Vizita.si

večji

Dieta 03. 06. 2021 08.51

Če se lotevate hujšanja, morate vedeti to

Kalorični primanjkljaj vpliva na to, kako hitro izgubite kilograme, večji primanjkljaj pa vodi do hitrejše izgube teže. Vendar se strokovnjaki strinjajo, da je zmerno hujšanje, pri katerem izgubljamo polovico kilograma do kilogram na teden, najbolj zdrava in trajnostna stopnja hujšanja. Če v določenem tednu izgubite več kot to, boste verjetno znatno zmanjšali svojo mišično maso.

Ginekologija in porodništvo 02. 06. 2021 06.00

Prehrana, ki pomaga blažiti simptome policističnih jajčnikov

Težave s sindromom policističnih jajčnikov ima kar pet do deset odstotkov žensk, ki so v rodni dobi. Gre za najpogostejšo hormonsko motnjo žensk v rodnem obdobju in najpogostejši vzrok neplodnosti pri tistih, ki imajo moten menstrualni cikel. Kako si pomagati?

Dieta 28. 05. 2021 06.00

Morda vam zato ne uspe shujšati

Ste že večkrat poskusili z dieto, pa vam nikakor ne uspeva? Morda se razlog, da se vam ne uspe spraviti k hujšanju, skriva v izbiri dneva.

Osebna rast 19. 05. 2021 06.00

Negativna pristranskost – ko so za naše nerganje 'krivi' možgani, ne mi

Dejstvo je, da imajo kritike pogosto večji vpliv kot pohvale, slabe novice pa pritegnejo več pozornosti kot dobre. Ste se kdaj zalotili, da ves dan razmišljate o žaljivki, ki jo je izrekel sodelavec, čeprav ste imeli sicer precej dober dan? Se kljub vsemu lepemu, kar je mogoče opaziti, osredotočate zgolj na svoje napake? To, kar opisujemo, ni zgolj lastnost perfekcionistov, temveč je značilno tudi za ljudi, ki so nagnjeni k negativni pristranskosti. Poglejmo si jo nekoliko podrobneje.

Duševno zdravje 19. 05. 2021 06.00

Nagnjenosti k optimizmu, altruizmu in hvaležnosti se lahko naučimo

Pozitivna psihologija je ena najnovejših 'vej' psihologije. Za razliko od drugih področij psihologije, ki se običajno osredotočajo na disfunkcije in nenormalna vedenja, se pozitivna psihologija osredotoča na to, da ljudem 'svetuje', kako lahko napredujejo in postanejo 'srečnejši'. Kot pri vseh ostalih stvareh in teorijah, ne le na področju psihologije, imamo tudi tukaj močne podpornike, pa tudi glasne kritike. Očitki slednjih pa so velikokrat neutemeljeni.

Naslovnica 18. 05. 2021 11.23

Vitamin D nadomeščajte vse leto

Dokazano je, da vitamin D pomembno vpliva na delovanje imunskega sistema, zato že vse od začetka epidemije covida-19 o njem potekajo številne raziskave in strokovne razprave. Ker večini slovenskega prebivalstva tega vitamina primanjkuje, strokovnjaki svetujejo, da ga nadomeščamo vse leto. Zaradi sodobnega načina življenja namreč tudi v toplejših mesecih na soncu ne preživimo tistega dela dneva, ko so sončni žarki dovolj močni za zadostno tvorbo vitamina D.

Duševne motnje 18. 05. 2021 06.00

11 simptomov anksioznih motenj

Anksioznost je običajen odziv na težje življenjske dogodke, ki nas premaknejo iz ustaljenega ritma in jih doživljamo kot bolj stresne. To je navadno menjava službe, prekinitev partnerskega odnosa, selitev, finančne težave, medosebni konflikti, težave z družino. Ko težje obdobje mine, težave navadno izzvenijo.

Rakave bolezni 10. 05. 2021 06.00

8 simptomov tumorja hipofize

Tumorji hipofize so v večini primerov adenomi, torej benigni tumorji, tkani iz celic, ki spominjajo na zdrave hipofizne celice. Rastejo na dnu lobanje, v kostni votlini, v kateri je sicer zdrava hipofiza.

Odnosi in spolnost 23. 04. 2021 06.00

''Vsak hrepeni po osrečujoči partnerski zvezi, kjer je slišan, razumljen, ljubljen, podprt s strani partnerja''

Kaj je tako imenovani izpopolnjen odnos? Kaj so zdravi obrambni mehanizmi in kateri so tisti, ki nam v partnerskih odnosih in tudi sicer škodijo? Kako se lahko rešimo spon lastnih obrambnih mehanizmov, ki največkrat izvirajo iz ranega otroštva, in zaživimo 'srečno' življenje? O tovrstni tematiki smo se pogovarjali s specialistko zakonske in družinske terapije Anjo Kovačič.

Naslovnica 07. 04. 2021 06.00

Počitnice lahko počakajo, pljučni rak ne

Društvo pljučnih in alergijskih bolnikov Slovenije nadaljuje s projektom »Izkašljaj se«, ki celovito ozavešča širšo javnost o pljučnem raku in nujnosti pravočasnega prepoznavanja simptomov. Še posebej želijo izpostaviti, da trenutna zdravstvena epidemija ni razlog, da ne bi simptomov pljučnega raka pravočasno odkrili pri sebi ali bližnjih, in o težavi spregovorili z osebnim zdravnikom. Njihov slogan je: Počitnice, predstava ali koncert lahko počakajo, pljučni rak ne.

Rakave bolezni 06. 04. 2021 06.00

Redka oblika krvnega raka: ste že slišali za multipli mielom?

Vsi vemo, da je pri rakavih bolezni pomembno zgodnje prepoznavanje simptomov in znakov, a kaj ko so te velikokrat neizraženi. Strokovnjaki poudarjajo, da je pomembno, da prepoznamo subtilne znake, še toliko večji pomen pa pripisujejo zgodnji diagnozi multiplega mieloma, ki bolnikom in družinskim zdravnikom pomaga pravočasno prepoznati simptome bolezni.

Psiha 26. 03. 2021 05.30

Želiš ugajati drugim ali poslušati sebe?

V današnjem svetu, v katerem je meja med resničnim in virtualnim precej zabrisana, se zdi, da postaja vse večji trend iskanja potrditve, ugajanja, ustrezanja in tega, da bi bili všečni.

Osebna rast 25. 03. 2021 06.00

Kakšna je razlika med pozitivnim življenjskim pristopom in toksično pozitivnostjo?

Je lahko pozitivnosti preveč? Kaj sploh je toksična pozitivnost in zakaj je škodljiva? Poglejmo si tanko, resnično tanko, ločnico, ki ločuje zdravo samopodobo, samozavest in samospoštovanje ter tako imenovano škodljivo prepričanje, da 'ignoriranje problemov slednje odstrani'.

Duševno zdravje 23. 03. 2021 06.00

Kaj je senčna plat naše osebnosti in kako jo lahko sprejmemo?

V jungovski psihologiji je senca (znana tudi kot id, senčni vidik ali senčni arhetip) bodisi nezavedni vidik osebnosti, ki ga zavestni ego v sebi ne prepozna, bodisi ga noče sprejeti in ga celo zavrača.

Bolezni 18. 03. 2021 05.30

Nevarna bolezen, ki jo prenašajo klopi

Boreliozo ali Lymsko bolezen povzroča spiroheta Borrelia burgdorferi, katero ponavadi prenašajo drobni klopi. Na mestu ugriza klopa v človeško telo, bakterije Borelia burgdorferi prodrejo v kožo. V roku treh do dvaintridesetih dni preidejo na površino kože ter se lahko razširijo še na druge predele ali organe.

Duševno zdravje 08. 03. 2021 06.00

5 mitov o čustvenem prenajedanju

Strokovnjaki se strinjajo, da je čustveno prenajedanje nezaželen spremljevalec naše obsedenosti z vitko postavo in je tudi glavni razlog, da težko izgubimo odvečne kilograme. Zakaj sploh prihaja do čustvenega prenajedanja in kako se lahko ustavimo?

Odnosi in spolnost 03. 03. 2021 06.00

Empatično poslušanje je temelj pristne interakcije

Ob nekaterih ljudeh se zazdi, da so se pravzaprav že rodili z veščino poslušanja. V pogovorih z njimi brez težav delimo svoje občutke in se počutimo razumljene ter cenjene. Ste že kdaj razmišljali, zakaj se nam nekateri zdijo tako zaupanja vredni? Odgovor se skriva v empatičnem poslušanju, ki se ga lahko tudi naučimo - a pozor, brez avtentičnosti tukaj ne gre.

Zdravje 23. 02. 2021 05.30

Debelost: Epidemija, za katero ne bo cepiva

Vstopili smo v tretjo dekado 21. stoletja, v obdobje, ko se svet bori s pandemijo koronavirusa SARS-CoV-2. Življenje se je v marsičem spremenilo, posledice pa smo v večji ali manjši meri zagotovo občutili že vsi. Poleg te pandemije pa je svet v zadnjih nekaj desetletjih prizadela še druga »pandemija«.

Lajfstajl 22. 02. 2021 06.00

Tako lahko postaneš uspešnejši

Za karizmo, videz, 'dobro življenje' in veliko drugih stvari ljudje radi rečemo, da se moramo s formulo za uspeh preprosto roditi. Pa je to res ali se vsa 'skrivnost' skriva v produktivnosti? Slednjo lahko vsekakor izboljšaš in obrneš sebi v prid. Preberi, kako.

Rakave bolezni 04. 02. 2021 11.19

Svetovni dan raka 2021: Ob epidemiji covida-19 ne pozabimo na epidemijo raka

Ob svetovnem dnevu raka Onkološki inštitut Ljubljana (OI) opozarja, da tudi med epidemijo covida-19 ne smemo pozabiti na epidemijo raka – rak je namreč danes eden najpomembnejših zdravstvenih problemov naše družbe.

Simptomi in bolezni 27. 01. 2021 06.00

Znanost je dokazala: moški res težje prenašajo gripo

Znanstveniki so dokazali, da so moški dovzetnejši za nalezljive bolezni in da jih res težje prenašajo, razlaga pa naj bi se skrivala v hormonih.

Srčno žilne bolezni 15. 01. 2021 06.00

Kako znižati in optimizirati krvni tlak?

Visok krvni tlak je nevarno stanje, ki lahko poškoduje srce. Če je krvni tlak nenadzorovan, se poveča tveganje za srčne bolezni in možgansko kap. Za naravno znižanje krvnega tlaka lahko storite številne stvari.

Bolezni 15. 01. 2021 06.00

Psoriaza je ena od najpogostejših bolezni kože

Za luskavico so značilni občasni izbruhi značilnih izpuščajev, ki se kažejo z ostro omejenimi pordelimi in luskastimi žarišči.

TOK 08. 01. 2021 06.00

Mladi upi 2020: glasujte za prejemnika finančnih sredstev

Vid Ibic je perspektiven mlad pianist, ki je več let samo sledil objavam Mladih upov, dokler njegovi cilji niso postali večji od njegovih finančnih zmožnosti. To je bil zanj pomemben trenutek, ko je moral narediti korak naprej. Ni imel samo sreče, ampak tudi talent, voljo in željo, da bi postal najboljši na svojem področju. »Uspehi na tekmovanjih tako doma kot v tujini, mednarodna povabila in prepoznavnost mojega umetniškega izražanja so izoblikovali nove želje in nove cilje, ki pa so dosegljivi le z dovoljšno finančno podporo. Starši so izredno veliko vložili v moje in sestrino izobraževanje in počasi je nastopil čas, da se tudi sam finančno znajdem – in tako sem se prijavil na razpis Mladi upi.«

Duševno zdravje 04. 01. 2021 06.00

Imposterjev sindrom ali fenomen prevaranta

Imposterjev sindrom je znan tudi kot sindrom prevaranta. Posameznik je v tem primeru prepričan, da njegova običajno visoka izobrazba, akademski dosežki in uspehi niso vredni veliko in da v resnici sploh ni tako kompetenten, kot ga dojemajo drugi. »Kot bi mi na rami vseskozi sedel zlobni duh in mi vzbujal misli, da nisem dovolj dober,« pravi ena od oseb, ki trpi za tem sindromom. Gre za pogosto izkušnjo, ki se dogaja zlasti inteligentnim, nadarjenim in uspešnim.

Razstrupljanje 29. 12. 2020 05.30

Katera hrana je najboljša za 'razstrupljanje telesa'?

Razstrupljanje je izjemno pomemben proces, pri katerem se naše telo znebi odvečnih in škodljivih kemikalij, ki se v določenem obdobju nabirajo v našem telesu.

Estetska medicina 24. 12. 2020 05.00

Povečanje prsi – je to prava odločitev za vas?

Povečanje prsi je za mnogo žensk sopomenka za samozavest, hkrati pa gre za pomembno osebno in dolgotrajno odločitev. Zaradi razlogov, kot so nesimetričnost, ptoza ali povešenost dojk, manjše deformacije ali hipomastija (premajhna prostornina ene ali obeh dojk), lahko ženska izgubi samozavest, se ne počuti dobro v svoji koži, je manj produktivna, kreativna in je navsezadnje nesrečna. Poleg same želje po spremembi, pa je vsekakor potrebno, da se o posegu prej informirate in posvetujete z zdravnikom kirurgom. V želji, da bi vam pri vaši odločitvi pomagali, smo za vas pripravili informacije, ki si jih vsekakor morate prebrati.

Zdravje 23. 12. 2020 05.15

20 (ne)zdravih stvari za našo ustno votlino

Poleg tega da se z uživanjem različnih živil hranimo, hranimo tudi bakterije v ustih. Ne pravijo brez razloga, da smo to, kar jemo, najboljši način, da to preverimo, pa je pogled v naša usta. Katera so zdrava oz. nezdrava živila za naše zobe?

Imunski sistem 22. 12. 2020 05.30

12 razlogov, zakaj bi ga morali uživati vsak dan

O ingverju že veliko vemo, prav tako je o njem že napisana marsikatera informacija. Zato na enem mestu izpostavljamo 12 razlogov, zakaj bi bilo priporočljivo, da bi ga vnesli v svoje življenje.

Ginekologija in porodništvo 17. 12. 2020 05.08

Vse, kar bi ženske morale vedeti o miomih

Miomi so benigni tumorji iz gladkih mišičnih celic maternice. Pojavijo se pri najmanj 20 odstotkih žensk po 35. letu starosti. Po obliki so navadno kroglasti ali polkroglasti, dosežejo pa velikosti vse od večjega bisera do teniške žogice. Večina žensk z miomi nima težav, 15–30 odstotkov žensk pa občuti neprijetne in boleče simptome, zaradi katerih je potrebno zdravljenje.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1032