telesna aktivnost

Zato bi morali obiskovati preventivne zdravniške preglede
Redni preventivni zdravniški pregledi igrajo ključno vlogo pri ohranjanju zdravja in preprečevanju resnih bolezni. Čeprav se mnogi ljudje izogibajo obisku zdravnika, če se ne počutijo nujno slabo, je pomembno razumeti, da so preventivni pregledi ključni za zgodnje odkrivanje bolezni, ko so še v začetni fazi in bolj obvladljive.

Kako je duševno zdravje povezano s prehrano in obratno?
Prehrana ima ključno vlogo pri ohranjanju duševnega zdravja, saj številne študije kažejo na povezave med kakovostjo prehrane in splošnim počutjem ter duševnimi motnjami. Razumevanje teh povezav lahko pomembno prispeva k razvoju strategij za izboljšanje duševnega zdravja in kakovosti življenja.

7 načinov, kako lahko okrepite imunski sistem in zmanjšate tveganje za bolezni
Imunski sistem je ključni obrambni mehanizem telesa, ki nas varuje pred različnimi boleznimi in okužbami. Z zdravim in močnim imunskim sistemom smo bolj odporni na številne bolezni, vključno z virusnimi okužbami, prehladi in gripo. Tudi in predvsem v obdobju spremenljivega vremena!

Ste si danes že izmerili krvni tlak?
Krvni tlak je ključen kazalnik zdravja srca in ožilja, če je povišan, pa je pomemben dejavnik tveganja za številne srčno-žilne bolezni, vključno s srčnim infarktom, možgansko kapjo in ledvičnimi težavami. Redno spremljanje krvnega tlaka je zato ključnega pomena za ohranjanje zdravja in preprečevanje resnih bolezni.

Kako se zdravi debelost?
Debelost je kompleksen in globalen javnozdravstveni problem, ki predstavlja enega izmed največjih izzivov sodobnega časa. Spremembe v življenjskem slogu, prehranjevalnih navadah ter okoljskih in genetskih dejavnikih so prispevale k dramatičnemu porastu debelosti po vsem svetu. Njeni vzroki so tesno povezani z življenjskim slogom in okoljem, medtem ko lahko posledice segajo od kroničnih bolezni do socialnih in ekonomskih izzivov.

Spomladanski detoks – ali ga res potrebujemo?
Vstopamo v spomladanski del leta, čas obnovitve in prenove. V spomladanskem času se mnogi od nas začnemo zavedati pomembnosti uravnotežene prehrane in t. i. čiščenja telesa. V tem času se pogosto srečujemo s pojmom "spomladanski detoks", ki obljublja razstrupljanje telesa in izgubo odvečnih kilogramov. Vendar pa se poraja vprašanje – ali ta praksa resnično deluje?

Temu je spomladi težko ubežati
V teh dneh so mnogi začeli z deli na vrtu in okrog hiše, vse več je opaziti tudi sprehajalcev, tekačev ter kolesarjev. Nasploh se zdi, da s prihodom pomladi postanemo spet bolj živahni, kot da bi se prebudili iz zimskega spanja. A povečana aktivnost (sploh, če se pozimi nismo kaj preveč gibali) lahko s seboj prinese kar nekaj nevšečnosti: razbolele mišice, krče, nemirne noge, migrene. Kako se učinkovito spopasti s tovrstnimi tegobami?

Vam primanjkuje časa za vadbo?
V današnjem hitrem tempu imamo nemalo izzivov, zato pogosto varčujemo s časom, ki bi ga morali nameniti sebi in zdravemu življenjskemu slogu. Vendar je telesna dejavnost ključnega pomena, če želimo ostati v kar najboljši formi in ohranjati tako fizično kot tudi mentalno kondicijo. Torej, kaj lahko naredimo, ko smo preveč obremenjeni, da bi našli čas za vadbo?

5 navad, ki lahko podaljšujejo življenje
Stoletnikov je danes več kot kdaj koli prej, saj se pričakovana življenjska doba po vsem svetu daljša. Tukaj je 5 preprostih korakov, s katerimi si lahko pomagate zagotoviti dolgo in zdravo življenje.

Priljubljen način vadbe, ki si ga lahko privošči vsak
Človeško telo je narejeno za gibanje, zato mu sodobna delovna mesta, v katerih večino časa presedimo, ne delajo ravno usluge. Še posebej neaktivni smo pozimi, ko so zaradi kratkih dni in sivine fitnesi ter vodene vadbe praktično edina možnost rekreacije, ki pa številnim ne ustrezajo. A prihaja pomlad, dnevi so vse daljši, tudi vreme se počasi pobira, zato je čas, da se prebudite iz zimskega spanja in začnete spet migati. A nikar se ne zadovoljite 'le' s sprehodi v naravi - nagradite jih s treningi na prostem, ki postajajo vse bolj priljubljena oblika vadbe, prijazna do telesa in duše!

Kako lahko s spremembami življenjskega sloga izboljšamo prebavo?
Zdravniki slabo prebavo pogosto povezujejo z več dejavniki, kot so gastrointestinalna stanja ali stres. Navsezadnje pa je velikokrat lahko kriva naša prehrana, pa tudi sam življenjski slog.

Hitra pomoč pri okužbah zgornjih dihal
Zamašen nos, smrkanje, kihanje, boleče grlo, kašelj, povišana telesna temperatura in splošno slabo počutje so najpogostejši znaki, ki nakazujejo, da se nas nekaj loteva. Običajno ravno takrat, ko si najmanj želimo. Vam je znano? V nadaljevanju preverite, kako si lahko na naraven način pomagate pri blaženju simptomov sezonskih viroz ter kaj vam lahko učinkovito pomaga pri krepitvi imunskega sistema, da boste lahko predvsem hladnejše mesece preživeli brez skrbi.

5 načinov, kako lahko enostavno poskrbimo za duševno zdravje
Sodoben življenjski tempo je nemalokrat krut do našega fizičnega in psihičnega zdravja. Za slednjega pa vseeno lahko poskrbimo že z malimi in preprostimi navadami. Z nekaj preprostimi spremembami v vsakdanjem življenju lahko izboljšamo svoje duševno zdravje in povečamo občutek notranjega zadovoljstva.

Se zavedate, kako zelo črevesje vpliva na fizično in psihično zdravje?
Črevesje vpliva na naše počutje, razpoloženje, navsezadnje pa na celotno fizično zdravje. Zakaj je pomembno, da skrbimo za zdravo prebavo in kako to narediti?

Znaki, da se nevarno približujete izgorelosti
Izgorelost je resen in v današnjem času pogosto spregledan problem, ki se lahko pojavi pri ljudeh iz različnih poklicnih in osebnih okolij.

Prehrana in navade, ki pomagajo preprečevati prehlade
Prehladi so pogost zdravstveni problem, s katerim se srečuje veliko ljudi. Vendar pa obstajajo prehranske navade, ki lahko pomagajo pri preprečevanju prehladov. Poleg tega lahko določene navade in rutine dodatno okrepijo imunski sistem, kar lahko zmanjša tveganje za prehlad.

9 načinov, kako lahko ohranjaš dobro duševno zdravje med ocenjevalnim obdobjem
Ko se naberejo testi, ustna ocenjevanja, dodatni projekti in morebitne še kakšne obšolske dejavnosti, vemo, da se stres še prehitro nakopiči. Kako ohranjati dobro duševno zdravje v obdobju, ko se zdi, da se nabere preveč stvari?

To so načini 'razstrupljanja' telesa, ki jih lahko izvajate vsak dan
Vsak dan slišimo o različnih tehnikah razstrupljanja, ki naj bi obnovile naše telo in nam povrnile zdravje. A bolj kot to, kaj počnemo ta dva ali tri tedne v letu, je pomembno, kaj počnemo preostanek leta. To je tisto, kar bo določilo naše počutje ali zdravje. Prav zato lahko v svoj vsak dan vključite teh 5 tehnik razstrupljanja.

5 opozorilnih znakov srčnega infarkta, ki jih ženske morajo poznati!
Številke govorijo same zase: 43,8 milijona žensk trenutno na svetu živi z neko obliko bolezni srca. Ženske imajo več možnosti, da umrejo za boleznimi srca in ožilja kot za vsemi oblikami raka skupaj. Prav zato je pomembno, da ženske poznajo prve znake srčnega infarkta, ki se lahko pojavijo.

Najpogostejše napake pri 'razstrupljanju', ki jih delamo po novem letu
Novo leto mnogi med nami dojemajo kot svež in zdrav, predvsem pa nov začetek. Posledično se prepogosto zaženemo v kakšen cilj in pretiravamo. Nič drugače ni, ko in če se odločimo z 'razstrupljanjem' telesa. Poglejmo si najpogostejše napake, ki jih delamo pri tovrstnem cilju.

Tako boste resnično 'razstrupili' svoje telo
Po prazničnem obdobju, ko pogosto uživamo v obilnih obrokih in sladicah, se veliko ljudi odloči za 'razstrupljanje' telesa, da bi se počutili bolje in vzpostavili ravnovesje.

10 nasvetov za 'razstrupljanje' brez večjih omejitev in stradanja
'Razstrupljanja' se mnogokrat lotimo kot poprave za 'grehe' po praznični hrani ali pa po daljšem obdobju nezdravega prehranjevanja. Že nekaj časa je izjemno priljubljen koncept 'čiščenja' telesa, mnogokrat pa se ga lotevamo na napačen način.

Fitnesshop ponuja opremo za učinkovit domači fitnes
V ponudbi trgovine Fitnesshop boste našli obsežen izbor vadbenih pripomočkov, ki so primerni za domačo uporabo.

To so enostavne rešitve za prebavne tegobe
Tudi, če vse leto skrbite za zdrav življenjski slog, je skorajda nemogoče, da se v prazničnem času ne bi vsaj malce pregrešili. Nič čudnega, ko pa so mize bogato obložene s samimi dobrotami. In ne, nobene potrebe ni, da bi imeli zaradi tega slabo vest. Ker pa se običajno ne konča samo pri pojedini ali dveh, je dobro vedeti, kako preprečiti praznično prenajedanje in kako si pomagati, ko začutite, da so zaužite dobrote preobremenile vaša prebavila.

Kako lajšati boleče menstruacije?
Boleče menstruacije, znane tudi kot dismenoreja, so pogost pojav med mnogimi puncami in ženskami.

Lahko preprečimo prehlad?
Prehlad, ki je najpogostejši v zimskih mesecih, navadno močno zmanjša našo produktivnost in poslabša počutje. Obstajajo načini, kako lahko preprečimo prehlad? Kako lahko v teh mesecih ohranimo lastno zdravje? V celoti prehlada in pogostih zimskih obolenj ne moremo preprečiti, lahko pa vsekakor naredimo ogromno.

Prepoznajte znake za rdeči alarm!
Koleno je eden najpomembnejših, a tudi najbolj obremenjenih sklepov našega telesa. Za premikanje po prostoru ga uporabljamo, že preden shodimo, pozneje pa ga redno izpostavljamo padcem ter odrgninam. Vse življenje je glavna naloga kolenskega sklepa ta, da omogoča gibanje spodnjih okončin in nas drži trdno na nogah. Utopično bi bilo torej pričakovati, da ne bo niti enkrat zabolelo, a dobro je vedeti, kdaj je bolečina le prehodna in kdaj je koleno bolje odpeljati na 'servis'.

Zakaj ob hladnejšem vremenu začnejo boleti sklepi?
Ste kdaj pomislili, zakaj v sklepih rado začne boleti prav s padcem temperatur? Kako konkretno hladne temperature vplivajo na sklepe, kako je hladno vreme sploh povezano s povečano bolečino? Čeprav jasnih in konkretnih raziskav na to temo še ni dovolj, se zdravniki strinjajo, da obstaja kar nekaj teorij. Poglejmo si tiste najpogostejše.

Je tudi vas v zadnjih dneh doletelo to?
Pričelo se je obdobje, v katerem so na področju splošnega zdravja vse oči uprte v imunski sistem. Bo zdržal pritiske virusov in bakterij? Nas bo uspel obvarovati pred boleznimi? To je v prvi vrsti odvisno od nas samih. Pa ne toliko od tega, kako izdatno se založimo s prehranskimi dodatki, z vitamini in raznimi napitki, temveč predvsem od našega odnosa do lastnega organizma. Kako torej še pravočasno prepoznati znake oslabljenega imunskega sistema in kako poskrbeti, da bo ponovno obratoval s polno paro?

Kaj storiti, ko uhaja urin?
Inkontinenca se lahko kaže kot občasno nehoteno uhajanje urina (urinska inkontinenca) ali blata (fekalna inkontinenca), lahko pa pride tudi do popolne izgube nadzora nad sečnim mehurjem in črevesjem. Inkontinenca se pojavlja pri ženskah, moških, starejših in otrocih. S starostjo se veča verjetnost inkontinence, pogosteje pa se pojavlja pri ženskah.