topli

S kostanjem nad krčne žile
Kostanj je znan predvsem po tem, da učinkovito pomaga pri zdravljenju krčnih žil in lajša bolečine. Vseboval pa naj bi tudi posebno snov, ki pozitivno vpliva na zdravje ožilja in zdravi krčne žile.

VIDEO: Z Alenko Mirt Iskra čez mavrico
Kolegica Alenka Mirt Iskra, urednica televizijske Vizite, nas bo tokrat razveselila s svojo knjigo kolumn. Zadnji dve leti je v časopisu Posavski obzornik z bralci delila svoja razmišljanja, občutja, doživetja, pa tudi radosti in strahove. Kolumne so njeni bralci iz Posavja vzeli za svoje, zdaj pa jih bo delila z vsemi, ki si želijo z njo čez mavrico. "Da bi šla čez in spet nazaj. Do konca."

Agrumi - vitamini z rakotvornimi pesticidi
Pomaranče, limone in grenivke so priljubljeno sadje, ki ga Slovenci radi kupujemo vse leto. Vendar pa ti predvsem v lupini vsebujejo veliko rakotvornih pesticidov. Vsaj del pesticidov se da odstraniti na dokaj preprost način.

Kako preprečimo poškodbe pri športu in rekreaciji?
Topli sončni dnevi kar vabijo, da se začnemo gibati na prostem. Začenja se sezona teka, kolesarstva, nordijske hoje, planinarjenja ... Ne pozabite pa, da vsaka aktivnost zahteva previdnost in primerno pripravo. Kako preprečimo poškodbe, smo vprašali travmatologa.

Kako omilimo bolečino pri poškodbah?
Topli spomladanski dnevi v ljudeh zbudijo željo po gibanju, hkrati pa se poveča tudi število poškodb. Ljudje si namreč prevečkrat zadajo pretežko nalogo, na katero fizično še niso pripravljeni. Pogosto pa je vzrok za poškodbe tudi premalo ogreto telo. Poškodbe niso nedolžne, saj lahko pustijo trajne posledice.

Sladke in okusne fige
Fige lahko uživate surove, suhe, v sladici, veljajo pa tudi za priljubljeno gurmansko jed. Iz njih tako lahko pripravite posebno hladno omako s pršutom, se posladkate s figovimi kroglicami ali pa naredite marmelado iz fig.

Vadba v vodi za nosečnice
S fizioterapevtko Andreo Basković Juričan smo se pogovarjali o prednostih vodne vadbe in o tem, na kaj morajo biti pozorne nosečnice, ko se odpravijo v bazen ali v morje.

Bi imeli bučo na penisu?
Koteke so posušene buče, ki še danes služijo kot zaščita penisa nekaterim domačinom v Indoneziji. Uporabljajo jih v obredne namene, pa tudi v vsakdanjem življenju.

Prihaja poletje! Pazite se glivic!
Topli pomladni in vroči poletni dnevi, ki se nam bližajo, so kot nalašč primerni za razvoj glivic. Tako smo jim v tem obdobju še posebej izpostavljeni, predvsem na skupnih kopališčih, telovadnicah, zdraviliščih in v hotelih. Kako se pred njimi zavarujemo in kako jih zdravimo, smo povprašali dermatologinjo dr. Metko Adamič.

Piknik malce drugače
Topli spomladanski dnevi so kot nalašč, da se odpovemo kuhinjskim loncem in si privoščimo piknik v naravi. Da pa vas ob koncu dneva ne bo tiščalo v trebuhu, si privoščite še kakšno družabno igro, kot denimo partijo badmintona ali pa se zapodite za žogo. Ponujamo vam nekaj opozoril za bolj 'zdrav' piknik.

VIDEO: Kako se zavarujete pred klopnim meningitisom?
Topli dnevi so na plan zvabili sprehajalce, pa tudi klope, ki vas lahko okužijo s klopnim meningitisom. Virusno vnetje osrednjega živčevja lahko pusti resne zdravstvene posledice, tudi paralizo. Pred njim se lahko zavarujete s cepljenjem in primerno zaščitno obleko ter repelenti, svetuje infektolog dr. Branko Šibanc.

Ni vsaka utrujenost spomladanska utrujenost!
Spomladi se ljudje pogosto pritožujejo, da so utrujeni. Vendar ne gre vedno le za spomladansko utrujenost. Pozorni bodite, kadar utrujenost traja dlje kot en mesec. Takrat lahko govorimo o kronični utrujenosti ali pa o podobni bolezni – fibromialgiji.

Premalo spanja lahko povzroči raka
Ameriška raziskava med 6 tisoč ženskami je pokazala, da pomanjkanje spanca povzroča veliko tveganje za razvoj obolenj z rakom. Ženske, ki spijo manj kot 7 ur na noč, imajo kar dvakrat večjo možnost, da zbolijo za rakom.

Ne pozabite na stopala!
V zimskem času pogosto zanemarjamo stopala. Predvsem topla zima ustvarja dobre pogoje za razvoj glivičnih infekcij.