veliko

Vrstniško nasilje ima dolgoročne in škodljive posledice na posameznike
Vrstniško nasilje, psihično, verbalno ali fizično, navsezadnje tudi ustrahovanje, ima dolgotrajne posledice za najstnike, vključno z depresijo, anksioznostjo in nizko stopnjo samozavesti.

To se zgodi, če ne skrbimo zase
Zdravje je ena izmed najpomembnejših vrednot, zato je pomembno, da vsak dan naredimo nekaj zase in poskrbimo za svoje dobro počutje. Nikoli pa ne vemo, kdaj nas lahko doleti kakšna bolezen ali poškodba, zaradi katere bomo potrebovali specialista ter upali, da bomo čim prej prišli na vrsto, in kar je najpomembneje, hitro poskrbeli za svoje zdravje.

Kalcifikacija ramenskega sklepa - s čim si lahko pomagamo?
Športniki, šivilje, delavci v proizvodnji in navsezadnje v zadnjem času tudi tisti, ki večino svojega časa preživijo pred računalnikom, so najpogosteje tista skupina ljudi, ki slej ko prej začne trpeti zaradi bolečin v ramenih, ki se lahko pojavijo zaradi kalcifikacije ramenskega sklepa.

Ti ljudje ne bi smeli uživati rdečega mesa
Ko je govora o mesu, so v družbi vedno goreče razprave med tistimi, ki menijo, da ljudje sploh ne bi smeli uživati rdečega mesa in da ga tudi ne potrebujemo, ter med tistimi, ki zagovarjajo zdravstvene prednosti. Kaj pa, ko je govora o rdečem mesu? Stroka je jasna – z njim ne bi smeli pretiravati. Kdo pa bi moral biti še bolj pazljiv?

S temi navadami lahko upočasnimo biološko staranje
Staranje je del življenja in temu se ne moremo izogniti. Lahko pa z dejanji, prehrano in gibanjem ohranjamo mladost in predvsem vplivamo na zdravje in dobro počutje. V nadaljevanju najdete nekaj preprostih navad, ki jih lahko vnesete v svoj vsakdan in tako kljub staranju ohranjate svojo kondicijo in zdravje.

To živilo naj bi bilo najboljšo za malico
Gastroenterologinja je povedala, da to hrano, zaradi neverjetnih učinkov in dobrobitnih lastnosti, uživa vsak dan za malico.

Ste v razmerju z 'maminim sinom'? Potem morate vedeti to
Čeprav je izraz mamin sin pogosto povezan z negativno konotacijo, saj nakazuje na moškega, ki je pretirano navezan na svojo mater, zgodba ni vedno samo črno-bela. Raziskave kažejo, da so moški, ki imajo zdrave odnose s svojimi materami, duševno bolj zdravi, bolj empatični in imajo boljše odnose z ženskami na sploh.

To morate vedeti, če imate odvečne kilograme
Še posebej v času pred poletjem se mnogi soočajo s pomanjkanjem samozavesti in se nikakor ne morejo sprijazniti s tem, kar vidijo, ko se pogledajo v ogledalo. Večini glavno težavo predstavlja zunanji videz in v želji po hitrih rezultatih posegajo po raznih instant rešitvah, ki v danem trenutku morda delujejo, dolgoročno pa zagotovo niso prava pot. Ne bomo odkrili tople vode, če rečemo, da je za fit postavo in boljšo samopodobo pomembno spremeniti življenjski slog, lahko pa vam namignemo, kako se lotiti tistega najtežjega dela: začetka!

6 nasvetov za lajšanje prebavnih težav
Ste vedeli, da črevesju pogovorno pravimo drugi možgani? Črevesje vpliva na številne dele telesa, na našo imunost, navsezadnje pa tudi na naše duševno zdravje. Najpogostejše težave, ki se pojavijo v povezavi s črevesjem, so napihnjenost, napenjanje in driska ali zaprtje. Če se pogosto soočate s prebavnimi težavami, si lahko pomagate na naslednje načine.

Zakaj in kdaj se odločiti za beljenje zob?
Skrb za zdrave in čiste zobe je temeljnega pomena za naše zdravje. To vedo predvsem tisti, ki imajo težave z zobmi, takšne ali drugačne. Ko gre za beljenje zob je govora predvsem o estetskem vidiku. Pri tem imate dve možnosti – beljenje zob v ordinaciji ali nego na domu. Kaj morate vedeti o beljenju zob, zakaj in kdaj se odločiti za tak poseg?

Enostavno preprečite nalaganje maščob s temi vajami
Mišična masa se z leti naravno zmanjšuje, če nič ne naredimo, da bi to preprečili. Že to je težava, ki pa postane še večja, ker izgubljeno mišično maso nadomesti odvečna maščoba. Da se to ne bi zgodilo, bi morali vsaj dvakrat tedensko delati vaje za moč.

Zvezdnici z obraza odstranili melanom
Resničnostni zvezdnici Khloe Kardashian so pred kratkim odstranili smrtonosni melanom z obraza. Slednja zgodba bo tudi glavna zgodba v novi seriji znane družine.

Kaj je lahko še boljše kot voda za rehidracijo?
Voda je vsekakor najboljša tekočina za vzdrževanje hidratacije telesa, kaj pa, ko pride do dehidracije? Po kateri pijači je dobro takrat poseči?

Poznate vse koristi tega okusnega sadeža?
Tudi vi v poletnih mesecih najraje posežete po lubenici? Ste vedeli, da ni samo izjemno okusna, temveč tudi neverjetno zdrava? Poglejmo si vse koristi tega okusnega poletnega sadeža.

Bolezenska stanja, zaradi katerih se pojavijo afte
Afta je razjeda v ustih, okrogle ali ovalne oblike, ki je lahko zelo boleča, spremlja jo lahko tudi oteklina lokalnih bezgavk ter povišana temperatura.

Dedna bolezen, ki spada v skupino genetskih motenj
Canavanova bolezen je redka dedna bolezen, ki poškoduje sposobnost živčnih celic (nevronov) v možganih za pošiljanje in prejemanje sporočil. Bolezen spada v skupino genetskih motenj, imenovanih levkodistrofije. Levkodistrofije motijo rast ali vzdrževanje mielinskega ovoja, ki je ovoj, ki ščiti živce in spodbuja učinkovit prenos živčnih impulzov.

To boš zagotovo pogrešal, ko enkrat končaš srednjo šolo
Se bodo tudi zate kmalu končala srednješolska leta? Uživaj v zadnjih malenkosti, dokler lahko, ker boš enkrat pogledal nazaj in videl, da so bile velike.

Pravilno dihanje lahko lajša stres in izboljša naše zdravje
Ste kdaj pomislili, ali znate pravilno dihati?

Mikrobiom kože – kaj vse vpliva na njegovo sestavo in ravnovesje?
V našem telesu, pa tudi na koži je veliko različnih 'prebivalcev', njihova populacija pa je pri vsakem človeku edinstvena kot prstni odtis.

Vse, kar morate vedeti o socialni anksioznosti
Določena mera nervoze v nekaterih družbenih situacijah je popolnoma normalna. Normalno je denimo, da se počutimo nekoliko živčne, ko gremo na prvi zmenek ali na razgovor za službo.

5 nasvetov, kako to poletje (p)ostati zdrav in fit
V poletnih mesecih je pomembno, da poskrbimo za preventivo – hidratacija, zaščita pred soncem, zaščita pred insekti in vse ostalo. Poglejmo si deset nasvetov, da boste to poletje ostali zdravi in fit.

Skupina genetskih motenj, ki povzročajo nastanek tumorjev na živčnem tkivu
17. maj je svetovni dan nevrofibromatoze. Nevrofibromatoze so skupina genetskih motenj, ki povzročajo nastanek tumorjev na živčnem tkivu. Ti tumorji se lahko razvijejo kjer koli v živčnem sistemu, vključno z možgani, hrbtenjačo in živci.

Visok krvni tlak naj vas ne skrbi, dokler ga imate pod nadzorom
Približno tretjina odraslih v Sloveniji živi s hipertenzijo (zvišanim krvnim tlakom). S starostjo je pojavnost še večja, saj se po 60. letu več kot polovica ljudi sooči z njo. O tem dejavniku tveganja za srčno-žilne zaplete ozaveščamo 17. maja, na svetovni dan hipertenzije. V zadnjih letih se je zavedanje o pomembnosti poznavanja vrednosti krvnega tlaka povečalo, k čemur so pripomogle tudi vsakoletne akcije merjenja krvnega tlaka, ki v maju potekajo po vsej Sloveniji.

Kako vedeti, katerega vitamina primanjkuje v našem telesu?
Da bi naše telo nemoteno delovalo, potrebuje pomoč vitaminov, ki imajo vsak svojo vlogo.

Ali najstniki spijo dovolj?
Mladostništvo je eno najbolj posebnih obdobji v življenju vsakega od nas. Gre za obdobje iskanja, prehod iz otroštva v odraslo dobo, obdobje polno sprememb v telesnem, kognitivnem in čustvenem razvoju. Spanje pa je pri vsem naštetem bistvenega pomena za razvoj in rast. Na žalost pa mnogo najstnikov spanju ne posveča dovolj pozornosti.

Andrej Škufca: 'Duševno zdravje je zelo pomembno'
Z novim žirantom priljubljene oddaje Slovenija ima talent smo poklepetali o zdravju na splošno, telesni aktivnosti, stresu ter duševnem zdravju. Kako pomembno je, da skrbimo za svoje telo in kako zanj skrbi Andrej Škufca?

Kako se spreminja menstruacija v 20., 30. in 40. letih?
Menstruacija se skozi življenje spreminja od trenutka, ko jo ženska dobi, to je največkrat v najstniških letih, pa vse do nosečnosti in kasneje v srednjih letih, ko navadno nastopi menopavza. Kaj točno se v ženskem telesu v povezavi z menstruacijo dogaja v 20., 30. in nato v 40. letih?

Preprost trik, ki vedno deluje
V osnovi vemo, da sta za dobro počutje in fit postavo najpomembnejša gibanje ter uravnotežena prehrana, a nam primež sodobnega časa ne omogoča, da bi vsak dan imeli več raznovrstnih obrokov ter se večkrat tedensko potili v fitnesu ali telovadnici. Vseeno pa naš položaj ni tako brezizhoden, kot se morda zdi na prvi pogled: preverite, kako lahko kljub pomanjkanju časa stopite na pot bolj zdravega življenjskega sloga!

6 stvari, ki vam lahko pomagajo do ravnega trebuha
Je res tako težko doseči raven trebuh ali delamo kaj narobe?

Je lahko hipotiroidizem vzrok za nepravilen menstrualni ciklus?
Če se vaš menstrualni ciklus spreminja ali močno odstopa od povprečja, ki ste ga navajeni, je morda pametno, da obiščete svojega ginekologa. Nepravilen ciklus je lahko zgolj posledica stresa, življenjskega stila in navad, pretirane telovadbe ali pa različnih zdravstvenih stanj. Eden od njih je tudi hipotiroidizem.