ti

Bakterije v vaših ustih igrajo pomembno vlogo pri vašem zdravju
Usta imajo najbolj raznolik habitat v človeškem telesu. Vsebuje več kot 700 znanih vrst bakterij, pa tudi kvasovke, viruse in nekatere praživali. Ta skupnost se skupaj imenuje ustni mikrobiom. Tako kot črevesni mikrobiom imajo tudi bakterije v ustih pomembno vlogo pri vašem zdravju.

Kako tvoje prehranske navade vplivajo na tvojo energijo in zbranost?
Se kdaj vprašaš, zakaj se po določenem obroku počutiš utrujen ali zakaj težko ostaneš osredotočen med učenjem? Tvoja prehrana ima večji vpliv na tvojo energijo in zbranost, kot si morda misliš. Hrana je gorivo za tvoje telo in možgane, zato je ključnega pomena, kaj in kdaj ješ.

Tako misli vplivajo na imunski sistem
Psihonevroimunologija je interdisciplinarna znanstvena disciplina, ki preučuje, kako duševno stanje, živčni sistem in imunski sistem medsebojno vplivajo in tvorijo kompleksne povezave, ki vplivajo na naše zdravje.

Živila, ki lahko povzročajo napihnjenost
Napihnjenost je pogosta težava, ki jo doživlja veliko ljudi. Pojavi se kot občutek napihnjenega trebuha, občutek teže in nelagodja, ki je pogosto posledica prebavnih težav. Ključni dejavnik za napihnjenost je praviloma nepravilno prebavljanje določenih živil, ki vsebujejo hranila, kot so vlaknine, sladkorji ali kompleksne beljakovine.

Načini, kako si lahko pametno razporediš svoj čas
Vsak dan ima 24 ur, a zdi se, kot da jih ni nikoli dovolj za vse, kar želiš narediti. Med šolo, domačimi nalogami, hobiji, druženjem in sprostitvijo je pogosto težko najti pravo ravnovesje. Dobra novica je, da ni nemogoče! S pravim pristopom in nekaj prilagoditvami lahko ustvariš urnik, ki ti omogoča uspešno usklajevanje vseh obveznosti in še vedno uživanje v prostem času.

Kdo dejansko potrebuje brezglutensko dieto?
Gluten je beljakovina, ki se nahaja v pšenici, ječmenu, rži in nekaterih drugih žitaricah. V zadnjih letih je brezglutenska dieta postala izjemno priljubljena, predvsem zaradi trenda zdravega prehranjevanja. A čeprav mnogi verjamejo, da je ta dieta koristna za vse, v resnici jo potrebujejo le nekateri posamezniki.

8 najnevarnejših virusnih bolezni
Današnji virusi so zelo kompleksni in jih je skoraj nemogoče nadzorovati ali zadržati. V preteklih milijonih letih ali več so razvili stopnjo preživetja in učinkovitosti, ki jo je osupljivo razumeti. Še naprej preučujemo, poskušamo najti nove načine, kako jih premagati, oni pa še naprej mirno mutirajo.

6 napak, ki jih počnemo pri negi kože in kako jih odpraviti
Negovanje kože je ključnega pomena za njeno zdravje in videz, vendar pa mnogi izmed nas delamo napake, ki lahko povzročijo težave, kot so suha koža, izbruhi aken ali prezgodnje staranje. Pomembno je, da se zavedamo, da ni vsaka koža enaka in da ne obstaja univerzalna rešitev.

Zakaj so avtoimunske bolezni v porastu?
V zadnjih desetletjih smo priča vzponu avtoimunskih bolezni, ki so postale vse pogostejše v zahodnem svetu. Avtoimunske bolezni nastanejo, ko imunski sistem napačno prepozna zdrave celice in tkiva telesa kot nevarne in jih napade. Te bolezni lahko prizadenejo skoraj vsak del telesa in vključujejo različne motnje, kot so revmatoidni artritis, lupus, multiple skleroza, diabetes tipa 1 in avtoimunske bolezni ščitnice. Kljub napredku v medicini in povečanju ozaveščenosti o teh boleznih, je njihovo število še vedno v porastu.

Od hobija do potencialne kariere
Vse prevečkrat se zgodi, da najstniki in mladi odrasli ne prepoznajo potenciala svojih hobijev, zaradi česar ostanejo zgolj zabava in način sprostitve, namesto da bi postali temelj za razvoj kariere.

5 najhujših stvari, ki jih ljudje delamo drug drugemu
Ljudje smo socialna bitja. Med potrebami, ki jih imamo, niso zgolj fiziološke potrebe, kot sta voda in hrana, temveč imamo vsekakor tudi psihološke potrebe, med katere spada socializacija. Brez dvoma potrebujemo družbo, ljudi, s katerimi se podpiramo in jih imamo radi, oni pa nas, a hkrati smo v odnosih sposobni delati tudi manj prijetne stvari.

Prebavna tegoba, s katero se v teh dneh soočajo mnogi
Se tudi vi po praznikih soočate z izjemno utrujenostjo, ki kar noče izpuhteti? Vas po vseh pojedinah in zabavah spremlja neprijeten občutek, kot bi imeli kamen v trebuhu? Potem je čas, da telo očistitite toksinov! Glede na bogato ponudbo detoks programov, to najbrž ne bo težko, a če želite trajno izboljšati svoje počutje, je treba razmisliti, kako postaviti trdne temelje za bolj kakovostno in vitalno življenje. Kako se lotiti tega zahtevnega procesa?

Sledenje zaobljubam je spoznavanje sebe
Pa je spet tu januar; čas, ko smo vsi prepričani, da bomo shujšali, nehali zapravljati čas in končno začeli živeti, kot želimo. Razlogov, zakaj več kot 90 % zaobljub ostane iz leta v leto neizpolnjenih, je več. Lahko manjka večja vizija, ki bi osmislila letne cilje (link do prvega članka). Morda smo zaobljube postavili na povsem napačen način (link do drugega članka). Zelo možno je, da manjka podporni sistem, ki bi nam pomagal takrat, ko nimamo motivacije (link do tretjega članka). Večkrat pa se zgodi tudi, da so razlogi za naš neuspeh globlje narave – o tem bomo pisali danes.

Kako januar vpliva na vaše črevesno zdravje?
Januar, mesec novih začetkov, pogosto prinaša spremembe v prehranjevalnih navadah, vadbenih rutinah in življenjskem slogu. Hkrati pa je januar lahko tudi čas, ko se poveča raven stresa, bodisi zaradi postprazničnega obdobja bodisi zaradi pritiskov, povezanih z novimi cilji. Ta kombinacija dejavnikov lahko pomembno vpliva na vaše črevesno zdravje.

Če želiš doseči novoletne zaobljube, potrebuješ sistem
Pa se je spet začelo novo leto. Verjeli smo, da bomo s prvim januarjem postali nova, boljša oseba. No, saj vemo, kako se to običajno konča – nekje med 15. in 20. januarjem, ko nam zmanjka zagona in se vrnemo k starim navadam. Ta datum se sicer hitro bliža, ni pa treba, da tudi letos naše zaobljube žalostno propadejo. Ne zato, ker bomo razkrili trik za neskončno motivacijo (ne obstaja), ampak zato, ker bomo bolje začrtali pot do dosege teh ciljev.

8 razlogov za moten urin
Ali je vaš urin videti motno? Skoraj gotovo ni razloga za skrb, vsekakor pa je možno, da je moten urin tudi znak česa resnejšega, a največkrat ozdravljivega stanja.

Januarsko 'razstrupljanje' telesa: ne nasedajte mitom
Po prazničnem decembru, polnem bogate hrane, alkohola in sladkarij, mnogi januarja iščejo hitro rešitev za 'očiščenje' telesa. Internet in oglasni svet so preplavljeni z obljubami o čudežnih napitkih, detoks dietah in prehranskih dopolnilih, ki naj bi vaše telo osvobodili toksinov. Toda resnica je preprosta: razstrupljanje telesa, kot ga prodajajo ti miti, ne obstaja. Naše telo ima za to naravni sistem, ki ga upravljajo predvsem jetra in ledvice, ne pa zelenjavni sokovi ali praški.

Zakaj tvoje novoletne zaobljube (spet) ne bodo uspele?
Tu je januar – decembra pa smo si rekli, da bomo z novim letom postali popolnoma novi ljudje. Pomagal naj bi dolg seznam novoletnih zaobljub, ki jih bomo letos pa res uresničili. Nočem biti negativen – ampak verjetno se to samo od sebe ne bo izšlo. Večina novoletnih zaobljub propade, ker smo že v osnovi naredili velike napake. Brez skrbi, še je čas, da jih popraviš.

Novoletne zaobljube so super, kaj pa večja vizija?
Tu je januar, čas, da novoletne zaobljube, ki smo si jih zadali konec prejšnjega leta, tudi uresničimo. Ni skrivnost, da to večini ne uspe. In če se v večini člankov osredotočamo na to, da je krivda za neuspeh v nespecifičnosti naših ciljev ali pomanjkanju jasno začrtanih korakov, bomo tokrat šli v nekoliko drugo smer. Marsikatera novoletna zaobljuba žalostno propade, ker manjka jasna širša vizija, ki nam pove, kaj na dolgi rok, ne le v enem letu, želimo doseči v svojem življenju.

Zakaj se refluks kisline rad pojavlja ponoči?
Tisti, ki imajo takšne ali drugačne težave z želodcem, predvsem pa trpijo za refluksom kisline, kmalu ugotovijo, da se lahko simptomi poslabšajo pred spanjem oz. ležanjem. V prvi vrsti se bolnikom svetuje, da se hrana ne uživa tik pred spanjem.

5 ključnih elementov zdravja
Zdravje je temelj srečnega in polnega življenja, a pogosto pozabljamo, da ga ne določa le ena stvar, temveč preplet različnih dejavnikov. Če želite izboljšati svoje počutje in kakovost življenja, se osredotočite na pet ključnih elementov zdravja: kakovostno prehrano, gibanje, spanje, dobre odnose in duševno zdravje. Ti stebri skupaj tvorijo osnovo za dolgoročno zdravje in dobro počutje.

8 razlogov za bolečine v spodnjem delu trebuha
Bolečina v spodnjem delu trebuha, natančneje pod popkom, se pojavlja zaradi številnih vzrokov.

Odhod na stranišče 'za vsak slučaj' JE slaba ideja
Si tudi ti ena izmed tistih, ki skočijo, še preden se kam odpravijo, za vsak slučaj še enkrat, ali celo dvakrat na stranišče? Zagotovo to razume vsaka ženska, moramo pa ti povedati, da takšno ravnanje vseeno ni dobro za tvoj mehur. Poglejmo si, zakaj.

Kako alkohol vpliva na vas, če imate visok krvni tlak?
Prekomerno uživanje alkohola lahko še dodatno poveča tveganje za visok krvni tlak.

7 znakov, da morda beljakovin ne prebavljate 'pravilno'
Krhki nohti in lasje? Se počutite zabuhlo in napihnjeno? Naturopatinja Leyla Moudden razkriva sedem znakov, da morda beljakovin ne prebavljate pravilno.

Bo Generacija X imela večjo stopnjo raka kot njihovi starši?
Nedavna študija kaže, da bi se lahko generacija X soočila z večjo stopnjo nekaterih vrst raka v primerjavi s starši. Raziskava je bila objavljena junija letos v reviji JAMA Network Open. Raziskovalci so uporabili statistične modele za napovedovanje pojavnosti raka pri ljudeh, rojenih med letoma 1965 in 1980, ko se ti približujejo 60. letu.

12 simptomov nepravilnega delovanja ščitnice
Ščitnica je majhna žleza na vratu, ki v premeru meri približno 5 cm in leži pod kožo. Je iz dveh režnjev, ki ju povezuje srednji del, tako da po obliki spominja na črko H. Navzven je ni mogoče videti, lahko pa jo otipamo z rokami. O njej pogosto ne vemo dovolj. Kakšna je njena funkcija? Zakaj se pojavijo težave in kako prepoznati simptome?

6 nasvetov, kako lepo končati razmerje
Vsi vemo, da je to ena najtežjih stvari, a tudi to je del življenja. Kako lahko razmerje končamo na dostojanstven in kulturen način?

Redka dedna bolezen, ki povzroča kopičenje bakra v jetrih
Ste že slišali za Wilsonovo bolezen? Je redka dedna bolezen, ki povzroča kopičenje bakra v jetrih, možganih in drugih vitalnih organih. Poglejmo si, kaj to sploh pomeni.

Lahko preprečimo srčni infarkt?
Četudi nenehno poudarjamo, kako pomembna je preventiva, ji še vedno ne namenjamo dovolj pozornosti. Zdrav življenjski slog, ki vključuje razmeroma zdravo prehrano, gibanje in aktivno življenje, ter skrb za dobro duševno zdravje so izjemnega pomena. Vprašanje, ali lahko preprečimo srčni infarkt, pa ima odgovor ...