vedno

Ko se počutiš negotovo: Nasveti, ki jih mora slišati vsako dekle
Teh nasvetov ti verjetno nihče ne bo dal v šoli, a bi ti jih kdo moral, ker so zelo pomembni.

Katarina Čas, kot je še niste videli
O Katarini Čas smo v preteklih letih veliko slišali, predvsem o tem, kako žanje uspehe v tujini. Med drugim je iz prve roke ugotovila, kako je videti snemanje v glamuroznem Hollywoodu, kjer je bila postavljena ob bok Leonardu DiCapriu, snemala je tudi z legendarnim Alom Pacinom. Tak življenjski slog pa s seboj prinaša tudi veliko stresa. Zdaj, ko se simpatična svetlolaska vrača pred kamere slovenskih ustvarjalcev, smo z njo poklepetali o tem in kaj jo je naučila globalna pandemija covida-19.

14 najboljših sestavin za smuti, ki spodbujajo hujšanje
Smuti je izvrsten in izjemen iz več razlogov. Za tiste, ki neradi jedo zelenjavo, sadje ali pa katero drugo živilo, denimo, je odličen način, kako lahko v svojo prehrano dodajo sestavine, ki jih drugače ne bi zaužili. Za druge je izvrsten napitek za hujšanje, spet tretji pa ga imajo radi iz drugih preštevilnih razlogov.

Kaj pomeni zdrava ljubezen do sebe?
O konceptu ljubezni do sebe se v zadnjem času veliko govori, a pogosto se v zvezi s tem pojavljajo napačne interpretacije. Ljubezen do sebe ni egoizem ali narcisizem, ampak gre za spoštovanje svojega dobrega počutja in sreče. Pomeni tudi, da znamo poskrbeti za svoje potrebe in ne žrtvujemo sebe, da bi ugajali drugim. Ljubezen do sebe pomeni, da ne sprejmemo manj, kot si v resnici zaslužimo.

Kaj je relacijska travma?
Pomembni življenjski odnosi močno vplivajo na psihološki in čustveni razvoj vsakega posameznika. Kadar so ti odnosi nefunkcionalni, nezanesljivi ali so celo vir nasilja, lahko pustijo rane, ki se težko zacelijo. To velja zlasti za relacijsko travmo, ki nastane zaradi preteklih zlorab ali zanemarjanja in trajno škoduje samopodobi ter ustvarjanju uspešnih in trajnih povezav z drugimi. Osebam z izkušnjo relacijske travme se uspešni odnosi pogosto zdijo nedosegljivi zaradi nezaupanja, strahu pred intimo in splošne negotovosti.

Zdaj je pravi čas za ta korak
V življenju nam je dano le eno telo in na nas je, da zanj ustrezno poskrbimo. Tudi če se občasno ukvarjate s športom, ste zmerni pri prehrani in si včasih privoščite sprostitev, je vaš organizem v sodobnem življenjskem ritmu še vedno pod velikimi obremenitvami in poln škodljivih snovi. Prav je, da mu vsaj enkrat na leto privoščite veliko 'čistko' in pomladni meseci so kot nalašč za ta korak. Tako boste namreč poskrbeli za dobro počutje in urejeno prebavo, ki je ključnega pomena za zdravje celotnega organizma.

Vse, kar moraš vedeti o kondomih
Kondomi so takorekoč tanke vrečke, ki preprečujejo, da bi sperma prešla v nožnico. Poznamo moške in ženske kondome, prvi pa se uporabljajo pogosteje.

»Krog nagrajevanja«: ko za občutek ugodja potrebujemo vedno več sladkarij
Le kdo ne mara sladkarij? Tortice, sladkane kave, piškoti, sladoled, manjši sladki prigrizki – sladkor najdemo v številnih živilih, zato se mu je skoraj nemogoče izogniti. V manjših oziroma zmernih količinah ni škodljiv, vendar se njegova moč skriva ravno v tem, da je tako zelo zasvajajoč. Čeprav se odvisnost od sladkorja ne šteje za tako zelo resno kot ostale vrste zasvojenosti, pa ima lahko dolgoročno zelo resne vplive na zdravje.

Se zavedate, kako pomembna je pravočasna obravnava?
Življenje je nepredvidljivo in kadar koli se lahko pojavijo določene težave ali bolečine, ki nam zagrenijo vsakdan. Ob tem pa si prej ali slej postavimo tudi vprašanje, ali je čas, da obiščemo zdravnika, ali si lahko pomagamo tudi sami doma in kako?

Vas kdaj spreleti misel: 'Kaj je narobe z mano?'
Ob takšnih in drugačnih čustvih ter občutij, ki so velikokrat posledica preobremenjenosti ali pa različnih življenjskih okoliščinah, skorajda ni človeka, ki ga ne bi vsaj občasno spreletela misel, 'kaj je narobe z mano?'.

To soboto na POP TV prihaja že 10. oddaja Nasmeh zdravju
V tokratni oddaji se bomo posvetili starševstvu in poti do tja, ki za vedno več parov ni enostavna. Svojo težko pot do zanositve nam bo zaupala tudi nekdanja profesionalna plesalka Katarina Venturini.

Kdo so milenijci in kaj je zanje značilno?
Izraz milenijci ali generacija Y se nanaša na generacijo ljudi, rojenih med začetkom 80. in poznih 90. let. Obdobje pred njimi zaznamuje generacija X, obdobje za njimi pa generacija Z. Zanje je značilno, da imajo več lastnosti, ki se precej razlikujejo od preteklih generacij.

Tako lahko premagaš sramežljivost
Povsem običajno je, da smo v krogu novih ljudi nekoliko zadržani in previdni. Sramežljivost ni nujno slaba, če te le ne ovira pri normalnih opravilih.

Kako se odvaditi neskončnega premlevanja?
Premlevanje je težnja k ponavljajoči se pasivni analizi svojih težav, pomislekov in občutkov stiske, ne da bi ob tem storili kakršne koli pozitivne spremembe. Ta nezdrav vzorec prekomernega razmišljanja lahko premagamo s preprostimi koraki.

5 ritualov, ki lahko povsem spremenijo vaše življenje!
Če določen čas delate iste stvari, postanejo del navade, vaš ritual. Jasno je, da niso vse navade dobre, a če so globoko zakoreninjene v vašo podzavest, se jim boste le stežka uprli. Zato je pomembno, da se zavestno trudite v svoje življenje vnesti tudi čim več zdravih ritualov. Predstavljamo pet takih, ki bodo obogatili vaš vsakdan in vaše življenje spremenili na bolje.

Od kod sploh izhajajo potrebe, prepričanja in želje glede spolnosti?
Ujemanje v spolnosti imenujemo tudi spolna združljivost ali kompatibilnost. Pogosto gre za vodilni kriterij pri ocenjevanju, kdo je ’pravi’ za nas in ali ima odnos prihodnost. Veliko pa je seveda odvisno tudi od tega, koliko partnerjema spolna dimenzija v odnosu sploh pomeni. Nekateri si odnosa brez spolnosti ne morejo predstavljati, drugim več pomeni čustvena in duhovna bližina.

Rastlinska prehrana – kaj vsebuje in kje jo najdemo?
Ste že slišali za rastlinsko hrano in njene koristi za človeka, planet in živali? Danes je to tema št. 1 v svetu prehrane, zdravja in okoljevarstva, zato je pomembno, da razumete, zakaj in kako je ta prehrana postala pomembna.

Negativna pristranskost – ko so za naše nerganje 'krivi' možgani, ne mi
Dejstvo je, da imajo kritike pogosto večji vpliv kot pohvale, slabe novice pa pritegnejo več pozornosti kot dobre. Ste se kdaj zalotili, da ves dan razmišljate o žaljivki, ki jo je izrekel sodelavec, čeprav ste imeli sicer precej dober dan? Se kljub vsemu lepemu, kar je mogoče opaziti, osredotočate zgolj na svoje napake? To, kar opisujemo, ni zgolj lastnost perfekcionistov, temveč je značilno tudi za ljudi, ki so nagnjeni k negativni pristranskosti. Poglejmo si jo nekoliko podrobneje.

Sodobne smernice in novosti na področju zdravljenja astme
Letošnje leto je postreglo s kar nekaj strokovnimi smernicami za boljšo obravnavo pljučnih bolnikov. Najbolj odmevne so vsekakor vnovič smernice GINA (Globalna iniciativa za zdravljenje astme), po katerih smo tudi v Sloveniji priredili naša navodila in strokovne smernice za to bolezen. Pogledali smo, kaj so največje novosti na tem področju in se o slednjem pogovarjali s prof. dr. Matjažem Fležarjem, dr. med., specialist pulmologom.

Gibanje na svežem zraku ima številne pozitivne učinke
Topli dnevi so kot nalašč za rekreacijo v naravi, saj ima gibanje na svežem zraku številne pozitivne učinke na zdravje in počutje. Zakaj si ne bi obuli pohodniških čevljev in se odpravili po endorfine kar v hribe? V nadaljevanju smo za vas pripravili nekaj nasvetov, ki vam bodo zagotovo koristili na vaši poti.

Fleksitarijanstvo – prehranjevanje brez odpovedovanja
Fleksitarijanstvo je način prehranjevanja, ki izboljšuje osebno počutje in ohranja planet. Temelji na rastlinski prehrani, vendar se ni treba popolnoma odpovedati živalskim izdelkom.

Vadba doma, na prostem ali v telovadnici? To so razlike
Na žalost se še vedno borimo z virusom, ki nam je v zadnjem letu precej spremenil življenje. Vsi govorijo o tem, kako lahko zaščitimo druge, predvsem s splošnimi priporočili, premalo pa poudarjamo, kaj moramo storiti, če želimo trajno in na dolgi rok izboljšati svojo imunost. Pri tem ne govorimo samo o higieni, temveč tudi o gibanju!

Napačna prepričanja o 'debelih' ljudeh
''Jaz mislim, da bi morala dobra volja vsakega 'gor držat', ne samo tistega, ki ima malo preveč kilogramov,'' je povedala nasmejana Urška Vučak Markež v oddaji Nasmeh zdravju in dodala, da se zaveda, koliko predsodkov se še vedno drži nekoliko 'bolj obilnih ljudi'. Je res, da so 'debeli' ljudje srečnejši, suhi pa bolj žalostni? Zakaj ne moremo posploševati? Ker je sreča nekaj, kar je navsezadnje odvisno zgolj in samo od posameznika. Poglejte si, kaj je o tem še povedala Urška Vučak Markež.

8 simptomov tumorja hipofize
Tumorji hipofize so v večini primerov adenomi, torej benigni tumorji, tkani iz celic, ki spominjajo na zdrave hipofizne celice. Rastejo na dnu lobanje, v kostni votlini, v kateri je sicer zdrava hipofiza.

Kaj se zgodi, če uživate preveč beljakovin?
Beljakovine so nujno potrebne za normalno funkcioniranje našega telesa, vseeno pa lahko, kot pri vseh drugih stvareh v življenju, tudi tukaj pride do pretiravanja.

4 nasveti za lažje sklepanje novih prijateljstev
Sklepanje novih prijateljstev ni tako težko, kot se zdi. Pomembno je le vedeti, kako se odzvati na različne tipe ljudi.

Biologija človeka pri stradanju: Ko kalorije postanejo ''zlato''
William Shakespeare je v znameniti zgodovinski drami Julij Cezar v enem izmed govorov opisal Gaja Kasija Longina, ki se je po vojni vrnil v Rim, kasneje pa sodeloval pri zarotniškem umoru Cezarja, z naslednjimi besedami: "Videti je lačen in preveč razmišlja, takšni ljudje pa so izjemno nevarni.''

Prim. prof. dr. Zmago Turk, dr. med.: Gre za to, da je v integrativni medicini izjemen potencial
Zagotovo ste že slišali za alternativno medicino, manj verjetno pa je, da poznate tudi integrativno in komplementarno medicino. V poplavi informacij – preverjenih, pa tudi tistih nepreverjenih – nas je zanimalo, katere metode in oblike komplementarnega zdravljenja so sploh preverjene in znanstveno potrjene ter katere ne, navsezadnje pa, kako je to področje urejeno pri nas. Govorili smo s prim. prof. dr. Zmago Turkom, dr. med. revmatologije in akupunkturologom, ki velja za začetnika in enega največjih zagovornikov komplementarne medicine pri nas.

Razvili revolucionarno zdravju prijazno razkužilo za roke in površine
Danes živimo v nenavadnem obdobju, na katerega se moramo zaradi epidemioloških razmer zelo hitro prilagajati. Človeštvo se spopada z mnogimi neznankami. Mnoge med nami bega, kakšna bo prihodnost človeštva. Bomo še lahko živeli normalnost, ki smo jo poznali pred leti? Bo lahko človek človeka še objel brez prisotnosti mask, cepiv in razkužil? Se bomo sploh še lahko družili v večjem številu in v zaprtih prostorih? Na nekatera vprašanja si prizadevajo odgovoriti tudi v slovenskem podjetju EKO GEA iz Šempetra v Savinjski dolini, v katerem so poiskali rešitve, ki so ljudem prijaznejše za zdravje.

Testi na protitelesa za Covid-19 za domačo uporabo zaznajo tudi prisotnost protiteles po cepljenju
Pred časom so se v naših lekarnah pojavili testi na protitelesa za Covid-19 za domačo uporabo uglednega švicarskega podjetja LOMINA. Z njimi smo lahko preverili ali smo bili do sedaj že v stiku z virusom in ali se je naše telo nanj odzvalo s tvorbo protiteles. Po novem pa lahko z novo serijo testov, preverimo tudi ali je naše telo začelo tvoriti protitelesa po cepljenju.