Vizita.si

telo in stres

Simptomi in bolezni 14. 03. 2025 04.03

Načini za hitro znižanje krvnega tlaka

Visok krvni tlak je resen zdravstveni problem, ki lahko poveča tveganje za bolezni srca, možgansko kap in druge zaplete. Čeprav so zdravila pogosto potrebna za dolgoročno obvladovanje krvnega tlaka, obstajajo tudi načini, kako lahko hitro znižate krvni tlak brez uporabe zdravil.

Zdravje 13. 03. 2025 04.00

Marija Lucija Antolič: Kronične bolezni so postale epidemija'

Večina bolezni, ki skrajšujejo življenje in zmanjšujejo njegovo kakovost, se ne pojavi nenadoma, temveč se razvijajo desetletja v ozadju, ne da bi jih pravočasno opazili. Srčno-žilne bolezni, presnovne motnje, rak in demenca so pogosto posledica dolgoročnih življenjskih navad, na katere bi lahko vplivali že veliko prej. Kljub številnim znanstvenim dokazom o pomenu preventive še vedno čakamo na prvi alarm, preden se odločimo za spremembe. Zakaj je preventiva tako pogosto spregledana in kako lahko spremenimo ta miselni vzorec? Pogovarjala sem se z Marijo Lucijo Antolič, dr. med., spec. medicine dela, prometa in športa, ki v in pri svojem delu glavni poudarek daje dolgoživosti in preventivi, ki je ključnega pomena.

Aktivno življenje 12. 03. 2025 04.58

Tako lahko veste, da ste zdravi

Telesna teža ni edini pokazatelj zdravja in če 'izpolnjujete' naslednje parametre, ste lahko povsem mirni – vaše telo je zelo verjetno precej zdravo!

Zdravje 12. 03. 2025 04.06

Barbara Tanze: Zavestne dihalne tehnike lahko pomembno vplivajo na možganske valove

V našem dihu je življenje. Hkrati pa je dihanje povezano s praktično vsemi procesi v našem telesu, ki si jih lahko zamislimo, jih poznamo ali ne. Navsezadnje pa dihanje vpliva tudi in predvsem na naš simpatični in parasimpatični živčni sistem. Slednja sta pomembna pri obvladovanju stresa, za katerega se zdi, da ga je v zadnjem času vedno več. O tem, kako dihanje vpliva na naše soočanje s stresom, kako slednji vpliva na naše telo, kako lahko bolj zavestno dihamo in zakaj je dih naš največji dar, sem se pogovarjala z Barbaro Tanze, M.A. vokalno pedagoginjo, diplomantko Akademije za manualno terapijo, oromiofunkcionalno terapevtko in cert. Breath Science Practitioner.

Srčno žilne bolezni 11. 03. 2025 11.42

Ali imate zamašene arterije, ne da bi vedeli? Znaki in preventivni ukrepi za ohranjanje zdravih žil

Zamašene arterije pogosto ostanejo neopažene, dokler ne povzročijo resnih zdravstvenih zapletov, kot sta srčni napad ali možganska kap. Ateroskleroza, proces kopičenja maščobnih oblog v arterijah, se razvija počasi in pogosto brez očitnih simptomov, dokler ne doseže kritične točke. Razumevanje zgodnjih opozorilnih znakov in sprejetje preventivnih ukrepov lahko bistveno zmanjša tveganje za resne bolezni srca in ožilja.

Lajfstajl 11. 03. 2025 04.46

5 načinov, kako ohraniti motivacijo za učenje med pripravami na maturo

Priprave na maturo so lahko zelo stresne, vendar je ohranjanje motivacije ključnega pomena za uspeh. Tukaj je nekaj strategij, ki ti lahko pomagajo, da ostaneš osredotočen/a in motiviran/a med pripravami.

Zdravje 10. 03. 2025 05.00

Prepoznajte simptome, preden bo prepozno

V sodobni družbi, kjer nenehno hitimo in se od nas neprestano pričakuje veliko, je iskanje ravnovesja med poklicnimi obveznostmi, družinskim življenjem in skrbjo zase vse prej kot enostavno. Pogosto nas številne obveznosti povsem prevzamejo, kar lahko vodi v dolgotrajno utrujenost in izgorelost. Zato je ključno, da znamo postaviti meje in poiskati ravnovesje ter izboljšati kakovost življenja.

Prehrana 04. 03. 2025 04.09

Takšen zajtrk bo na žalost dvignil vaš krvni sladkor

Obstaja veliko dejavnikov, ki lahko povzročijo povišanje sladkorja v krvi, kot so prehrana, stres, spanje, visokointenzivna vadba in zdravila. Normalno je, da sladkor začasno poskoči. Običajno se krvni sladkor dvigne in kmalu zatem se vrne v normalno območje. Težava nastane, ko se krvni sladkor ne zniža.

Zdravje 03. 03. 2025 05.00

Te simptome je potrebno jemati resno

V sodobni družbi, kjer smo nenehno izpostavljeni stresu, visokim pričakovanjem in hitremu tempu, utrujenost ni nič nenavadnega in jo pravzaprav slej kot prej izkusi vsak. Da pa ne bi prerasla v kronično izčrpanost ali celo izgorelost, moramo znake prekomerne utrujenosti jemati resno in pravočasno ukrepati.

Vitamini in minerali 03. 03. 2025 04.48

9 bistvenih aminokislin, ki jih potrebuje naše telo

Zakaj so pomembne aminokisline, kaj počnejo v našem telesu, zakaj jih potrebujemo in v kateri hrani jih najdemo?

Bolezni 24. 02. 2025 04.04

Vse, kar morate vedeti o driski

Driska pri otrocih in odraslih običajno izgine sama od sebe v nekaj dneh. Če se ne izboljša ali če imate druge simptome, kot sta vročina ali krvavo blato, se obrnite na svojega zdravnika.

Bolezni od A do Ž 21. 02. 2025 04.50

Kaj je sarkopenija?

Sarkopenija je s starostjo povezana progresivna izguba mišične mase in moči. Glavni simptom bolezni je mišična oslabelost.

Bolezni 20. 02. 2025 04.46

Znaki, ki jih nikar ne spreglejte pri tej bolezni

Lupus je avtoimunska bolezen, ki lahko prizadene kožo, sklepe, organe, živčni sistem, krvne celice, ledvice ali nekatere kombinacije telesnih sistemov. Večina primerov prizadene ženske, čeprav se bolezen lahko pojavi tudi pri moških.

Prebava 18. 02. 2025 14.09

Kako barva hrane vpliva na vašo prebavo?

Napihnjenost, neprijetno tiščanje v predelu trebuha, redko in oteženo odvajanje majhnih količin blata – to so izjemno pogoste prebavne tegobe, s katerimi se občasno sreča vsak med nami. Lahko so simptomi ali posledice kakšne bolezni, še pogosteje pa nastanejo zaradi neustrezne prehrane, stresa in pomanjkanja gibanja. Prav zato ni nujno, da nemudoma posežete po zdravilih. Pogosto so dovolj že manjše prilagoditve življenjskega sloga in naravni pripravki iz domače lekarne.

Prebava 15. 02. 2025 04.42

8 stvari, ki jih vaši vetrovi razkrivajo o vašem zdravju

Ste vedeli, da povprečna oseba spušča vetrove kar 20-krat na dan in da je to popolnoma normalno? Seveda, če izpustimo nekaj komponent. Če in ko vaši vetrovi postanejo pogostejši, zaudarjajo do neznosne mere in podobno, lahko to nakazuje na določena stanja. Poglejmo si bolj podrobno, zakaj in kdaj lahko pride do tega.

Osebna rast 11. 02. 2025 04.57

Zakaj lahko jočemo med meditacijo?

Se je tudi vam zgodilo, da so se vam sredi meditacije, morda po njej, ulile solze? Brez očitnega oz. vam znanega razloga? Morda ste se prestrašili, pomislili, da delate kaj narobe, ali pa zaradi tega celo obupali med meditacijo. A nikar. Tovrsten pojav je nekaj popolnoma normalnega. Poglejmo si, zakaj.

Duševno zdravje 09. 02. 2025 04.02

Komentiranje telesa lahko poveča tveganje za motnje hranjenja

Motnje hranjenja so nekaj, za kar vemo, da obstaja, a si velikokrat mislimo, da je to nekaj, kar se dogaja tam zunaj, določeni skupini ljudem, ne denimo naši prijateljici ali prijatelju. Resnica je, da motnje hranjenja niso vedno opazne na prvi pogled in prav mogoče je, da jih imajo ljudje v naši bližini, ne da bi vedeli.

Simptomi in bolezni 03. 02. 2025 04.12

Vse, kar morate vedeti o astmi

Astma je kronično stanje, ki prizadene dihalne poti. Povzroča piskajoče in oteženo dihanje. Nekateri sprožilci vključujejo izpostavljenost alergenu ali dražilcu v okolju, virusom, vadbi in čustvenemu stresu.

Novice 29. 01. 2025 05.00

8 najpogostejših vzrokov za bolečine v hrbtu

Vsakdo se je že kdaj v življenju srečal z bolečinami v hrbtu. Bolečine so lahko začasne ali kronične, povzročajo pa jih lahko različni vzroki.

Imunski sistem 29. 01. 2025 04.13

To so prvi znaki oslabljenega imunskega sistema

V nadaljevanju predstavljamo nekaj najpogostejših simptomov, na katere morate biti pozorni, da se lahko pravočasno odzovete in zaščitite svoje zdravje.

Zdravje 24. 01. 2025 04.06

Trije najpomembnejši 'ženski' hormoni in kako vplivajo na telo

Ženski spolni hormoni oziroma uravnotežena hormonska slika niso zagotovilo za absolutno zdravje, vendar znatno pripomorejo k uravnoteženemu življenju. Skozi življenje se njihova raven lahko drastično spreminja, npr. med puberteto, nosečnostjo, menopavzo. To pa lahko vpliva tudi na kakovost življenja ženske. Preverite, na kakšen način.

Simptomi in bolezni 23. 01. 2025 04.48

5 razlogov za utrujenost

Utrujenost je pogosta težava, s katero se soočajo ljudje vseh starosti. Čeprav jo pogosto povezujemo s pomanjkanjem spanja, je lahko posledica številnih drugih dejavnikov, ki segajo od telesnega zdravja do psiholoških in življenjskih vzorcev.

Imunski sistem 23. 01. 2025 04.29

Tako misli vplivajo na imunski sistem

Psihonevroimunologija je interdisciplinarna znanstvena disciplina, ki preučuje, kako duševno stanje, živčni sistem in imunski sistem medsebojno vplivajo in tvorijo kompleksne povezave, ki vplivajo na naše zdravje.

Prehrana 23. 01. 2025 04.27

Živila, ki lahko povzročajo napihnjenost

Napihnjenost je pogosta težava, ki jo doživlja veliko ljudi. Pojavi se kot občutek napihnjenega trebuha, občutek teže in nelagodja, ki je pogosto posledica prebavnih težav. Ključni dejavnik za napihnjenost je praviloma nepravilno prebavljanje določenih živil, ki vsebujejo hranila, kot so vlaknine, sladkorji ali kompleksne beljakovine.

Prebava 22. 01. 2025 04.57

Razlog, zakaj sprehod po obroku izboljša prebavo

Po obroku se mnogi ljudje počutijo zaspani ali preveč polni, zato jih pogosto zanima, kako lahko izboljšajo prebavo in zmanjšajo nelagodje. Eden od preprostih in učinkovitih načinov, da podprete prebavni sistem, je sprehod po obroku. Čeprav se morda zdi kot majhen korak, lahko ta dejavnost prinese številne koristi za vaše zdravje.

Lajfstajl 22. 01. 2025 04.30

Načini, kako si lahko pametno razporediš svoj čas

Vsak dan ima 24 ur, a zdi se, kot da jih ni nikoli dovolj za vse, kar želiš narediti. Med šolo, domačimi nalogami, hobiji, druženjem in sprostitvijo je pogosto težko najti pravo ravnovesje. Dobra novica je, da ni nemogoče! S pravim pristopom in nekaj prilagoditvami lahko ustvariš urnik, ki ti omogoča uspešno usklajevanje vseh obveznosti in še vedno uživanje v prostem času.

Duševno zdravje 21. 01. 2025 04.59

10 načinov, kako zmanjšati stres v vsakdanjem življenju

Stres je stalni spremljevalec sodobnega življenja, ki lahko negativno vpliva na naše telesno in duševno zdravje. Čeprav ga ni mogoče povsem odpraviti, ga je mogoče učinkovito obvladovati.

Duševno zdravje 21. 01. 2025 04.30

Kako nas tehnologija tiho uničuje?

Tehnologija je postala nepogrešljiv del našega vsakdana, saj omogoča hitrejšo komunikacijo, dostop do informacij in lajša delo. Kljub številnim prednostim pa sodobni način življenja, prežet s stalno uporabo digitalnih naprav, prinaša tudi nepričakovane posledice. Ena od njih je digitalna utrujenost, ki tiho, a učinkovito vpliva na naše zdravje, produktivnost in dobro počutje.

Puberteta 21. 01. 2025 04.24

Kako obvladati stres pred testi?

Stres pred testi je nekaj, s čimer se sooča skoraj vsak najstnik. Misli o ocenah, pričakovanjih staršev in tvojih lastnih ciljih lahko hitro postanejo preobremenjujoče. Toda ali je mogoče obvladati stres in se hkrati zabavati? Seveda je! Ključ je v ravnovesju.

Zdravje 21. 01. 2025 04.17

6 simptomov pomanjkanja spanja, ki jih pogosto spregledamo

Spanje je ena izmed temeljnih potrebščin za ohranjanje zdravja, tako fizičnega kot duševnega. Kljub temu je v sodobnem življenju, ki je polno nalog, obveznosti in stresa, pogosto zanemarjeno. Pogosto si posamezniki ne priznamo, kako zelo pomanjkanje spanja vpliva na naše telo in počutje.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1049