tudi

Premalo spanja lahko povzroči raka
Ameriška raziskava med 6 tisoč ženskami je pokazala, da pomanjkanje spanca povzroča veliko tveganje za razvoj obolenj z rakom. Ženske, ki spijo manj kot 7 ur na noč, imajo kar dvakrat večjo možnost, da zbolijo za rakom.

Spomladanska nega kože
Posebno nego spomladi zahteva tudi koža. Mrzel in suh zimski zrak jo izsušita, poleg tega pa jo je treba počasi pripraviti na sonce.

Sadež, ki odžene zdravnika stran
Znanstveniki so ugotovili, da jabolka vsebujejo snovi, ki zmanjšujejo rast rakavih celic, zmanjšajo možnost srčnega infarkta ter pomagajo ohranjati zdrave zobe in kosti.

Nezdravi prigrizki
S kozarcem kole zaužijemo ogromno sladkorja, saj so sladke gazirane pijače narejene tako, da spodbujajo žejo. Enako je tudi s sladkarijami. Po koščku čokolade si boste zagotovo želeli vsaj še enega.

Shizofrenija
Shizofrenija je duševna bolezen, ki zbuja niz zablod in predsodkov, občutek nelagodja in strahu.

Mleko le v zmernih količinah!
Mleko sodi med osnovna živila in je pomemben vir kalcija, vitaminov in nekaterih drugih življenjsko pomembnih snovi.

Kapsulna endoskopija
Kronične vnetne črevesne bolezni najlažje diagnosticirajo s pomočjo kapsulne endoskopije.

Kontracepcija za zrele ženske
Ženske se lahko, poleg kontracepcijskih tablet, odločijo tudi za kontracepcijsko sredstvo, ki zaščito nudi kar pet let.

Shranjevanje izvornih celic
Starši se tudi pri nas lahko odločijo, da otroku takoj po porodu odvzamejo popkovno kri, ki vsebuje velike rezerve izvornih celic.

Aparat za diagnosticiranje bolezni mrežnice
Aparat s pomočjo laserskega žarka prikaže odboje od različnih slojev mrežnice. Z njim lahko strokovnjaki opazujejo spremembe na očesni mrežnici.

Multipla skleroza
Multipla skleroza je bolezen osrednjega živčevja, ki prizadene hrbtenjačo in možgane. Zbolijo mlajši ljudje med dvajsetim in štiridesetim letom starosti, med njimi je več žensk. Bolezen še vedno velja za neozdravljivo.

Zdravljenje Chronove bolezni
Gre za kronično bolezen črevesja, ki pri bolnikih povzroča neprestane driske in bruhanja. Najtežjim bolnikom so zdaj na voljo tudi biološka zdravila, ki kot pravijo bolniki, delajo čudeže.

Lasersko pomlajevanje kože
Zanki staranja so odvisni predvsem od dedne zasnove in načina življenja. S pravilno prehrano, izogibanju stresu, kajenju, alkoholu in predvsem soncu jih lahko omilimo sami. Sicer pa tudi dermatologi poznajo načine kako lahko pomladimo kožo.

Plešavost
Raziskava, ki so jo naredili v Franciji je pokazala, da je polovica vseh moških pri petdesetih letih plešastih. Izpadanje las pa ni le težava moških ampak tudi žensk, ki najpogosteje izgubljajo lase ob hormonskih spremembah, kot je menopavza.

Zdravljenje obolenja roženice
Očesna roženica se lahko postopno začne tanjšati nato pa se nepravilno izboči. Bolnik lahko zaradi tega tudi oslepi.

Umetno srce
V Kliničnem centru za zdravljenje srčnih obolenj uporabljajo tudi metodo zdravljenja z umetnim srcem.

Ne pozabite na stopala!
V zimskem času pogosto zanemarjamo stopala. Predvsem topla zima ustvarja dobre pogoje za razvoj glivičnih infekcij.

Kako se izognemo čakalnim vrstam za zdravstveno oskrbo?
Vsi bi želeli čim hitreje in čim ceneje do zdravniške oskrbe. Raziskali smo, kakšne možnosti poleg uporabe zasebnega in/ali javnega zdravstvenega sistema so bolniku še na voljo.

Nesreče na smučiščih izenačene z ostalimi vrstami nesreč
Za enkrat sta oskrba poškodb na smučišču in prevoz do najbližje ustrezne zdravstvene pomoči v Sloveniji še vedno brezplačna.

Pravočasno zdravstveno zavarujte novorojenčka
Po rojstvu otroka imate šestdeset dni časa, da ga zdravstveno zavarujete.

Bolnikove pravice
Bolniki imajo nedvomno pravico do dobre zdravstvene oskrbe, prav pa je, da poznajo svoje pravice, načine, kako jih lahko uresničijo, pa tudi, kaj storiti, če so kršene.

Pravilna uporaba zdravil
Vsako zdravilo predstavlja potencialno nevarnost, zato sta prvi korak k varnemu in učinkovitemu zdravljenju dovolj velika osveščenost in znanje, še preden zdravilo prvič vzamemo.

Postanite darovalec krvi!
Z enkratnim darovanjem krvi lahko rešite več življenj hkrati. V Sloveniji namreč vsakih pet minut nekdo potrebuje kri.

Pravica do izbire osebnega zdravnika
Vse zavarovane osebe imajo pravico, da si izberejo osebnega zdravnika, in sicer si lahko izberejo osebnega zdravnika splošne medicine, osebnega zobozdravnika, ženske pa tudi osebnega ginekologa.

Čakalne dobe
Nujne zdravstvene storitve za zavarovano osebo morajo izvajalci opraviti takoj oziroma v najkrajšem možnem času. Čakalne dobe za zdravstvene storitve lahko preverite tudi na spletni strani ministrstva za zdravje in ZZZS.

Darovanje spolnih celic
Kadar tudi s pomočjo zdravljenja ne pride do zanositve po naravni poti, se pari lahko odločijo za oploditev z biomedicinsko pomočjo.

Prof. dr. Miha Debevec, dr. med.
Onkolog, ki opravlja diagnostične postopke za odkrivanje rakavih obolenj, usmerja bolnike v nadaljnje preiskave in jim svetuje najprimernejše metode zdravljenja.

Zobni absces
Kopičenje gnoja v korenini zoba in njegovi okolici imenujemo zobni absces.

Zlatenica
Zlatenica se razvije zaradi zvišane ravni bilirubina, pigmenta, ki nastane ob razgradnji rdečih krvničk. Zlatenica povzroči rumeno obarvanje kože in očesnih veznic.

Zatrdela rama
Zatrdela rama je posledica adhezivnega vnetja ovojnice ramenskega sklepa.