Vizita.si

umrljivost

Življenjske zgodbe 02. 04. 2025 03.41

Za 'zabavo' se je naročila na magnetno resonanco. Odkrili so ji življenjsko nevarno stanje

Magnetna resonanca iz zabave? Vsekakor ni bila zabavna v primeru te gospe.

Zdravje 13. 03. 2025 04.00

Marija Lucija Antolič: Kronične bolezni so postale epidemija'

Večina bolezni, ki skrajšujejo življenje in zmanjšujejo njegovo kakovost, se ne pojavi nenadoma, temveč se razvijajo desetletja v ozadju, ne da bi jih pravočasno opazili. Srčno-žilne bolezni, presnovne motnje, rak in demenca so pogosto posledica dolgoročnih življenjskih navad, na katere bi lahko vplivali že veliko prej. Kljub številnim znanstvenim dokazom o pomenu preventive še vedno čakamo na prvi alarm, preden se odločimo za spremembe. Zakaj je preventiva tako pogosto spregledana in kako lahko spremenimo ta miselni vzorec? Pogovarjala sem se z Marijo Lucijo Antolič, dr. med., spec. medicine dela, prometa in športa, ki v in pri svojem delu glavni poudarek daje dolgoživosti in preventivi, ki je ključnega pomena.

Prehrana 09. 03. 2025 04.02

5 ultra predelanih živil, ki so morda celo zdrava

Ultra procesirana oziroma predelana hrana je resna nevarnost za naše zdravje. Ampak, ali je vedno tako oziroma velja to za vsako živilo?

Novice 03. 03. 2025 13.59

V pripravi presejalna programa Luka in Peter

Po uspešnih presejalnih programih Zora, Dora in Svit slovenski strokovnjaki pod okriljem Onkološkega inštituta snujejo še dva programa. S programom Luka bodo iskali in zdravili zgodnje oblike pljučnega raka, s programom Peter pa raka prostate. Raziskavi, ki bosta podlaga za vzpostavitev programov, bodo po načrtih zaključili do konca leta 2026.

Novice 29. 11. 2024 03.00

V celjski bolnišnici novembra opravili osem operacij na odprtem srcu

V celjski bolnišnici so od vzpostavitve novega oddelka za kardiokirurgijo, ki je delo pričel 13. novembra, opravili osem operacij na odprtem srcu, sta danes na novinarski konferenci povedala direktor celjske bolnišnice Dragan Kovačić in v. d. predstojnika oddelka Tomaž Klokočovnik. Prihodnji teden naj bi operirali še štiri do pet bolnikov.

Srčno žilne bolezni 19. 11. 2024 04.40

S tem si najbolj uničujemo srce

Študija, ki je bila leta 2015 objavljena v znanstveni reviji JAMA, ugotavlja, da osem od desetih ljudi ne zna prepoznati znake težav s srcem. Miokardni infarkt, ki je bolj poznan kot srčna kap ali srčni napad, je ena izmed treh oblik akutnega koronarnega sindroma in je najpogostejši vzrok smrti v razvitih državah. A kot že omenjeno, simptomi so lahko zelo prikriti. Tako zelo, da jih ljudje pogosto spregledamo.

Rakave bolezni 04. 10. 2024 04.44

Ne pozabite na mesečno samopregledovanje dojk

Obeležujemo 'rožnati oktober', svetovni mesec osveščanja o raku dojke. Slednja je najpogostejša oblika raka pri ženskah, maligna bolezen, pri kateri se celice dojk začnejo nenadzorovano razmnoževati in širiti. Ta mesec govorimo o pomembnosti preventive, rednega pregledovanja dojk, resnično pomembno pa je, da omenimo najpomembnejše: dojke je treba pregledovati ta mesec in vse mesece, ki sledijo. Redno in vestno.

Zdravje 20. 09. 2024 04.09

Nobena mera alkohola ni koristna za naše zdravje

Radi verjamemo, da zmerno pitje alkohola prinaša koristi za naše zdravje. Pa je temu res tako? Kot razkrivajo v novi študiji, zmerno pitje alkohola naj ne bi imelo koristi za naše zdravje.

Prehrana 06. 07. 2024 04.45

Imajo ljubitelji kave manjše tveganje za smrt?

Bi lahko bila to dobra novica za ljubitelje kave?

Prehrana 24. 04. 2024 04.56

Vse, kar morate vedeti o mediteranski dieti

Mediteranska dieta je prehranski načrt, ki izvira s Sredozemskega območja in se že dolgo ponaša s svojimi zdravstvenimi koristmi.

Rakave bolezni 04. 04. 2024 04.20

Zakaj se zdi, da je med mladimi porast bolezni?

Potem ko je komaj 42-letna Kate sporočila, da se zdravi zaradi raka, so na dailymail razglabljali o tem, zakaj se zdi, da je vedno več bolezni, tudi in predvsem rakavih, med mladimi, celo zelo mladimi ljudmi.

Preventiva 10. 03. 2024 04.03

Starejši odrasli, ki manj spijo, imajo večjo verjetnost, da bodo zboleli za več kroničnimi boleznimi

Nove raziskave kažejo, kako pomembno je poskrbeti za kakovostno spanje.

Novice 29. 06. 2023 15.30

Sladilo v gaziranih pijačah potencialno rakotvorno

Svetovna zdravstvena organizacija je v novih smernicah opozorila na dodajanje sladil brez sladkorja. Umetno sladilo, uporabljeno v tisočih izdelkih, naj bi bilo označeno kot 'morebitno rakotvorno za ljudi'.

Rakave bolezni 03. 04. 2023 05.00

Ena krvna skupina naj bi bila bolj na udaru za ti dve vrsti raka

Bi bila lahko ena krvna skupina bolj na udaru za določeni vrsti raka?

Prebava 20. 03. 2023 15.02

Imate te simptome? Previdno!

Mesec marec je posvečen ozaveščanju o zgodnjem odkrivanju raka danke in debelega črevesa, ki je četrti najpogostejši vzrok smrti zaradi raka v Sloveniji. Zakaj nastane, še ni znano, a številne študije potrjujejo, da je bolezen najverjetneje posledica medsebojnega delovanja dednih dejavnikov in vplivov okolja. Na gensko predispozicijo ne moremo vplivati, z vpeljavo zdravih življenjskih navad pa lahko bistveno zmanjšamo tveganje za razvoj bolezni.

Prebava 08. 03. 2023 05.00

''Raka debelega črevesa in danke v zgodnji fazi razvoja sami ne moremo prepoznati''

Državni program presejanja in zgodnjega odkrivanja predrakavih sprememb ter raka na debelem črevesu in danki, Program Svit, je v Sloveniji prisoten že od leta 2009. Po podatkih Registra raka je pomembno doprinesel k znižanju števila novih primerov raka debelega črevesa in danke ter s tem k boljšemu zdravju prebivalcev Slovenije. Poglejmo si, zakaj so pomembni programi, kot je Svit, kakšni so simptomi raka debelega črevesa in danke ter kaj lahko naredimo za preventivo.

Starostne bolezni 26. 01. 2023 05.00

Nova študija bi lahko nakazovala na presenetljivo povezavo

Ugotovitve ponujajo razmislek o maščobah v naši prehrani. Slednje naj sploh ne bi bile tako slabe, kot radi prebiramo!

Rakave bolezni 29. 12. 2022 05.00

Tako lahko zmanjšate tveganje za raka debelega črevesa

Rak debelega črevesa, pravimo mu tudi kolorektalni rak, je ena najpogostejših malignih bolezni v razvitem svetu. Kaj lahko naredimo predvsem z vidika preventive?

Ginekologija in porodništvo 15. 12. 2022 05.00

Prepoznajte simptome pogosto usodnega raka

Pri vsaki bolezni je najpomembnejše pravočasno prepoznavanje simptomov, da je zdravljenje mogoče oziroma čim bolj uspešno.

Zdravje 30. 09. 2022 05.00

Posledice pretiranega sedenja niso nedolžne

V sodobnem času ure in ure preživimo za računalnikom, ne glede na to, ali ga uporabljamo za delo ali za sprostitev in zabavo. Toda pretirano sedenje in pomanjkanje telesne aktivnosti lahko močno vpliva na naše zdravje.

Novice 29. 09. 2022 11.55

Svetovni dan srca: Povišan holesterol je škodljiv za vsakogar

Bolezni srca in ožilja predstavljajo enega glavnih vzrokov smrti v svetu. Zvišan holesterol je, kot poudarjajo pri Združenju kardiologov Slovenije, škodljiv za vsakogar. Veliko lahko naredimo z zdravimi navadami in preventivo.

Prehrana 22. 04. 2022 05.00

Veganstvo in zdravje skozi prizmo znanosti

Vsake toliko časa lahko v medijih zasledimo dokumentarec, ki sporoča, da se moramo, če je naša vrednota zdravje, odpovedati praktično vsem izdelkom živalskega izvora. Vedno več je tudi osebnih zgodb in pričevanj slavnih osebnosti o koristih odpovedovanja živalskim proizvodom in popolnega prehoda k rastlinski oziroma veganski prehrani.

Naslovnica 15. 10. 2021 05.00

Za revmatoidnim artritisom lahko zboli vsak, tudi otroci

Revmatoidni artritis, ki lahko hudo prizadene sklepe in vodi celo v invalidnost, ni samo bolezen starejših. Ko se pojavijo prvi znaki, se je zato treba čim hitreje posvetovati s specialistom revmatologom, informacije pa iskati v znanosti in ne govoricah, zaradi katerih morda po nepotrebnem trpite, na kar opozarja tudi celoletna ozaveščevalna kampanja, ki poteka pod nazivom Vprašaj znanost-Vprašaj zdravnika.

Zdravje 19. 02. 2021 06.00

Oljčno olje na tešče – zdrava navada ali le mit?

Vsi smo že kdaj zasledili podatek – na internetu ali pa kje drugje – da ima pitje oljčnega olje na tešče pozitivne lastnosti. Toda ali je ta navada res učinkovita in smiselna?

Rakave bolezni 11. 09. 2020 08.05

Rakavo obolenje, ki je v Evropi v porastu med mladimi

Rak debelega črevesja je bolezen, ki je pogostejša pri ljudeh, starejših od 50 let, a zaradi vse bolj sedečega načina življenja in nezdrave prehrane postaja vse pogostejši tudi med mlajšimi. Simptome raka debelega črevesa lahko zamenjamo za simptome manj nevarnega obolenja – hemoroidov. Prav zato je pomembno, da ob vsaki krvavitvi iz črevesja obiščemo zdravnika.

Zdravje 25. 05. 2020 08.15

Dr. Marija Pfeifer: 'Brez hormonov ni življenja. In če so uravnovešeni, se bolje počutimo.'

Ko pomislimo na hormone, se največkrat spomnimo na estrogen, testosteron ali kortizol, toda v našem telesu jih je še več. “Čisto v vsakem delu našega telesa delujejo,” pove prof. dr. Marija Pfeifer. "Brez hormonov ni življenja. In če so uravnovešeni, se tudi mi bolje počutimo." Kako pa dosežemo, da so naši hormoni v ravnovesju?

Bolezni živčevja in možganov 08. 05. 2020 08.00

Kako najbolj preprosto in zanesljivo prepoznamo znake možganske kapi

Možganska kap je po celem svetu najpogostejša nevrološka bolezen. Samo v Sloveniji jo letno doživi več kot 4.000 ljudi. Smrtnost je visoka, izredno velika pa je tudi invalidnost, ki jo povzroča, saj mnogi utrpijo tudi hude posledice, kar njim in njihovim svojcem bistveno spremeni kakovost življenja. Evropski dan osveščanja o možganski kapi vsako leto obeležujemo na drugi torek v mesecu maju. Tokrat je to 12. maj.

Bolezni 17. 04. 2020 11.06

Stiskajoča bolečina v mečih? Preverite, kako toge so vaše žile

Se spopadate s stiskajočimi bolečinami v mišicah meč med hojo? Vse težje prehodite tudi kratko razdaljo? Potem se morda spopadate s periferno arterijsko boleznijo, ki največkrat prizadene arterije spodnjih udov in se najpogosteje pojavi pri sladkornih bolnikih. Preverite, kako si pomagati.

Zlata leta 08. 04. 2020 09.07

To bo pomagalo znižati holesterol

Naj najprej pojasnimo, da holesterol sam po sebi ni nič slabega. Imamo ga vsi ljudje in brez njega ne bi mogli živeti. Proizvajajo ga naša jetra in nekaj ga zaužijemo s hrano. A težava se pojavi, ko imamo naenkrat preveč tako imenovanega LDL holesterola. Ta pa lahko maši žile in ko ga je preveč, je treba ukrepati in to preprečiti.

Duševno zdravje 22. 01. 2020 07.48

Se tudi vam zdi življenje brezupno?

Depresija je najbolj razširjena duševna bolezen, okrog 20 odstotkov ljudi se srečuje z njo. V svetu je depresivnih 100 milijonov ljudi, zaradi gospodarske krize bo številka še narasla. Kako depresijo prepoznamo in kako si pomagati?

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 853