varnost

Miti o zamrznjeni hrani, v katere moramo nehati verjeti
Ali lahko odmrznete hrano na pultu? Ali gre lahko pakirana hrana naravnost v zamrzovalnik? Predstavljamo najpogostejše mite o zamrznjeni hrani, za katere je čas, da prenehamo verjeti v njih.

Poznate umetna sladila?
Umetna sladila so postala stalnica sodobne prehrane, ponujajoč sladkost brez dodatnih kalorij. Njihova popularnost je vse večja, a hkrati se pojavljajo tudi vprašanja glede njihovega vpliva na zdravje.

Ali pegasti badelj pomaga pri 'razstrupljanju'?
Pegasti badelj (Silybum marianum) je že dolgo znan po svojih potencialnih koristih za zdravje jeter. Znano je, da vsebuje biološko aktivne spojine, predvsem silymarin, ki ima številne potencialne zdravilne učinke. Kljub široki uporabi v tradicionalni medicini in alternativni terapiji pa ostaja vprašanje njegove dejanske učinkovitosti pri detoksifikaciji jeter predmet razprav in raziskav. V tem članku bomo pregledali najnovejše znanstvene ugotovitve o učinkovitosti pegastega badlja pri detoksifikaciji jeter ter razpravljali o njegovi morebitni klinični uporabi.

Kakšne zobne paste so primerne za otroke?
Zveza potrošnikov Slovenije je predstavila nekaj napotkov za izbiro zobne paste za otroke. Katere so primerne, katere morda niso in na kaj moramo biti pozorni?

Popoln recept za zdrave kosti, zobe in mišice
Ko beseda nanese na prehranska dopolnila, se mnenja splošne javnosti močno razlikujejo. Nekateri so prepričani v njihovo učinkovitost, drugi menijo, da nimajo pomembnejšega vpliva na naše zdravje. Resnica je, da čeprav prehranska dopolnila ne morejo nadomestiti zdrave prehrane, nam lahko pomembno pomagajo pri izboljšanju kakovosti življenja. Še posebej to velja za magnezij, ki je nujno potreben za normalno delovanje organizma, največjo vlogo pa ima pri ohranjanju zdravja kosti, zob in mišic.

10 prednosti in slabosti življenja s starši v odrasli dobi
V zadnjih letih je življenje s starši v odrasli dobi precej aktualna tema. Zaradi spreminjajočih se gospodarskih okoliščin, vedno večjih stroškov življenja in, seveda, zaradi spreminjajočih se kulturnih norm, se vedno več odraslih odloča za življenje s starši, bodisi zaradi nuje bodisi zaradi osebnih želja. Poglejmo si prednosti, slabosti, navsezadnje pa izzive in pozitivne plati, ki pridejo zraven.

'Od takrat ima moje življenje nove dimenzije'
Eva Pogačar, zdravnica, specialistka anesteziologije in reanimatologije v jeseniški bolnici, je tudi ena prvih gorskih reševalk pri nas in se že leta in leta prizadeva, da bi prva pomoč postala del osnovnošolskega učnega programa. Še predobro se namreč zaveda, kako pomembno je, da znamo pravilno ukrepati v tistih kritičnih trenutkih, ko gre za življenje ali smrt.

Kakšna bi morala biti nega mastne kože?
Mastna koža je ena najpogostejših težav s kožo. Predstavlja kar nekaj izzivov, kot sta sijoča polt, izbruh aken in mozoljev, dodaten izziv pa predstavlja nega takšne kože. Kakšna bi torej morala biti slednja?

Kako lahko začnemo z zdravljenjem travme sami?
Mnogo stvari vodi do travme, še več jih vodi v zdravljenje. Vsekakor lahko začnemo z delom sami, četudi je močno priporočljivo, da dobimo pomoč strokovnjaka, ko in če ga potrebujemo.

Kako prepričati starše, da greš prvič ven s prijatelji ob novem letu?
Normalno je, da pri določeni starosti želiš novo leto praznovati v krogu prijateljev, ne družine. Novo leto prinaša pričakovanja, zabavo in posebne občutke, še posebej za vas mlade, ki morda še ne veste, kako rešiti dilemo, če starši še niso naklonjeni, da bi vas 'spustili' ven. Poglejmo si nekaj nasvetov.

Kako nevarna je gensko spremenjena hrana?
Gensko spremenjeni organizmi (GSO) predstavljajo žive organizme, razen ljudi, in mikroorganizme, kot so bakterije, glive in virusi, katerih genski material je bil umetno spremenjen, ne da bi to potekalo naravno s križanjem ali naravno rekombinacijo. V Evropski uniji obstaja skupna zakonodaja, ki ureja pravila za pridobitev dovoljenj in trženje teh organizmov.

Kako prestavljanje ure vpliva na naše zdravje?
Ste se kdaj vprašali, zakaj dvakrat letno prestavljamo uro? Glavni razlogi za to prakso segajo v zgodovino in so povezani z energijskimi prihranki, varnostjo in izkoriščanjem naravne svetlobe.

Pomembna novica za študente
Prvi mesec novega študijskega leta je skorajda za nami in večina že ima vsaj približno ustaljen urnik predavanj in vaj. To pomeni, da je sedaj že precej jasno, koliko časa ti vzamejo študijske obveznosti, in na podlagi tega si lahko izdelaš načrt drugih aktivnosti, s katerimi si boš zapolnil/-a študentsko življenje. Ena najbolj perspektivnih možnosti je zagotovo študentsko delo, ki ne predstavlja samo začetka poti v finančno samostojnost, temveč lahko pomembno vpliva tudi na tvojo karierno pot. Kako se torej pravilno lotiti iskanja študentskega dela?

Prehrana pri povišanem holesterolu – na kaj paziti, čemu se izogibati?
Povišan holesterol je ena od najpogostejših težav v sodobni družbi, ki lahko vodi do srčnih bolezni, ateroskleroze in drugih resnih zdravstvenih težav. Vendar pa lahko z uravnoteženo prehrano in spremembo življenjskega sloga zmanjšamo tveganje za bolezni.

Življenjsko zavarovanje – pasti in prednosti!
Življenje je nepredvidljivo in prav je, da smo pripravljeni tudi za najbolj nesrečne slučaje, zlasti, če imamo družino, za katero ne želimo, da bi kdaj morala nase prevzeti naša finančna bremena. Zato je tukaj življenjsko zavarovanje.

Ultrazvočne preiskave pri zanesljivem izvajalcu
Pri podjetju Ultralab uporabljajo sodobne ultrazvočne aparate, ki zagotavljajo popolno varnost ves čas trajanja diagnostičnega postopka.

Vsa čustva so minljiva, pridejo in grejo
V nas se lahko prebujajo najrazličnejša čustva, tudi tista, ki niso najbolj prijetna, hkrati pa se lahko bojimo tudi njihovega vpliva in moči, še posebej, če mislimo, da jih ne bomo zmogli obvladati. O tem, zakaj je pomembno zavedanje tega, kar čutimo, in kakšna sporočila lahko nosijo naša čustva, smo se pogovarjali tudi s psihoterapevtom.

Kako začeti s telovadbo, če nikoli nismo bili aktivni?
Začetek telovadbe je lahko zastrašujoč, še posebej, če nikoli prej nismo redno telovadili. Vendar pa je pomembno razumeti, da so fizične aktivnosti ključnega pomena za naše fizično in duševno zdravje. Gibanje ima neverjeten pomen tako za naše telo kot duševno zdravje!

Akutna stresna reakcija je popolnoma normalen odziv na šok
Življenje je nepredvidljivo, a nekateri dogodki, kot so bile nedavne poplave, nas lahko dodobra pretresejo in povzročijo tudi težje notranje bitke. Pri tem je pomembno poudariti, da se doživljanje od posameznika do posameznika razlikuje. Za nekoga bodo te poplave travmatične, za drugega stresne, razlaga terapevtka dr. Tjaša Stepišnik Perdih.

Prehranska dopolnila – kdaj so smiselna, kdaj ne?
Prehranska dopolnila so izdelki, ki vsebujejo hranilne snovi, kot so vitamini, minerali, aminokisline, rastlinski izvlečki, encimi in druge snovi. Namen teh dopolnil je dopolnjevanje prehrane posameznika s specifičnimi hranilnimi sestavinami, ki jih morda ne zaužije v zadostnih količinah skozi običajno prehrano.

''Dolgoročne posledice lahko pričakujemo pri posameznikih, ki bodo preskočili proces žalovanja''
Naravne katastrofe, kot so poplave, ki so prizadele Slovenijo, ne povzročajo le materialne škode. S seboj nosijo 'opustošenje' tudi na področju duševnega zdravja. Strokovnjaki opozarjajo, da se bodo duševne stiske poznale šele čez nekaj časa, dodatno pa je potrebno že zdaj nasloviti pomembnost pravočasnega iskanja pomoči! O tej tematiki smo se pogovarjali z Jasno Kordić Lašič, dr. med., spec. psih.

Kaj sploh so aditivi, zloglasni E-ji v živilih?
Aditivi predstavljajo snovi ali mešanice snovi, ki niso samostojna živila, ampak se dodajajo živilom med predelavo, transportom ali hrambo, da bi izboljšali njihovo varnost in kakovost.

Zakaj in kako se pojavijo težave z jezo?
Veliko ljudi meni, da imajo 'močan' temperament, a če se zelo hitro razjezite, med burnimi debatami pa padajo tudi žaljivke, je morda to znak, da so stvari ušle izpod nadzora.

Stroka izdala priporočila za varnost pri čiščenju po poplavah
Nacionalni inštitut za javno zdravje, Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti in Inšpektorat Republike Slovenije za delo so izdali priporočila in ključne točke za zaščito in varnost pri čiščenju po poplavah. Ker je bilo v zadnjih dneh zabeleženih že nekaj nesreč pri odpravljanju posledic poplav, so priporočila toliko bolj pomembna s preventivnega vidika preprečevanja poškodb. Zaščitite sebe in druge!

Kaj storiti z živili, ki so prišla v stik s poplavno vodo?
Glede na razmere v preteklih dneh, ki so prizadele mnogo ljudi, se poraja nemalo vprašanj. Med drugim tudi, kaj storiti z živili, ki so prišla v stik s poplavno vodo. Zelo kratek odgovor je, da moramo takšna živila, žal, zavreči.

Pomembne informacije glede prekuhavanja vode
Zaradi vremenskih razmer in poplav so komunalna podjetja z zahodnega in severnega dela države prebivalce pozvala k prekuhavanju ali uporabi ustekleničene vode. Ukrepi veljajo predvsem za naslednja področja, poglejmo si tudi, kako vodo pravilno prekuhavati.

Sladilo v gaziranih pijačah potencialno rakotvorno
Svetovna zdravstvena organizacija je v novih smernicah opozorila na dodajanje sladil brez sladkorja. Umetno sladilo, uporabljeno v tisočih izdelkih, naj bi bilo označeno kot 'morebitno rakotvorno za ljudi'.

Previdno z eteričnimi olji za odganjanje komarjev
Eterična olja vsekakor lahko odganjajo komarje, vendar je potrebna nekolikšna previdnost.

'V najboljšem primeru lahko en človek reši tudi do devet ljudi'
Zakaj in kdaj človek potrebuje presaditev organov? Lahko se zgodi nesreča, pride do bolezni ali pa druge nepredvidljive situacije, ko bodisi mi ali pa naš najbližji potrebuje nov organ. Verjetno šele tedaj, ko se sami znajdemo v skrajno neprijetni situaciji, začnemo razmišljati o presaditvi in darovanju organov. Le-to pa je na žalost v družbi še vedno dokaj odrinjena tema.

Živila, ki so bogata z omega 3 maščobnimi kislinami
Ne uživate radi rib in morske hrane? Pomembne omega 3 maščobne kisline lahko v telo pridobite tudi z naslednjimi živili, a stroka pri tem jasno poudarja – največ omenjenih maščobnih kislin najdemo prav v ribah in ribjem olju.