ukc ljubljana

Na smučišče pojdite ogreti
Alpsko smučanje in deskanje na snegu sta med Slovenci priljubljena zimska športa. Vedno boljša oprema, višje hitrosti in neprevidnost smučarjev ter deskarjev na žalost pripelje do poškodb. Kako se jim izognemo?

V ljubljanskem Kliničnem centru omejili obiske
Če se kdo od vaših bližnjih zdravi v ljubljanskem Kliničnem centru, ga boste od danes naprej lahko obiskali le za dve uri, poleg tega lahko k bolniku pride le ena zdrava odrasla oseba.

V UKC Ljubljana dobili nov monitor za pomoč najtežje bolnim otrokom
Na kliničnem oddelku za otroško kirurgijo in intenzivno terapijo kirurške klinike UKCL so danes v uporabo predali monitor LIDCO RAPID, s katerim bodo lahko pomagali najtežje bolnim otrokom.

VIDEO: Bodo imeli otroci prednost pri MRI?
Vse več je otrok, ki nujno potrebujejo slikanje z magnetno resonanco. Čakalne vrste za tovrstno preiskavo so zelo dolge. Minister za zdravje Dorjan Marušič je zato kliničnemu centru predlagal, naj imajo otroci pri slikanju z magnetom prednost.

Novo zdravljenje aortne stenoze
Aortna stenoza ali zožitev aortne zaklopke je najbolj pogosta bolezen srčnih zaklopk v zahodnem svetu, ki je brez zdravljenja usodna. Brez kirurške zamenjave zaklopke bolnik v povprečju namreč ne preživi več kot štiri leta. Težava pa se pojavi pri starejših ljudeh, saj je zanje klasična operacija lahko preveč tvegana.

V UKC LJ letos opravili že 100 rekonstrukcij dojke
Rekonstrukcija dojke s prostim prenosom tkiva iz katerega drugega dela telesa je ena najzahtevnejših operacij, pri kateri sodeluje veliko zdravstvenega osebja. In takšnih rekonstrukcij so letos v ljubljanskem kliničnem centru opravili že 100, na kar so zelo ponosi.

Visok krvni tlak pesti 60 odstotkov odraslih!
Visok krvni tlak povečuje tveganje za nastanek srčno-žilnih, možgansko-žilnih in ledvičnih bolezni in je eden glavnih povzročiteljev smrti. Kdaj je krvni tlak previsok in kako ga znižati?

Otroci s cistično fibrozo bi morali živeti dlje!
Univerzitetni klinični center Ljubljana je v sodelovanju z Oddelkom za pljučne bolezni Pediatrične klinike Ljubljana in Društvom za cistično fibrozo Slovenije organiziral skupno akcijo na poti k enaki dostopnosti do ustrezne oskrbe bolnikov s cistično fibrozo v Evropi pod geslom: Otroci in mladostniki s CF bi morali živeti bolje in dlje povsod po Evropi!

Ob odkritju diabetesa ukrepajte takoj!
Pri sladkorni bolezni je pomembno, da bolniki čim bolje poznajo bolezen in jo znajo nadzorovati. V Sloveniji imajo na voljo kar nekaj institucij, na katere se lahko obrnejo, poleg tega pa jim je na razpolago tudi DIA-FON, svetovalni telefon za vse diabetike.

V UKCL prvi uporabili robota za posege na femoralnem žilju
V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana so prvič na svetu uporabili žilnega robota za posege na femoralnem žilju. Posege so opravili na 20 žilah pri več pacientih, vsi posegi pa so bili uspešni.

Nova dnevna hematološka bolnišnica
Na Kliničnem oddelku za hematologijo Interne klinike UKC Ljubljana so dopoldne slovesno odprli obnovljene prostore dnevne bolnišnice.

UKC LJ odsvetuje novo zdravljenje multiple skleroze
Potem ko smo poročali o najnovejšem zdravljenju multiplo skleroze s širjenjem ven, pa so danes na nevrološki kliniki UKC Ljubljana odsvetovali tovrstno zdravljenje, saj to področje še ni dovolj raziskano.

Naučite se pravilno uporabljati antibiotike!
V Sloveniji zdravniki za zdravljenje akutnih bolezni najpogosteje predpisujejo antibiotike. Ker sebi in ostalim ljudem z nepravilnim jemanjem antibiotikov naredimo več škode kakor koristi, je dobro vedeti, kako in kdaj jih pravilno jemati.

Vse več revmatikov, premalo revmatologov
Oseb z revmatičnimi obolenji je v Sloveniji iz leta v leto več, število strokovnjakov pa bolj ali manj ostaja skozi ves čas enako. Kako prepoznati revmatično obolenje in kakšno je stanje na področju zdravljenja v Sloveniji?

Se lahko z infuzijo okužimo tudi pri nas?
Na pediatričnem oddelku univerzitetne bolnišnice v nemškem mestu Mainz so minule dni umrli trije dojenčki, več jih je v kritičnem stanju zaradi infuzije, domnevno okužene z bakterijo iz črevesja. V UKC Ljubljana pojasnjujejo, da je oddelek, ki pripravlja parenteralne pripravke, pod največjim nadzorom, a možnost težav vedno obstaja.

Darovanje popokovnične krvi rešuje življenja
Darovanje popkovnične krvi lahko rešuje življenja, a ljudje se tega še vedno premalo zavedajo in tudi mnogi starši, ki se pred porodom odločijo za to možnost, to storijo iz morebitne bodoče osebne koristi, ne iz altruizma.

V UKCL prvič sočasno presadili srce in ledvico!
Kombinirana presaditev srca in ledvic je izjemno redek in zahteven poseg, zato jih letno v svetu opravijo samo od 12 do 15. V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana so letos tovrstno operacijo izvedli prvič.

Petim bolnikom v enem dnevu presadili ledvice
V Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana so konec prejšnjega tedna v le 17 urah opravili presaditev ledvice pri kar petih bolnikih, ki so se sicer zdravili z dializo.

Greste na svetovno prvenstvo v nogometu? Zaščitite se pred hepatitisom!
Na Infekcijski kliniki UKC Ljubljana vse tiste, ki načrtujejo obisk svetovnega prvenstva v nogometu v Južni Afriki, opozarjajo na preventivo pred okužbo s hepatitisom.

Bolniki in stroka za ustanovitev sklada za zdravljenje redkih bolezni
V Evropi poznajo več kot 4500 različnih redkih bolezni. Gre večinoma za dedne bolezni, v Sloveniji na primer za posamezno boleznijo oboleva po nekaj bolnikov.

Novo upanje za srčne bolnike
V UKC Ljubljana so prvič pri nas kardiološkemu bolniku uspešno vstavili dolgotrajni znotrajtelesni podporni sistem srca.

Število okuženih z virusom HIV pri nas narašča
V Sloveniji število okuženih z virusom HIV narašča. Letos je bilo namreč do konca leta 2009 prijavljenih 29 novih HIV okužb. Zato sta še kako pomembna osveščanje in preventiva.

Brezplačno se testirajte za hepatitis C
Ker je zgodnje odkrivanje hepatitisa C izjemno pomembno, je Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja organizirala brezplačna in anonimna testiranja za okužbe z virusom hepatitisa C.

Dr. Dragoslav Domanović, dr. med.
Transfuziolog, ki se ukvarja z zbiranjem, obdelavo in shranjevanjem krvotvornih izvornih celic iz kostnega mozga, periferne venske krvi in popkovnice ter zdravljenjem s celicami in tkivi.

VIDEO: Liposukcija – kirurška odstranitev odvečne maščobe
Liposukcija ni odvisna od starosti, veliko boljše rezultate pa kirurgi vseeno dosežejo pri mladih osebah, saj imajo bolj elastično kožo. Ta se novim oblinam lažje prilagodi in tudi hitreje zaceli. Liposukcija pa ni brez nevarnosti.

Prof. dr. Bojana Beović, dr. med.
Infektologinja, ki dela kot svetovalka za področje protimikrobnih zdravil in sodeluje pri oblikovanju strokovne doktrine na področju antibiotikov.

Brezplačno anonimno testiranje hepatitisa
19. maja obeležujemo svetovni dan hepatitisa oz. bolezni jeter, ki jih povzročajo virusi hepatitisa A, B, C, D in E. Hepatitis predstavlja pomemben javnozdravstveni problem, saj je po svetu samo s tipom B in C okuženih 550 milijonov ljudi.