Vizita.si

tekočin

Simptomi in bolezni 03. 04. 2025 03.42

Trebušne bolečine: Kaj jih povzroča in kako si lahko pomagate?

Ste utrujeni od trebušnih bolečin in iščete rešitev? Ne glede na to, ali vas pestijo prebavne motnje, stres ali kaj hujšega, vam bomo pomagali razumeti, kaj se dogaja v vašem telesu. Spoznajte pomembnost prepoznavanja znakov različnih stanj ter se seznanite s tem, kako ustrezno ukrepati, da si olajšate trpljenje in izboljšate svoje počutje. Bodite pozorni na zdravje svojega trebuha in poskrbite zase.

Zdravje 03. 04. 2025 03.16

3 preproste jutranje navade za boljše razpoloženje in več vitalnosti

Začnite dan na najboljši možni način s tremi preprostimi navadami, ki pozitivno vplivajo na vaše razpoloženje in energijo. Pitje vode takoj po prebujanju obnavlja tekočino v telesu in pripomore k boljši koncentraciji. Jutranja vadba, pa naj bo to kratek sprehod ali nekaj minut telovadbe, poveča energijo in sprosti hormone sreče. Nazadnje, vključitev praks čuječnosti in meditacije pomaga pri zmanjšanju stresa in izboljšanju splošnega počutja ter vas pripravi na dan.

Imunski sistem 28. 03. 2025 03.35

Kaj so protitelesa?

Kaj so protitelesa, čemu so namenjena in kakšno vlogo igrajo pri imunskem sistemu v našem telesu? Vse, kar morate vedeti o protitelesih, predstavljamo v nadaljevanju.

Simptomi in bolezni 17. 03. 2025 04.03

Kaj se zgodi, če pride do visokega krvnega tlaka?

Visok krvni tlak, znan tudi kot hipertenzija, je eden najpogostejših zdravstvenih problemov v sodobnem svetu. Čeprav pogosto nima očitnih simptomov, lahko vodi do resnih zdravstvenih težav, kot so bolezni srca, kap, ledvične bolezni in drugi zapleti. Razumevanje vzrokov za visok krvni tlak in sprejemanje ukrepov za njegovo preprečevanje sta ključna za ohranjanje zdravega srca in ožilja.

Prebava 14. 03. 2025 08.28

Enostavni načini, kako se znebiti napihnjenosti

Dnevi postajajo vse daljši in toplejši, kar pomeni, da bodo zimsko garderobo kmalu zamenjali kratki rokavi. S prehodom sicer ne velja hiteti, saj je vreme spomladi lahko še precej muhasto, vsekakor pa je pametno preveriti nabor spomladanskih kosov v omari in jih pomeriti. Če boste ob tem ugotovili, da so vam oblačila v predelu trebuha bolj oprijeta, kot so bila lani, naj vas nikar ne zagrabi panika. Morda ste čez zimo res pridelali kakšen dodaten kilogram, ki ga boste z aktivnim življenjskim slogom zlahka spet izgubili, a čisto mogoče je tudi, da gre za povsem drugačno težavo.

Bolezni 24. 02. 2025 04.04

Vse, kar morate vedeti o driski

Driska pri otrocih in odraslih običajno izgine sama od sebe v nekaj dneh. Če se ne izboljša ali če imate druge simptome, kot sta vročina ali krvavo blato, se obrnite na svojega zdravnika.

Bolezni 23. 02. 2025 04.02

5 simptomov trebušne gripe

Trebušna gripa, virusni gastroenteritis, je virusna okužba v vašem prebavnem sistemu. Povzroča gastrointestinalne simptome, kot sta bruhanje in driska. Običajno je kratkotrajna, vendar je lahko zelo nalezljhttps://start.24ur.com/sites/10010/articlesiva.

Vitamini in minerali 01. 01. 2025 04.26

Mineral, ki vam lahko pomaga pri spanju

Nutricionistka Laura Clark je poudarila pomen zelo pomembnega minerala, ki ga lahko preprosto vključite v svojo prehrano in lahko pomaga pri spanju. Poglobila se je v njegove prednosti in ali več magnezija res nujno pomeni tudi boljše.

Imunski sistem 29. 12. 2024 04.02

Kdaj je suh kašelj nevaren?

Kašelj ni bolezen, temveč zgolj simptom bolezni dihal ali ene od drugih zdravstvenih tegob. Je obrambni mehanizem, preko katerega želi organizem sprostiti dihalne poti tujkov in ostalih vnetnih znakov. Predstavljamo razlike med suhim in produktivnim kašljem ter razkrivamo metode zdravljenja.

Simptomi in bolezni 04. 12. 2024 04.17

Simptomi, ki se pojavijo zaradi plesni

Plesen je pogosta težava v številnih domovih, še posebej v vlažnih in slabše prezračenih prostorih. Čeprav je sprva videti kot estetska nevšečnost, ima lahko plesen resne posledice za zdravje. Spore plesni, ki se sproščajo v zrak, lahko povzročijo vrsto simptomov, od blagih alergijskih reakcij do resnih kroničnih bolezni.

Dieta 01. 12. 2024 04.37

Ali 'razstrupljevalne' diete sploh obstajajo?

V zadnjih letih so 'razstrupljevalne' diete postale izjemno priljubljene. Na trgu so različni programi in prehranski načrti, ki obljubljajo, da bodo odstranili toksine iz telesa, izboljšali prebavo, povečali energijo in spodbudili hujšanje. Slogan 'razstrupljanje' ali 'detoksikacija' se pogosto uporablja v promocijskih materialih, vendar se poraja vprašanje, ali te diete dejansko delujejo. Ali je 'razstrupljanje' le še en marketinški trik ali obstajajo znanstvene osnove za te trditve?

Simptomi in bolezni 29. 11. 2024 04.19

Kaj storiti ob sumu na zastrupitev s hrano?

Zastrupitev s hrano je stanje, ki ga povzroči zaužitje okužene hrane. Simptomi se lahko pojavijo hitro ali šele po nekaj dneh, njihova resnost pa variira od blagega nelagodja do življenjsko nevarnih stanj. Pomembno je vedeti, kako prepoznati znake zastrupitve in kdaj poiskati strokovno pomoč, saj pravočasni ukrepi lahko preprečijo zaplete.

Vitamini in minerali 06. 11. 2024 03.51

10 živil, ki vsebujejo veliko kalija

Kalij je mineral, ki je bistvenega pomena za številne funkcije telesa, vključno z regulacijo krvnega tlaka, delovanjem srca in uravnavanjem ravni tekočin v telesu. V katerih živilih ga najdemo največ?

Zdravi zobje 04. 11. 2024 04.29

Kaj se zgodi, če pride do zobne resorpcije?

Zobna resorpcija se nanaša na izgubo delov zoba. Običajno gre za posledico poškodbe ali nezdravljene zobne težave, kot je karies. Obstaja preventiva, kakšno je zdravljenje?

Zdravje 07. 10. 2024 05.00

To se zgodi z ljudmi, ki preveč sedijo

V sodobnem času večino dneva preživimo v sedečem položaju. Moderen življenski slog, ki ga zaznamujeta dolgotrajno sedenje in pomanjkanje fizične aktivnosti, s seboj prinaša negativne posledice za naše fizično zdravje.

Zdravje 01. 09. 2024 04.07

Naše zdravje se začne in konča v želodcu

Želodec je velik, votel mišični organ. Polni se s hrano, ki jo zaužijemo in ki vanj pride skozi požiralnik. Želodec izloča kislino in encime, ki razgradijo oz. prebavijo hrano, ta pa naprej potuje do dvanajsternika, ki je začetni del tankega črevesja. Na srečo želodec hitro reagira na moteče dejavnike prehranjevanja in nas tako opozori na nevarnost.

Zdravje 18. 08. 2024 04.54

Mladi naj bi bili bolj 'nonšalantni' do opeklin

V zadnjih letih so se pojavili številni nevarni miti, ki govorijo, da sonce sploh ni nevarno, da so pravzaprav kreme za sončenje tiste, ki so 'škodljive' in da bi se morali čim bolj izpostavljati soncu. Če ne prej, pa prenehamo v te mite verjeti, ko zbolimo mi ali kdo od bližnjih. Sončne opekline lahko vodijo do razvoja različnih kožnih bolezni, med katerimi je seveda najbolj nevaren kožni rak. Najbolj problematično populacijo naj bi predstavljali mladi, ki naj bi bili do opeklin najbolj 'nonšalantni'. Pa so res?

Bolezni od A do Ž 16. 08. 2024 11.06

Opičje koze: vse, kar morate vedeti

Kaj so opičje koze, kako se prenašajo, kako poteka bolezen, kako se lahko zaščitimo ... Kaj morate vedeti o tej nalezljivi bolezni.

Novice 23. 07. 2024 09.37

Izbira vode lahko vpliva na naše zdravje

Logično in pravilno je, da ob žeji najprej posežemo po najbolj naravni in zdravi pijači – vodi. Pa se pri tem tudi vprašamo, kakšno vodo pijemo in kako vpliva na naše telo?

Zdravje 03. 07. 2024 04.10

Tudi s hrano lahko preprečimo dehidracijo

Ko začutimo žejo, je navadno že prepozno, saj je to znak dehidracije. Žeja je namreč posledica tega, da je izguba tekočine večja od njenega vnosa v naše telo. Simptomi dehidracije lahko tako vključujejo suha usta, omotičnost, žejo, utrujenost in tudi težave s koncentracijo.

Novice 20. 06. 2024 04.42

Napotki za ravnanje v vročih dneh

V nadaljevanju predstavljamo napotke za ravnanje v vročih dneh; pazite nase in poskrbite tudi za druge!

Simptomi in bolezni 18. 06. 2024 04.43

Redka motnja požiralnika, ki lahko oteži požiranje hrane in pijače

Ahalazija se pojavi, ko se poškodujejo živci v požiralniku. Posledica tega je, da požiralnik sčasoma postane paraliziran in razširjen ter sčasoma izgubi sposobnost iztiskanja hrane v želodec.

Zdravje 12. 06. 2024 04.14

Kako lahko telesu pomagamo uravnotežiti hormone?

Polnozrnata žita, pet porcij sadja in zelenjave na dan, ribe, oreščki in dovolj tekočine so ključ do prehrane, ki bo pomagala pozdraviti hormonske težave.

Bolezni od A do Ž 08. 06. 2024 04.11

Laringitis: vzroki, simptomi in načini zdravljenja

Laringitis se pojavi, ko se glasilke vnamejo zaradi prekomerne uporabe, draženja ali okužbe. Laringitis je lahko akuten (kratkotrajen) in traja manj kot tri tedne ali kroničen (dolgotrajen) in traja več kot tri tedne.

Zdravje 25. 05. 2024 04.55

Ste že pili peteršiljev čaj?

Peteršilj (Petroselinum crispum) je pogosto uporabljena zeliščna rastlina v kuhinji, znana po svojem svežem okusu in bogatih hranilnih vrednostih. Poleg kulinarične uporabe pa ima peteršilj številne zdravstvene koristi, zaradi česar je postal priljubljena sestavina za pripravo čaja.

Simptomi in bolezni 05. 05. 2024 04.55

Zakaj se pojavijo ciste?

Cista je majhen 'žepek' tkiva, ki je lahko napolnjen z zrakom, tekočino, krvjo ali z drugo snovjo. Ciste so lahko posledica genetike, vnetja, okužbe ali drugih (bolezenskih) stanj. Običajno so ciste benigne, vendar včasih potrebujejo tudi zdravljenje, še posebej, če se pojavijo zapleti. Poglejmo vse, kar morate vedeti o cistah.

Vitamini in minerali 22. 04. 2024 04.28

Vitamin, ki ščiti celice pred poškodbami

Vitamini in minerali so osnovni hranilni elementi, ki igrajo ključno vlogo pri ohranjanju optimalnega zdravja in delovanju telesa.

Prehrana 16. 04. 2024 04.16

Kako pripraviti uravnotežen obrok?

Uravnotežen obrok je ključnega pomena za vzdrževanje zdravega življenjskega sloga in optimalnega delovanja telesa. Razumevanje osnovnih načel prehrane nam omogoča, da z združevanjem različnih hranilnih snovi ustvarimo obrok, ki zadovolji naše prehranske potrebe. V tem članku bomo raziskali pomembnost uravnoteženega prehranjevanja in ponudili smernice za pripravo takšnih obrokov, ki bodo koristili našemu zdravju in blaginji.

Prebava 25. 03. 2024 04.18

Prebavna motnja, ki vpliva na absorpcijo hranil

Sindrom malabsorpcije je prebavna motnja, ki telesu, natančneje, naši prebavi, preprečuje, da bi učinkovito absorbirala hranila iz hrane.

Zdravje 19. 03. 2024 04.00

5 preprostih navad zdravih ljudi

Večinoma si vsi želimo, da bi bili v kar najboljši formi, a zakaj bi ostali samo pri željah, če lahko že danes začnemo delati na spremembah na bolje. Pri tem nam bodo zagotovo pomagale tudi bolj zdrave navade, ki jih lahko umestimo v svoj življenjski slog. Več o tem si lahko preberete v nadaljevanju.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 859