Vizita.si

utrip

Zdravje 09. 08. 2021 06.00

Naravno znižajte previsok krvni tlak

Vsekakor upoštevajte navodila zdravnika. A če vas muči previsok krvni tlak, lahko na njegovo znižanje vplivate tudi naravno. Vse več študij kaže, da izredno pomaga gibanje. Že po eni vadbi se tlak lahko začasno zniža, če se navadimo gibati redno pa lahko tako na svoj tlak vplivamo dolgoročno.

Duševno zdravje 16. 07. 2021 06.00

Stanje, ki ima lahko resne zdravstvene posledice

Dolgotrajni stres, ki ga imenujemo tudi kronični stres, je dolgoročen fiziološki odziv, ki ima lahko resne zdravstvene posledice, če se ne zdravi pravočasno in ustrezno. Vpliv dolgotrajnega stresa lahko vključuje tako fizično kot duševno zdravstveno stanje, navadno pa zajema oboje.

Psiha 28. 06. 2021 07.40

Vse, kar moraš vedeti o paničnih napadih

Kako jih prepoznaš, kateri so najpogostejši vzroki in kako si lahko pomagaš?

Zdravje 09. 06. 2021 06.00

Nomofobija: patologija sodobnega časa

Mobilni telefoni so postali vseprisotni del sodobnega življenja. Ne samo, da nam služijo kot način komunikacije, ampak so tudi osebni organizator, orodje za spletno nakupovanje, koledar, budilka, mobilna banka, športni motivator in še mnogo več. Čeprav gre nedvomno za koristno napravo, brez katere si ni več mogoče predstavljati življenja, pa je s seboj prinesla tudi vedenjsko odvisnost – nomofobijo.

Nasmeh zdravju 25. 05. 2021 06.00

5 minut za dobro počutje

Ni skrivnost, da ima vadba številne pozitivne učinke, a vseeno velikokrat nimamo časa, da bi razmigali svoje telo. Pogosto smo preobremenjeni, utrujeni in nekako ne najdemo tiste prave motivacije. V nadaljevanju vam zato razkrivamo nekaj vaj, s katerimi boste že v kratkem času dosegli dobro počutje, ob tem pa še okrepili svoje telo. Kaj še čakate? Poskusite tudi sami – že danes.

Duševne motnje 18. 05. 2021 06.00

11 simptomov anksioznih motenj

Anksioznost je običajen odziv na težje življenjske dogodke, ki nas premaknejo iz ustaljenega ritma in jih doživljamo kot bolj stresne. To je navadno menjava službe, prekinitev partnerskega odnosa, selitev, finančne težave, medosebni konflikti, težave z družino. Ko težje obdobje mine, težave navadno izzvenijo.

Nasmeh zdravju 18. 05. 2021 06.00

Gibanje na svežem zraku ima številne pozitivne učinke

Topli dnevi so kot nalašč za rekreacijo v naravi, saj ima gibanje na svežem zraku številne pozitivne učinke na zdravje in počutje. Zakaj si ne bi obuli pohodniških čevljev in se odpravili po endorfine kar v hribe? V nadaljevanju smo za vas pripravili nekaj nasvetov, ki vam bodo zagotovo koristili na vaši poti.

Prehrana 05. 05. 2021 06.00

Biologija človeka pri stradanju: Ko kalorije postanejo ''zlato''

William Shakespeare je v znameniti zgodovinski drami Julij Cezar v enem izmed govorov opisal Gaja Kasija Longina, ki se je po vojni vrnil v Rim, kasneje pa sodeloval pri zarotniškem umoru Cezarja, z naslednjimi besedami: "Videti je lačen in preveč razmišlja, takšni ljudje pa so izjemno nevarni.''

Duševno zdravje 04. 05. 2021 06.00

Nočne more: ko strašljive podobe sanj povzročajo stres in skrbi

Sanje so eden najbolj zapletenih in skrivnostnih vidikov spanja. Lahko so lepe, navdihujoče ali neprijetne in celo strašljive. Vsakdo kdaj pa kdaj doživi neprijetne sanje, saj gre za precej pogost pojav pri ljudeh vseh starosti. Drugače pa je z motnjami nočnih mor, kot uradno imenujemo težave s sanjami, ki motijo spanec, povzročajo stisko, posegajo v normalno dnevno funkcioniranje ali celo ustvarjajo strah pred spanjem.

Duševno zdravje 05. 03. 2021 06.00

Veste, kaj je somnifobija?

Takšnih in drugačnih motenj, ki so povezane s spanjem, je kar nekaj, mednje pa lahko umestimo tudi somnifobijo, pri kateri gre za tesnobo in strah ob misli na odhod v posteljo. Ta fobija je znana tudi kot hipnofobija, klinofobija, spalna tesnoba ali preprosto strah pred spanjem.

Nasmeh zdravju 25. 02. 2021 06.00

Kakšen učinek ima že ena polurna vadba?

Kako hitro se pokaže učinek telovadbe? Najnovejša študija, ki so jo izvedli na ameriški univerzi v Marylandu, je pokazala, da se pri zdravih starejših odraslih povečana aktivnost v delu možganov, ki je povezan s spominom, pokaže že po eni polurni vadbi.

POPovi zdravniki 24. 02. 2021 06.00

Vnetje obnohtja

Pozdravljeni, ob nohtu se mi je vnelo tkivo, prst na roki je na koncu zadebeljen, topel, čuti se utrip, ob pritisku rahlo boli.

Zdravje 22. 02. 2021 06.00

Kako žvečilke učinkujejo na naše telo?

Pred 5000 leti so ljudje žvečili koščke brezovega lubja. Imelo je antiseptične lastnosti in druge zdravilne učinke, enake sodobnim žvečilnim gumijem. Ti so danes seveda drugačni, a kako pravzaprav učinkujejo na naše telo?

Srčno žilne bolezni 15. 01. 2021 06.00

Kako znižati in optimizirati krvni tlak?

Visok krvni tlak je nevarno stanje, ki lahko poškoduje srce. Če je krvni tlak nenadzorovan, se poveča tveganje za srčne bolezni in možgansko kap. Za naravno znižanje krvnega tlaka lahko storite številne stvari.

Zdravje 29. 12. 2020 05.30

Kako ukrepati, ko naše telo izgublja toploto hitreje, kot pa jo ustvari?

Hipotermija se najpogosteje pojavlja v času hladne sezone. Zgodi se, ko vročina preseže svojo proizvodnjo. Skupina z visokim dejavnikom tveganja vključuje starejše ljudi in majhne otroke. Kako ravnati, v primeru, ko pride do podhladitve?

Duševno zdravje 11. 12. 2020 05.10

Tehnike sproščanja so ključ do notranjega miru

Med vsemi izzivi, s katerimi se svet sooča med trenutno pandemijo covida-19, so psihični pritiski eni od največjih. Sprožilci stresa, tesnobnih občutij in celo večjih psihičnih težav so povsod okoli nas. Izguba službe, finančne težave, skrb za zdravje najbližjih, družbena osamitev in pomanjkanje stikov z najbližjimi – to je le nekaj najpogostejših. Borba s kolektivno negotovostjo je tako postala nekaj običajnega. Tokrat vam predstavljamo nekaj priljubljenih tehnik sproščanja, ki vam lahko pomagajo na poti do notranjega miru in boljšega počutja.

Zdravje 23. 11. 2020 05.45

8 razlogov za hitro in neenakomerno bitje srca

Verjetno le malokrat in le malokdo pomisli, koliko napora prenaša srce. Vse življenje nas s črpanjem krvi ohranja pri življenju in to vsako sekundo slehernega dneva. Če smo natančni, to pomeni od 60 do 100 utripov na minuto, v primeru, da jih je več, pa to stanje imenujemo tahikardija. Za slednje stanje je značilno neenakomerno in pospešeno bitje srca, razlogov, če izključimo predvsem srčno žilne bolezni, pa je več.

Duševne motnje 29. 10. 2020 08.48

8 mitov o paničnih napadih

Pospešeno dihanje, razbijanje srca, občutek neobvladljivosti in izgube kontrole nad seboj, v nekaterih primerih tudi tunelski vid, so le nekatere od značilnosti paničnih napadov. Ti so za zunanjega opazovalca in tudi tistega, ki jih doživlja, izjemno dramatični in siloviti, a niso življenjsko ogrožajoči. Na srečo se jih da precej učinkovito zdraviti in tako ponovno prevzeti kontrolo nad življenjem.

Zdravje 27. 10. 2020 06.00

Nasveti, ki vam bodo morda pomagali pri opustitvi kajenja

Opustitev kajenja je ena od najboljših odločitev, ki jih lahko napravite zase, če ne kar najboljša. A kako v to prepričati svoj um, telo pa spodbuditi, da mu sledi?

Bolezni 02. 10. 2020 05.45

Stanje, ki naj bi bilo hujše od srčnega infarkta

Srčni zastoj ni enak srčnemu infarktu. Prvi ima na splošno slabšo prognozo, saj pri srčnem zastoju srce nenadoma neha utripati, njegova aktivnost pade iz ritma, dodatno pa je danega manj časa za oživljanje. Poznate vse simptome?

Duševno zdravje 30. 09. 2020 07.49

Tudi to je lahko krivo za slabo razpoloženje

Velikokrat poudarjamo, da ni pomembno le telesno zdravje, temveč tudi psihično in čustveno. Če nimamo 'urejene' glave, tudi telo ne more biti zdravo. Premalokrat pa se zavedamo, da četudi imamo urejene misli, niti psihično niti telesno ne moremo biti zdravi ob neurejeni in nezdravi hrani. Ta močno vpliva na naše zdravje, razpoloženje in splošno počutje.

Duševno zdravje 02. 09. 2020 08.09

Se spopadate s poporodno depresijo? Niste sami

Najmanj ena do dve ženski od desetih po porodu postaneta depresivni. Strokovnjaki ocenjujejo, da v Sloveniji vsako leto po porodu zaradi hujše tesnobe in/ali depresije trpi 1.800 do 3.600 žensk. Po navadi se pojavi v prvih šestih mesecih po porodu, lahko pa tudi pozneje. Zavedati se moramo, da ženska v času nosečnosti in predvsem po porodu doživlja drastične spremembe, ki so fizične, še bolj pa psihične. Spremenijo se njeno telo, samopodoba, zdravstveno stanje, razmerje v partnerstvu, spolnost in potek kariere. Veliko dejavnikov je, ki lahko vplivajo na duševno stanje.

Duševno zdravje 19. 08. 2020 06.00

Kako hišni ljubljenčki vplivajo na duševno zdravje?

Vez med človekom in živaljo je izjemno močna, zato ni nič čudnega, da obstaja pozitivna korelacija med hišnimi ljubljenčki in njihovim vplivom na duševno zdravje. Živali nam pomagajo pri razbremenitvi od stresnega vsakdana, anksioznih motnjah, depresiji, pa tudi pri številnih motnjah, ki se pojavljajo v otroštvu.

Duševno zdravje 12. 08. 2020 08.14

Čustva in vrste čustvenih odzivov

Različne vrste čustev vladajo v našem vsakdanjem življenju, na podlagi teh pa se odločamo in sprejemamo odločitve, ko smo srečni, žalostni, jezni, v dolgočasju ali pa celo frustrirani. Aktivnosti, hobije in različne okoliščine izbiramo na podlagi čustev, razumevanje teh pa nam pomaga pri lažjem krmarjenju v življenju. Kaj sploh so čustva in kakšni so čustveni odzivi?

Duševno zdravje 06. 08. 2020 05.45

Kako čustva vplivajo na naše vedenje?

Čustva vplivajo na to, kako dojemamo življenje, kako živimo in, navsezadnje, kako komuniciramo z drugimi. Poznamo različne vrste čustev, ki jih v grobem ne bi smeli deliti na negativna ali pozitivna, temveč na osnovna in bolj kompleksna.

Srčno žilne bolezni 23. 07. 2020 07.49

Preverite, katera živila uživati, da se izognete srčno-žilnim boleznim

Po navedbah kardiologa Joela K. Kahna naj bi določena hrana pripomogla k boljšemu zdravju srca in ožilja.

Seks & razmerja 14. 07. 2020 08.25

Pasti in prednosti poletnih romanc

Oblekice in sandali, gola koža in brezskrbni dnevi. Hormoni norijo in v zraku je čutiti ljubezen. Poletje je čas, ko več ljudi ustvari profile za zmenke, obiskuje dogodke za samske in se pripravlja na spoznavanje novih ljudi – tudi na počitnicah in potovanjih. A tako kot pri vsaki ljubezenski temi so tudi poletne romance lahko pot do strtega srca ali pa nepozabne izkušnje. Kako iz njih povleči najboljše?

Duševno zdravje 07. 07. 2020 11.18

4 miti o stresu, ki so napačni in škodljivi

Ljudje imamo veliko napačnih predpostavk o stresu – od tega, kako pogost je, do tega, kako nevaren je dejansko lahko.

Duševno zdravje 02. 07. 2020 07.59

Z risanjem in barvanjem nad stres in tesnobo

Kolikokrat ste se že zalotili, kako med dolgim telefonskim pogovorom ali sestankom rišete na list papirja različne like? Navadno so to kvadrati in krogci, spirale, križci in podobni simboli. Takšno risanje je običajno nezavedno in predstavlja neke vrste sprostitev napetosti in stresa, nekateri pa z njim preganjajo tudi dolgčas. A če se s preprostih simboličnih skic, ki jih imajo nekateri polne beležke, osredotočimo na risanje (tudi barvanje) v pravem pomenu besede, lahko odkrijemo, kako zelo lepa je ta dejavnost, ki človeka posrka v čisto drug svet. Svet miru in sprostitve. Če se torej vsakodnevno spopadate s stresom, se rešitev morda skriva prav v likovni umetnosti.

Ginekologija in porodništvo 29. 05. 2020 08.45

Kaj se dogaja s telesom nosečnice?

Nosečnost je čudovito obdobje za vsako mamo, vendar povzroča tudi številne spremembe po telesu in hkrati vpliva na počutje nosečnice. Da boste pomirjene, vam lahko zaupamo, da večina telesnih sprememb, ki se pokažejo med nosečnostjo, po porodu izgine.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996