ustih

Kako se obvarovati pred jesenskimi virozami?
Jesenske viroze niso nič neobičajnega, saj gremo iz toplega vremena v bolj hladne temperature, začenjamo pa se tudi bolj zadrževati v zaprtih prostorih. Vse to pripomore k hitrejšemu širjenju virusov, kateri so za nas 'bolj na udaru', pa je odvisno od posameznika do posameznika.

Zgolj toliko alkohola že lahko poveča tveganje za raka
Je kozarec vina na dan res dober za srce? Sta pijača ali dve res dobri za sprostitev? V znanstvenih krogih potekajo številne razprave o preteklih študijah, ki so govorile o 'zdravi meri' pitja. Slednje danes ne držijo več.

Kako izbrati najboljšo zobno ščetko za občutljive dlesni?
Občutljive dlesni so pogosta težava, ki lahko povzroči nelagodje, krvavenje in vnetje. Če se občutljivih dlesni ne zdravi pravilno, lahko vodi do resnejših težav, kot je parodontoza. Pomemben del preventive in zdravljenja občutljivih dlesni je uporaba ustrezne zobne ščetke.

Kako prehrana vpliva na zdravje vaših zob?
Zdrava prehrana je ključni del splošnega zdravja, vključno z zdravjem zob in dlesni. Naši zobje in dlesni potrebujejo hranila za pravilno delovanje, rast ter obnovo, medtem ko določena živila lahko povzročijo škodo, če jih uživamo v prekomernih količinah.

Kako rešiti težavo z ustnim sorom?
Oralni kandidozi pravimo tudi ustni sor. Gre za stanje, pri katerem se glivica Candida albicans kopiči na sluznici vaših ust. Slednja je sicer običajen organizem v naših ustih, ki povzroča težavo le, če in ko se preveč razraste in posledično začne povzročati simptome, ki niso prijetni.

Imate benigno lihenoidno keratozo?
Kaj je benigna lihenoidna keratoza? Kako se zdravi? Zakaj se pojavi?

Kaj je oralni lichen planus?
Ste že slišali za oralni lichen planus? Za kakšno stanje gre, kako si lahko pomagamo, kakšne so rešitve in kakšna je preventiva?

Zakaj pride do razbarvanja zob?
Zakaj pride do razbarvanja zob, kakšni so razlogi, kaj so rešitve in navsezadnje, kaj je preventiva?

Ne umivajte si zob, če se zgodi to
Kdaj, zakaj in v katerih primerih je poseganje po zobni ščetki celo odsvetovano?

Zakaj je v zobni pasti fluorid?
Fluorid je mineral, ki ga naravno najdemo v vodi, prsti in zraku. Skoraj vsa voda vsebuje nekaj fluorida, vendar se lahko ravni fluorida razlikujejo glede na to, od kod prihaja voda. V zadnjem času pa se pojavljajo tudi različne trditve, kaj je fluorid, za kaj se uporablja in kako škodljiv je. Poglejmo si, kaj konkretno je fluorid, ali je res nevaren in ali bi nas moralo skrbeti.

6 znakov, da vam primanjkuje cinka
Ti znaki pomanjkanja cinka so lahko razlog, da vaši lasje niso tako gosti, kot so bili včasih, lahko pa so tudi razlog za tiste lise na nohtih ali obrazu.

Kaj se zgodi, ko pride do hiperdoncije?
Hiperdoncija je stanje, pri katerem zraste dodatni zob ali zobje. Gre za običajno neboleče stanje, ki pa lahko povzroči zaplete, ki nadaljnje lahko vodijo v bolečino in oteklino. Vaš zobozdravnik vam lahko priporoči odstranitev dodatnega zoba, če ta povzroča nelagodje in če pride do zapletov.

Vnetno stanje zob, ki prizadene tkivo
Periimplantitis je vnetno stanje, ki prizadene tkivo, ki obdaja zobne vsadke, ki so nadomestili izruvane ali manjkajoče zobe. Periimplantatna bolezen se pojavi, ko se mehko tkivo okoli zobnega vsadka okuži in začne razpadati. To lahko povzroči bolečino, oteklino, težave z grizenjem in žvečenjem ter če se ne zdravi, odpoved implantata.

Vse, kar morate vedeti o parodontalni bolezni
Paradontalna bolezen je pogosta bolezen dlesni in kosti, ki podpirajo vaše zobe. Zakaj pride do nje, kako jo lahko preprečimo, kako jo zdravimo?

Zakaj pride do laktozne intolerance?
S staranjem se postopno slabšajo fiziološke funkcije organizma, s tem pa tudi vzdrževanje ravnovesja v telesu. Kar zadeva prebavo, se pojavijo pomembne strukturne spremembe organov oziroma žlez, ki proizvajajo prebavne sokove, kot so želodčna kislina, bikarbonat, encimi in slina. Pri encimih velja še posebej izpostaviti laktozno intoleranco, ki velja za najbolj znano in eno najpogostejših s starostjo povezanih prebavnih težav. Žal, ni edina!

Možganski čip prejel že drugi poskusni bolnik
Elon Musk pravi, da se je Neuralink drugemu poskusnemu bolniku implantiral možganski čip. Bojda uspešno. V možgane so pacientu vsadili napravo, ki naj bi bila zasnovana tako, da paraliziranim pacientom omogoči uporabo digitalnih naprav zgolj z razmišljanjem.

Ugotovili so, da elektronske cigarete povzročajo to
Elektronske cigarete so priljubljena alternativa kajenju, vendar še vedno zelo malo vemo o njihovih učinkih na naše zdravje. Medtem ko so številne študije raziskovale učinek e-cigaret na naša pljuča, srce in splošno zdravje, je pomemben in pogosto spregledan dejavnik njihov učinek na naš mikrobiom. Ugotovljeno je bilo, da elektronske cigarete povzročajo spremembe v bakterijah v ustih, kar lahko vodi do bolezni dlesni ali ustnega raka.

Slab zadah lahko nakazuje na to bolezen
Slab zadah imenujemo tudi halitoza. Mnogokrat ga skušamo odpraviti z bomboni ali denimo žvečilkami, pa vendarle bi bilo treba pozdraviti notranji vzrok oz. razlog.

11 razlogov za bolečino v zobeh
Bolečina v zobeh ne pomeni vedno, da je s samim zobom nekaj narobe ali pa da konkretno potrebujete kakšno zalivko. Poglejmo si najpogostejše razloge za bolečino v zobeh.

Zgodnji znaki in pogosti simptomi multiple skleroze
Multipla skleroza se običajno začne kazati že med 20. in 40. letom starosti. Na začetku je mogoče celo, da se simptomi sprva izboljšajo, nato pa se spet vrnejo močnejši. To se imenuje recidivno-remitentna multipla skleroza in je najpogostejša vrsta, ki jo imajo ljudje, ko jim postavijo diagnozo.

Pomanjkanje vitamina B12 lahko škoduje duševnemu zdravju in celo povzroči paranojo
Vitamin B12 je ključen za številne telesne funkcije – od presnove našega organizma do delovanja živčnega in krvožilnega sistema. Če naše telo ne dobi dovolj vitamina B12, lahko to povzroči številne motnje in bolezni.

Koliko vode morate dejansko popiti v trenutnih razmerah?
Vročina zahteva, da prilagodimo in povečamo količino vode. Več se potimo, četudi smo manj aktivni, zato je pomembno, da poskrbimo, da dobimo dovolj tekočine.

V vročini ne delajte teh napak
Vročina ne vpliva le na našo kožo, temveč je obremenjen celoten organizem. Seveda imamo radi poletje in z njim toplejše dni, toda, kot smo že neštetokrat poudarili, je izjemno pomembno, da se držimo določenih vsesplošno znanih nasvetov, na katere pa radi pozabljamo!

Kdaj bi morali razmisliti o dodatkih k prebavnim encimom?
Prebavni encimski dodatki so postali priljubljeni zaradi trditev o zdravljenju pogostih oblik draženja črevesja, zgage in drugih bolezni. Toda kako delujejo prebavni encimi in kdo jih resnično mora dodati svoji prehrani?

5 razlogov za hudo žejo
Žeja je način, kako vam vaše telo sporoči, da mu primanjkuje vode, ki jo potrebuje za normalno in dobro delovanje. Običajno je, da ste žejni, ko je vroče ali po intenzivni vadbi. Kaj pa, ko in če se žeja pojavi nenadno, brez očitnega razloga? Poglejmo si, zakaj in kdaj lahko pride do tega.

Zakaj lahko ljudje, ki se borijo z rakom, izgubijo čut za okus?
Ena od nepričakovanih posledic diagnoze raka je izguba okusa pri uživanju hrane. Ta simptom je občutil tudi britanski kralj Karel. Kralj je pred kratkim izjavil, da se počuti utrujen ter da je izgubil apetit in okus.

Kaj storiti, če vas na pikniku začne tiščati za prsnico?
Na kaj pomislite ob besedi piknik? Verjetno na sočno in začinjeno meso, pečeno na oglju, ki se v spremstvu ajvarja, gorčice, paradižnika, čebule in kozarca piva zlije v slastno kulinarično poezijo, še posebej aktualno v toplih pomladnih in vročih poletnih dneh. A harmonično vzdušje lahko kaj hitro pokvarita neprijetno tiščanje za prsnico ter pekoč občutek v prsih in grlu. Kaj se dogaja?

Kje se začne prebava?
Prebavni sistem je eden najbolj osupljivih in kompleksnih sistemov v našem telesu, ki omogoča razgradnjo hrane v hranila, potrebna za delovanje našega telesa in celic. Od trenutka, ko hrano zaužijemo, do trenutka, ko se preostanki izločijo iz telesa, prebavni sistem izvaja številne natančno usklajene mehanizme.

Dejstva, ki jih moraš poznati o alkoholu
Alkohol je pogosta 'sestavina' družabnih dogodkov, a kljub temu je pomembno razumeti njegove učinke na telo, zlasti za najstnike, ki so v občutljivem obdobju razvoja. Kaj je alkohol, zakaj bi se mu morali izogibati v najstništvu, kako vpliva na telo, kaj je odvisnost od alkohola ter kakšna je sploh, če obstaja, zdrava mera pitja alkoholnih pijač?

Tako se lahko trajno znebite odvečnih kilogramov
Tudi letos bi pred poletjem številni radi izgubili odvečne kilograme. Pri tem ubirajo različne poti: nekateri stavijo na striktno prehrano, drugi na redno intenzivno vadbo, tretji na kombinacijo obojega. Toda, a ste vedeli, da je mogoče s pravilnim pristopom trajno rešiti izzive predpoletnega hujšanja? Razkrivamo, kako!