Vizita.si

vedno

Duševno zdravje 29. 11. 2022 05.00

Če ste v srednjih letih, morate vedeti to

Kriza srednjih let je zelo ohlapno definiran izraz za niz različno zahtevnih izkušenj in preizkušenj, ki se pojavijo nekje med 40. in 60. letom starosti. Doživi jo lahko vsak, ne glede na spol, poklic ali status. Doživljanje krize srednjih let ni mit, kot menijo nekateri, saj je povsem normalno in tudi pričakovano, da gremo skozi različne življenjske prehode in obdobja, ki sprožijo dvome o smislu, identiteti, vrednotah, prioritetah in doseženih ciljih. V nekaterih primerih lahko privede tudi do težjih stisk.

Novice 28. 11. 2022 13.44

Kaj je dolgotrajna oskrba?

V vseh razvitih državah v zadnjih letih v ospredje vedno bolj prihaja dolgotrajna oskrba v okviru socialnih politik. Razlog tiči predvsem v staranju prebivalstva in naraščajočem deležu starostnikov, ki potrebujejo pomoč. Na Ministrstvu za zdravje tako poudarjajo, da je njihova prioriteta priprava sistemskih rešitev na področju dolgotrajne oskrbe, ki vključujejo tudi pripravo predloga Zakona o dolgotrajni oskrbi in obveznem zavarovanju za dolgotrajno oskrbo. Kot pravijo, namen sistemske ureditve je, da bodo upravičenci s primerljivimi potrebami dostopali do primerljivih pravic, ki bodo v večjem deležu financirane iz javnih sredstev.

Duševno zdravje 28. 11. 2022 05.00

To naj bi bile lastnosti ljudi, ki imajo dobro psihično zdravje

Določene kombinacije osebnostnih lastnosti so lahko povezane z boljšim osebnim počutjem. Se sprašujete, katere so te lastnosti?

Razstrupljanje 28. 11. 2022 05.00

Pri bolečini zaradi revmatoidnega artritisa si lahko pomagate s kurkumo

Bolečine zaradi revmatoidnega artritisa so lahko neznosne. Veliko ljudi si jih lajša z različnimi analgetiki, nekateri pa posegajo tudi po naravnih 'pripomočkih', ki jih nudi narava. Ameriške študije sedaj razkrivajo, da so za temi sredstvi tudi znanstvena dognanja.

Simptomi in bolezni 25. 11. 2022 05.00

Imate visok krvni tlak? Potem morate vedeti to

Če vprašate katerega koli zdravnika, kaj je najslabša stvar, ki jo lahko naredite za svoje zdravje, vam bodo skoraj vsi povedali enako.

Aktivno življenje 25. 11. 2022 05.00

Kako kljub šibkemu imunskemu sistemu ohranjati svoje zdravje?

Bele krvne celice, protitelesa in druge komponente, vključno z organi in bezgavkami, tvorijo imunski sistem telesa. Ta ščiti telo pred okužbami. Oseba s šibkim imunskim sistemom pa je lahko posledično bolj nagnjena k pogostim okužbam, bolj pa je nagnjena tudi k obolenjem. Kako lahko zavarujemo svoj imunski sistem in kako lahko kljub šibkemu imunskemu sistemu ohranjamo svoje zdravje?

Duševno zdravje 23. 11. 2022 10.22

Nasilje v družini – pravočasno poiščite pomoč

Nasilje v družini je na žalost resničnost marsikatere ženske. Prepoznavanje znakov nasilnega razmerja in vedenje, kako zapustiti nevarno situacijo, pa mnogokrat lahko rešita življenje!

Prehrana 23. 11. 2022 05.00

Upočasnjeno delovanje ščitnice - kaj jesti, kdaj in v kakšnih količini?

Upočasnjeno delovanje ščitnice ali hipotiroidizem zahteva posebno vrsto prehrane. Priporočljiva je hrana z nizkim do srednje glikemičnim indeksom, kot je denimo ovsena kaša z jogurtom in cimetom. Nutricionist Nenad Bratković ponuja dodatne informacije o prehrani za ljudi, ki se borijo z upočasnjenim delovanjem ščitnice.

Odnosi in spolnost 22. 11. 2022 05.00

V iskanju popolne ljubezni

Sanjarjenje o popolni ljubezni obstaja že od nekdaj, saj ljudje vedno stremimo k presežnemu v vseh oblikah. Skozi zgodovino so o njej razmišljali številni filozofi in psihoanalitiki, pesnikom in pisateljem pa predstavlja vir navdiha za ustvarjanje. A vsi vemo, da popolnosti v resničnem svetu ni, še manj v intimnih odnosih, pa čeprav si še tako želimo, da bi za vsakogar obstajala popolna oseba, ob kateri bi doživeli usodno ljubezen.

Lajfstajl 22. 11. 2022 05.00

Psihologija barv: Kaj naj bi najljubše barve oblačil v tvoji garderobi povedale o tebi?

V povezavi z barvami, njihovo priljubljenostjo in trendi, ki se pojavljajo, obstajajo številne zanimive študije. Raziskuje jih tudi psihologija sama. Barve nam popestrijo življenje in kot zanimivost, bolj za šalo kot zares, si poglejmo, kaj naj bi izbira najljubše barve povedala o nas.

Osebna rast 19. 11. 2022 05.00

Zakaj vam knjige za 'samopomoč' ne pomagajo?

"Teoretično vem čisto vse, prebral sem premnogo knjig, ki opisujejo moje stanje in naštevajo predloge, kako se izkopati iz brezna občutij, a se v mojem življenju še vedno nič ne spremeni," so besede številnih posameznikov, ki se odločijo težave reševati s pomočjo knjig za osebnostno rast in samozdravljenje. Kje torej nastane vrzel med tem, da smo pravzaprav specialisti v zavedanju svojih težav, nikakor pa ne moremo storiti koraka naprej in se osvoboditi tistega, kar nas zadržuje na mestu?

Puberteta 17. 11. 2022 05.00

Lepotni ideali: kaj je zdravo, kaj je lepo in kaj resnično?

Lepotni standardi obstajajo že od nekdaj, a zdi se, da so z vzponom družbenih omrežij postali še vidnejši, še zahtevnejši – in predvsem nerealni. Kako zelo pa tebi pridejo do živega vse te podobe, s katerimi smo vsakodnevno obkroženi?

Preventiva 17. 11. 2022 05.00

Kurilna sezona je tukaj – kaj morate vedeti o zastrupitvi z ogljikovim monoksidom?

Zastrupitve z ogljikovim monoksidom v hladnem delu leta so žal pogoste, a jih je mogoče preprečiti. Preverite naprave in se potrudite za preventivo.

Bolezni 15. 11. 2022 12.45

Največji miti o sladkorni bolezni

Sladkorna bolezen tipa 2 je najpogostejša sladkorna bolezen, ki jo ima kar 90 odstotkov ljudi, za katere je diagnosticirano, da imajo previsoko koncentracijo glukoze oziroma krvnega sladkorja v krvi. O njej pa še vedno kroži tudi ogromno mitov, v katere mogoče verjamete tudi sami.

Odnosi in spolnost 15. 11. 2022 05.00

Kompromisi – da ali ne? Kdaj in kako?

Sklepanje kompromisov v razmerju je iskanje zlate sredine med navadami, željami in cilji obeh partnerjev. Če vsak malce popusti, je rešitev na dlani, pravijo nekateri. A žal ni vedno tako preprosto, sploh ko se dotaknemo naših temeljnih vrednot. Kdaj torej sklepati kompromise in kdaj ne?

Žensko zdravje 15. 11. 2022 05.00

10 razlogov za bolečino v dojkah

Bolečine v dojkah so pri ženskah dokaj pogoste. Zdravstveni izraz za ta pojav je mastodinija ali mastalgija.

Novice 15. 11. 2022 05.00

Kaj doživljajo ljudje na meji med življenjem in smrtjo?

Nova študija o obsmrtnih izkušnjah je vključevala 567 moških in žensk, ki se jim je med hospitalizacijo v Združenih državah in Združenem kraljestvu ustavilo srce.

Simptomi in bolezni 15. 11. 2022 05.00

Kaj morate vedeti o aftah?

Afte so majhne ranice, ki nastanejo v ustni votlini, najpogosteje na notranji strani ustnice. So neškodljive, vendar so lahko zelo boleče.

Novice 15. 11. 2022 05.00

'Čik pavza' vam lahko reši življenje

November je mesec ozaveščanja o pljučnem raku. V Sloveniji zaradi pljučnega raka vsak dan umrejo več kot trije ljudje. Možnost ozdravitve in uspešnega zdravljenja je največja, ko je diagnoza postavljena v začetnih stadijih.

Zdrav Lajf 15. 11. 2022 05.00

Higienske navade, ki bi jih moralo poznati vsako mlado dekle

Ne preskočite teh stvari, ker se vam preprosto 'ne da'.

Novice 14. 11. 2022 11.32

Svetovni dan sladkorne bolezni 2022: število oseb s sladkorno boleznijo se je v preteklih dveh letih izjemno povečalo

Na letošnji, že 13. nacionalni konferenci o sladkorni bolezni bodo izpostavljali, kako zelo pomembno je za osebe s sladkorno boleznijo, da imajo na voljo verodostojne in razumljive informacije. Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje poudarjajo, da svetovni dan sladkorne bolezni, ki ga obeležujemo danes, ponuja priložnost za ozaveščanje o sladkorni bolezni kot globalnem javnem zdravstvenem problemu, ponujajo pa tudi nasvete, kaj je treba storiti za boljše preprečevanje, diagnosticiranje in obvladovanje bolezni.

Lajfstajl 14. 11. 2022 05.00

Kako se v najkrajšem možnem času naučiti največ?

Si odlašal z učenjem in ti je zmanjkalo časa? Vsem kampanjskim učencem je situacija poznana ... Vendarle pa obstaja rešitev. Poglejmo si nasvete, kako v najkrajšem možnem času narediti največ.

Aktivno življenje 11. 11. 2022 05.00

Kako začeti telovaditi?

Največkrat je najbolj prikladen izgovor dejstvo, da se vsi soočamo s pomanjkanjem časa. Seveda moramo vsi opravljati svojo službo, tako ali drugače poskrbeti za svojo družino, opraviti dodatne obveznosti, za rekreacijo lastnega uma in telesa pa ostane bolj malo časa. Je to res ali je to samo izgovor?

Estetska medicina 08. 11. 2022 05.00

Življenjska preobrazba Ane, ki vas bo navdušila

Vsako obdobje ima svoje dobre in slabe plati, a kakor koli pogledamo, vedno težimo k temu, da bi se čim bolje počutili v svoji koži in to ne glede na spol, leta ali kar koli drugega. V resnici nikoli ni prepozno. "In odličen primer za to je moja pacientka Ana," pove Miran Križančič, specialist plastične, rekonstrukcijske in estetske kirurgije: "Njena zgodba je živ dokaz, da so leta zgolj številka."

Zdravje 08. 11. 2022 05.00

Kaj je heterokromija?

Heterokromija je stanje, ko ima oseba različno obarvane oči ali imajo njene oči več kot eno barvo.

Lajfstajl 04. 11. 2022 05.00

V pisanju je moč – kako in zakaj?

Življenjski prehodi, kot smo že omenili, niso vedno lahko, še manj pa prijetni. Vsekakor pa na koncu, ko preidemo čez takšna in drugačna obdobja, vidimo, da so bila vredna izzivov, ki smo jih prišli.

Simptomi in bolezni 03. 11. 2022 05.00

Bolečine v kolku? Preverite, kaj vam lahko pomaga

Če se soočate z bolečinami v kolku, je vsekakor prvi smiseln in logičen korak, da obiščete svojega zdravnika, da vam postavi točno diagnozo in ustrezno določi potek zdravljenja, če bo to potrebno. Vsekakor pa obstaja nekaj stvari, ki jih lahko naredite sami, večino od njih pa vam bo priporočal tudi vaš zdravnik.

Duševno zdravje 02. 11. 2022 08.52

Kaj se zgodi, če se ne ustavimo pravočasno?

Vsakodnevni stres, najrazličnejše skrbi, dvomi, brezvoljnost in nezadovoljstvo s samim seboj so žal vse pogostejše težave tudi mlajših generacij, ki se soočajo s pomembnimi življenjskimi izzivi, pa naj gre za osamosvojitev, težave v partnerstvu, grajenje kariere ali iskanje samega sebe. Posledično se številni soočajo z duševnimi stiskami, ki jih ovirajo na različnih področjih. Ste tudi vi med njimi? V nadaljevanju preverite, kako si lahko pomagate.

Lajfstajl 02. 11. 2022 05.00

8 stvari, za katere si lahko hvaležen, tudi ko se ti zdi vse brez zveze

Ti po glavi 'plešejo' misli, da si najbolj nesrečen človek, četudi imaš skoraj vse, kar morda kdo drug niti nima? Naj ti povemo nekaj razlogov, zakaj si lahko v vsakem trenutku hvaležen.

Simptomi in bolezni 02. 11. 2022 05.00

Sindrom razdražljivega črevesja: vzroki, simptomi, pomoč

Sindrom razdražljivega črevesja je pogosta motnja, za katero so značilne bolečine v trebuhu in spremenjeno odvajanje blata v obdobju vsaj treh mesecev. Kakšni so simptomi in vzroki za sindrom razdražljivega črevesja? Kakšni so načini zdravljenja, kaj jesti in čemu se izogibati in ali omenjeni sindrom vpliva na telesno težo?

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 996