umrljivost

Veste, kako se zavarovati pred gripo
Iz UKC Ljubljana so sporočili, da je število bolnikov z okužbami dihal in gripo pretekli konec tedna strmo naraslo. Za enkrat imajo potrjenih že skoraj 800 primerov gripo, od tega 100 otrok. Preverite, kako se obvarovati pred gripo.

Alojz si je v prometni nesreči zlomil kolk. Poglejte, kako so mu pomagali
Med poškodovanimi, ki so prejšnji ledeni petek 13. v nepopisni gneči čakali na vrsto na ljubljanski urgenci - ko so prvič v zgodovini razglasili zeleni alarm, da so okrepili zdravstvene ekipe zaradi ogromnega števila poškodovancev - je bil tudi 93-letni Alojz Cerar. V prometni nesreči si je namreč zlomil kolk, zato se ni mogel več postaviti na noge.

Preverite, kako se obvarovati pred možgansko kapjo
Možganska kap je po vsem svetu najpogostejša nevrološka bolezen. Samo v Sloveniji jo letno doživi več kot 4.000 ljudi. Smrtnost je visoka, izredno velika pa je tudi invalidnost, ki jo povzroča, saj mnogi utrpijo tudi hude posledice, kar njim in njihovim svojcem bistveno spremeni kakovost življenja, opozarjajo v Društvu za zdravje srca in ožilja.

Kar dve tretjini Slovencev ima povišan holesterol. Ste med njimi?
Kar dve tretjini odraslih Slovencev ima povišan holesterol, ki velja za enega od največjih dejavnikov tveganja za pojav srčno-žilnih zapletov. Za znižanje holesterola lahko marsikaj storimo sami z zdravim načinom življenja, poleg tega tudi z upoštevanjem navodil zdravnika.

Veliko prezgodaj se je končalo mlado življenje
"Težko je opisati, kako je izgubiti nekoga, ki ga imaš rad, tako zgodaj. Še vedno poskušamo sprejeti, kar se dogaja," pripoveduje mati komaj 28-letne Sarah, ki je mnogo prezgodaj preminila zaradi raka na materničnem vratu. Bolezni, ki jo je mogoče preprečiti.

Kaj moški penis razkriva o tem, kako dolgo bo moški živel
Motnje erekcije so za moškega izjemno neprijetne že same po sebi, saj močno zaznamujejo njegovo spolno življenje. A sedaj so strokovnjaki opozorili, da kažejo še na povečano tveganje za prezgodnjo smrt. So namreč eden najbolj zgodnjih simptomov bolezni srca in ožilja.

Ena pest ima neverjeten učinek!
Ameriška študija je pokazala, da ima ena pest orehov na dan neverjetno blagodejen učinek. Snovi, ki jih vsebujejo, imajo namreč sposobnost, da zavirajo rast tumorjev. Še več. Vplivajo na to, kako se geni prilagajajo na okolje.

Večina pacientov ne potrebuje statinov?!
Večina pacientov s povišanim holesterolom bi morala več telovaditi in jesti bolj zdravo hrano, ne pa jemati statinov, opozarjajo trije mednarodno priznani zdravniki. Statini, ki znižujejo nivo holesterola v krvi, imajo tudi stranske učinke, zato je z njimi treba ravnati previdno.

Mislili so, da je noseča – nato pa jih je ultrazvok pustil brez besed
Ko so zdravniki iskali vzrok za njene bolezenske simptome, so jo kar sedemkrat prosili, da še enkrat opravi test za nosečnost. A Louise ni bila noseča. Ultrazvok njenega trebuha je razkril 20-centimetrski tumor.

Pregled, ki ženske varuje pred najbolj smrtonosno boleznijo
Mamografija rešuje življenja, je potrdila zadnja raziskava mednarodnih strokovnjakov, ki so odkrili so, da redni pregledi z mamografijo zmanjšujejo umrljivost za rakom dojke pri ženskah starejših od 50 let za kar 40 odstotkov.

Pomembno odkritje o orehih!
Nova študija je pokazala, da vam lahko ena pest orehov na dan spremeni življenje. Snovi, ki jih vsebujejo, imajo namreč sposobnost, da zavirajo rast tumorjev. Še več. Vplivajo na to, kako se geni prilagajajo na okolje.

Strokovnjaki svarijo pred milijardo mrtvih v tem stoletju
Mednarodni strokovnjaki želijo ustaviti umiranje zaradi tobaka. V najnovejši izdaji zdravstvene znanstvene revije The Lancet pozivajo k svetu brez tobaka do leta 2040. Drugače bo po njihovih ocenah kajenje v tem stoletju terjalo milijardo smrtnih žrtev.

Bi prepoznali najpogostejšo motnjo srčnega ritma?
Atrijska fibrilacija je najpogostejša motnja srčnega ritma, njena pojavnost pa zelo hitro narašča. Med najhujše zaplete bolezni štejemo možgansko kap, zato jo je dobro zgodaj prepoznati. Čeprav pri nekaterih bolnikih poteka brez simtomov, se pri drugih kaže z nekaterimi bolj značilnimi znaki.

Kot kaže, maslo le ni tako slaba izbira
Nutricionisti so vse od leta 1983 svetovali, naj zmanjšamo količino zaužitih maščob, ki jih je veliko v maslu, smetani in mastnih delih mesa. A raziskave zadnjih let vse bolj glasno opozarjajo na to, da so bila priporočila neupravičena.

Kako mraz vpliva na vaše telo?
Ta konec tedna nas je zajela hladna fronta in temperature so segle tudi do –10 stopinj Celzija. Čeprav smo se zavili v debele plašče, ki lajšajo posledice strupenega mraza, ta lahko vpliva na naše zdravje. Kako in v kakšni meri preverite spodaj.

Poslanka Tanja Fajon se je spopadla s težko ozdravljivo boleznijo
Evropska poslanka Tanja Fajon je bila stara le 20 let, ko je izvedela, da trpi za težko ozdravljivo boleznijo - kronično mieloično levkemijo, zaradi katere so ji zdravniki v primeru, da ne dobi darovalca kostnega mozga, napovedali največ sedem let življenja. Življenje se ji je v trenutku postavilo na glavo.

Mleko zdravju prej škodi kot koristi
Dolgoletno prepričanje, da mleko koristi našemu zdravju, so švedski strokovnjaki s svojo zadnjo raziskavo postavili pod vprašaj. V njej se je pokazalo, da vsakodnevno uživanje večje količine mleka lahko vodi do zdravstvenih težav.

Prizadene vsako tretjo žensko in vsakega petega moškega
Osteoporozni zlom bo v življenju utrpela vsaka tretja ženska, starejša od 50. let. A osteoporoza ni le bolezen žensk. Takšen zlom bo v življenju doletel vsakega petega moškega, je ob današnjem svetovnem dnevu osteoporoze za STA pojasnil endokrinolog, ki se ukvarja s hormonskimi motnjami ter z osteoporozo in drugimi boleznimi kosti, Tomaž Kocjan.

Začenja se cepljenje proti sezonski gripi
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje cepljenje priporočajo vsem prebivalcem, zlasti bolj ogroženim skupinam. Cepljenje je smiselno opraviti vsako leto še pred začetkom zime in obdobjem kroženja virusov. V primerjavi z drugimi državami je precepljenost proti gripi v Sloveniji med najnižjimi v EU.

Večino bolezni srca bi lahko preprečili!
Bolezni srca in ožilja predstavljajo najpomembnejši vzrok smrti v svetu. Večino teh bolezni je mogoče preprečiti z zdravim življenjskim slogom, ki vključuje redno telesno dejavnost, zdrav način prehranjevanja in izogibanje kajenju (aktivnemu in pasivnemu).

Bi prepoznali srčno popuščanje?
Srčno popuščanje je edina bolezen srca in ožilja, katere pogostost narašča tako v svetu kot tudi v Sloveniji. V zadnjih letih je prišlo do velikega napredka pri zdravljenju te bolezni, ki ga bodo ta vikend predstavili tudi v Portorožu na mednarodnem simpoziju. Tu pa si preberite, kako prepoznati srčno popuščanje.

Izgubil 95 kilogramov, nato pa preminil
Nekoč 260-kilogramski Andrew Ross je uspel izgubiti kar 95 kilogramov, a hiter upad telesne teže je za seboj pustil veliko odvečne kože, zaradi česar je prestal še operacijo odstranitve odvečne kože. Med njo pa žal utrpel zaplete, zaradi katerih je preminil.

V Evropi vse manj smrti zaradi srčno-žilnih obolenj
Srčnožilna obolenja ostajajo najpogostejši vzrok smrti v Evropi, saj vsako leto terjajo več kot štiri milijona življenj, kljub temu pa število smrti zaradi njih upada, kaže raziskava, objavljena v reviji European Heart Jorunal. Raziskava prav tako ugotavlja, da bolezni srca pri moških v nekaterih državah sedaj zahtevajo manj življenj kot rak.

Uživamo ga vsak dan, a povzroča številne smrti
Svetovna zdravstvena organizacija priporoča, naj odrasli ne zaužijejo več kot dva grama natrija na dan. Zadnja raziskava ameriških raziskovalcev pa je pokazala, da je prekomeren vnos natrija vzrok za vsako deseto smrt oseb, ki so umrle za posledicami srčno-žilnih bolezni.

Sadje, ki se mu morate izogibati
Čeprav lahko dve do tri porcije suhega ali svežega sadja zmanjšajo tveganje za prezgodnjo umrljivost za deset odstotkov, pa ravno obrazno na vaše telo deluje konzervirano in zmrznjeno sadje.

To vas lahko še posebej ogroža ...
Žensko telo je zelo specifično in doživlja številne spremembe, zato morate pripadnice nežnejšega spola posebno pozornost nameniti predvsem morebitnim boleznim, ki so kakorkoli povezane z ravnijo hormonov v telesu. Preberite si, katere vam lahko tiho grozijo in katerih znakov zato ne bi smele nikoli prezreti.

Tuberkuloza ozdravljiva, a ne izkoreninjena bolezen
Tuberkuloza je ozdravljiva bolezen, ki pa še zdaleč ni izkoreninjena. Letno za tuberkulozo zboli devet milijonov ljudi po svetu, umrejo pa trije milijoni.

Preverite, kako dolgo boste živeli
Priznana ameriška novinarka Lisa Collier Cool je za Yahoo Health pripravila seznam nekaterih najpogostejših dejavnikov, ki lahko napovedo dolžino vašega življenja. Na podlagi teh lahko preverite, kako dolgo boste živeli.

Odkrili skrivnost dolgega življenja
Zadnja študija avstralske univerze je pokazala, da se skrivnost dolgega življenja razlikuje glede na spol. Odkrili so, kaj je za zdravo in dolgotrajno življenje ključnega pomena pri moških in kaj pri ženskah.

Tako povečate tveganje za umrljivost!
Starejše ženske, ki večino časa sedijo in počivajo, imajo večje tveganje za zgodnjo smrt, je pokazala zadnja raziskava ameriških strokovnjakov. Ti so prepričani, da morajo tudi starostniki živeti čim bolj aktivno življenje.