Vizita.si

vedno

Zdravje 30. 01. 2025 11.48

Zavedajte se, da lahko doleti tudi vas

Ljudje smo si različni. Za nekatere bi lahko rekli, da s svojim divjim življenjskim slogom izzivajo srečo, drugi se ne izpostavljajo tveganjem, če to ni nujno potrebno. A to ne pomeni, da so varni pred nezgodami. Prometne nesreče, padci, zdrsi, opekline in druge nesreče se lahko zgodijo vsakomur, povsod in povsem nepričakovano. Če je sreča na vaši strani, jo odnesete samo s kakšno prasko, ni pa nujno, da bo res tako, zato je pomembno, da pravočasno, predvsem pa ustrezno zavarujete svoje zdravje.

Življenjske zgodbe 30. 01. 2025 10.47

Rekli so ji, da ima še tri mesece življenja, danes je že pet let v remisiji

Katherine Webster so diagnosticirali agresivno obliko možganskega tumorja in ji povedali, da ima še tri mesece življenja. Danes je pet let že v remisiji, njeno preživetje in sama remisija pa še vedno zbujata vprašanje za raziskovalce. Kot poudarjajo, bi morali raziskave v prihodnje usmeriti tudi v to, kaj je tisto, zaradi česar ljudje (pre)živijo.

Puberteta 30. 01. 2025 04.00

Zakaj in kdaj pride do 'mokrih sanj'?

Nočni izliv semena, do katerega pride nenadno, kar laično imenujemo 'mokre sanje', se največkrat zgodi med spanjem. Znak je vlažna in lepljiva pižama ali rjuha, najpogosteje pa se prvič pojavi pri trinajstih letih, lahko tudi prej ali pa kasneje.

Vitamini in minerali 29. 01. 2025 09.06

7 znakov, da vam primanjkuje vitamina D

Vitamin D dobimo s sončnimi žarki, prehrano, s spanjem. Ta vitamin je pomemben za številne funkcije in procese v našem telesu. Simptomi pomanjkanja niso vedno očitni, razlogi za pomanjkanje pa prav tako niso vedno jasni. Poglejmo si najpogostejše znake, ki kažejo na pomanjkanje vitamina D.

Novice 29. 01. 2025 05.00

8 najpogostejših vzrokov za bolečine v hrbtu

Vsakdo se je že kdaj v življenju srečal z bolečinami v hrbtu. Bolečine so lahko začasne ali kronične, povzročajo pa jih lahko različni vzroki.

Rakave bolezni 28. 01. 2025 14.55

Rak materničnega vratu je preprečljiv, a žal še vedno prisoten

Danes je ob zaključku januarja, meseca ozaveščanja o raku materničnega vratu, potekala okrogla miza. Na okrogli mizi, poroča Onkološki inštitut Slovenije, so strokovnjaki osvetlili ključne izzive pri preprečevanju raka materničnega vratu, pomen cepljenja in presejalnih programov ter predstavili osebno zgodbo, ki kaže, kako pomembna je preventiva in pravočasno ukrepanje.

Duševno zdravje otrok 28. 01. 2025 04.43

Kam bežimo, ko se ustrašimo čustev?

Obrambni mehanizmi so del nas in zajemajo način delovanja. So nezdravi vzorci delovanja, h katerim se zatekamo, ko nismo sposobni sprejeti in/ali izraziti tistega, kar čutimo. Včasih in v določenih situacijah le-to ni mogoče, včasih pa si tega ne dovolimo sami.

Simptomi in bolezni 27. 01. 2025 04.04

Bolezen, ki zahteva čimprejšnjo zdravniško pomoč

Tuberkuloza je smrtno nevarna bolezen, ki je še vedno eden od vodilnih infekcijskih vzrokov smrti po vsem svetu. Razvite države se s tuberkulozo uspešno borijo, v nerazvitih državah pa še vedno prihaja do nenadzorovanega širjenja bolezni.

Zdravje 26. 01. 2025 04.07

Znak, da bi morali obiskati zdravnika

Naj obiščem zdravnika? To vprašanje si je že zastavil skoraj vsak od nas.

Tuje 25. 01. 2025 04.39

Ni se tuširala 6 tednov, zdaj pojasnjuje, zakaj naj bi se splačalo

Pomislite, bi zdržali brez tuširanja in umivanja šest tednov? Jessy Muller je naredila točno to, sedaj pa za različne tuje medije razkriva, zakaj naj bi se izplačalo.

Aktivno življenje 25. 01. 2025 04.11

Aktivnosti in vaje, ki so idealne za starostnike

Vadbo in aktivnosti bi morali prilagoditi glede na starost in fizično zmogljivost. Kakšna vadba, aktivnosti in vaje so torej primerne za starostnike, posameznike, starejše od 65 let?

Zdravje 25. 01. 2025 04.06

Bakterije v vaših ustih igrajo pomembno vlogo pri vašem zdravju

Usta imajo najbolj raznolik habitat v človeškem telesu. Vsebuje več kot 700 znanih vrst bakterij, pa tudi kvasovke, viruse in nekatere praživali. Ta skupnost se skupaj imenuje ustni mikrobiom. Tako kot črevesni mikrobiom imajo tudi bakterije v ustih pomembno vlogo pri vašem zdravju.

Simptomi in bolezni 23. 01. 2025 04.48

5 razlogov za utrujenost

Utrujenost je pogosta težava, s katero se soočajo ljudje vseh starosti. Čeprav jo pogosto povezujemo s pomanjkanjem spanja, je lahko posledica številnih drugih dejavnikov, ki segajo od telesnega zdravja do psiholoških in življenjskih vzorcev.

Zdravje 23. 01. 2025 04.38

Kaj se zgodi z vašim telesom, ko prenehate piti alkohol?

Ni vam treba popolnoma prenehati piti, da bi opazili izboljšave. Že samo zmanjšanje vnosa lahko prinese pomembne pozitivne spremembe v vašem življenju.

Zdravje 22. 01. 2025 04.30

Kaj se zgodi, če se zastrupimo s kemikalijami?

Zastrupitev s kemikalijami je resno zdravstveno stanje, ki se lahko zgodi zaradi nenamernega stika, vdihavanja, zaužitja ali absorpcije strupenih snovi skozi kožo. Posledice so odvisne od vrste kemikalije, količine, ki smo ji bili izpostavljeni, in časa, ki je pretekel do ukrepanja. V hujših primerih lahko zastrupitev ogroža življenje in zahteva takojšnjo medicinsko pomoč.

Lajfstajl 22. 01. 2025 04.30

Načini, kako si lahko pametno razporediš svoj čas

Vsak dan ima 24 ur, a zdi se, kot da jih ni nikoli dovolj za vse, kar želiš narediti. Med šolo, domačimi nalogami, hobiji, druženjem in sprostitvijo je pogosto težko najti pravo ravnovesje. Dobra novica je, da ni nemogoče! S pravim pristopom in nekaj prilagoditvami lahko ustvariš urnik, ki ti omogoča uspešno usklajevanje vseh obveznosti in še vedno uživanje v prostem času.

Alergije 22. 01. 2025 04.28

7 najpogostejših alergij in kako prepoznati njihove simptome

Alergije so vedno pogostejša težava, ki prizadene milijone ljudi po vsem svetu. Gre za prekomerno reakcijo imunskega sistema na snovi, ki jih telo običajno ne prepozna kot nevarne. Ko ima nekdo alergijo, njegov imunski sistem reagira na te snovi, kot so prah, pelod, določena živila ali zdravila, kar povzroči različne simptome.

Zdravje 22. 01. 2025 04.27

Kako na nas vpliva vsakdanja izpostavljenost elektromagnetnim poljem?

V zadnjih desetletjih je vedno večja pozornost posvečena vplivu elektromagnetnih polj (EMP) na zdravje ljudi. Elektromagnetna polja so povsod okoli nas, saj so nenehno prisotna v naši okolici zaradi uporabe tehnologije, kot so mobilni telefoni, brezžični usmerjevalniki, električni aparati in druge naprave. Vendar pa so s temi tehnološkimi napredki prišli tudi pomisleki o tem, ali ta izpostavljenost predstavlja nevarnost za naše zdravje.

Zdravje 21. 01. 2025 04.49

8 najnevarnejših virusnih bolezni

Današnji virusi so zelo kompleksni in jih je skoraj nemogoče nadzorovati ali zadržati. V preteklih milijonih letih ali več so razvili stopnjo preživetja in učinkovitosti, ki jo je osupljivo razumeti. Še naprej preučujemo, poskušamo najti nove načine, kako jih premagati, oni pa še naprej mirno mutirajo.

Zdravje 21. 01. 2025 04.17

6 simptomov pomanjkanja spanja, ki jih pogosto spregledamo

Spanje je ena izmed temeljnih potrebščin za ohranjanje zdravja, tako fizičnega kot duševnega. Kljub temu je v sodobnem življenju, ki je polno nalog, obveznosti in stresa, pogosto zanemarjeno. Pogosto si posamezniki ne priznamo, kako zelo pomanjkanje spanja vpliva na naše telo in počutje.

Zdravje 20. 01. 2025 04.18

Vpliv slabe drže na dolgoživost in kakovost življenja

Naša drža ima velik vpliv na naše zdravje in kakovost življenja. Slaba drža se pogosto pojavi zaradi dolgotrajnega sedenja, pomanjkanja gibanja, nepravilnega dvigovanja težkih predmetov ali celo zaradi stresa. Čeprav mnogi ne prepoznamo, kako pomembna je pravilna drža za naše telo, ima ta dejavnik daljnosežen vpliv na naše fizično in duševno počutje ter lahko vpliva na naše zdravje na dolgi rok.

Koža 19. 01. 2025 04.58

6 napak, ki jih počnemo pri negi kože in kako jih odpraviti

Negovanje kože je ključnega pomena za njeno zdravje in videz, vendar pa mnogi izmed nas delamo napake, ki lahko povzročijo težave, kot so suha koža, izbruhi aken ali prezgodnje staranje. Pomembno je, da se zavedamo, da ni vsaka koža enaka in da ne obstaja univerzalna rešitev.

Imunski sistem 18. 01. 2025 04.29

Zakaj so avtoimunske bolezni v porastu?

V zadnjih desetletjih smo priča vzponu avtoimunskih bolezni, ki so postale vse pogostejše v zahodnem svetu. Avtoimunske bolezni nastanejo, ko imunski sistem napačno prepozna zdrave celice in tkiva telesa kot nevarne in jih napade. Te bolezni lahko prizadenejo skoraj vsak del telesa in vključujejo različne motnje, kot so revmatoidni artritis, lupus, multiple skleroza, diabetes tipa 1 in avtoimunske bolezni ščitnice. Kljub napredku v medicini in povečanju ozaveščenosti o teh boleznih, je njihovo število še vedno v porastu.

Zdravje 18. 01. 2025 04.19

Pogosto zbolite? Krivo bi lahko bilo to

Morda ne bi nikoli pomislili na eno napravo, ki jo dandanes vedno nosimo s seboj, je pa tudi in predvsem le-ta lahko odgovorna, da pogosteje zbolevamo.

Aktivno življenje 17. 01. 2025 04.31

Zakaj je telovadba pomembnejša kot kdaj koli prej?

V današnjem svetu, kjer smo vse bolj povezani z tehnologijo, kjer je sedenje in pasivno preživljanje časa postalo norma, je telesna aktivnost ključnega pomena za naše zdravje. Z naraščajočim številom težav, povezanih z življenjskim slogom, kot so debelost, kronične bolezni, tesnoba, depresija in druge motnje, postaja telovadba pomembnejša kot kdaj koli prej. Telesna aktivnost ni zgolj orodje za ohranjanje telesne pripravljenosti, temveč ključni dejavnik, ki lahko vpliva na naše zdravje, kakovost življenja, produktivnost in celo dolgoročno življenje.

Vitamini in minerali 17. 01. 2025 04.25

7 napak, ki jih delamo pri uporabi vitaminskih dopolnil

Vitaminski dodatki so postali del vsakdanje rutine mnogih ljudi, ki želijo poskrbeti za svoje zdravje. Čeprav so lahko koristni, njihova nepravilna uporaba pogosto vodi v neučinkovitost, zapravljanje denarja ali celo tveganje za zdravje.

Prebava 17. 01. 2025 04.25

Tako vam prebava sporoča, da potrebuje pomoč

Prebavni sistem je ključen za naše splošno zdravje in počutje. Kadar deluje pravilno, hrano učinkovito pretvori v energijo in odstrani odpadne snovi. Vendar pa nas lahko opozori, ko potrebuje pomoč. Teh signalov ne gre ignorirati, saj lahko težave s prebavo vodijo do resnejših zdravstvenih stanj. Prepoznajte, kaj vam vaš prebavni sistem sporoča, in ukrepajte pravočasno.

Koža 16. 01. 2025 04.52

5 načinov, kako lahko stres vpliva na vašo kožo in kako to preprečiti

Stres je del vsakdanjega življenja, a pogosto pozabljamo, kako močno lahko vpliva na naše telo, zlasti na kožo. Ko smo pod stresom, naše telo sprošča hormone, kot je kortizol, ki lahko povzročijo ali poslabšajo številne kožne težave.

Zdrav Lajf 16. 01. 2025 04.05

Kako ohraniti energijo in zdravje med hladnimi meseci?

Hladni meseci, ko dnevi postajajo krajši, temperature padajo, dež in sneg pa sta na vsakem koraku, lahko predstavljajo velik izziv za naše zdravje in energijo.

Zdravje 15. 01. 2025 12.36

Potrebujemo novo definicijo debelosti?

V globalnem poročilu zdravstveni strokovnjaki trdijo, da ITM ni zanesljivo orodje za ugotavljanje debelosti. ITM lahko ljudi označi za 'debele' oz. 'bolne', četudi njihova odvečna telesna maščoba denimo ne povzroča škode telesu. Poglejmo, kaj razkrivajo.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996