vaje

Dan Prohart o možganski kapi: Nenadoma sem se zgrudil in se nisem mogel premikati
V letošnji sezoni MasterChef Slovenija smo spoznali karizmatičnega Dana Proharta, ki nas poleg svojih kuharskih mojstrovin navdušuje tudi s svojo izjemno življenjsko zgodbo. Zgodba o vztrajnosti, pogumu in premagovanju težkih izzivov, ki ga je postavila pred življenjske preizkušnje. V ekskluzivnem intervjuju za naš portal je delil svojo pot po možganski kapi ter razkril, kako se je spopadel z novimi izzivi in našel moč za nov začetek.

5 vaj, ki bodo okrepile vaše zdravje v spomladanskem obdobju
Spomladanski meseci so idealni za izboljšanje telesne pripravljenosti, saj se dnevi daljšajo, temperature postajajo prijetnejše in narava ponuja več možnosti za gibanje na svežem zraku.

Vaje, ki bodo utrdile mlahave roke
S starostjo hitreje in 'lažje' izgubljamo na mišični masi, hitreje se nabirajo kilogrami, počasneje pa posledično pridemo 'nazaj' v formo. Četudi počasneje, se vsekakor da! Poglejmo si, kako učvrstiti roke, da bodo lepše in bolj napete.

Najmanjša količina telesne aktivnosti, ki bi jo morali narediti vsi
Vsekakor je dejstvo, da je vsaka telesna aktivnost boljša kot nobena, vseeno pa bi si morali prizadevati, da dobimo toliko telesne aktivnosti, da poskrbimo za optimalno delovanje našega telesa. O tem govori tudi nedavna raziskava strokovnjakov.

Vse več težav s hrbtenico zaradi pametnih telefonov, preverite, kaj povzročajo
Človeška glava tehta okoli 5,5 kilograma, a ko glavo sklonimo naprej, se obremenitev na vratna vretenca poveča. Ko nagnemo glavo naprej za 15 stopinj, povečamo pritisk na vretenca, kot bi za vratom nosili 12 kilogramov težko breme. Ko nagnemo glavo naprej za 45 stopinj pa že, kot bi nosili 22 kilogramov.

Kako si pomagati pri bolečinah v križu?
Preverimo, kaj lahko storite za bolečine v spodnjem delu hrbta.

8 preprostih načinov, kako zmanjšati tveganje za bolezni srca
Bolezni srca so eden najpogostejših vzrokov smrti po vsem svetu, vendar jih lahko z ustreznimi spremembami v življenjskem slogu močno zmanjšamo. Kljub temu da so nekatere dejavnike tveganja, kot sta genetika ali starost, težko spremeniti, lahko na številne druge vplivamo z zdravimi navadami.

Barbara Tanze: Zavestne dihalne tehnike lahko pomembno vplivajo na možganske valove
V našem dihu je življenje. Hkrati pa je dihanje povezano s praktično vsemi procesi v našem telesu, ki si jih lahko zamislimo, jih poznamo ali ne. Navsezadnje pa dihanje vpliva tudi in predvsem na naš simpatični in parasimpatični živčni sistem. Slednja sta pomembna pri obvladovanju stresa, za katerega se zdi, da ga je v zadnjem času vedno več. O tem, kako dihanje vpliva na naše soočanje s stresom, kako slednji vpliva na naše telo, kako lahko bolj zavestno dihamo in zakaj je dih naš največji dar, sem se pogovarjala z Barbaro Tanze, M.A. vokalno pedagoginjo, diplomantko Akademije za manualno terapijo, oromiofunkcionalno terapevtko in cert. Breath Science Practitioner.

Ali imate zamašene arterije, ne da bi vedeli? Znaki in preventivni ukrepi za ohranjanje zdravih žil
Zamašene arterije pogosto ostanejo neopažene, dokler ne povzročijo resnih zdravstvenih zapletov, kot sta srčni napad ali možganska kap. Ateroskleroza, proces kopičenja maščobnih oblog v arterijah, se razvija počasi in pogosto brez očitnih simptomov, dokler ne doseže kritične točke. Razumevanje zgodnjih opozorilnih znakov in sprejetje preventivnih ukrepov lahko bistveno zmanjša tveganje za resne bolezni srca in ožilja.

Od Alje do Žana – Čuječa srca, budni umi: Kako šole krepijo svojo vlogo pri zaščiti in podpori duševnega zdravja otrok
V času, ko se duševne stiske otrok in mladostnikov v Sloveniji strmo povečujejo, je projekt Od Alje do Žana – Čuječa srca, budni umi zasnovan kot konkretna rešitev. Njegov cilj je prispevati k preoblikovanju šolskega okolja v prostor, kjer otroci ne bodo le pridobivali znanja, temveč bodo našli tudi podporo, razumevanje in občutek varnosti.

Te simptome je potrebno jemati resno
V sodobni družbi, kjer smo nenehno izpostavljeni stresu, visokim pričakovanjem in hitremu tempu, utrujenost ni nič nenavadnega in jo pravzaprav slej kot prej izkusi vsak. Da pa ne bi prerasla v kronično izčrpanost ali celo izgorelost, moramo znake prekomerne utrujenosti jemati resno in pravočasno ukrepati.

Kaj je sarkopenija?
Sarkopenija je s starostjo povezana progresivna izguba mišične mase in moči. Glavni simptom bolezni je mišična oslabelost.

Razlog, zakaj se lahko pojavlja vrtoglavica, vas bo presenetil
Vrtoglavica pri človeku povzroča občutek gibanja ali vrtenja. Pravzaprav gre za motnjo v delovanju ravnotežnega sistema oz. bolezensko dogajanje v notranjem ušesu. Kaj lahko storimo v primeru vrtoglavice?

3 vadbe, ki krepijo zdravje srca
Lahko s pravilno in optimalno vadbo izboljšamo in krepimo zdravje srca? V prvi vrsti je pomembno, da izberemo pravilno vadbo, ki nam bo zagotavljala vse prednosti, predvsem pa bo primerna za našo starostno skupino.

Znaki, da vašemu telesu primanjkuje gibanja
Nenehno govorimo o pomenu gibanja in telesne rekreacije. In pri tem sploh ne govorimo o silnih in velikih športnih udejstvovanjih ali obiskih danes tako zelo priljubljenega fitnesa, toda o preprosti in vsakodnevni navadi razgibavanja telesa. Poglejmo si, katere znake nam pošilja naše telo, ko mu primanjkuje gibanja.

Kaj sploh pomeni biti fit?
Premalokrat se zavedamo, da vizualno fit ali suh človek ni nujno zdrav. In nasprotno, morda nekoliko močnejša oseba ni nujno nezdrava. Kakšne so komponente dobre telesne pripravljenosti in kakšen je pravi pomen besede 'fit'?

8 najpogostejših vzrokov za bolečine v hrbtu
Vsakdo se je že kdaj v življenju srečal z bolečinami v hrbtu. Bolečine so lahko začasne ali kronične, povzročajo pa jih lahko različni vzroki.

10 stvari, ki vam lahko pomagajo pri spopadanju z inkontinenco
Obstajajo zdravila in operacije, ki lahko pomagajo pri inkontinenci, odvisno od vzroka težave, obstajajo pa tudi druge možnosti. Pomagajo vam lahko vaje, spremembe življenjskega sloga in morda celo nekateri dodatki.

Aktivnosti in vaje, ki so idealne za starostnike
Vadbo in aktivnosti bi morali prilagoditi glede na starost in fizično zmogljivost. Kakšna vadba, aktivnosti in vaje so torej primerne za starostnike, posameznike, starejše od 65 let?

Zakaj pride do išiasa?
Zakaj in kako pride do išiasa? Obstaja preventiva in če, kakšna je?

Kako nas tehnologija tiho uničuje?
Tehnologija je postala nepogrešljiv del našega vsakdana, saj omogoča hitrejšo komunikacijo, dostop do informacij in lajša delo. Kljub številnim prednostim pa sodobni način življenja, prežet s stalno uporabo digitalnih naprav, prinaša tudi nepričakovane posledice. Ena od njih je digitalna utrujenost, ki tiho, a učinkovito vpliva na naše zdravje, produktivnost in dobro počutje.

Vpliv slabe drže na dolgoživost in kakovost življenja
Naša drža ima velik vpliv na naše zdravje in kakovost življenja. Slaba drža se pogosto pojavi zaradi dolgotrajnega sedenja, pomanjkanja gibanja, nepravilnega dvigovanja težkih predmetov ali celo zaradi stresa. Čeprav mnogi ne prepoznamo, kako pomembna je pravilna drža za naše telo, ima ta dejavnik daljnosežen vpliv na naše fizično in duševno počutje ter lahko vpliva na naše zdravje na dolgi rok.

5 znakov, da vaše telo potrebuje več gibanja
Gibanje je ključnega pomena za ohranjanje zdravja in dobrega počutja. Vendar pa mnogi pogosto spregledamo signale, ki jih nam telo pošilja, ko potrebuje več aktivnosti.

10 nasvetov za ohranjanje telesne in duševne energije skozi ves dan
Dnevi so lahko dolgi in naporni, še posebej, če nas utrujenost ujame sredi delovnika ali med pomembnimi opravili. Ohranjanje energije, tako telesne kot duševne, je ključnega pomena za produktivnost, dobro počutje in dolgoročno zdravje.

5 simptomov lipedema
Lipedem je kronično obolenje, ki prizadene predvsem ženske. Gre za nenormalno kopičenje maščobnega tkiva, ki je pogosto boleče na dotik in se pojavlja simetrično, najpogosteje na bokih, stegnih in nogah, včasih pa tudi na rokah. Čeprav lipedem ni redek, je pogosto napačno diagnosticiran kot debelost ali limfedem, kar vodi do zamude pri zdravljenju.

Zakaj morate začeti z dihalnimi vajami
Dihanje je osnovna življenjska funkcija, ki jo pogosto jemljemo za samoumevno. Čeprav se zdi preprosto, ima način, kako dihamo, izjemen vpliv na naše telesno in duševno zdravje. Dihalne vaje, ki so usmerjene in zavestne tehnike dihanja, prinašajo številne koristi – od boljšega obvladovanja stresa do izboljšanja imunskega sistema.

6 načinov, kako zmanjšati tveganje za nastanek bolezni zaradi vsakodnevnega sedenja
Dolgotrajno sedenje je postalo običajen del sodobnega življenjskega sloga zaradi dela za računalnikom, gledanja televizije ali vožnje. Raziskave kažejo, da lahko prekomerno sedenje prispeva k številnim zdravstvenim težavam, kot so bolezni srca, sladkorna bolezen tipa 2, debelost in bolečine v hrbtu. Čeprav sedenju pogosto ne moremo povsem ubežati, obstajajo učinkoviti načini za zmanjšanje njegovega negativnega vpliva na zdravje.

Zdravi načini za hujšanje, podprti z raziskavami
Hujšanje je pogosta tema v vsakodnevnem življenju, vendar hitri rezultati pogosto prihajajo z dolgoročnimi tveganji za zdravje. Namesto hitrih diet, ki obljubljajo čudeže, je ključno izbrati strategije, ki so podprte z znanstvenimi raziskavami.

Kako ohraniti energijo in zdravje med hladnimi meseci?
Hladni meseci, ko dnevi postajajo krajši, temperature padajo, dež in sneg pa sta na vsakem koraku, lahko predstavljajo velik izziv za naše zdravje in energijo.

6 raziskav o vplivu tehnologije na našo telesno držo
Tehnologija je nedvomno spremenila naš način življenja, vendar je ta napredek imel tudi nekatere posledice, ki so vplivale na naše telesno zdravje. Eno od področij, na katerem so se pojavili najbolj očitni negativni učinki, je telesna drža. S številnimi urami, preživetimi za zasloni, in nenehnim sedenjem v napačnih pozah, je telesna drža mnogih postala vprašanje, na katerega bi morali bolj paziti.