učenja

Njegovi možgani niso imeli dovolj prostora za rast
Saul je dveletni fantek, ki se je rodil z izredno redko deformacijo: nekateri šivi v njegovi lobanji so se namreč prezgodaj zaprli, zato so mu morali med štiriurnim posegom preoblikovati in zamenjati dele kosti, da bodo malčkovi možgani lahko normalno rastli in se razvijali.

Kako dobro poznate svoje možgane?
Možgani so še vedno najbolj neraziskan in kompleksen del našega telesa, zato strokovnjaki o njih vsak dan izvedo kaj novega. A marsikaj je kljub vsemu že razkrito. Več o tem nam je ob tednu možganov, ki se je začel pri nas in po svetu, povedala pediatrinja Tina Bregan.

Ne, to ni photoshop!
Ukrajinska manekenka je močno razburkala javnost, ko je objavila svoje posnetke, v katerih pripoveduje in kaže, kako je dosegla videz barbike. Nekateri so ostali brez besed, drugi pa so imeli nad videnim povedati veliko ...

Ste res že pripravljeni na novo razmerje?
Če ste trenutno samski, to še ne pomeni, da je za vas najboljše, da si čim prej najdete novega partnerja. Preverite, kdaj je bolj priporočljivo vsaj malo počakati.

Ali obstaja ljubezen na prvi pogled?
Ste tudi vi med tistimi, ki verjamejo v ljubezen na prvi pogled? Strokovnjaki so tokrat dobro preučili možne situacije in ugotavljali, ali ta resnično obstaja ali pa je le romantična izmišljotina.

Sladkor poneumlja!
Sladkor ne povzroča le odvisnosti in odvečnih kilogramov, strokovnjaki namreč pravijo, da tudi poneumlja. K sreči pa obstajajo načini, kako ta učinek sladkorja preprečiti.

Spet si želi takšno telo!
Z močjo lastne volje je izgubila pol svoje teže – vendar se sedaj v novi koži sploh ne počuti dobro. Se bo uspela navaditi na nov videz in uživati v veliko bolj zdravem telesu?

Zakaj jokamo, kolcamo, zardevamo?
Povprečna oseba 25 let svojega življenja spi, kolcne pa okoli 1243-krat. Ti pojavi so tako pogosti, da ni slabo vedeti, zakaj se sploh dogajajo.

Darja Nagode, hipoterapevtka in terapevtka razvojno-nevrološke obravnave
Darja Nagode je nevrofizioterapevtka, ki izvaja individualno razvojno-nevrološko obravnavo otroka (učenje pravilnih vzorcev gibanja) ter individualno učenje njegovih staršev za pravilno negovanje in sodelovanje z njim.

'Downov sindrom naju nikoli ni motil!'
Bliža se dobrodelni tek čez vso Slovenijo, s katerim bo več kot 80 zaposlenih s podjetja PRO PLUS na pobudo ekipe Sveta pomagalo zbirati sredstva za odprtje prvega celostnega centra za otroke z Downovim sindromom. Njegovo ustanovitev je navdihnil šestletni Val, ki se je rodil s to kromosomsko okvaro.

Obiščite otroški festival Luna gre na morje
11. septembra se bo v Kopru odvijal brezplačni otroški festival Luna gre na morje. Mesto se bo prelevilo v pravo otroško pravljično deželo, v kateri bodo otroci uživali, se igrali, spoznavali nove prijatelje in se skupaj s starši naučili veliko novih in zanimivih reči.

Nevarnosti, ki grozijo v študentskih domovih
Študentska leta so nedvomno najlepša leta v življenju. Vendar lahko nekatere zdravstvene nevarnosti, ki grozijo v študentskih domovih, še kako zagrenijo študentsko idilo. Kako prepoznati nevarnosti in se pred nimi zaščititi?

Metoda Feldenkreis – drugačen pristop k razvojnim motnjam otrok
Ta konec tedna je v Ljubljani potekala delavnica, ki je predstavila drugačen pristop k motnjam v razvoju otrok. Namenjena je bila razvojnim pediatrom, fizioterapevtom in ostalim, ki delajo na področju razvojnega zaostanka otrok, ter staršem otrok z različnimi razvojnimi zaostanki.

V petih korakih do samozavesti
Nizka samopodoba vpliva prav na vsa področja našega življenja od razmerij, službe do zdravja. Četudi se z njo soočate že vse življenje, pa obstajajo načini, s katerimi si lahko dvignete svojo samozavest.

Pomanjkanje spanja lahko resno načne zdravje!
Tako za nemoten razvoj otrok kot za nemoteno delovanje v odrasli dobi je ključnega pomena dovolj kakovostnega spanja. Moten spanec lahko namreč povzroči številne zdravstvene težave – od nihanj razpoloženja, težav s spominom in koncentracijo do oslabljene imunosti ter diabetesa.

VIDEO: Pomagajte otroku, da premaga težave z učenjem
Če ima otrok slabe ocene, še ne pomeni, da je len in mu je vseeno za šolo. Morda se preprosto ne zna ali ne more učiti. Kaj vse so lahko vzroki za težave z učenjem in kako otroku pomagati, smo povprašali psihologinjo Matejo Hudoklin.

Pijača za lajšanje stresa
Ko po napornem in stresnem dnevu končno pridete domov, nikar ne planite na sladkarije, čips, kozarček rujnega ali česa drugega ne ravno najbolj zdravega. Stres in skrbi lahko preženete tudi z okusnimi in hkrati zdravimi napitki.

Artritis ščiti pred Alzheimerjevo boleznijo?
Trpite za revmatoidnim artritisom? Kakor trdijo ameriški znanstveniki, to pomeni, da ne boste zboleli za Alzheimerjevo boleznijo. Preverite, zakaj.

Kako se soočiti s šolskim neuspehom otroka?
Bliža se konec šolskega leta in prav vsi starši zagotovo ne bodo zadovoljni s končnimi rezultati svojih otrok. Kako v tem primeru ravnati in s kakšnimi nagradami nagraditi otrokov uspeh, smo se pogovarjali s psihologinjo mag. Matejo Hudoklin.

Okulist ugotovil, da bi lahko umrla!
16-letnica je trpela zaradi hudih glavobolov. Zdravnik je njene težave pripisal stresu zaradi učenja, obisk pri okulistu pa je razkril, da se ji je na možganih razvila nevarna, lahko tudi smrtonosna bolezen.

Brez študijskih skrbi v poletne dni!
Pomlad je čas, ko večina mladih razmišlja le še o zabavi, in le redki se ob vsem tem zmorejo usesti za knjige in pripraviti na izpite. O tem, kako se najbolje zbrati, pripraviti na učenje in brez skrbi zakorakati v poletje, smo se pogovarjali s psihologinjo dr. Andrejo Pšeničny.

Prof. Karmen Pograjec Rus, defektologinja
Defektologinja, ki dela z otroki s posebnimi potrebami in njihovimi starši.

Vas zanima, kako prebrati knjigo v 15 minutah
Marsikdo se znajde v položaju, ko je obdan s kupi neprebranega gradiva, ki se iz dneva v dan veča. Postane lahko zelo neprijetno, če morate neko snov predelati le zato, ker to od vas zahtevajo v službi ali šoli.

Šamana, zdravilca in svečenika
Jelka in Drago Zorman sta velika mojstra reikija, posebna zdravilca in šamana. Nista jima tuji psihokineza, regresija, hipnoza, eksorcizem, hoja po žerjavici, kristali in najrazličnejše preobrazbe telesa in duha.

Napadi panike ne pomenijo konec sveta
Vsak deseti človek trpi zaradi napadov panike, ki lahko povsem prevzamejo vajeti nad vašim življenjem. Pridejo nepričakovano, občutek panike pa je tako močan, da mnogi mislijo, da bodo umrli.

Vstop v menopavzo povzroča slabši spomin!
Med prve znake menopavze sodijo tudi težave s spominom in učenjem. Kljub temu pa naj vas to ne prestraši, saj je stanje le začasno.

Učinkovita pomoč pri pojemanju spomina in koncentracije
Vsakemu se občasno zgodi, da se ne more spomniti datuma prijateljevega rojstnega dne, kakšne telefonske številke ali pa, da se kdaj ne more zbrati. Huje pa je, ko te težave postanejo vsakodnevne.

Kako 'preživeti' osebni poraz?
Šolsko leto se izteka, in prav to obdobje je eno najbolj stresnih predvsem za študente in dijake. Ne le, da imajo ogromno dela z oddajanjem še zadnjih izdelkov, izpiti in kontrolnimi nalogami, številni v tem obdobju doživijo tudi osebni poraz, če si na primer prislužijo popravni izpit.

Rdeče spodbujevalke spolne sle
Osvežilne jagode s svojo živo rdečo barvo in mamljivim okusom kar vabijo, da ugriznete vanje. Ne glede na to, koliko jih boste pojedli, boste z njimi zaužili zelo malo kalorij in hkrati v organizem vnesli veliko vitaminov. A kljub vsemu ne smete pretiravati!

Niti dve osebi na svetu nimata enakih možganov
Možgani so najbolj zapleten del živčnega sistema, ki sprejema informacije iz zunanjega okolja, notranjosti telesa in usmerja odzive nanje.