobju močno zmanjšate tveganje za bolezni srca in ožilja in za prezgodnjo smrt.

Vse, kar morate vedeti o vnetju mehurja
Vnetja mehurja so poleti nekoliko pogostejša kot pozimi. Poleti pijemo manj, zaradi česar se mehur manj spira, poleg tega je več spolnih odnosov, negativno pa na vnetje mehurja vpliva tudi, če ženske uriniranjo v jezerih in morjih. Preverite, kako si pomagati ob tej boleči infekciji.

Sončila se je, nato pa morala na 86 operacij kože
43-letna Lisa Pace iz mesta Knoxville v zvezni državi Tennessee je v 90. letih uporabljala solarij prav vsaj dan. Samo deset let pozneje so ji prvič diagnosticirali melanom – najnevarnejšo obliko kožnega raka. Pozneje je prestala kar 86 operacij kože, s katerimi so ji odstranjevali rakave predele kože.

S preprostim trikom izgubila 84 kilogramov
34-letna Maggie Wells je tehtala že 137 kilogramov, ko se je odločila, da je čas, da spremeni svoje življenje. A najprej je naredila le eno spremembo, prenehala je uživati dodani sladkor in zmanjšala vnos ogljikovih hidratov. Le na ta način ji je uspelo izgubiti večino odvečne telesne teže, ne da bi prestopila prag telovadnice.

Mislila je, da je le nerodna, a izkazalo se je, da ima resno bolezen
20-letna Medelyn Frederick iz mesta Dallas v Teksasu se je leta in leta spopadala z nerodnostjo. Ves čas je imela težavo z ravnotežjem in zato ni mogla voziti niti kolesa. Prav zato so jo doma označili kot najbolj nerodno članico družino. A kmalu se je izkazalo, da gre za nekaj bolj resnega.

Andrej Šifrer: Včasih se mora kaj zgoditi, da se predramiš
"Za moškega mojih let je zadnja stvar, ki jo hoče, to, da gre k zdravniku," pravi glasbenik Andrej Šifrer, podpornik akcije ozaveščanja o nevarnostih povišanega krvnega tlaka, ki poteka ta mesec. Da se vključi, se je odločil tudi zaradi osebne izkušnje. "Pred kakšnim letom oziroma letom in pol sem imel izkušnjo, ki je botrovala temu, da sedaj imam aparat za merjenje krvnega tlaka, ki ga tudi redno uporabljam. Se pravi moralo je priti do nečesa, da me je streznilo."

Invalid, ki se je zoperstavil Emi Kurent
''Invalidi so priviligirani, ker imajo na voljo parkirna mesta.'' ''Invalidi navadno ne vozijo. Če si slep ali gluh ali brez roke ali noge, ne moreš voziti avta.'' ''Ker si invalid in verjetno ne hodiš v službo, najbrž lažje počakaš na prosto parkirno mesto kot nekdo, ki se mu mudi v službo.'' To je le nekaj stavkov, ki jih je astrologinja Ema Kurent zapisala v svoji kolumni v reviji Lady, kjer je priznala tudi, da sama večkrat parkira na invalidskem parkirišču. S tem pa je razjezila invalide.

»Sprijaznila sem se, da me verjetno nikdar nihče ne bo poklical mami«
»Bila sem popolnoma potrta in upanje po bioloških otrocih je izginilo,« nam soočanje z neplodnostjo zaupa ena najbolj priljubljenih in uspešnih blogerk pri nas Vanesa Štefanovski. »Zdi se mi, da je neplodnost bolezen 21. stoletja, saj se vse več mladih spopada s to težavo,« nam pove in doda, da »preveč žensk trpi in se sooča s podobnimi problemi, vendar nihče o tem ne govori na glas«. Tudi zato se je odločila, da svojo zgodbo zaupa vsem, ki so izgubili upanje.

Tina Gorenjak prvič iskreno o bitki z rakom
Poznamo jo kot samozavestno žensko in pravo fatalko, a 46-letna igralka Tina Gorenjak je več let skrivala, da jo je prav na 41. rojstni dan doletela grozljiva diagnoza: rak na dojki. Odločila se je, da bo o težki življenjski izkušnji ekskluzivno spregovorila v nocojšnji epizodi šova Zvezde plešejo.

Najpomembnejša navada za čim daljše življenje
Raziskava za raziskavo kažejo, kako pomembno je za naše zdravje in možnost čim daljšega kakovostnega in polnega življenja – gibanje. V ameriški raziskavi so starostniki, ki so imeli na obremenilnem testu najboljše fizične zmogljivosti, v primerjavi s tistimi, ki so imeli najslabše, po desetih letih imeli dvakrat več možnosti, da so še živi.

Srbečica lasišča
Pozdravljeni. Dermatologa sem obiskal zaradi srbečice lasišča, ki se vztrajno slabša in traja že 4 leta. Nikakor mi niso pomagali šamponi za občutljivo lasišče (z blagimi sestavinami), šampon Head&shoulders mi pomaga za zelo kratek čas, če sploh, nato pa se huda srbečica zopet pojavi. Očitno niti nima veze, kako pogosto si umivam lase, ker sem si nekaj časa lase umival vsak dan, sem pomislil, da je to lahko vzrok za težave, nakar sem za več mesecel umivanje omejil na enkrat tedensko, zopet brez uspeha. Prav tako očitno vzrok za težave ni bil sušilec za lase, odkar ga ne uporabljam več, ni nič boljše. Postavljena dg. pri dermatologu je bila seoborhoe capilitii L21. Mi lahko svetujete, kaj v lekarni pride v poštev pri tej diagnozi. Se mi izplača opraviti še dermatoskopijo? Lp

Novo upanje za rakave bolnike
Tumorje v zadnjih fazah je skoraj nemogoče zdraviti in mnogi pacienti v času zdravljenja umrejo. A zadnja klinična študija, ki je bila predstavljena na Ameriškem združenju za raziskave raka, je pokazala, da je nova vrsta imunoterapije, imenovana CAR T, uspela skrčiti tumorje tudi v zadnji fazi. V nekaterih primerih celo za 50 odstotokov.

Bi morali čez dan počivati?
Spočito telo je ključnega pomena za naše zdravje. Ko se zbudimo naspani in spočiti, smo polni energije, lažje se osredotočimo na svoje delovne naloge, lažje se soočamo s stresom in imamo več energije. Ali to pomeni, da je dobro tudi, da počivamo čez dan? Kdaj si počitek privoščiti in kdaj ne?

Rekli so ji, da gre za prehlad, a šlo je za raka
27-letno Meagen Beachtold so zdravniki kar trikrat odslovili, češ da ni nič narobe z njo in da se spopada le s prehladom ali alergijo, preden so ji postavili pravo diagnozo. Ko so jo le pričeli jemati resno, se je izkazalo, da ima 13 centimetrski tumor v diafragmi.

Ko ne uživate v življenju in le še izpolnjujete obveznosti
“Izgorelost se začne s tem, da se ženete in delate, pa niste zadovoljni. Morda se ne počutite cenjene, mislite, da za svoje delo niste dovolj nagrajeni. Morda vam niso všeč sodelavci, šef. Ali pa vam zaradi preobilice dela stvari uhajajo iz rok.” Tako zdravnica in psihoterapevtka Tina Bončina opiše, kaj nas lahko pripelje v stanje izgorelosti. Počutimo se vse slabše. Na koncu je telo lahko tako izčrpano, da ne moremo več niti vstati iz postelje.

Tragična smrt: Zamudila je le en pregled
Samo nekaj mesecev po tem, ko je zamudila redni preventivni pregled, pri katerem bi ji ginekologinja odvzela bris materničnega vrata, da bi preverila, če se spopada z rakom na materničnem vratu, je mati dveh otrok umrla za posledicami tega raka.

Telo trpi, če je stres preveč intenziven
S stresnim odzivom nam naše telo želi pomagati, razlaga zdravnica in psihoterapevtka Tina Bončina. Daje nam val energije, da bi lahko dokončali nalogo, ki je pred nami. Poleg tega nam omogoči, da se osredotočimo le nanjo. Če se nam zdi naloga pomembnejša, je stresni odziv intenzivnejši. Ter obratno. Težava nastane, ko je odziv ves čas močan in se kar ne konča.

Čas je, da sebe postavite na prvo mesto
Tako za telesno kot za duševno zdravje je izjemnega pomena, da znamo prisluhniti sebi in svojim potrebam ter da si na različnih področjih v življenju postavimo prioritete. To pomeni, da se moramo naučiti reči NE, kadar nečesa ne zmoremo, da znamo presoditi, kdaj se upreti določeni razvadi, ki nam tako ali drugače škoduje, da ne vztrajamo v odnosih, ki nas ne osrečujejo in da pravočasno poiščemo pomoč, ko nas telo opozori, da nekaj ni v redu. Če ne znamo ali se bojimo reči NE, s tem sporočamo, da so nam drugi pomembnejši od nas samih, nam potrdi tudi psihologinja dr. Eva Boštjančič.

STRES NA DELOVNEM MESTU
Spoštovani, prosim vas za nasvet, saj mi nenehni stresi v službi povzročajo že tudi večje zdravstvene težave. V službi imam sodelavko, ki meni iz neznanih vzrokov nenehno laže (sem vzgojiteljica v vrt...

VOKALNI TIKI
Pozdravljeni! Star sem 27 let in imam aspergerjev sindrom,panično motnjo in anksioznost ter imel sem tourettov sindrom,ki se mi je predvsem kazal v obliki pogostega močnega pokašljevanja ampak to mi j...

Oteklina okrog moda
Spoštovani! Pred cca 5 leti je bil nas sin operiran za kilo (ingvinalno). Po kontrolnih pregledih so rekli, da je vse ok. Kmalu pa se je zgodilo, da je na tej strani (operirana stran) zrastlina objela...

Žleze na penisu
Spoštovani !,....najlepša hvala za odgovor,...me pa zanima sledeče,..ali je pojav te žleze lojnice lahko posledica, vaginalnih glivic, ki jih je partnerka imela,?,...za to zadevo sem uporabil canesten...

Kaj je pulpitis - vnetje zobnega živca
Pozdravljeni! Zanima me kaj je to pulpitis. En zob me kar na prej po malem boli in zobozdravnica je rekla da je to lahko pulpitis. Upam, da sem si besedo prav zapisala. Hvala za odgovor. Marija