Vizita.si

vedno

Zdravje 23. 12. 2019 08.24

To je edini pravi način, da shujšate in ostanete vitki

Danes obstaja cela poplava nasvetov, kako izgubiti odvečne kilograme. Vrsta diet in drugih trikov, ki so se do sedaj že večkrat izkazali za neuspešne. A shujšati se da. Prav tako tudi ohraniti zdravo telesno težo. Vendar ne na hiter in čudežni način. Dietetičarka Marina Zakič v svojem zapisu razkriva, kaj je edini pravi in učinkoviti način za izgubo odvečnih kilogramov.

POPovi zdravniki 17. 12. 2019 10.15

Kombinacija zdravil Helex in Efecin

Asist. Jasna Kordić Lašič, dr. med.

Zlata leta 17. 12. 2019 08.32

Kakšni so znaki demence?

Demenca je kronična napredujoča možganska bolezen, ki prizadene višje možganske funkcije, kot so spomin, mišljenje, orientacija, razumevanje, računske in učne sposobnosti ter sposobnosti govornega izražanja in presoje.

Lepota 14. 12. 2019 11.32

Trend 'vražjih ustnic' preplavil splet

Trendi se iz dneva v dan spreminjajo, s tem pa se spreminjajo tudi smernice glede lepote in videza. In čeprav si želite biti v koraku z najnovejšimi lepotnimi trendi, strokovnjaki opozarjajo da se poskusite izogniti zadnjemu trendu, ki se je pojavil v zvezi s polnili za ustnice – trendu vražjih ustnic.

Zdravje 14. 12. 2019 11.29

Kateri položaj spanja je najbolj zdrav?

Se zjutraj prebudite nenaspani in v bolečinah, čeprav ste legli dovolj zgodaj? Kako dobro se naspimo, naj bi bilo odvisno tudi od tega, v kakšnem položaju počivamo. Strokovnjaki pravijo, da je en položaj, ki je najbolj priporočljiv, nekaterih pa bi se bilo bolje odvaditi.

Življenjske zgodbe 13. 12. 2019 10.40

Neverjetna preobrazba MasterChefa Gašperja Kramarja

Gašper Kramar, ki smo ga spoznali v 4. sezoni šova MasterChef, je vso Slovenijo osupnil z neverjetno preobrazbo. V letu in pol mu je uspelo izgubiti 100 kilogramov, naslednji korak pa je operacija odstranitve odvečne kože. Kot pravi, si enkrat v življenju želi imeti izklesan trebuh, a pot do cilja v sklopu osebnega projekta 'SIXPACK' je še dolga. A simpatični 35-letnik verjame vase in je prepričan, da mu bo uspelo, njegov napredek pa bomo budno spremljali tudi na naši spletni strani.

Osebna rast 12. 12. 2019 08.44

Novi začetki: svež veter, nove priložnosti in napredek

Začetki. Skozi celo življenje se spogledujemo z njimi. Včasih nas presenetijo takrat, ko jih najmanj pričakujemo, spet drugič so skrbno načrtovani. A vedno z njimi pride tudi svež veter, nove priložnosti in napredek. Včasih se jih bojimo, saj moramo iz rok spustiti vse, kar je predvidljivega in znanega - vse, kar nam predstavlja utečeno rutino in varnost. A novih spoznanj in rasti v življenju ne moremo dosegati brez kančka tveganja. Včasih se je enostavno treba prepustiti, zaupati in se ozreti proti novim obzorjem. Le na ta način lahko premagujemo svoje upe in posegamo po sanjah.

POPovi zdravniki 10. 12. 2019 08.32

Težave z vidom

Dušan Pušnik, oftalmolog

Tuje 11. 12. 2019 08.39

Srce ji je prenehalo biti za celih šest ur

Štiriintridesetletno Britanko Audrey Schoeman je med planinarjenjem v Španiji, kamor se je odpravila s soprogom, presenetila snežna nevihta. Njeno srce se je ustavilo, temperatura telesa pa je padla na 18 stopinj. Šest ur kasneje so zdravniki v njej obudili življenje.

Dieta 08. 12. 2019 08.48

Diete, ki se jim v letu 2020 izognite

Izguba kilogramov zahteva veliko napornega dela in odrekanja, ne zahteva pa ekstremne diete ali tega, da bi se morali odpovedovati celim skupinam hrane, ki vsebuje potrebne hranljive snovi ter vitamine in minerale.

Imunski sistem 05. 12. 2019 08.15

5 zmot o prehladnih obolenjih, ki jim nasedate

Sezona prehladnih obolenj se je začela in o tem, zakaj se prehladimo in kako zdravimo prehlade, obstaja kar nekaj prepričanj, ki niso vedno pravilna. Preverite pet najpogostejših.

Srčno žilne bolezni 05. 12. 2019 08.12

Atrijska fibrilacija je epidemija 21. stoletja

Atrijska fibrilacija je eden večjih problemov javnega zdravja, saj gre za najpogostejšo srčno aritmijo, katere najnevarnejši zaplet je možganska kap. Imenujejo jo tudi epidemija 21. stoletja, saj njena pojavnost izjemno hitro narašča. Imata jo več kot dva odstotka oseb, starejših od 50 let, in kar več kot devet odstotkov, starejših od 80 let.

Bolezni 03. 12. 2019 08.33

Kako hitro se lahko okužite z ošpicami?

Ošpice so zelo resna bolezen, ki še vedno prizadene in povzroča smrt številnih otrok v deželah v razvoju. V Sloveniji smo s skoraj 40-letnim programom cepljenja otrok dosegli veliko precepljenost in močno zmanjšali pojavnost bolezni. Žal pa se v zadnjem času v svetu pojavljajo ponovni izbruhi ošpic, ki so posledica nezaupanja v cepljenje proti ošpicami.

Osebna rast 03. 12. 2019 08.30

Znanstvena formula za hitrejše pridobivanje zaupanja ljudi

Splošno mnenje je, da zaupanje pri ljudeh gradimo postopoma, skozi dolga leta, in da so le redki tisti posamezniki, ki jim lahko zares odpremo svoje srce. To so običajno člani družine in bližnji družinski prijatelji, s katerimi se poznamo že dolga leta. A psihologi trdijo, da pravzaprav obstaja znanstvena formula za hitrejše pridobivanje zaupanja ljudi. Ključ naj bi se skrival v ravnovesju med toplino in kompetentnostjo – tako, da ste v očeh drugih verodostojni, a hkrati še vedno človeški.

Okužbe in zastrupitve 01. 12. 2019 09.26

V Sloveniji trenutno živi manj kot 1.000 oseb z virusom HIV, petina se jih tega ne zaveda

V letu 2019, do vključno 22. novembra, je bilo v Sloveniji 25 novih diagnoz okužbe z virusom HIV, kar je bilo deset manj kot v celem letu 2018. Po ocenah Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) pri nas trenutno živi manj kot 1.000 oseb z virusom HIV, od katerih jih približno petina ne ve za svojo okužbo.

Življenjske zgodbe 27. 11. 2019 12.51

'Pri 32 letih sem mislila, da rak 'lovi' le starejše, potem pa je ujel mene.'

Projekt 'Nismo same', ki si ga je omislila novinarka Ivana Kalogjera, da bi izkazala podporo vsem ženskam, ki so zbolele zaradi malignih bolezni, je med drugimi izpostavil tudi zgodbo mlade Alexandre Domuz Žerič. Njena pripoved se vas bo dotaknila, na drugi strani pa vam bo ponudila upanje in navdih.

Prehrana 27. 11. 2019 13.08

Kurkuma: kaj je res in kaj ni?

Kurkumi so v zadnjih letih začeli pripisovati toliko blagodejnih učinkov, da jo je marsikdo oklical za čudežno začimbo. Vsekakor je zdrav dodatek jedem. Toda ali res tudi primore k bolj zdravemu srcu in ožilju ter celo pomaga preprečevati pojav demence? Kaj je resnica o njenem antioksidativnem in protivnetnem delovanju? To smo povprašali farmacevta.

Zdravje 27. 11. 2019 12.57

Kolikokrat na dan odvajate blato?

Hitra prebava je temelj našega zdravja in dobrega počutja. Zaužita hrana se na ta način hitro predela na posamezne dele, absorbira, nas gradi ter nam daje potrebno energijo. Obstajajo določene smernice, kako pogosto je najbolj optimalno odvajati blato in kaj storiti, če v blatu opazimo različne spremembe. Preverite jih.

Bolezni 26. 11. 2019 08.48

Pravočasno prepoznajte bolezni ščitnice

Bolezni ščitnice so v porastu tako pri nas kot v svetu, na žalost pa imajo te precej neznačilne simptome, zaradi česar jih pogosto ne prepoznamo. Ker lahko dolgotrajne motnje delovanja ščitnice privedejo do srčno-žilnih bolezni in celo smrti, je pomembno, da se jih naučite prepoznati.

Osebna rast 25. 11. 2019 08.56

Kdo so v resnici empati?

V zadnjem času se veliko govori o empatiji in sočutju – od tod tudi izraz empat, ki pomeni osebo z visoko zmožnostjo doživljanja in čutenja vseh drugih bitij. Pri tem ne gre za nikakršno novodobno izmišljotino, saj vse temelji na dogajanju v zrcalnih nevronih v možganih. Kdo so v resnici ti izjemno senzibilni ljudje in ali ste med njimi tudi sami, preverite v spodnjih vrsticah.

Odnosi in spolnost 23. 11. 2019 08.43

So vas bivše zveze zagrenile ali osvobodile?

V življenju nam vedno pridejo na pot ljudje, ki jih v tistem trenutku najbolj potrebujemo – za svojo rast, razvoj, življenjske uvide in lekcije. In nič drugače ni v partnerskem odnosu, naj bo še tako boleč. Vsi nekdanji partnerji nam podarijo košček spoznanja o sebi in tem, česa si v življenju ne želimo več.

Moško zdravje 22. 11. 2019 15.10

Raki, za katerimi pri nas zboli največ moških

Mesec november, ki je bil simbolično proglašen za movember, je posvečen zdravju moškim, s poudarkom na ozaveščanju in opozarjanju predvsem na raka prostate in mod. V tem duhu po Sloveniji potekajo številne akcije in dobrodelni dogodki, s katerimi želijo spodbuditi, da bi se predstavniki moškega spola o tem več pogovarjali in predvsem bolje skrbeli za svoje zdravje.

Odnosi in spolnost 21. 11. 2019 08.46

Lažne obljube o prihodnosti

Sladke besede o nečem, kar si že dolgo želimo, zvenijo iz ust izkušenega manipulatorja zelo prepričljivo. A ne glede na to, kako zelo lepo vse skupaj zveni, ni nujno, da se tudi uresniči. V nekaterih primerih so lažne obljube samo sredstvo za dosego cilja, ne glede na to, ali so izrečene v partnerskih odnosih, na delovnem mestu ali v družini. Ker so odnosi velikokrat pravo igrišče različnih osebnosti, je treba imeti pred seboj, da imajo veliko vlogo pri vsem tem tudi naivnost, samopodoba in osebnostna zrelost.

Bolezni 17. 11. 2019 10.48

Zakaj so bolečine hujše ponoči?

Ste že večkrat menili, da niste tako hudo bolni, potem pa so se ponoči vaši simptomi tako poslabšali, da vam je bilo žal, da prej niste poiskali zdravniško pomoč. Preverite, zakaj se simptomi nekaterih bolezni poslabšajo prav ponoči.

Duševno zdravje 18. 08. 2017 08.04

40 sporočil, ki jih moramo včasih napisati sami sebi

Nekateri izmed vas ste srečno poročeni, zaljubljeni, spet drugi v času bolečega razhoda in ste osamljeni. Nekateri greste skozi boleče preizkušnje na drugih področjih življenja. Ne glede na to, kje ste, si je včasih dobro reči nekaj vzpodbudnih besed. Tu je nekaj 'ljubezenskih' sporočil, ki si jih je včasih dobro izreči.

Vitamini in minerali 13. 11. 2019 08.37

Smo v Sloveniji nezadostno preskrbljeni z vitaminom D?

V maščobi topen D-vitamin je ključnega pomena za pravilen razvoj, rast in ohranjanje zdravja od rojstva do smrti. Eden najpomembnejših D-vitaminov je vitamin D3. Odgovoren je za vrsto funkcij v človeškem telesu, med drugim za ohranjanje zdravih kosti in pravilno delovanje imunskega sistema.

Okužbe in zastrupitve 12. 11. 2019 08.45

So uši znak slabe higiene in nizkega standarda?

Ker so naglavne uši in garje jeseni pogosta nadloga, ki se pojavi med šolarji in še posebej med vrtčevskimi otroci, smo se o tej zajedavski okužbi pogovarjali z Matejo Avsec Jozić, dipl. m. s.

Odnosi in spolnost 11. 11. 2019 08.37

Triangulacija v medosebnih odnosih

Tri ni vedno pravljično število, pač pa s seboj nosi tudi težave – vsaj v odnosih. Iz njega je izpeljan tudi pojem triangulacija, ki pomeni vključitev tretje osebe v odnos dveh. Pojavlja se v družinah, partnerskih in poslovnih odnosih, v ozadju pa se vedno skriva nefunkcionalno razreševanje težav. Zelo pogosta je med narcističnimi posamezniki in je lahko očitna ali prikrita, zato se mnogi sploh ne zavedajo, da so v ’odnosu treh’.

Imunski sistem 08. 11. 2019 08.29

Vedno hladne roke in noge so lahko znak za preplah

Če je pretok krvi oslabljen, telesu onemogoča hranljive snovi in energijo, ki pa so nujno potrebne za zdravje in normalno delovanje. Še posebej v zimskih mesecih telo, da bi privarčevalo čim več toplotne energije, upočasni cirkulacijski sistem.

Srčno žilne bolezni 07. 11. 2019 07.42

V Sloveniji ima več kot 60 odstotkov ljudi zvišan holesterol v krvi. Ste med njimi?

Dve tretjini odraslih Slovencev imata zvišan holesterol, ki je eden od najbolj ogrožajočih dejavnikov tveganja za pojav srčno-žilnih zapletov. Zato je za zdravo in kakovostno življenje zelo pomembno, da redno spremljamo vrednosti holesterola in ljudi ozaveščamo o njegovih škodljivih učinkih. O tem so na včerajšnji okrogli mizi, ki jo je organiziralo Združenje kardiologov Slovenije, govorili vodilni slovenski strokovnjaki.

ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 1032