Vizita.si

telesna

Zdravje 06. 09. 2019 11.14

Dokazano pomaga pri okrevanju po srčnem infarktu

Joga bi lahko bila v veliko pomoč ljudem pri okrevanju po hudem srčnem infarktu, saj spodbuja cirkulacijo krvi po telesu in krepi notranje organe, je pokazala zadnja raziskava, ki je bila predstavljena na Evropskem kongresu združenja kardiologov v Parizu.

Dieta 03. 09. 2019 11.05

Razkrili skrivnost naravno suhih ljudi

Ste že kdaj slišali kakšno vitko osebo, da pravi, da uživa prav vse, kar hoče in da ne telovadi veliko? Morda niste bili čisto prepričani, ali jim verjeti ali ne. A zadnja raziskava je pokazala, da je to morda celo možno. Strokovnjaki so odkrili, da naravno suhi ljudje ostanejo vitki, ker so njihove maščobne celice manjše in manj aktivne, čeprav jedo več ali ne telovadijo.

Duševne motnje 27. 08. 2019 08.15

Miti in resnice o paničnih napadih

Sunkovito dihanje v vrečko, neobvladljiv strah, številne telesne senzacije in dramatično vzdušje spremljajo najbolj tipično predstavo (pa tudi filmske scenarije) o paničnih napadih. A v zvezi s to precej pogosto problematiko se pojavljajo tudi številni miti, ki zamegljujejo resnico. Zbrali smo najpogostejša napačna prepričanja in jih razbili.

Zdravje 23. 08. 2019 12.09

Ste vedeli, da kopel ali prha lahko vplivata na spanec?

Na univerzi v Texasu so se ukvarjali z vprašanjem, kako ljudem pomagati do bolj zadovoljivega spanca. Ugotovili so, da je bilo koristno, če so si eno do dve uri pred spanjem privoščili kopel, ki je imela med 40 in 42 stopinj Celzija. Pomagala je tudi tako topla prha. Oboje je izboljšalo kakovost spanca kot tudi čas, v katerem so ljudje zaspali. In sicer so povprečno zaspali deset minut prej.

Zlata leta 23. 08. 2019 11.40

Kdaj bi morali uživati več rastlinskih beljakovin?

V španski študiji se je izkazalo, da so starejši odrasli, ki so pojedli več beljakovin iz rastlinskih virov, izkusili manj zdravstvenih težav povezanih s starostjo, kot tisti, ki so njihovo količino v prehrani zmanjšali. Pri starejših od 65 let je zelo pomembno zadostno uživanje beljakovin, ki naj bodo iz zdravih virov. Strokovnjaki odsvetujejo pretirano uživanje rdečega in predelanega mesa.

Življenjske zgodbe 16. 08. 2019 10.42

Anoreksična ženska tožila svoja starša, ker sta jo silila jesti

Nekoč anoreksična Vicki Carter je tožila svoje starše, ker sta jo ves čas silila jesti. A sedaj, dvajset let kasneje, se je le uspela izviti iz začaranega kroga stradanja in čeprav je bila zaradi anoreksije neplodna, si kljub temu čudežno lahko ustvarila družino.

Rakave bolezni 13. 08. 2019 08.01

Tveganje za raka povečuje za dvakrat več, kot smo mislili prej

Debelost povečuje tveganje za raka za dvakrat več, kot smo mislili prej, opozarja nova študija Mednarodne agencije za raziskave raka. Strokovnjaki opozarjajo, da lahko debelost povzroči na tisoče smrti, ki bi se jim lahko izognili. V študiji se je pokazalo, da se je tveganje podvojilo od prejšnjih napovedi pri raku ledvic in trebušne slinavke.

Zlata leta 06. 08. 2019 15.09

Že 4400 korakov dnevno ima izredno pozitiven učinek

Verjetno ste že kdaj slišali, da bi morali na dan narediti 10 tisoč korakov? V bolnišnici Brigham and Women’s Hospital, ki je raziskovalno povezana z medicinsko fakulteto univerze Harvard, so ugotovili, da je že več kot pol manj korakov dnevno pri starejših ženskah pomenilo občutno manjše tveganje za prezgodnjo smrt. Raziskovalci menijo, da je to odlična novica, saj se marsikdo številke 10 tisoč ustraši. Če pa si lahko vsaj za začetek postavi manjši cilj, ga lažje doseže. Ne obupa, počasi krepi telo in sčasoma zmore vse več.  

Zlata leta 06. 08. 2019 14.58

Za trikrat poveča tveganje za demenco

Visok holesterol lahko za kar trikrat poveča tveganje za demenco po 60. letu starosti, je pokazala zadnja raziskava, po kateri so zdravniki starejše opozorili, naj raje zmanjšajo vnos sira in masla ter tako zaščitijo svoje možgane.

Zdravje 06. 08. 2019 11.25

Je poleti priporočljivo spati z odejo?

Le malokdo se poleti pred spanjem pokrije z odejo, strokovnjaki pa trdijo, da so tudi tekom sezone, ko nastopijo visoke temperature, odeje več kot priporočljive.

Življenjske zgodbe 05. 08. 2019 10.45

Poglejte jo danes, ko ima 76 kilogramov manj in nadene kopalke

Turistična vodička 39-letna Doina Nicutescu iz Sydneya je tehtala že 153 kilogramov, ko so ji leta 2013 na letalski družbi povedali, da je predebela, da bi lahko sedela na sedežu ekonomskega razreda in da bo odslej morala potovati v poslovnem razredu.

Življenjske zgodbe 02. 08. 2019 12.04

Zaradi obroča maščobe okoli vratu ni mogla več gledati televizije

Samo pred dvema letoma je 32-letna Kimberley Watson tehtala že 111 kilogramov in bila dobesedno zasvojena z mastno hitro prehrano in coca colo. Ko je njena telesna teža narasla, se ji je okoli vratu oblikoval obroč maščobe, zaradi česar je postalo gledanje televizije prava nočna mora.

Bolezni 31. 07. 2019 13.30

Hajdi Korošec Jazbinšek hudo zbolela

V primeru dolgotrajnega kašlja, kratke sape že pri manjšem telesnem naporu, ob bolečini v prsnem košu, šibkosti, izkašljevanju krvi, bruhanju in zmanjšanem apetitu, se nujno zglasite pri osebnem zdravniku. To je po tednu slabega počutja ugotovila tudi nekdanja otroška zvezdnica Hajdi Jazbinšek Korošec, ki se zdravi za atipično pljučnico.

Zdravje 29. 07. 2019 07.57

Pogosta poletna težava, ki je nikar ne zdravite doma

Tako kot so vnetja srednjega ušesa ena najbolj pogostih zimskih obolenj, so vnetja zunanjega ušesa in sluhovoda bolj pogosta poleti. Medicinski izraz za to okužbo je otitis externa, uporablja pa se tudi izraz plavalčevo uho. Do okužbe lahko pride, ko je voda ujeta v ušesu, med plavanjem, kopanjem ali znojenjem. Bakterije in glive takrat namreč lažje vstopijo v uho z manjšimi kosi, ki se lahko pojavijo, ko čistite uho s palčkami, ga praskate s prstom ali nosite slušalke. Pojavita se lahko občutek polnosti v ušesu in izguba sluha. V kolikor imate blokado voska, lahko pride do tinitusa – stanja, ki povzroča zvonjenje v ušesu. Zato v poletnih mesecih namenite več pozornosti zdravju vaših ušes.

Bolezni živčevja in možganov 19. 07. 2019 10.38

Vsi ljudje niso krivi za svojo debelost

Debelost bi morali opredeliti kot bolezen, saj vsi pacienti niso povsem sami krivi, da so debeli, sta opozorila britanska strokovnjaka. Predlagala sta, da bi debelost označili kot kronično stanje, tako kot je to astma ali epilepsija. Menita namreč, da bi na ta način ljudje hitreje poiskali zdravniško pomoč in se ne bi zanašali na hitre nezdrave diete.

Zdravje 19. 07. 2019 10.46

Ukrep, s katerim lahko bolj učinkovito preprečujete demenco

Da je redna telesna aktivnost ključnega pomena za zdravje naših možganov in preprečevanje demence, že vemo. A zadnja raziskava je pokazala, da je visokointenzivna vadba pri preprečevanju demence bolj učinkovita kot kardio vadba, saj povzroči bolj močno prekrvavitev možganov.

Zdravje 12. 07. 2019 13.38

Odkrili, kaj lahko zmanjša bolečine med menstruacijo

Raziskava univerze v italijanski Modeni je pokazala, da naj bi bila prevalenca takšnih bolečin med mladimi ženskami celo 84 odstotkov. Ocene prevalence se od raziskave do raziskave sicer razlikujejo. Britanski raziskovalci so tako v svoji oceni stanja, ki je bila leta 2011 objavljena v zborniku BMJ Clinical Evidence Handbook, omenili raziskavo, ki naj bi bila pregled številnih drugih dobro izvedenih manjših iz velikega dela sveta. Objavili so jo leta 2004 in v njej prevalenco ocenili na 59 odstotkov. Bolečine med menstruacijo so očitno težava, ki pesti mnogo žensk in olajšanje bi jim lahko prinesla redna aerobna vadba.

Življenjske zgodbe 05. 07. 2019 10.59

Najdebelejša ženska na svetu zapadla nazaj v stare vzorce

Pauline Potter se je kot najdebelejša ženska na svetu leta 2011 vpisala v Guinnessovo knjigo rekordov. Takrat je tehtala kar 307 kilogramov, a je s pomočjo zdravnika dr. Younana Nowzaradana, zvednika oddaje moje 300-kilogramsko življenje, uspela izgubiti 112 kilogramov. A kot kaže, je zapadla nazaj v svoje slabe navade in znova pridobila 19 kilogramov.

Bolezni živčevja in možganov 28. 06. 2019 11.08

Imeli so kar za 66 odstotkov manj možnosti za infarkt ali kap

Britanski raziskovalci so spremljali 1297 ljudi. Polovica je morala 12 tednov šteti svoje korake s posebno napravo, polovici tega ni bilo treba. Tri do štiri leta kasneje so se tisti, ki so morali šteti svoje korake, še vedno gibali več. Poleg tega so imeli za 66 odstotkov manj možnosti, da so v tem času doživeli kardiovaskularen dogodek, kot je srčni infarkt ali možganska kap.

Srčno žilne bolezni 18. 06. 2019 07.10

Novo odkritje o debelosti

Zdravniki so dolgo časa vedeli, da prekomerna telesna teža predstavlja dejavnik tveganja za srčno-žilne bolezni. Veliko študij je kazalo povezavo med zmašenimi in otrdelimi krvnimi žilami in debelostjo. A ni bilo dovolj dokazov, da bi lahko trdili, da debelost v resnici povzroča srčno-žilne bolezni. Sedaj je to uspelo dokazati strokovnjakom s švedskega Inštituta Karolinska.

Bolezni 13. 06. 2019 07.52

Vse, kar morate vedeti o vnetju mehurja

Vnetja mehurja so poleti nekoliko pogostejša kot pozimi. Poleti pijemo manj, zaradi česar se mehur manj spira, poleg tega je več spolnih odnosov, negativno pa na vnetje mehurja vpliva tudi, če ženske uriniranjo v jezerih in morjih. Preverite, kako si pomagati ob tej boleči infekciji.

Zdravje 10. 06. 2019 13.51

Kaj jesti, če se spopadate z zaprtjem?

Tokrat se bomo osredotočili na zaprtje, ki se lahko pojavi zaradi prehrane, ki ima premalo prehranskih vlaknin ali zaradi premalo gibanja in preveč sedenja.

Življenjske zgodbe 31. 05. 2019 11.03

Izgubila 195 kilogramov in našla ljubezen svojega življenja

Ženska, ki zaradi debelosti skoraj deset let ni mogla niti hoditi več, je po operaciji zmanjšanja želodca shujšala 195 kilogramov in popolnoma spremenila svoje življenje. Vključila se je tudi agenciji za zmenkarije inpreko nje našla še ljubezen svojega življenja.

Duševno zdravje 31. 05. 2019 11.30

Še ena posledica prekomernega uživanja slabih maščob

Prehrana, ki vsebuje veliko slabih nasičenih maščob vodi v debelost. In ne le to – vodi tudi v depresijo, so odkrili raziskovalci univerze v Glasgowu na Škotskem. V obvestilu za javnost so zapisali, da znanost že nekaj časa raziskuje povezavo med debelostjo in depresijo. A šlo naj bi za eno prvih študij, ki je razkrila, kakšen je vpliv prevelike količine slabih maščob.

Zdravje 30. 05. 2019 09.21

Otrokom privlačne embalaže še ne pomenijo zdravih živil

Inštitut za nutricionistiko je v ugledni znanstveni reviji Nutrients objavil rezultate nove raziskave, v kateri so raziskovali, kako zdrava so v resnici predpakirana živila, ki se ponujajo predvsem otrokom. Nezdravo prehranjevanje je še vedno eden izmed večjih problemov, ki močno vpliva na zdravje prebivalstva. Še posebej ranljiva in izpostavljena populacijska skupina so otroci, saj je dokazano, da prehrana v otroštvu zaznamuje tudi prehranske navade v odrasli dobi.

POPovi zdravniki 28. 05. 2019 15.46

Srbečica pod pazduho

Pozdravljeni Priblizno dve leti nazaj sem dobila po uporabi domacega deodoranta (ki sem ga uporabljala ze nekaj mesecev, vendar z njim prekinila za kaksen mesec in mislim, da odprla novo embalazo) hudo srbecico pod pazduhami. Po kaksnih 3 mesecih se je stanje umirilo, vendar od takrat naprej opazam, da se mi srbecica (v manj hudi obliki) obcasno ponovi, kljub temu, da tega deodoranta vec ne uporabljam. Na pazduhi se mi takrat pojavi rahla rdecica in pazduha je rahlo mokra. To traja okrog par dni, nato se stanje izboljsa. Pojavlja se izkljucno pod pazduho. Kaj bi lahko bil vzrok te srbecice? Hvala in lep pozdrav

Zdravje 15. 05. 2019 09.50

Žal ji je, da je shujšala 42 kilogramov

Polnozaposlena mati Steph O'Shera je nekoč tehtala 131 kilogramov, a je z veliko volje in trdega dela uspela shujšati na 42 kilogramov. Ker ji je ostalo veliko odvečne kože, danes to obžaluje, saj pravi, da je z odvečno kožo videti slabše kot prej.

Zdravje 07. 05. 2019 11.46

Zmanjša tveganje za raka pljuč za 77 %

Redna telesna aktivnost oziroma dobra fizična pripravljenost dokazano zmanjšuje tveganje za razvoj pljučnega raka za kar 77% in tveganje za smrt zaradi raka debelega črevesa za kar 89%, kaže zadnja velika študija raziskovalcev Univerze John Hopkins.

Zdravje 03. 05. 2019 08.03

Test razkriva, ali bo vaš otrok čez 10 let debel

Znanstveniki lahko danes že predvidijo, ali bo vaš otrok čez deset let debel ali ne. Pri tem uporabijo 12 dejstev o otroku in starših in natančno napovedo, ali se bo otrok v najstniških letih spopadel z debelostjo ali ne. V nekaj letih bo na voljo tudi aplikacija, ki bo natanko napovedala prihodnost vašega otroka.

Zdravje 26. 04. 2019 09.40

Pomembno novo odkritje, ki pomaga pri izgubi kilogramov

Čas, kdaj jeste, je ravno tako pomemben kot, kaj je na vašem krožniku, so odkrili raziskovalci Univerze Manchester. Pokazalo se je, da uživanje hrane pozno zvečer lahko vrže naše telo iz ravnovesja.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1049